22 квітня 2026 рокусправа № 380/14997/25
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Львівської митниці (адреса: вул. Костюшка, 1, м. Львів,79007; код ЄДРПОУ - 43971343) (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Львівської митниці від 15.04.2025 № UA2090002025123 на суму 16 218,85 грн; від 15.04.2025 № UA2090002025124 на суму 70 698,21 грн; від 15.04.2025 № UA2090002025125 на суму 58 741,49 грн, якими ОСОБА_1 нараховано податкові зобов'язання зі сплати ввізного мита, акцизного податку, податку на додану вартість та штрафних санкцій на загальну суму 145 658,55 грн (сто сорок п'ять тисяч шістсот п'ятдесят вісім гривень п'ятдесят п'ять копійок).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, на підставі норм законодавства, чинних на момент ввезення позивачем автомобіля швидкої допомоги, позивач був звільнений від сплати ввізного мита, акцизного збору та податку на додану вартість і на законних підставах їх не сплачував, про що у графі 36 «Преференція» митної декларації від 08.06.2022 №403030/2022/01047 зазначено відповідний код пільг - 311. Так, відповідно до рядка 12 розділу III Класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011, пільги щодо сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість при ввезенні автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів, що ввозяться на митну територію України громадянами, позначаються кодом 311. Разом з тим, Відповідач, обґрунтовуючи підстави щодо нарахування позивачу сум податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита, акцизного податку, податку на додану вартість та штрафних санкцій на загальну суму 145658,55 грн, в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях зазначає, що застосування позивачем пільг за кодом 311 при митному оформленні автомобіля швидкої допомоги є неправомірним. Позивач вважає податкові повідомлення-рішення від 15.04.2025 № UA2090002025123 на суму 16 218,85 грн; від 15.04.2025 № UA2090002025124 на суму 70 698,21 грн; від 15.04.2025 № UA2090002025125 на суму 58 741,49 грн протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Вказує, що передбачене нормами Закону № 2142-ІХ звільнення від оподаткування митними платежами товарів при їх ввезенні на митну територію України може застосовуватися виключно до товарів, що відносяться до автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше та транспортних засобів для перевезення вантажів. Таким чином, товар «автомобіль швидкої допомоги» є спеціалізованим транспортним засобом, а, відтак, застосування пільги за кодом « 311» при митному оформленні такого товару є неправомірним, оскільки він не відноситься до автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше та транспортних засобів для перевезення вантажів. Отже, митне оформлення товару «автомобіль швидкої допомоги» за митною декларацію від 08.06.2022 №UA403030/2022/010147 необхідно було здійснити без застосування тарифних пільг відповідно до норм Закону №2142-IX, з нарахуванням та сплатою митних платежів на загальних підставах.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, ухвалою судді від 25.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін, за наявними у справі доказами.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Позивач згідно з митною декларацією від 08.06.2022 №UA 403030/2022/01047 ввіз на територію України автомобіль легковий, швидкої допомоги, що був у використанні, PEUGEOT AGENA (BOXER) 2010 року випуску, дизельний двигун об'ємом 2198 куб. см, №кузова НОМЕР_2 , колісна формула 4X2, з відокремленим відсіком (салоном) для транспортування хворих та загальною кількістю місць для сидіння - 3. В задній частині кузова за місцем водія наявні облаштування салону: антиковзаюче покриття підлоги, пластмасові панелі бічних стінок та стелі, здвижне скло в металевій перегородці за місцем водія, скло у задніх дверях, внутрішнє освітлення, внутрішні поручні з двох сторін бокових здвижних дверей та відкидна підніжка при вході, кисневий шланг, петлі для утримання кисневих балонів, пластмасові шафи з шухлядами, полицями та стелажі для розміщення медикаментів та медичних інструментів, наявні доступні місця для встановлення (кріплення) ношів (носилок), сидіння для медперсоналу та отвори для встановлення медичних приладів. Не укомплетований медичним обладнанням. На даху кузова встановлені пристроїв зовнішньої візуальної та звукової сигналізації. Призначений для перевезення (транспортування) хворих до лікувального закладу по дорогах загального користування (далі - автомобіль швидкої допомоги).
На підставі пункту 7 частини 1 статті 336, пункту 2 частини 3 статті 345, пункту 1 частини 2 статті 351, підпункту 1 пункту 912 та з урахуванням пункту 934 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VI (зі змінами та доповненнями) відповідно до наказу Львівської митниці від 03.03.2025 №83 проведено документальну невиїзну перевірку дотримання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вимог законодавства України з питань митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування при переміщенні через митний кордон України товарів за митною декларацією від 08.06.2022 №UA403030/2022/010147.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 28.03.2025 №45/25/7.4 19/2450518233, яким встановлено порушення ОСОБА_1 вимог:
- частини 1 статті 257, частини 6 статті 280, пункту 2 частини 1 статті 292, частини 1 статті 297, частини 1 статті 377 Митного кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита за митною декларацією від 08.06.2022 №UA403030/2022/010147 на загальну суму 16 218,85 грн;
- пункту 2 частини 1 статті 292, частини 1 статті 377 Митного кодексу України, пункту 206.1 статті 206, підпункту 215.3.51 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті акцизного податку за митною декларацією від 08.06.2022 №UA403030/2022/010147 на загальну суму 56 558,57 грн;
- пункту 2 частини 1 статті 292, частини 1 статті 377 Митного кодексу України, підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190, пункту 206.1 статті 206 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за митною декларацією від 08.06.2022 №UA403030/2022/010147 на загальну суму 46 993,19 гривень.
На підставі висновків акта перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення від 15.04.2025:
- №UA2090002025123, яким визначено грошові зобов'язання за платежем мито на товари на загальну суму 16 218,85 грн, в тому числі: податкові зобов'язання на суму 16 218,85 грн та штрафні санкції на суму 0,00 грн;
- №UA2090002025124, яким визначено грошові зобов'язання за платежем акциз на транспортні засоби на загальну суму 70 698,21 грн, в тому числі: податкові зобов'язання на суму 56 558,57 грн та штрафні санкції на суму 14 139,64 грн.;
- №UA2090002025125, яким визначено грошові зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 58 741,49 грн, в тому числі: податкові зобов'язання на суму 46 993,19 грн та штрафні санкції на суму 11 748,3 гривень.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір суд керувався таким.
Відповідно до частини 1 статті 246 Митного кодексу України (далі МК України) метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Згідно пункту 3 частини 1статті 266 МК України декларант зобов'язаний надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
За приписами частин першої та восьмої статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:
1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення;
2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору;
3) відомості про найменування країн відправлення та призначення;
4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери;
5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів;
6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно достатті 3-1 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів; д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати);
7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови;
8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;
9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу;
10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).
За приписами пункту 194.1 статті 194 Податкового кодексу України (далі ПК України) операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною.
Відповідно до підпункту 215.3.5-1 пункту 215.3 статті 215 ПК України податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками: автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 згідно з УКТ ЗЕД), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, гоночні автомобілі, у тому числі автомобілі, які в установленому законодавством порядку подаються до органів, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації у зв'язку із зміною моделі транспортного засобу, що до переобладнання під час ввезення відповідала товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, а після переобладнання відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД: ставка податку (Ставка) для відповідного транспортного засобу визначається за формулою: Ставка = Ставка базова х К двигун х К вік, де Ставка базова - ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу:
з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з об'ємом циліндрів до 3000 куб. сантиметрів (включно) - 50,0;
з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з об'ємом циліндрів понад 3000 куб. сантиметрів - 100,0;
з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об'ємом циліндрів до 3500 куб. сантиметрів (включно) - 75,0;
з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об'ємом циліндрів понад 3500 куб. сантиметрів - 150,0;
К двигун - коефіцієнт, що визначається діленням об'єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на 1000 куб. сантиметрів;
К вік - коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися понад п'ятнадцять повних календарних років, коефіцієнт дорівнює 15).
Пунктом 69.24 підрозділу 10 "Перехідних положень" ПК України встановлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.
Підпунктом 1 п. 9-11 розділу ХХІ Митного кодексу України установлено, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1) звільняються від оподаткування ввізним митом: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
Таким чином, фізичні особи на період дії воєнного стану на території України, мають право ввозити без оподаткування - автомобілі легкові (товарна позиція за УКТ ЗЕД8703), кузова до них (товарна позиція за УКТ ЗЕД8707), причепи та напівпричепи (товарна позиція за УКТ ЗЕД8716), мотоциклів (товарна позиція за УКТ ЗЕД8711), транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше (товарна позиція за УКТ ЗЕД8702), транспортні засоби для перевезення вантажів (товарна позиція за УКТ ЗЕД8704).
З матеріалів справи слідує, що позивач згідно з митною декларацією від 08.06.2022 №403030/2022/01047 ввіз на територію України автомобіль легковий, швидкої допомоги, що був у використанні, PEUGEOT AGENA (BOXER) 2010 року випуску, дизельний двигун об'ємом 2198 куб. см, №кузова НОМЕР_2 , колісна формула 4X2, з відокремленим відсіком (салоном) для транспортування хворих та загальною кількістю місць для сидіння - 3. В задній частині кузова за місцем водія наявні облаштування салону: антиковзаюче покриття підлоги, пластмасові панелі бічних стінок та стелі, здвижне скло в металевій перегородці за місцем водія, скло у задніх дверях, внутрішнє освітлення, внутрішні поручні з двох сторін бокових здвижних дверей та відкидна підніжка при вході, кисневий шланг, петлі для утримання кисневих балонів, пластмасові шафи з шухлядами, полицями та стелажі для розміщення медикаментів та медичних інструментів, наявні доступні місця для встановлення (кріплення) ношів (носилок), сидіння для медперсоналу та отвори для встановлення медичних приладів. Не укомплетований медичним обладнанням. На даху кузова встановлені пристроїв зовнішньої візуальної та звукової сигналізації. Призначений для перевезення (транспортування) хворих до лікувального закладу по дорогах загального користування (далі - автомобіль швидкої допомоги).
Автомобіль оформлено за МД від 08.06.2022 № 403030/2022/01047 за кодом товару згідно УКТ ЗЕД 8703 3290 30, країна відправлення Литва, країна походження FR.
Відповідач зазначає, що пільги за кодом « 311» застосовуються виключно до товарів, що відносяться до автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше та транспортних засобів для перевезення вантажів,що ввозяться на митну територію України громадянами. Разом з тим, відсутні підстави для застосування пільги за кодом « 311», оскільки вказаний автомобіль відповідає ознакам спеціалізованого транспортного засобу, який не належить до транспортних засобів, які звільнялися від сплати митних платежів у період.
Як зазначалося вище, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24 березня 2022 року №2142-IX (далі - Закон №2142-IX) внесені зміни до МК України та ПК України в частині надання пільг під час розмитнення транспортних засобів імпортованих громадянами України:
2. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1) у Митному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., №№44-48, ст. 552):
"9-11. Установити, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:
1) звільняються від оподаткування ввізним митом:
автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
I. Внести до Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№13-17, ст. 112) такі зміни:
3. У розділі XX "Перехідні положення":
4) у пункті 69 підрозділу 10: доповнити підпунктами 69.22-69.26 такого змісту:
69.24. Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.
69.25. Звільнення від оподаткування, встановлене підпунктами 69.23 та 69.24 цього пункту, не застосовується до операцій з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом. ".
З урахуванням внесених змін Законом №2142 до МК України та ПК України, норми встановлювали наступні пільги із сплати митних платежів (мита та податкових зобов'язань на час виникнення спірних правовідносин):
пунктом 69.24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.
підпунктом 1 пункту 9-11 розділу ХХІ МК України установлено, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:
1) звільняються від оподаткування ввізним митом:
автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
Із 01.07.2022 набув чинності Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування від 21 червня 2022 року №2325-IX (далі Закон №2325), яким вказані вище норми МК України та ПК України виключені.
Пояснювальною запискою до проекту Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування від 30.05.2022 №7418, на основі якого прийнятий Закон №2325 зазначені мотиви скасування пільг із розмитнення легкових автомобілів громадянами України:
1. Мета
Метою прийняття проекту Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування є забезпечення у період дії воєнного стану умов для належного забезпечення функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету за рахунок надходження митних платежів.
2. Обґрунтування необхідності прийняття акта
З метою створення у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, умов для належного забезпечення функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету за рахунок надходження митних платежів потребують удосконалення окремі норми Податкового та Митного кодексів України.
Аналіз даних митної статистики щодо митних оформлень товарів, здійснених протягом дії Закону України від 24.03.2022 №2142-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" (далі Закон №2142) із використанням пільг зі сплати митних платежів, свідчить, що велика кількість таких товарів не є предметами першої необхідності та такими, що забезпечують безперебійну роботу економіки. Водночас такі товари завжди входили до переліку бюджетоформуючих, зокрема транспортні засоби, телефони тощо.
Так, за результатами митного оформлення громадянами транспортних засобів пільги зі сплати митних платежів за час дії Закону №2142 становили понад 13 млрд грн, сума пільг при митному оформленні телефонів сягала понад 270 млн грн, пільги при митному оформленні одягу та взуття понад 850 млн гривень. При цьому без сплати митних платежів оформлюють автомобілі преміум класу митною вартістю понад 1 млн гривень.
Крім того, зниження оподаткування імпорту створює для нього конкурентні переваги порівняно з продукцією, що виробляється всередині країни. У результаті вітчизняні виробники мають додаткові перешкоди для відновлення виробництва.
В умовах воєнного стану, коли Україна має консолідувати всі доходи для боротьби з агресором, запровадження пільг на імпорт товарів, що не є товарами першої необхідності і водночас є бюджетоформуючими, має бути переоцінено та переглянуто.
Згідно пунктом 6 частини 2 статті 68 МК України, ведення УКТ ЗЕД здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в тому числі, передбачає розроблення пояснень і рекомендацій до УКТ ЗЕД та забезпечення їх опублікування.
Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що побудовані на основі Пояснень до шостого видання Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2017 року та Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, затверджені наказом Держмитслужби від 14.07.2020 №256.
Законом України «Про митний тариф» від 19.10.2022 №2697-IX встановлені наступні норми для оподаткування митом:
Група 87 Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання
Додаткові примітки України:
3. У цій групі термін "укомплектовані" застосовується до кузовів для промислового складання моторних транспортних засобів товарної позиції 8703, пофарбованих, повністю або не повністю укомплектованих елементами та приладами внутрішнього і зовнішнього обладнання.
4. Термін "не укомплектовані" застосовується до кузовів для промислового складання моторних транспортних засобів товарної позиції 8703, пофарбованих або нефарбованих, із встановленими на них дверима і капотами або без них, без елементів та приладів внутрішнього та зовнішнього обладнання.
703 Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі:
8703 - Автомобiлi легковi та iншi моторнi транспортнi засоби, призначенi головним чином для перевезення людей (крiм моторних транспортних засобiв товарної позицiї 8702), включаючи вантажопасажирськi автомобiлi-фургони та гоночнi автомобiлi: 8703 3 - iншi транспортнi засоби тiльки з поршневим двигуном внутрiшнього згоряння iз запалюванням вiд стиснення (дизелем або напiвдизелем): 8703 32 - з робочим об'ємом цилiндрiв двигуна понад 1 500 см3, але не бiльш як 2 500 см3: 8703 32 90 - що використовувалися: 8703 22 90 30 - понад 5 років.
Наказом Державної митної служби України від 14 грудня 2022 року №543 "Про затвердження Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", затвердженні пояснення до Групи 87 Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання наступного змісту:
Додаткові примітки України:
1. Моторними транспортними засобами, що використовувалися, вважаються такі, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби.
До цієї групи включаються такі транспортні засоби, крім деяких рухомих машин Розділу XVІ (див. Пояснення до товарних позицій 8701, 8705 і 8716):
2. Моторні транспортні засоби, призначені для перевезення людей (товарна позиція 8702 або 8703) або вантажів (товарна позиція 8704), або спеціального призначення (товарна позиція 8705).
Додаткові загальні положення.
1. В УКТЗЕД нові транспортні засоби означає транспортні засоби, які ніколи не були зареєстровані.
2. В УКТЗЕД транспортні засоби, що використовувались означає транспортні засоби, які були зареєстровані щонайменше один раз.
Пояснення до товарної позиції 8703: 8703 Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи 8703 3 - iншi транспортнi засоби тiльки з поршневим двигуном внутрiшнього згоряння iз запалюванням вiд стиснення (дизелем або напiвдизелем): 8703 32 - з робочим об'ємом цилiндрiв двигуна понад 1 500 см3, але не бiльш як 2 500 см3: 8703 32 90 - що використовувалися: 8703 22 90 30 - понад 5 років
До цієї товарної позиції також включаються:
(2) Інші транспортні засоби.
(a) Легкові автомобілі (наприклад, лімузини, таксі, спортивні та гоночні автомобілі).
(b) Спеціалізовані транспортні засоби, такі як автомобілі швидкої допомоги, тюремні фургони та катафалки.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (зі змінами та доповненнями) (далі Закон №2344-ІІІ), автомобіль легковий - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно; транспортний засіб загального призначення - транспортний засіб, не обладнаний спеціальним устаткуванням і призначений для перевезення пасажирів або вантажів (автобус, легковий автомобіль, вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу); транспортний засіб спеціалізованого призначення - транспортний засіб, який призначений для перевезення певних категорій пасажирів чи вантажів (автобус для перевезення дітей, осіб з інвалідністю, пасажирів певних професій, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, ритуальний автомобіль тощо) та має спеціальне обладнання (таксі, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо).
Пояснювальна записка до законопроекту "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" (Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану Проект від 22.03.2022 №7190) містить інформацію, що повністю звільнено від оподаткування ввезення транспортних засобів громадянами.
Тобто у Закон не вносились зміни щодо типу чи виду певного транспортного засобу щодо якого застосовується пільга, обмеження відсутні і щодо спеціалізованого транспортного засобу для надання медичної допомоги.
Слід зазначити, що пояснювальні записки до Законів (хоч і не є джерелами права, але є офіційними публічними відомостями законодавчого процесу формування джерела права), якими введені та скасовані пільги свідчать про мету, яку закладав законодавець та функції Закону, з метою належного тлумачення таких норм у відповідності до духу і суті закону.
Щодо спірних правовідносин, які врегульовані пунктом 69.24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, підпунктом 1 пункту 9-11 розділу ХХІ МК України визначено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком, звільняються від оподаткування ввізним митом операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.
Відповідно до зазначених судом вище Пояснень до УКТ ЗЕД до товарної позиції 8703, спеціалізовані транспортні засоби, такі як автомобілі швидкої допомоги, відносяться до автомобілів легкових та інших моторних транспортних засобів, призначених головним чином для перевезення людей, що відповідає визначенню змісту пільги, яка встановлена пунктом 69.24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, підпунктом 1 пункту 9-11 розділу ХХІ МК України.
Таким чином, тлумачення Відповідачем пункту 69.24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, підпункту 1 пункту 9-11 розділу ХХІ МК України є помилковими.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 року у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13 лютого 2019 року, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 зроблений висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Крім того, згідно пп.4.1.4 п.4.4 ст. 4 ПК України законодавство України ґрунтується, зокрема, на презумпції правомірності рішень платника податків в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Відповідно до п.56.21 ст. 56 ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів, чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Аналогічні норми містяться і у ч. 4 ст. 3 МК України, а саме у разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб митних органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.
До відносин щодо сплати грошових зобов'язань (податків та мита) застосовується принцип in dubio pro tributario у податковому законодавстві, який є аналогом презумпції рішень платника податку, і покликаний не допустити однобічного тлумачення відповідного законодавства на користь контролюючого органу, одночасно надаючи захист ключовим правам платників податків.
З урахуванням викладеного суд зазначає, що у спірному випадку, враховуючи неоднозначне тлумачення податкового та митного законодавства в частині типу легкових автомобілів товарної категорії згідно УКТ ЗЕД8703, які звільняються від оподаткування, пріоритет має надаватись на користь платника податку.
Судом також враховано, що посадовими особами митниці під час митного контролю за даною митною декларацією проводились такі процедури:
контроль із застосуванням системи управління ризиками;
митний огляд (Повідомлення про необхідність пред'явлення товарів митному органу);
перевірка правильності класифікації та кодування товарів (передання спеціалізованому підрозділу);
перевірка правильності застосування пільг в оподаткуванні.
Отже, вищеперераховані митні процедури проводились посадовими особами різних структурних підрозділів митниці, в тому числі спеціалізованих, при цьому всіма посадовими особами була встановлена та підтверджена повна відповідність задекларованих відомостей представленому до митного оформлення товару та правильність класифікації та застосування податкової пільги, що засвідчено шляхом завершення митного оформлення та випуску товару у вільний обіг.
Митне оформлення товару було завершено митним органом, отже відповідачем було визнано, що до МД від 08.06.2022 № 403030/2022/01047 декларантом долучені всі необхідні документи, що відповідають імпортованому товару, його класифікація та застосування податкової пільги відповідає вимогам чинного законодавства України з питань державної митної та податкової справи.
Таким чином, позиція митного органу щодо не поширення на транспортний засіб, який був ввезений Позивачем згідно МД від 08.06.2022 № 403030/2022/01047 за кодом згідно УКТ ЗЕД 8703329030 пільги, встановленої п. 69.24 підрозділу10 "Перехідних положень" ПК України та пп. 1 п. 9-11 розділу ХХІ МК України є помилковими.
Таким чином, суд висновує про те, що податкові повідомлення-рішення Львівської митниці від 15.04.2025 № UA2090002025123, від 15.04.2025 №UA2090002025124 та від 15.04.2025 № UA2090002025125 прийнято відповідачем протиправно, відтак такі слід скасувати.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 1456,59 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Львівської митниці від 15.04.2025 № UA2090002025123, від 15.04.2025 №UA2090002025124 та від 15.04.2025 № UA2090002025125.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської митниці (адреса: вул.Костюшка, 1, м. Львів, 79007; код ЄДРПОУ - 43971343) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1456,59 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна