Постанова від 23.04.2026 по справі 420/27115/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/27115/25

Перша інстанція: суддя Аракелян М.М.,

повний текст судового рішення

складено 23.01.2026, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

судді -Джабурія О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 січня 2026 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.08.2025 ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, код ЄДРПОУ 08356179 щодо відмови у перегляді довідки ВЛК комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради №1065 від 22.02.2025, оформлене листом №598/9/17632 від 25.07.2025;

- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України повторно розглянути скаргу від 27.05.2025 довідку ВЛК комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради №1065 від 22.02.2025, подану адвокатом Дічко В.С. інтересах ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , у лютому 2025 року проходив медичний огляд у ВЛК при комунальному некомерційному підприємстві «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради, за наслідками якого була складена довідка №1065 від 22.02.2025.

Позивач вказував, що встановивши невідповідність змісту довідки №1065 від 22.02.2025 вимогам додатків №1 та №2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402), він звернувся до голови ВЛК, яка допустила на його думку бездіяльність, не виправши помилки, що у свою чергу спонукало його розпочати процедуру адміністративного оскарження бездіяльності та довідки №1065 від 22.02.2025 до вищих адміністративних структур - ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 (залишено скаргу без задоволення), Регіональної ВЛК (скарга залишена без розгляду). За наслідками оскарження довідки №1065 від 22.02.2025 та рішень ВЛК обласного ТЦК та СП і регіональної ВЛК, до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, позивачу, листом від 25.07.2025 за вих.№598/9/17632 було відмовлено у перегляді нижчих ВЛК.

Підстави, за яких відповідач прийняв оскаржуване рішення від 25.07.2025, позивач вважав протиправними, оскільки відповідач не встановив очевидну невідповідність постановленого діагнозу «генералізований тривожний розлад» підпункту «В» статті 17 Розкладу хвороб та не вжив жодних заходів реагування, чим допустив протиправну бездіяльність; протиправно вимагав від позивача подання ним медичних документів на підтвердження постановленого йому діагнозу «генералізований тривожний розлад», при цьому ігноруючи, що саме цей діагноз був встановлений лікарем-психіатром ВАК при КНП «Міська лікарня №7» ЗМР, і він відображений в довідці ВЛК №1065 від 22.02.2025, яка є офіційним документом; не використав надані повноваження щодо витребування від КНП «Міська лікарня №7» ЗМР медичних документів, сформованих під час медичного огляду позивача, в тому числі, щодо постановленого йому діагнозу «генералізований тривожний розлад», тобто неповно з'ясував обставини, викладені у скарзі, чим допустив протиправну бездіяльність; в порушення приписів абзацу другого пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення №402, не врахував інформацію про наявність у позивача хвороби - «інтермітуюча бронхіальна астма» та не долучив відповідні надані позивачем документи до матеріалів медичного огляду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.01.2026,ухваленим в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений в повному обсязі:

- визнане протиправним та скасоване рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України щодо відмови у перегляді довідки ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради №1065 від 22.02.2025, оформлене листом №598/9/17632 від 25.07.2025 року;

- зобов'язано Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України повторно розглянути скаргу від 27.05.2025 року на довідку ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради №1065 від 22.02.2025 року, подану адвокатом Дічко В.С. в інтересах ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- стягнуто з Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп).

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам статті 242 КАС України щодо законності та обґрунтованості; висновки зроблені судом першої інстанції при вирішенні спору по суті та викладені у оскаржуваному рішенні, не відповідають обставинам справи та є хибними, у зв'язку з чим судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права.

При цьому апелянт, посилаючись на низку постанов апеляційних адміністративних судів, звертає увагу, що за результатами розгляду скарги позивача, йому була надана розгорнута відповідь щодо обґрунтованого прийняття рішення ВЛК у формі довідки №1065 від 22.02.2025. На думку апелянта, надання позивачу відповіді від 25.07.2025 відповідає вимогам глави 3 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 та Закону України «Про звернення громадян».

Звертає апелянт увагу і на те, що у позовній заяві були відсутні посилання та не надані докази на підтвердження доводів щодо порушення ЦВЛК ЗС України процедури прийняття оскаржуваного рішення та неврахування наданих на розгляд комісії медичних документів щодо позивача.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу посилався на доводи ідентичні тим, що викладені в позовній заяві та узгоджуються з висновками, викладеними в рішенні суду першої інстанції, у зв'язку з чим, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.14), перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджено скріншотом з військово-облікового документу «Резерв +» (а.с.18).

22.02.2025 Комунальне некомерційне підприємство «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради склало довідку військово-лікарської комісії №1065 про проведення медичного огляду солдата ОСОБА_1 , в якій вказаний діагноз «Генералізований тривожний розлад» (F41,1) (а.с.24). також, в довідці вказано, що на підставі статті 14В графи ІІ розкладу хвороб, ТДВБ графи 1-11 дод.3 до наказу МОУ №402 від 2008 (з змінами) - Придатний до військової служби.

Відповідно до матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_5 на заяву представника позивача від 17.03.2025, надав відповідь від 31.03.2025 року №2982, в якій зазначив, що ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію при КНП «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради 22.02.2025, де згідно ст.17-В графи ІІ Розкладу хвороб Наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402 «Про затвердження Положення про військову-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (зі змінами), був визнаний придатним до військової служби. Відповідно наданої медичної документації ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 рішення військово-лікарської комісії КНП «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради прийнято правильно. Крім цього, відповідно до Картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 (далі - картка), висновків лікарів встановлено, що громадянин ОСОБА_1 проставив особистий підпис в картці, чим підтвердив що він надав інформацію щодо стану його здоров'я в повному обсязі (а.с.23). Також вказано, що відповідь може бути оскаржена у відповідності до Закону України «Про звернення громадян».

20 регіональна Військово-лікарська комісія, за результатами розгляду заяви стосовно ОСОБА_1 , повідомила представника позивача про те, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться згідно вимог глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України" 17.11.2008 за №1109/15800. Медичні документи, які б підтверджували психічні розлади, не надано. Підстав для перегляду рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 немає (а.с.22).

Як вбачається з листа Центральної Військово-лікарської комісії ЗСУ від 25.07.2025 року №598/9/17632, відповідь надана відповідно до Закону України «Про звернення громадян» на заяву представника позивача щодо перегляду постанови військово-лікарської комісії КНП «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради про ступінь придатності до військової служби згідно довідки №1065 від 22.02.2025 (а.с.20-21).

Також у листі Центральної Військово-лікарської комісії ЗСУ від 25.07.2025 року №598/9/17632 вказано, що медичний огляд військовослужбовців проводиться згідно вимог глави 6 розділу П Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 зі змінами, зареєстрованого B Міністерстві юстиції України 17.11.2008 №1109/15800. Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян (військовослужбовців) на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби. Переважна більшість захворювань, зазначених у Розкладі хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) (далі Розклад хвороб), є хронічними та невиліковними, тому за основу визначення ступеню придатності до військової служби прийнято не наявність самого захворювання, а ступінь його тяжкості, частоти виникнення рецидивів та ступеню порушення функції органів і систем органів. Згідно Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення) до пункту “б» статті 17 Розкладу хвороб належать: помірно виражені, тривалі або повторні невротичні розлади, ПТСР з помірно вираженою симптоматикою та стабільним типом перебігу, помірний тривожно-депресивний розлад асоційований зі стресом, генералізований тривожний розладі обсесивно- компульсивний розлад, помірний депресивний розлад, помірно виражені рекурентні депресивні розлади коли хворобливі явища, незважаючи на патогенетичне лікування, стійко утримуються і заважають особам виконувати обов'язки. військової служби. Експертна постанова приймається після безуспішного стаціонарного лікування хворого не менше двадцяти одного дня. Позивачем не надані копії медичних документів солдата ОСОБА_1 , підтверджуючі експертний діагноз: Генералізований тривожний розлад, підстав щодо винесення пункту "б" статті 17 графи І розкладу хвороб немає. За встановленим солдату ОСОБА_1 на момент огляду, діагнозом, враховуючи ступені тяжкості захворювань та ступені порушення функції органів і систем, постанову ВЛК КНП “МЛ №7» ЗМР про ступінь придатності до військової служби згідно довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2025 №1065 за пунктом "в" статті 17 графи ІІ Розкладу хвороб прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення. Наявність у солдата ОСОБА_1 захворювань, не зазначених у довідці ВЛК, які можуть, змінити ступінь придатності до військової служби не підтверджено медичною документацією. Згідно пункту 22.12 глави 22 розділу ІІ Положення, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду ВЛК. Згідно вимог абзацу 7 пункту 1.10 глави 1 розділу І Положення, медичний огляд ВЛК військовослужбовців обов'язково проводиться у разі, коли за результатами медичного обстеження діагностовано захворювання (наслідки травми, поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби. Згідно наданих копій медичних документів, наявність захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють Вашу непридатність до військової служби, не вбачається. Ураховуючи зазначене, підстав для скасування постанови ВЛК КНП “МЛ №7» ЗМР про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 22.02.2025 №1065 чи направлення Вас начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби на теперішній час немає. У разі погіршення стану здоров'я солдата ОСОБА_1 , пропонується звертатись встановленим порядком до командування військової частини, у якій солдат ОСОБА_1 проходить військову службу, з метою направлення солдата ОСОБА_1 на обстеження та лікування, а у разі необхідності на медичний огляд ВЛК, до закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України за територіальним принципом (а.с.20-21).

Вирішуючи спір та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, замість прийняття рішення по суті порушеного питання - прийняття постанови ЦВЛК, виклав свою позицію в листі, посилаючись на Закон України «Про звернення громадян», тобто прийняв рішення не у спосіб, встановлений законом.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Предметом позову є оскарження рішення відповідача щодо відмови у перегляді рішень нижчих за рівнем органів, оскільки це рішення є необґрунтованим та не повністю враховує усі захворювання позивача, які на його думку мали бути підставою для прийняття іншого рішення.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» (надалі далі Закон №2232-XII).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до ч. 13 ст. 2 Закону №2232-ХІІ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом. Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджене наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (надалі Положення №402 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За приписами пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це, окрім іншого, медичний огляд, визначення ступеня придатності до військової служби.

За приписами пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

За приписами пункту 2.2 глави 2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

- Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

- ВЛК регіону.

За приписами пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402, Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

На ЦВЛК покладається, окрім іншого, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи, у зв'язку із цим ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи (за необхідності); розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (підпункт 2.3.5 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (пункт 2.4 глави 2 розділу Положення №402).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (підпункт 2.5.1 пункту 2.5 розділу І Положення №402).

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК(Підпункт 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення №402).

ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП (підпункту 2.8.1 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення №402).

Главою 3 розділу I Положення №402 врегульований порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК.

Відповідно до п. 3.1. глави 3 розділу І Положення №402, вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року №735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за №94/29962.

Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян» (пункт 3.2 глави 3 розділу І Положення №402),

Відповідно до пункту 3.3. глави 3 розділу І Положення №402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_10 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Відповідно до п. 3.4 глави 3 розділу І Положення №402, у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.

Отже, постанова ВЛК, яка видана позивачу та оформлена довідкою №1065 від 22.02.2025 може бути оскаржена до Центральної військово-лікарської комісії.

За висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема у постанові від 12.06.2020 по справі №810/5009/18 та від 12.01.2021 у справі №820/5570/16, яку суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, надавати оцінку стану здоров'я позивача, встановленому ВЛК діагнозу та робити висновок про придатність чи непридатність до військової служби, не є компетенцією суду.

Апеляційний суд зазначає, що Положенням №402 передбачено право особи, яка не погоджується з висновком ВЛК, оскаржити його до Центральної військово-лікарської комісії, надати додаткові дані чи матеріали обстеження та обґрунтування.

За приписами до п.п. 2.3.4. та п.п. 2.3.5 пункту 2.3 розділу І Положення 402 ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Системний аналіз наведених вище норм Положення №402 дає підстави дійти висновку, що ЦВЛК в межах своєї діяльності приймає постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Також, за наведеними нормами, за результатами розгляду скарг:

- у разі визнання ЦВЛК скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ЦВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК;

- у разі визнання ЦВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

- у разі якщо ЦВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, ЦВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.

Апеляційний суд зазначає, що відповідно до наведених норм, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Отже, постанова ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради у вигляді довідки від 22.02.2025 №1065, є постановою позаштатної ВЛК.

Листом ЦВЛК від 25.07.2025 №598/9/17632 позивача повідомлено про те, що:

- постанова позаштатної ВЛК (постанова ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради у вигляді довідки від 22.02.2025 №1065) визнана обґрунтованою;

- не встановлена наявність підстав для направлення позивача на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

При цьому, лист ЦВЛК від 25.07.2025 №598/9/17632 містить роз'яснення наведених в ньому висновків.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з доводами апелянта, про те, що відповідь ЦВЛК, оформлена листом, на скаргу позивача, була надана з дотриманням приписів глави 3 розділу І Положення №402.

Наведене також спростовує висновки суду першої інстанції про те, що відсутність належним чином оформленої постанови ЦВЛК про перегляд постанови ВЛК свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Адже у спірних правовідносинах апелянт, встановивши обґрунтованість постанови позаштатної ВЛК та відсутність підстав для направлення позивача на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби, правомірно оформив своє рішення листом, в якому виклав відповідні роз'яснення, тобто діяв у відповідності приписів Положення №402.

При цьому, апеляційний суд відхиляє посилання апелянта на судові рішення апеляційних адміністративних судів, оскільки, за приписами ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За встановлених апеляційним судом обставин та нормативного урегулювання спірних правовідносин, апеляційний суд встановив відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскаржуване рішення - скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 242, 257, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 КАС України апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 січня 2026 року - скасувати та ухвалити нову постанову.

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді Н.В. Вербицька О.В. Джабурія