Постанова від 23.04.2026 по справі 420/32414/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/32414/25

Перша інстанція: суддя Бжассо Н.В.,

повний текст судового рішення

складено 18.12.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

судді -Джабурія О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2025 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не поновлення нарахування пенсії відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області по ст. 26 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, поновити нарахування ОСОБА_2 пенсії з 01.08.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказувала, що їй було протиправно припинено виплату пенсії у зв'язку із тим, що вона більш як один рік не отримувала пенсію зі свого поточного рахунку. Однак, вказані відомості не відповідають дійсності. Позивач вказувала, що за її заявами та її адвоката, у поновленні пенсії було відмовлено протиправно.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Зокрема, апелянт зазначає, що пенсійний орган протиправно не поновлює виплату пенсії позивачу, а суд першої інстанції залишив поза увагою той факт, що під особистим зверненням пенсіонера, слід розуміти особисте підписання пенсіонером заяви про виплату пенсії, а не фізичне переміщення цієї особистої заяви пенсіонера до приймальні відповідача.

Також, на думку апелянта, суд першої інстанції безпідставно залишив поза увагою надані позивачем докази одержання пенсії зі свого поточного рахунку.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу посилаючись на доводи, що узгоджуються з висновками, викладеними в рішенні суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 згідно з довідкою від 06.11.2017 №3594 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.43).

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Одеській області від 31.07.2023 №1500-0501-8/104793, позивачу з 01.08.2023 припинена виплата пенсії у зв'язку із тим, що остання протягом більш ніж 1 рік не отримувала пенсію зі свого розрахункового рахунку (а.с.24).

26.07.2024 ГУ ПФУ в Одеській області прийняло рішення про відмову у поновленні виплати пенсії від 26.07.2024 №951050846353, яким ОСОБА_2 відмовлено у поновленні виплати пенсії та роз'яснено, що відповідну заяву вона має подавати особисто (а.с. 25, 44-45, 46-48).

Вказане рішення позивачем не оскаржувалося, доказів які б спростовували вказаний факт позивач не надала.

При цьому, матеріали справи не містять на підтвердження факту отримання позивачем вказаного рішення у 2024 році, а тому спірні правовідносини є триваючими.

Відповідно до копії виписки по картковому рахунку апелянта в АТ «Ощадбанк» за 2023 рік (а.с.17-20), позивач зі свого рахунку отримувала пенсію шляхом зняття готівка, шляхом проведення безготівкових розрахунків.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не поновлення нарахування пенсії зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити нарахування ОСОБА_2 пенсії з 01.08.2023 є безпідставними та такими, що не належать до задоволення.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (надалі Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону №1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до статті 47 Закону №1058-IV, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Частиною 1 статті 49 Закону №1058-IV визначений перелік підстав припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.

Так, зокрема, виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2-1) за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном;

3) у разі смерті пенсіонера, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим у встановленому законом порядку;

3-1) у разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин»;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

4-1) у разі непроходження фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Наведений перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.

Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках визначено Порядком №1596.

Відповідно до пункту 16 Порядку №1596, якщо суми пенсії та грошової допомоги одержуються за довіреністю більш як один рік або не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення згідно з вимогами, визначеними в пункті 10 цього Порядку.

Уповноважені банки щомісяця до 25 числа в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку надсилають згідно з протоколами обміну інформацією Пенсійному фонду України інформацію про одержувачів, які пройшли фізичну ідентифікацію, та дату її проведення відповідно до абзацу другого пункту 6 Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. №299.

У разі невиконання одержувачем зазначених в абзацах першому та другому цього пункту умов орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку та проводить виплату через призначеного оператора поштового зв'язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України в установленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до повідомлення з АТ «Ощадбанк» позивач не одержує зі свого розрахункового рахунку пенсію більш як один рік, а тому, пенсійним органом призупинено виплату пенсії з 01.08.2023.

Проте, таке призупинення є неправомірним, оскільки матеріалами справи підтверджено отримання позивачем на протязі 2023 року (до 01.08.2023) пенсії шляхом знаття готівки з банківського рахунку та шляхом безготівкових розрахунків банківською картою, що спростовує наявність підстав для застосування територіальним пенсійним органом приписів п. 4 ч. 1 ст. 39 Закону №1058-IV.

Відтак, висновки суду першої інстанції щодо припинення виплати пенсії за наявності законодавчо встановлених підстав - спростовані матеріалами справи.

Відповідно до матеріалів справи 19.07.2024 позивач через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, подала заяву, в якій просила поновити виплату пенсії та здійснювати виплату на картковий рахунок з відповідними реквізитами.

Також, відповідно до матеріалів справи (а.с.17), рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області від 19.07.2024 №258694 встановлено особу ОСОБА_2 за результатами проведеного відеоконференцзв'язку.

26.07.2024 ГУ ПФУ в Одеській області прийняло рішення про відмову у поновленні виплати пенсії від 26.07.2024 №951050846353, яким ОСОБА_2 відмовлено у поновленні виплати пенсії та роз'яснено, що відповідну заяву вона має подавати особисто.

Згідно із пунктами 1.1 - 1.2 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший; заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання; заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за №991/27436.

У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв'язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.

Перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії або поновлення виплати раніше призначеної пенсії, визначений у розділі ІІ Порядку №22-1.

Згідно з пунктом 2.8 розділу ІІ Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Апеляційний суд зауважує, що заява від 19.07.2024 подана через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, як то передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року №22-1.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, 22.07.2025 року ОСОБА_2 засобами поштового зв'язку через свого представника повторно подала заяву про призначення/перерахунок пенсії.

До заяви про перерахунок пенсії додано такі документи: нотаріально завірена копія паспорту заявниці, нотаріально завірена копія ідентифікаційного номеру, нотаріально завірена копія рішення про встановлення особи №258694, нотаріально завірена копія довідки ВПО від 06.11.2017 року №3594.

Проте, рішенням пенсійного органу від 20.08.2025 №о/с951050846353 позивачу повторно відмовлено у поновленні виплати пенсії та зазначено про необхідність особистого звернення з заявою до органу Пенсійного фонду який здійснює прийом та обслуговування громадян.

Втім, апеляційний суд звертає увагу, що жоден з пунктів Порядку №22-1 не містить обов'язку пенсіонера звертатись із заявою про поновлення виплати пенсії виключно особисто. Вжитий у пункті 1.1 термін заявник, як вже зазначено вище, дає підстави стверджувати, що таким заявником може бути і представник за довіреністю.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постанові Верховного Суду від 24.07.2023 у справі №280/6637/22.

Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому, відповідну заяву із зазначенням реквізитів рахунку може подавати уповноважений представник пенсіонера. Особиста присутність пенсіонера під час подання такої заяви чинним законодавством не вимагається.

Отже, рішення територіального пенсійного органу від 26.07.2024 №951050846353 та від 20.08.2025 №о/с951050846353 про відмову у поновленні виплати пенсії, є такими, що прийняті за відсутності на те правових підстав.

Апеляційний суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

За приписами частини 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом в інший, ніж наведено в ч. 1 цієї статті, спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вказане узгоджується із приписами ч. 2 ст. 9 КАС України, за якою суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи наведені норми, та встановлені фактичні обставини справи, апеляційний суд не погоджується із посиланням суду першої інстанції, як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, на не оскарження позивачем рішення територіального пенсійного органу від 26.07.2024 №951050846353 про відмову у поновлення виплати пенсії.

Також, спростовані матеріалами справи висновки суду першої інстанції про те, що після прийняття відповідачем рішення від 26.07.2024 №951050846353 позивач більше не зверталась до пенсійного органу із заявою про поновлення виплати пенсії.

Апеляційний суд зазначає, що позивач звернулась до суду з позовом про поновлення виплати пенсії з 01.08.2023, виплата якою була протиправно зупинена та у відновлені виплати якою було протиправно відмовлено 26.07.2024 та 20.08.2025.

Отже, доводи щодо протиправної відмови у поновленні виплати пенсії знайшли свої підтвердження, а тому ефективним та належним захистом порушених прав позивача є визнання протиправними припинення виплати пенсії, визнання протиправними та скасування рішень, якими позивачу було відмовлено у поновлені виплати пенсії, та, відповідно, зобов'язання відновити позивачу виплату пенсії з 01.08.2023.

Згідно ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На підставі наведеного у сукупності, оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини справи, неправильно застосуванні норми матеріального права, при цьому висновки суду не відповідають обставинам справи, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню із прийняттям у справі нового судового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 242, 257, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року - скасувати та ухвалити нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправною призупинення з 01.08.2023 виплати ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.07.2024 №951050846353 та від 20.08.2025 №о/р851050846353 про відмову у поновлені виплати пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії з 01 серпня 2023 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді Н.В. Вербицька О.В. Джабурія