Рішення від 22.04.2026 по справі 380/13100/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 рокусправа № 380/13100/25

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Львівської митниці Державної митної служби України (вул. Костюшка, 1, м. Львів, 79000; код ЄДРПОУ - 43971343) з вимогами:

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Львівської митниці від 27.03.2025 року №UA209000202587 про нарахування ОСОБА_1 грошового зобов'язання в сумі 12895,81 грн (дванадцять тисяч вісімсот дев'яносто п'ять гривень вісімдесят одна копійка).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Львівської митниці від 27.03.2025 року №UA209000202588 про нарахування ОСОБА_1 грошового зобов'язання в сумі 71119,34 грн (сімдесят одна тисяча сто дев'ятнадцять гривень тридцять чотири копійки).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Львівської митниці від 27.03.2025 року №UA209000202589 про нарахування ОСОБА_1 грошового зобов'язання в сумі 49687,35 грн (сорок дев'ять тисяч шістсот вісімдесят сім гривень тридцять п'ять копійок).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 08.03.2025 позивачем отримано Акт Львівської митниці від 05.03.2025 № 27/25/7.4-19/2089203985 про результати документальної невиїзної перевірки дотримання ОСОБА_1 вимог законодавства України з питань митної справи щодо обгрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування, застосування знижених ставок ввізного мита при переміщенні через митний кордон України товарів за митною декларацією від 01.07.2025 № UA209180/2022/045934. Відповідно до Розділу IV Акта "Висновок" вбачається, що за результатами документальної невиїзної перевірки встановлено порушення ОСОБА_1 вимог: частини першої статті 257, статті 292, частини першої статті 263, частини шостої статті 280, частини першої статті 297, частини першої статті 377 Митного кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934 на загальну суму 12 895,81 грн.; пункту 206.1 статті 206, підпункту 215.3.51 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті акцизного податку за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934 на загальну суму 56 895,47 грн.; підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934 на загальну суму 39 749,88 гривень. На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 27.03.2025 №UA209000202587, №UA209000202588, №UA209000202589. Позивач вважає податкові повідомлення-рішення від 27.03.2025 №UA209000202587, №UA209000202588, №UA209000202589 протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Вказує, що згідно відомостей, які містяться у АСМО «Інспектор» встановлено, що ОСОБА_1 для здійснення митного оформлення автомобіля 30.06.2022 року подано до ВМО №2 митного поста «Городок» Львівської митниці електронну додаткову митну декларацію типу ІМ 40 ДЕ №UA209180/2022/045934. Разом з тим, відповідно до висновків Акта про результати перевірки з окремих питань від 27.12.2022 №7.4-17/21/794 встановлено, що транспортний засіб, оформлений за митною декларацією №UA209180/2022/045934, згідно із перепусткою №0-058167 заїхав в зону митного контролю ВМО №2 митного поста «Городок» Львівської митниці 30.06.2022 о 23:59 год., однак відповідно до камер відеоспостереження зафіксовано момент заїзду легкового автомобіля марки: VOLKSWAGEN модель TOURAN в зону митного контролю лише 01.07.2022 о 08:41 год. Відтак, виходячи з того, що транспортний засіб доставлено в зону митного контролю 01.07.2022, подання додаткової митної декларації на транспортний засіб у день, який передує дню доставки до митного органу, а саме 30.06.2022, суперечить вимогам частини першої статті 263 Митного кодексу України. Стаття 263 Митного кодексу України не визначає, що митна декларація повинна подаватися після доставлених товарів, а визначає лише строки, зі спливом яких (а не настанням) пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Відтак, декларант не обмежений у праві подати додаткову митну декларацію до попередньої від моменту пропуску товару через митний кордон України і до спливу 10 днів після доставки у відповідний митний орган.

Представник позивача подав відповідь на відзив, просить суд позов задовольнити повністю. Вказує, що 01.07.2022 після отримання від декларанта всіх необхідних документів і відомостей, передбачених Митним кодексом України, було завершено митне оформлення із застосуванням преференцій, які діяли на початку митного оформлення транспортного засобу. Стаття 263 МК України встановлює лише строки декларування - певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення (ст.251 Цивільного кодексу України). Тобто, визначивши статтею 263 Митного кодексу України строк декларування, законодавець визначив, що зі спливом цього строку буде пов'язана певна дія чи подія, яка має юридичне значення. Зокрема, в частинах 1 та 2 статті 263 Митного кодексу України визначено 10-денний строк на подання декларації, після спливу якого декларант буде нести відповідальність згідно Податкового кодексу України за невчасне подання декларації. Іншими словами, стаття 263 Митного кодексу України не визначає, що митна декларація повинна подаватися після доставлених товарів, а визначає лише строки, зі спливом яких (а не настанням) пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Відтак, декларант не обмежений у праві подати додаткову митну декларацію до попередньої від моменту пропуску товару через митний кордон України і до спливу 10 днів після доставки у відповідний митний орган.

Ухвалою від 30.06.2025, вказану позовну заяву залишено без руху, а особі, що звернулась, надано строк для усунення недоліків. Вимоги ухвали судді від 30.06.2025 позивачем виконано повністю.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, ухвалою судді від 07.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін, за наявними у справі доказами.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

На підставі пункту 7 частини першої статті 336, пункту 2 частини третьої статті 345, пункту 1 частини другої статті 351, підпункту 1 пункту 912 та з урахуванням пункту 934 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, згідно наказу Львівської митниці від 04.02.2025 №37, проведено невиїзну документальну перевірку ОСОБА_1 дотримання вимог законодавства України з питань митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934.

В ході перевірки встановлено наявність обставин, які свідчать про недобросовісні діяння ОСОБА_1 за умови існування можливості дотримуватися правил і норм Митного кодексу України, зокрема про обізнаність платника, визначеної статтями 257 та 263 Митного кодексу України, процедури та порядку декларування товарів в частині заявлення точних відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення.

ОСОБА_1 за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934 ввезено товар - «Автомобіль легковий, що був у використанні призначений для перевезення пасажирів марки VOLKSWAGEN модель TOURAN номер кузова НОМЕР_2 …», який декларувалися платником податків із застосуванням преференції за кодом « 311» (автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, що ввозяться на митну територію України громадянами) і, як наслідок, з умовним нарахуванням та без сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Застосування пільги за кодом « 311» було здійснено відповідно до положень Закону України №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24 березня 2022 року, який набрав законної сили 05.04.2022.

Згідно відомостей, які містяться у АСМО «Інспектор» встановлено наступне. 30.06.2022 через пункт пропуску «Шегині - Медика» відділи митного оформлення № 1- 4 митного поста «Мостиська» Львівської митниці здійснено пропуск на митну територію України транспортного засобу «Автомобіль легковий, що був у використанні призначений для перевезення пасажирів марки VOLKSWAGEN модель TOURAN номер кузова НОМЕР_2 …», який переміщувався згідно з попередньою митною декларацією типу ІМ 40 ЕЕ від 27.06.2022 № UA209000/2022/992536.

Згідно відомостей, які містяться у АСМО «Інспектор» встановлено, що ОСОБА_1 для здійснення митного оформлення автомобіля 30.06.2022 року подано до ВМО №2 митного поста «Городок» Львівської митниці електронну додаткову митну декларацію типу ІМ 40 ДЕ №UA209180/2022/045934.

Відповідно до висновків Акта про результати перевірки з окремих питань від 27.12.2022 №7.4-17/21/794 встановлено, що транспортний засіб, оформлений за митною декларацією №UA209180/2022/045934, згідно із перепусткою №0-058167 заїхав в зону митного контролю ВМО №2 митного поста «Городок» Львівської митниці 30.06.2022 о 23:59 год., однак відповідно до камер відеоспостереження зафіксовано момент заїзду легкового автомобіля марки: VOLKSWAGEN модель TOURAN в зону митного контролю лише 01.07.2022 о 08:41 год.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 05.03.2025 № 27/25/7.4 19/2809203985, яким встановлено порушення ОСОБА_1 вимог:

- частини першої статті 257, статті 292, частини першої статті 263, частина шостої статті 280, частини першої статті 297, частина першої статті 377 Митного кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934 на загальну суму 12 895,81 грн.;

- пункту 206.1 статті 206, підпункту 215.3.51 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті акцизного податку за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934 на загальну суму 56 895,47 грн.;

- підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934 на загальну суму 39 749,88 гривень.

На адресу ОСОБА_1 скеровано лист від 06.02.2025 №7.4-5/19-02/10/3114 в якому зазначено про надання пояснень щодо правомірності застосування пільги за кодом « 311» за митною декларацією від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934.

На момент завершення перевірки ОСОБА_1 пояснень надано не було.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 27.03.2025 №UA209000202587, №UA209000202588, №UA209000202589.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір суд керувався таким.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Митний Кодекс України визначає засади організації та здійснення митної справи в Україні, регулює економічні, організаційні, правові, кадрові та соціальні аспекти діяльності митної служби України, спрямований на забезпечення захисту економічних інтересів України, створення сприятливих умов для розвитку її економіки, захисту прав та інтересів суб'єктів підприємницької діяльності та громадян, а також забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

Статтею 3 Митного кодексу України визначено особливості застосування законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, де частиною 1 передбачено, що при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.

Пунктом 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України встановлено, що митний контроль це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Згідно з частиною 3 ст. 75 Митного Кодексу України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна подати митному органу, що здійснює викуп товарів, документи на дані товари та сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту.

Частиною першою статті 194 Митного кодексу України визначено, що у разі ввезення товарів на митну територію України декларант або уповноважена ним особа попередньо повідомляють митний орган, у зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення, про намір ввезти ці товари.

Відповідно до частини 1 статті 259 Митного кодексу України (в редакції, чинній на момент здійснення митного оформлення) попередня митна декларація (інший документ, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу) подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.

Попередня митна декларація повинна містити відомості, достатні для: 1) ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення доставки їх до митного органу призначення; або 2) випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення - відповідно до заявленого митного режиму за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, після пропуску цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України та без пред'явлення їх митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація; або 3) випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, після пред'явлення їх митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація (частина 3 статті 259 Митного кодексу України в редакції, чинній на момент здійснення митного оформлення).

При ввезенні на митну територію України підакцизних товарів подання попередньої митної декларації, доставка та пред'явлення цих товарів контролюючому органу, яким оформлена така попередня митна декларація, є обов'язковими (частина 6 статті 259 Митного кодексу України).

Згідно з частиною 13 статті 259 Митного кодексу України якщо попередня митна декларація містить лише відомості, достатні для ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення їх доставки до митного органу призначення, або після оформлення попередньої митної декларації змінюються заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, для випуску товарів декларантом або уповноваженою ним особою подається додаткова декларація.

Згідно з ч.1 ст.261 МК України у разі подання відповідно до статей 259-260-1 цього Кодексу попередньої, тимчасової, спрощеної або періодичної митної декларації декларант або уповноважена ним особа повинні протягом строків, визначених відповідно до цього Кодексу, подати митному органу додаткову декларацію, яка містить точні відомості про товари, задекларовані за попередньою, тимчасовою, спрощеною або періодичною митною декларацією, що подавалися б у разі декларування цих товарів за митною декларацією, заповненою у звичайному порядку.

Частинами 1, 6, 7 ст.263 МК України встановлено, що митна декларація подається митному органу, який здійснює митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, протягом 10 робочих днів з дати доставлення цих товарів, транспортних засобів до зазначеного органу.

Для продовження строків пред'явлення або декларування митному органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення власник або уповноважена ним особа звертається до митного органу з письмовою заявою, у тому числі в електронній формі. До заяви додаються відповідні документи, які підтверджують обставини та події, зазначені у частині четвертій цієї статті.

Митний орган на підставі заяви та доданих до неї документів продовжує строк декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення на час, необхідний для усунення причин, що не дали змоги своєчасно задекларувати ці товари, транспортні засоби.

Згідно з ч.1 ст.248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Відповідно до Класифікатора типів декларацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 1011 від 20.09.2012 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) літерний код типу декларації означає: ЕА - попередня митна декларація з обсягом даних, необхідним для випуску товарів у митний режим; ЕЕ - попередня митна декларація з обсягом даних, необхідним для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення.

Отже, приписи ч.ч.12 та 13 ст.259 МК України виділяють два різновиди попередніх митних декларацій: попередня митна декларація, яка містить всі відомостей необхідні для поміщення товарів до відповідного митного режиму (наприклад, імпорту); попередня митна декларація, яка містить лише відомості, які є достатні для ввезення товарів на митну територію України та забезпечення їх доставки до митного органу призначення.

Частиною 1 статті 200 Митного кодексу України встановлено, що після надання митним органом дозволу на пропуск товарів через митний кордон України власник товарів або уповноважена ним особа зобов'язані доставити товари та документи на них без будь-якої зміни їх стану у визначене митним органом місце і забезпечити перебування їх у цьому місці до прибуття посадових осіб митного органу, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Відповідно до частини 4 статті 200 Митного кодексу України у місці доставки товари і транспортні засоби пред'являються, а документи на них передаються митному органу у мінімально можливий строк після їх прибуття, а в разі прибуття поза робочим часом, встановленим для митного органу, - у мінімально можливий строк після початку роботи цього органу.

Отже, положення Митного кодексу України встановлюють момент подачі митної декларації до митного органу, тобто після доставлення таких товарів до цього органу.

У випадку, коли попередня митна декларація містить всі відомості необхідні для поміщення товарів у відповідний режим, то митне оформлення на підставі рішення митного органу може здійснюватися без пред'явлення (доставлення) товарів до цього органу, оскільки митне оформлення здійснюється на підставі попередньої митної декларація як декларації заповненої у звичайному порядку.

Статтею 270 Митного кодексу України встановлено, що правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України митом встановлюються цим Кодексом та міжнародними договорами. Правила оподаткування товарів, що переміщуються через кордон України, іншими (крім мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з врахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом.

Податок на додану вартість нараховується за ставкою 20% бази оподаткування відповідно до пункту 190.1 статті 190 ПК України.

Відповідно до підпункту в) пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з ввезення товарів на митну територію України.

Згідно з статтею 278 Митного кодексу України та пункту 187.8 ст.187, п.216.4 ст.216 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань із сплати мита, податку на додану вартість та акцизного податку, у разі ввезення товарів на митну територію України є, зокрема, дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення.

Статтею 281 Митного кодексу України передбачено, що допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок митного товару України, зокрема у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до статті 289 Митного кодексу України обов'язок із сплати митних платежів у разі ввезення товарів на митну територію України виникає з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України.

Згідно з статтею 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються зокрема у разі, якщо відповідного до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів: 1) товари не є об'єктом оподаткування митними платежами; 2) щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів.

Законом №2142-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану (Закон №2142-IX, який набрав чинності 5 квітня 2022 року), яким у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, внесено до Податкового та Митного кодексів України такі зміни:

- у розділ XXI Прикінцеві та перехідні положення Митного кодексу України доповнено пунктом 911 такого змісту: Установити, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану, але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1) звільняються від оподаткування ввізним митом автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу;

- у розділ XX Перехідні положення Податкового кодексу України пункт 69 підрозділу 10 доповнено підпунктом 69.24 такого змісту: Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

В подальшому абзаци 1-4 підпункту 1 пункту 911 розділу XXI Митного кодексу України та підпункт 69.24 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України виключені на підставі Закону України №2325-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування від 21 червня 2022 року (далі - Закон №2325-IX), який набрав чинності з 00 годин 01 липня 2022 року.

Висновки щодо правозастосування.

Отже, звільнення від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість за кодом пільги 311, запроваджене Законом №2142-IX, діяло в період з 01 квітня до 00:00 годин 01 липня 2022 року.

Застосування пільги за кодом 311 було здійснено відповідно до положень Закону України №2142-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану від 24 березня 2022 року, який набрав законної сили 05.04.2022.

Згідно відомостей, які містяться у АСМО «Інспектор» встановлено наступне. 30.06.2022 через пункт пропуску «Шегині - Медика» відділи митного оформлення № 1- 4 митного поста «Мостиська» Львівської митниці здійснено пропуск на митну територію України транспортного засобу «Автомобіль легковий, що був у використанні призначений для перевезення пасажирів марки VOLKSWAGEN модель TOURAN номер кузова НОМЕР_2 …», який переміщувався згідно з попередньою митною декларацією типу ІМ 40 ЕЕ від 27.06.2022 № UA209000/2022/992536.

Відповідно до висновків Акта про результати перевірки з окремих питань від 27.12.2022 №7.4-17/21/794 встановлено, що транспортний засіб, оформлений за митною декларацією №UA209180/2022/045934, згідно із перепусткою №0-058167 заїхав в зону митного контролю ВМО №2 митного поста «Городок» Львівської митниці 30.06.2022 о 23:59 год., однак відповідно до камер відеоспостереження зафіксовано момент заїзду легкового автомобіля марки: VOLKSWAGEN модель TOURAN в зону митного контролю лише 01.07.2022 о 08:41 год.

Відповідно до частини другої статті 194 Митного кодексу України такий вид попередньої митної декларації є попереднім повідомлення про намір ввезти товари на митну територію України, яке здійснюється шляхом її надання митному органу, в зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення.

З огляду на це, згідно з частиною тринадцятою статті 259 Митного кодексу України для випуску товарів у відповідний режим подається додаткова митна декларація.

Суд встановив, що транспортний засіб був ввезений в Україну за попередньою декларацією типу ЕЕ, з обсягом даних, необхідним для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення.

При цьому, попередня декларація з обсягом даних, необхідним для випуску в митний режим (тип ЕА) до митного оформлення не подавалась.

Отже, на підставі попередньої декларації типу ЕЕ не здійснювалося митне оформлення та випуск товарів у вільний обіг.

Відповідно до відомостей, які містяться у АСМО Інспектор позивач для здійснення митного оформлення автомобіля 30.06.2022 подала до ВМО №2 митного поста Городок Львівської митниці електронну додаткову митну декларацію типу ІМ 40 ДЕ від 01.07.2022 №UA209180/2022/045934.

Отже, митне оформлення ввезеного транспортного засобу проведено на підставі додаткової декларацій типу ІМ 40 ДЕ.

У свою чергу, додаткова декларація могла бути подана до митного оформлення лише після доставки транспортного засобу до митного органу.

Відповідно до висновків Акта про результати перевірки з окремих питань від 27.12.2022 №7.4-17/21/794 встановлено, що транспортний засіб, оформлений за митною декларацією №UA209180/2022/045934, згідно із перепусткою №0-058167 заїхав в зону митного контролю ВМО №2 митного поста «Городок» Львівської митниці 30.06.2022 о 23:59 год., однак відповідно до камер відеоспостереження зафіксовано момент заїзду легкового автомобіля марки: VOLKSWAGEN модель TOURAN в зону митного контролю лише 01.07.2022 о 08:41 год.

Оскільки транспортний засіб доставлено в зону митного контролю 01.07.2022, що підтверджується відеодоказами, зафіксованими в акті перевірки, подання додаткової митної декларації на транспортний засіб у день, який передує дню доставки до митного органу, а саме 30.06.2022, суперечить вимогам частини 1 статті 263 Митного кодексу України

Відповідно до частини першої статті 263 МК України митна декларація подається митному органу, який здійснює митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, протягом 10 робочих днів з дати доставлення цих товарів, транспортних засобів до зазначеного органу.

Товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні бути доставленими у митний орган призначення до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу, зокрема для автомобільного транспорту строк доставки товару становить 10 діб (у разі переміщення в зоні однієї митниці - 5 діб) (пункт 3 частини першої статті 93 МК України).

Отже, інспектор, який здійснював митне оформлення транспортного засобу за митною декларацією №UA209180/2022/045934, повинен був відмовити в прийнятті вказаної додаткової митної декларації від 30 червня 2022 року через те, що така декларація подана без дотримання строків, визначених частиною першою статті 263 МК України.

Відтак, митна декларація на «Автомобіль легковий, що був у використанні призначений для перевезення пасажирів марки VOLKSWAGEN модель TOURAN номер кузова НОМЕР_2 …» мала бути подана до митного оформлення після 30 червня 2022 року з нарахуванням та сплатою митних платежів на загальних підставах.

Вказані дії призвели до надання преференції за кодом пільги 311 передбачених Законом України від 24.03.2022 № 2142-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану та як наслідок, до неправомірного звільнення від сплати митних платежів.

Отже, митне оформлення товару, ввезеного за митною декларацією №UA209180/2022/045934, було здійснено після припинення строку дії пільги за кодом 311, встановленої Законом № 2142-IX.

У постанові від 21.05.2025 у справі №380/6162/23 Верховний Суд погодився з висновками дисциплінарної комісії, що здійснюючи оформлення транспортних засобів за митними деклараціями від 30 червня 2022 року № UA209180/2022/045930, поданою до дати доставлення транспортного засобу в зону митного контролю, позивач діяв з порушенням вимог частини першої статті 263 МК України, що підтверджує неналежне виконання ОСОБА_2 посадових обов'язків та вчинення ним дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини другої статті 65 Закону № 889-VIII, за вчинення якого відповідно до положень пункту 2 частини першої, частини третьої статті 66 Закону № 889-VIII може бути оголошено догану.

Таким чином, податкові повідомлення-рішення від 27.03.2025 №UA209000202587, №UA209000202588, №UA209000202589 прийнято відповідачем правомірно.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ст. 139 КАС України розподіл судового збору не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Львівської митниці (вул. Костюшка, 1, м. Львів, 79000; код ЄДРПОУ - 43971343) про визнання протиправними та скасування рішень, - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна