справа №380/23313/25
про передачу справи до іншого адміністративного суду
22 квітня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання про передачу за територіальною підсудністю адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Центру спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної гвардії України (військової частини НОМЕР_1 ) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центру спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної гвардії України (військової частини НОМЕР_1 ), у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Центру спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної гвардії України (військова частина НОМЕР_1 ), викладену у листі від 12.09.2025 №73/8-Б-15, яким позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану»;
- зобов'язати Центр спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної гвардії України (військова частина НОМЕР_1 ) здійснити виплату позивачу одноразової грошової винагороди у розмірі 1 000 000 (один мільйон) гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану».
Ухвалою суду від 02.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Центру спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної гвардії України (військової частини НОМЕР_1 ).
Вирішуючи питання про подальший розгляд справи, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально належить до юрисдикції Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Відповідач, Центр спеціального призначення «ОМЕГА» Національної гвардії України (військова частина НОМЕР_1 ), знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що територіально належить до юрисдикції окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Оскільки зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання позивача знаходиться в Івано-Франківській області, суд робить висновок, що розгляд справи має здійснюватися за правилами територіальної підсудності Івано-Франківським окружним адміністративним судом.
Суд наголошує, що розгляд і вирішення адміністративної справи із недотримання судом правил територіальної підсудності є порушенням як норм вітчизняного законодавства, так і приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року ETS N 005, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, в частині гарантування позивачу права на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Крім цього суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративному суду розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Враховуючи вищевикладене, з метою недопущення порушень правил територіальної підсудності та забезпечення права сторін на розгляд справи судом, встановленим законом, суд вважає за необхідне передати матеріали адміністративної справи № 380/23313/25 на розгляд за територіальною підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст. 26, 29, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
передати адміністративну справу № 380/23313/25 за позовом ОСОБА_1 до Центру спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної гвардії України (військової частини НОМЕР_1 ) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено 22.04.2026 року.
Суддя Костецький Н.В.