П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/40671/25
Перша інстанція: суддя Андрухів В.В.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Єщенка О.В.,
Казанчук Г.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Одеської митниці на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 січня 2026р. по справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «ЗАХІД» до Одеської митниці, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
У грудні 2025р. ПП «ЗАХІД» звернулося до суду із позовом до Одеської митниці, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ГУ ДКСУ в Одеській області, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці щодо не підготовки висновків про повернення ПП «ЗАХІД» надміру сплачених до Державного бюджету України митних платежів за митними деклараціями №UA500370/2023/009935U7 від 20.11.2023р. та №UA500370/2023/009034U2 від 23.10.2023р. та щодо не подання їх до виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України;
- зобов'язати Одеську митницю підготувати висновок про повернення ПП «ЗАХІД» надміру сплачених до Державного бюджету України митних платежів за митною декларацією №UA500370/2023/009034U2 від 23.10.2023р.: мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (код виду надходжень 020) - 2 796 177,52грн.; податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (код виду надходжень 028) - 559 235,5грн. та подати його для виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України;
- зобов'язати Одеську митницю підготувати висновок про повернення ПП «ЗАХІД» надміру сплачених до Державного бюджету України митних платежів за митною декларацією №UA500370/2023/009935U7 від 20.11.2023р.: мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (код виду надходжень 020) - 2 447 224,55грн.; податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (код виду надходжень 028) - 489 444,91грн. та подати його для виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2025р. по справі за №420/9715/24, яка залишена без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2025р., було задоволено адміністративний позов ПП "ЗАХІД" до Одеської митниці. Суд визнав протиправними та скасував картки відмови Одеської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000188 від 23.10.2023р., №UA500370/2023/000201 від 20.11.2023р..
На підставі вказаного, ПП «ЗАХІД» звернулось до Одеської митниці із заявою за №25-11К від 25.11.2025р., в якій у зв'язку з набранням законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2025р. та постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2025р. по справі №420/9715/24 за адміністративним позовом ПП «ЗАХІД» до Одеської митниці, а також керуючись Порядком повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017р. №643 просило повернути з державного бюджету надміру сплачені суми митних, інших платежів за митною декларацією №23UA50037000903402 від 23.10.2023р. за кодом платежу 020 (мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання) - 2 796 177,52грн.; за кодом платежу 028 (податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання) - 559 235,5грн.; та за митною декларацією №23UA500370009935U7 від 20.11.2023р. за кодом платежу 020 (мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання) - 2 447 224,55грн.; за кодом платежу 028 (податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання) - 489 444,91грн. на поточний рахунок ПП "ЗАХІД" в АТ "Укрексімбанк" (Україна, 03150, м. Київ, вул. Антоновича, 127 / МФО банку 322313, код ЄДРПОУ банку 00032112, рахунок UA173223130000026005000055228, Отримувач коштів ПП "ЗАХІД" (ЄДРПОУ 32333300).
Проте, Одеська митниця листом №7.10-4/15-01/13/18026 від 27.11.2025р. у відповідь на заяву ПП "ЗАХІД" № 25-11К від 25.11.2025 повідомила, про те, що "згідно даних АСМО «Інспектор» за митними деклараціями від 23.10.2023 №23UA500370009034U2 та від 20.11.2023 №23UA500370009935U7 суми податків, що підлягають до повернення, у відповідних графах митної декларації із способом розрахунку « 99» - не обліковуються, що не відповідає вимогам, встановленим пунктом 43.41 статті 43 Податкового кодексу України та Порядком № 643; вищезазначена заява не відповідає вимогам Порядку № 643, а саме: відсутні документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів. Враховуючи вищевикладене, питання про повернення сум надмірно сплачених до бюджету митних платежів буде розглянуто: за результатами вжиття заходів декларантом щодо внесення змін до відомостей відповідних граф митної декларації, що призвели до виникнення підстав щодо наявності надмірної сплати митних платежів, у відповідності до вимог пункту 43.41 статті 43 Податкового кодексу України в порядку, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 «Питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій» та у відповідності до Порядку оформлення аркушу коригування, затвердженого, наказом Мінфіну України від 06.11.2012 № 1145; за умови подання платником податків заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів та підтверджуючих документів з дотриманням вимог Податкового кодексу України, Митного кодексу України та Порядку № 643".
Позивач зазначає, що ч.1,3 ст.301 МК України від 13.03.2012р. №4495-VI передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Отже, після отримання заяви ПП «ЗАХІД» №25-11К від 25.11.2025р., Одеська митниця в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцяти денного строку з дня подання платником податків заяви не виконала вимоги п.43.5 ст.43 ПК України від 2.12.2010р. №2755-VI, не вчинила дій, передбачених вищезазначеним положенням законодавства України, а саме: не здійснила підготовки висновків про повернення належних сум коштів з державного бюджету та не подала їх для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Вказану бездіяльність митниці позивач вважає протиправною, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 січня 2026р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Одеської митниці щодо не підготовки висновків про повернення ПП "ЗАХІД" надміру сплачених до Державного бюджету України митних платежів за митними деклараціями №UA500370/2023/009935U7 від 20.11.2023р. та №UA500370/2023/009034U2 від 23.10.2023р. та щодо не подання їх до виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України.
Зобов'язано Одеську митницю підготувати висновок про повернення ПП «ЗАХІД» надміру сплачених до Державного бюджету України митних платежів за митною декларацією №UA500370/2023/009034U2 від 23.10.2023р.: мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (код виду надходжень 020) - 2 796 177,52грн.; податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (код виду надходжень 028) - 559 235,5грн. та подати його для виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України.
Зобов'язано Одеську митницю підготувати висновок про повернення ПП «ЗАХІД» надміру сплачених до Державного бюджету України митних платежів за митною декларацією №UA500370/2023/009935U7 від 20.11.2023р.: мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (код виду надходжень 020) - 2 447 224,55грн.; податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (код виду надходжень 028) - 489 444,91грн. та подати його для виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці на користь ПП «ЗАХІД» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6 056грн..
В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що митний орган дійсно вчинив проти правну бездіяльність, чим порушив права позивача та позбавив права на отримання позивачем надміру сплачених митних платежів за відповідними митними деклараціями.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ПП «ЗАХІД», ідентифікаційний код 32333300, зареєстроване 22.01.2003р. як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (номер запису: 15221200000006893).
24.07.2023р. між Заводом «Гарабогазкарбамид» Державного концерну "Туркменхимия", Туркменістан (Продавець) та ПП "ЗАХІД" (Покупець) укладений контракт за №Б-035542.
Відповідно до Специфікації від 24.07.2023р. (додатку № 01 до контракту № Б-035542 від 24.07.2023) найменування продукції, яка поставляється: "Карбамід марки "Б" (вищий сорт)", кількість 5 400т, ціна в дол. США 264дол.США за тону, сума в дол. США 1 425 600 дол.США, країна виробник - Туркменістан.
7.08.2023р. між Заводом "Гарабогазкарбамид" Державного концерну "Туркменхимия", Туркменістан (Продавець) та ПП "ЗАХІД" (Покупець) укладена додаткова угода №1 до контракту №Б-035542 від 24.07.2023р.
Відповідно до Специфікації №2 від 7.08.2023р. (додатку №02 до контракту № Б-035542 від 24.07.2023р.) найменування продукції, яка поставляється: «Карбамід марки «Б» (вищий сорт)», кількість 5 400т, ціна в дол.США - 336,5дол.США за тону, сума в дол.США - 1 817 100дол.США, країна виробник Туркменістан.
11.08.2023р. між Заводом "Гарабогазкарбамид" Державного концерну "Туркменхимия", Туркменістан (Продавець) та ПП "ЗАХІД" (Покупець) укладена додаткова угода №2 до контракту №Б-035542 від 24.07.2023р..
Відповідно до Специфікації №3 від 11.08.2023р. (додатку № 03 до контракту № Б-035542 від 24.07.2023) найменування продукції, яка поставляється: "Карбамід марки "Б" (вищий сорт)", кількість 5 400,000 тон, ціна в дол. США - 311,50 дол. США за тону, сума в дол. США - 1 682 100,00 дол. США, країна виробник Туркменістан.
Згідно з інвойсом (invoice) №0908 від 11.08.2023р. умови поставки товарів - FOB Garabodaz (Bekdash) ТМ, контракт № Б-035542 від 24.07.2023, додаткова угода № 1 від 07.08.2023 до контракту № Б-035542 від 24.07.2023, додаткова угода № 2 від 11.08.2023 до контракту № Б-035542 від 24.07.2023, назва товару (Title of goods) - "Urea grade - B the highest grade fertilizer in bulk" ("Карбамід марки "Б" вищий сорт, навалом"), кількість - 4996,836 тон, ціна за тону - 311,50 доларів США, загальна ціна 1 556 514,41 доларів США, країна походження Туркменістан (country of origin: Turkmenistan) / granular form.
До Одеської митниці декларантом (ПП "ЗАХІД") подано митну декларацію №23UA500370008989U2 від 23.10.2023, в графі 31 "Пакування та опис товарів - Маркування та номери - Номер контейнера (номери контейнерів) Кількість і вид" якої був зазначений наступний товар: "Добриво сечовина (карбамід) у гранулах білого кольору (не у водному середовищі). Карбамід марки "Б" вищого гатунку у кількості нетто 2645,52906 тон, спаковано у 2945 біг-бегів. Вироблен згідно DTS 2081-2010 (ДСТУ 7312:2013). Характеристики: масова частка азоту, що в перерахунку на суху речовину складає 43,6%; вміст вологи / води становить 0,1 мас %. Хімічна формула: H2N-CO-NH2. Використовується для сільського господарства".
В графі 34 "Код країни походження" митної декларації № 23UA500370008989U2 від 23.10.2023р. декларантом зазначений відповідно до Переліку кодів країн світу для статистичних цілей, затвердженого наказом Державної служби статистики України від 8.01.2020р. № 32 літерний код альфа-2 країни походження товарів, описаного в графі 31 митної декларації - ТМ (Туркменістан), в графі 15 "Країна відправлення/експорту" наведена українською мовою коротка назва країни, з якої товари відправлені в Україну - Туркменістан, а графі 15а "Код країни відправлення/експорту" зазначений літерний код альфа-2 країни, назва якої зазначена в графі 15 - ТМ (Туркменістан).
В графі 36 "Преференція" митної декларації №23UA500370008989U2 від 23.10.2023р. декларантом зазначений код податкової пільги відповідно до розділу IV "Застосування тарифних пільг (тарифних преференцій)" Класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 - "400000000", який означає "товари, що ввозяться в Україну згідно з міжурядовими угодами України з країнами СНД (крім Республіки Грузія). Двосторонні міжурядові угоди України з країнами СНД про вільну торгівлю".
В графі 47 "Розрахунок податків" митної декларації №23UA500370008989U2 від 23.10.2023р. у першій колонці "Вид" зазначений код виду платежу "020" - "Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання"; у четвертій колонці "Сума" зазначена нарахована сума ввізного мита; у п'ятій колонці "Спосіб платежу" зазначений код способу розрахунку відповідно до Класифікатора способів розрахунку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012р. №1011 - "06", який означає "Сума податку, нарахована умовно, у зв'язку із звільненням від оподаткування, передбаченим Митним кодексом України, Податковим кодексом України, іншими законами України та міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України при поміщенні товарів у митні режими Імпорту (випуск у вільний обіг), експорту".
Одеська митниця прийняла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000188 від 23.10.2023р., якою відмовила у застосуванні тарифних пільг (тарифних преференцій), передбачених Угодою між Урядом України та Урядом Туркменістану про вільну торгівлю від 5.11.1994р. (ратифікована Законом України від 4.11.1995р. №426/95-BP).
У зв'язку з прийняттям Одеською митницею картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000188 від 23.10.2023р., товар випущений у вільний обіг за митною декларацією №23UA500370009034U7 від 23.10.2023р., без застосування тарифних пільг (тарифних преференцій), передбачених Угодою між Урядом України та Урядом Туркменістану про вільну торгівлю від 5.11.1994р., у п'ятій колонці "Спосіб платежу" графи 47 "Нарахування платежів" відносно ввізного мита зазначений код способу розрахунку відповідно до Класифікатора способів розрахунку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 - "01" (Сплата митних платежів у безготівковій формі через рахунки, відкриті на ім'я митних органів в територіальних органах Державної казначейської служби).
Також, до Одеської митниці декларантом (ПП "ЗАХІД") подано митну декларацію №23UA50037000990800 від 20.11.2023р., в графі 31 "Пакування та опис товарів - Маркування та номери Номер контейнера (номери контейнерів) Кількість і вид" якої був зазначений наступний товар: "Добриво сечовина (карбамід) у гранулах білого кольору (не у водному середовищі). Карбамід марки "Б" вищого гатунку у кількості нетто 2341,064 тон, спаковано у 2606 біг-бегів. Вироблен згідно DTS 2081-2010 (ДСТУ 7312:2013). Характеристики: масова частка азоту, що в перерахунку на суху речовину складає 43,6%; вміст вологи / води становить 0,1 мас %. Хімічна формула: H2N-CO-NH2. Використовується для сільського господарства".
В графі 34 "Код країни походження" митної декларації №23UA500370009908U0 від 20.11.2023р. декларантом зазначений відповідно до Переліку кодів країн світу для статистичних цілей, затвердженого наказом Державної служби статистики України від 08.01.2020 № 32 літерний код альфа-2 країни походження товарів, описаного в графі 31 митної декларації - ТМ (Туркменістан), в графі 15 "Країна відправлення/експорту" наведена українською мовою коротка назва країни, з якої товари відправлені в Україну Туркменістан, а графі 15а "Код країни відправлення/експорту" зазначений літерний код альфа-2 країни, назва якої зазначена в графі 15 - ТМ (Туркменістан).
В графі 36 "Преференція" митної декларації № 23UA50037000990800 від 20.11.2023р. декларантом зазначений код податкової пільги відповідно до розділу IV "Застосування тарифних пільг (тарифних преференцій)" Класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 - "400000000", який означає "товари, що ввозяться в Україну згідно з міжурядовими угодами України з країнами СНД (крім Республіки Грузія). Двосторонні міжурядові угоди України з країнами СНД про вільну торгівлю".
В графі 47 "Розрахунок податків" митної декларації №23UA500370009908U0 від 20.11.2023 у першій колонці "Вид" зазначений код виду платежу "020" - "Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання"; у четвертій колонці "Сума" зазначена нарахована сума ввізного мита; у п'ятій колонці "Спосіб платежу" зазначений код способу розрахунку відповідно до Класифікатора способів розрахунку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 "06", який означає "Сума податку, нарахована умовно, у зв'язку із звільненням від оподаткування, передбаченим Митним кодексом України, Податковим кодексом України, іншими законами України та міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України при поміщенні товарів у митні режими Імпорту (випуск у вільний обіг), експорту".
Одеська митниця прийняла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000201 від 20.11.2023р., якою відмовила у застосуванні тарифних пільг (тарифних преференцій), передбачених Угодою між Урядом України та Урядом Туркменістану про вільну торгівлю від 5.11.1994р. (ратифікована Законом України від 4.11.1995р. №426/95-BP).
У зв'язку з прийняттям Одеською митницею картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000201 від 20.11.2023р. товар випущений у вільний обіг за митною декларацією №23UA500370009935U7 від 20.11.2023р., без застосування тарифних пільг (тарифних преференцій), передбачених Угодою між Урядом України та Урядом Туркменістану про вільну торгівлю від 5.11.1994р., у п'ятій колонці "Спосіб платежу" графи 47 "Нарахування платежів" відносно ввізного мита зазначений код способу розрахунку відповідно до Класифікатора способів розрахунку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012р. №1011 - "01" (Сплата митних платежів у безготівковій формі через рахунки, відкриті на ім'я митних органів в територіальних органах Державної казначейської служби).
ПП "ЗАХІД" звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеської митниці, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати картки відмови Одеської митниці (відокремлений підрозділ Державної митної служби України) в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000188 від 23.10.2023р., №UA500370/2023/000201 від 20.11.2023р.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2024р. по справі за №420/9715/24 задоволений адміністративний позов ПП "ЗАХІД" до Одеської митниці, суд першої інстанції визнав протиправними та скасував картки відмови Одеської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000188 від 23.10.2023р., №UA500370/2023/000201 від 20.11.2023р.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024р. у справі №420/9715/24 апеляційну скаргу Одеської митниці залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2024р. у справі №420/9715/24 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 4.02.2025р. у справі №420/9715/24 касаційну скаргу Одеської митниці задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2024р. у справі №420/9715/24 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024р. у справі №420/9715/24 скасовано, а справу направлено на новий розгляду до суду першої інстанції.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2025р. по справі №420/9715/24 було задоволено адміністративний позов ПП "ЗАХІД" до Одеської митниці, суд першої інстанції визнав протиправними та скасував картки відмови Одеської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000188 від 23.10.2023р., № UA500370/2023/000201 від 20.11.2023р..
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2025р. у справі №420/9715/24 апеляційну скаргу Одеської митниці залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2025р. по справі №420/9715/24 залишено без змін.
ПП "ЗАХІД" звернулося до Одеської митниці із заявою №05/11-25-1 від 5.11.2025р., в якій у зв'язку з тим, що судовими рішеннями у справі №420/9715/24 визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000201 від 20.11.2023р., просило відповідно до ст.269 МК України надати дозвіл на внесення змін до митної декларації №23UA50037000993507 від 20.11.2023р., а саме в графу 44 "Додаткова інформація / Оформлені документи/сертифікати та авторизації", графу 36 "Преференція", графу 47 "Розрахунок податків", графу В "Подробиці розрахунків" вищевказаної митної декларації.
Також ПП "ЗАХІД" звернулось до Одеської митниці із заявою №05/11-25-2 від 5.11.2025р., в якій у зв'язку з тим, що судовими рішеннями у справі №420/9715/24 визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500370/2023/000188 від 23.10.2023р., просило відповідно до ст.269 Митного кодексу України надати дозвіл на внесення на внесення змін до митної декларації №23UA500370009034U2 від 23.10.2023р., а саме в графу 44 "Додаткова інформація / Оформлені документи/сертифікати та авторизації", графу 36 "Преференція", графу 47 "Розрахунок податків", графу В "Подробиці розрахунків" вищевказаної митної декларації.
Одеська митниця листом №7.10-3/28-09-01/13/17452 від 14.11.2025р. у відповідь на заяви ПП "ЗАХІД" №05/11-25-1 та № 05/11-25-2 від 5.11.2025р. повідомила про те, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025р. по справі №420/9715/24 набрало законної сили та підлягає виконанню. Повідомляємо, що картки відмови №UA500370/2023/000188 від 23.10.2023р., №UA500370/2023/000201 від 20.11.2023р. на підставі вищезазначених рішень суду вважаються скасованими. Додатково повідомлено позивачу, що питання відновлення режиму вільної торгівлі не було питанням розгляду в суді.
Окрім того, ПП "ЗАХІД" звернулось до Одеської митниці із заявою №25-11К від 25.11.2025р., в якій у зв'язку з набранням законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2025р. та постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2025р. по справі №420/9715/24 за адміністративним позовом ПП "ЗАХІД" до Одеської митниці, а також керуючись Порядком повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 № 643 просило повернути з державного бюджету надміру сплачені суми митних, інших платежів за митною декларацією № 23UA500370009034U2 від 23.10.2023 за кодом платежу 020 (мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання) - 2 796 177,52 грн.; за кодом платежу 028 (податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання) - 559 235,50 грн. та за митною декларацією № 23UA50037000993507 від 20.11.2023 за кодом платежу 020 (мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання) - 2 447 224,55 грн.; за кодом платежу 028 (податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання) 489 444,91 грн. на поточний рахунок ПП "ЗАХІД" в АТ "Укрексімбанк" (Україна, 03150, м. Київ, вул. Антоновича, 127 / МФО банку 322313, Код ЄДРПОУ банку 00032112, рахунок UA173223130000026005000055228, Отримувач коштів - ПП "ЗАХІД" (ЄДРПОУ 32333300).
До заяви були додані копії рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі № 420/9715/24, та зазначено, що ПП "ЗАХІД" надавались до Одеської митниці заяви № 05/11-25-1, № 05/11-25-2 від 5.11.2025р. про внесення змін до митних декларацій № 23UA500370009034U2 від 23.10.2023, № 23UA500370009935U7 від 20.11.2023р.
Проте, Одеська митниця своїм листом за №7.10-4/15-01/13/18026 від 27.11.2025р. у відповідь на заяву ПП "ЗАХІД" №25-11К від 25.11.2025р. повідомила, про те, що згідно даних АСМО «Інспектор» за митними деклараціями від 23.10.2023р. №23UA500370009034U2 та від 20.11.2023р. №23UA500370009935U7 суми податків, що підлягають до повернення, у відповідних графах митної декларації із способом розрахунку « 99» не обліковуються, що не відповідає вимогам, встановленим п.43.41 ст.43 ПК України та Порядком №643; вищезазначена заява не відповідає вимогам Порядку №643, а саме: відсутні документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів. Враховуючи вищевикладене, питання про повернення сум надмірно сплачених до бюджету митних платежів буде розглянуто: за результатами вжиття заходів декларантом щодо внесення змін до відомостей відповідних граф митної декларації, що призвели до виникнення підстав щодо наявності надмірної сплати митних платежів, у відповідності до вимог п.43.41 ст.43 ПК України в порядку, визначеним Постановою КМУ від 21.05.2012р. №450 «Питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій» та у відповідності до Порядку оформлення аркушу коригування, затвердженого, наказом Мінфіну України від 6.11.2012р. №1145; за умови подання платником податків заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів та підтверджуючих документів з дотриманням вимог Податкового кодексу України, Митного кодексу України та Порядку №643.
Позивач вважає вищевказану бездіяльність митного органу протиправною, у зв'язку із чим звернувся в суд із даним позовом.
Перевіряючи правомірність та законність оскаржуваних дій та рішень митного органу, з урахуванням підстав, за якими позивач просить їх визнати протиправними, судова колегія виходить з наступного.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч.1-3 ст.301 МК України встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формуваннями реалізує державну податкову і митну політику.
За правилами п.43.3 ст.43 ПК України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім поверненні надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річною оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Приписами п.43.4-43.5 ст.43 ПК України визначено, що платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцяти денного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.1 Розділу III Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017р. за №643 (надалі - Порядок №643) повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня їх виникнення.
Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених ч.5 ст.301 МК України здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.
Платник податків подає до митниці Держмитслужби заяву довільної форми в паперовому вигляді або за допомогою засобів електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі через систему електронної взаємодії державних інформаційних ресурсів та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Згідно з п.3 розділу ІІІ Порядку №643 у заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за кожним видом митних, інших платежів та пені; 2) причини виникнення такої суми коштів; 3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); 4) напрям перерахування суми коштів: на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на єдиний рахунок або на відповідний депозитний рахунок митниці Держмитслужби; на банківський рахунок (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплата) вносилися готівкою); для погашення грошового зобов'язання (податкового борту) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачено суми митних платежів.
До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених Митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці Держмитслужби, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).
Згідно з п.5 Порядку №643 підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету та відсутність у нього податкового боргу за допомогою засобів АСМО. Співробітник Підрозділу до Реєстру вносить дату сплати і реквізити, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код за ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства).
Відповідно до п.6 розділу ІІІ цього Порядку, якщо за результатами розгляду заяви митницею Держмитслужби встановлено наявність підстав для повернення коштів, працівник Підрозділу формує електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - електронний висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, який подається керівнику (заступнику керівника) митниці Держмитслужби для прийняття рішення щодо повернення відповідної суми коштів.
Згідно з п.8 розділу III Порядку №643 у разі якщо заявник не виконав вимог пунктів 1-3 цього розділу, надав недостовірні дані та/або має податковий борг (крім випадків визначення у заяві напряму перерахування коштів на погашення податкового боргу), готується та надсилається йому письмова (в паперовому вигляді або електронній формі) обґрунтована відмову, у тому числі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби.
Алгоритм дій митного органу після отримання заяви платника податків визначено у пунктах 4-8 розділу III зазначеного Порядку повернення авансових платежів і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.
Після реєстрації в митному органі така заява платника податку передається на опрацювання до відповідного підрозділу митного, органу, який перевіряє факт перерахування платником податків суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням (пункт 11 цього розділу).
Виключний перелік підстав для відмови митного органу у наданні, такого висновку передбачений пунктом 11 розділу ІІІ Порядку повернення авансових платежів і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів. Такими підставами є: невиконання вимог пунктів 1-3 розділу ІІІ цього Порядку; надання недостовірних даних; наявність податкового боргу.
Аналізуючи вищевказані норми, судова колегія зазначає, що обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є наявність факту надмірної сплати коштів та подання платником податків відповідної заяви у довільній формі щодо такого повернення до митного органу не пізніше 1095-го від дня виникнення надміру сплаченої суми із зазначенням напрямку перерахування коштів.
Також, необхідною обставиною для повернення платникам податків надмірно сплачених сум митних платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, є факт ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених сум митних платежів.
При цьому, судова колегія звертає увагу на те, що наявними у справі письмовими доказами підтверджено наявність обставин та підстав, з якими вищенаведені законодавчі приписи пов'язують обов'язок повернення надмірно сплачених сум митних платежів.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог ПП «ЗАХІД».
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 316, 322 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Одеської митниці - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 січня 2026р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: О.В. Єщенко
Г.П. Казанчук