Рішення від 22.04.2026 по справі 340/822/26

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/822/26

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

до відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області

про визнання протиправними дій і бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Кіровоградській області щодо припинення з 01.09.2025 виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщений особі ОСОБА_1

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Кіровоградській області щодо не продовження їй з 01.11.2025 виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі,

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області відновити їй виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі з 01.09.2025 та автоматично продовжувати виплати на наступні періоди.

Ухвалою суду від 20.02.2026 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (а.с.25).

Від представника відповідача - 1 надійшов відзив, в якому вказано, що заява позивачки про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі опрацьована Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області.

Ухвалою суду від 19.03.2026 до участі в справі залучено співвідповідача - Головне управління ПФУ в Миколаївській області, розгляд справи розпочато спочатку (а.с.54).

Дослідивши письмові докази у справі суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

01.09.2025 позивач звернулась до відповідача-1 з заявою з питань отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (за місцем фактичного проживання).

16.12.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області було прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги.

Листом від 20.10.2025 року за №9767-10407/02/8-1100/25 Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області повідомило позивача, що за даними Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, структурним підрозділом з питань соціального захисту їй було призначено допомогу на проживання з 01.03.2024 по 31.08.2025 в розмірі 2000 грн. Враховуючи те, що позивач перебуває на повному державному утриманні в геріатричному пансіонаті, виплату допомоги на проживання припинено з 01.09.2025 (а.с.18).

Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб закріплені у Законі України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньої переміщених осіб" №1706-VII від 20.10.2014 року (далі Закон України №1706-VII).

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України №1706-VII адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи, в розумінні цього Закону, визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч.ч. 1-2 ст. 4 Закону України №1706-VII).

Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України №1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Тобто, проаналізувавши вищенаведене, внутрішньо переміщені особи це особи, які покинули своє місце проживання у результаті, зокрема, збройного конфлікту або тимчасової окупації, факт переміщення яких підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яку можливо отримати за подання відповідної заяви до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінетом Міністрів України №332 від 20.03.2022 року затверджено новий Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі Порядок №332).

Відповідно до п.1 Порядку №332 Цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Пунктом 2 Порядку №332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та, що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204.

Згідно з п.3 Порядку №332 з 1 листопада 2023 р. допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб) чоловік, дружина, діти, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи; не перебувають в шлюбі повнолітні діти; визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім'єю. Членом сім'ї може вважатися одинока особа, а також неповнолітня дитина, якщо така особа не входить до складу сім'ї.

Діти/особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше, ніж в уповноваженої особи.

Склад сім'ї уповноваженої особи визначається на дату звернення за призначенням допомоги.

До складу сім'ї уповноваженої особи не включаються:

особа, яка перебуває на повному державному утриманні;

особа, яка представляє інтереси дитини (переміщеної без супроводження законного представника) та перебуває з дитиною у сімейних, родинних відносинах (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат, сестра, тітка, дядько, вітчим, мачуха), але не є внутрішньо переміщеною особою, за наявності виданого службою у справах дітей за місцем звернення документа, що підтверджує такі відносини з дитиною;

особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування;

особа, у сім'ю якої влаштовано дитину, яка залишилася без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування);

особи, які не проживають разом із отримувачами та не пов'язані з ними спільним побутом, що підтверджено документально, або сплачують аліменти, а також особи, які зникли безвісти/перебувають у полоні або за кордоном/депортовані за межі України/особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, зазначених у переліку територій;

законний представник (для недієздатних або обмежено дієздатних осіб, а також дітей, яким призначено опікуна або піклувальника);

особи, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також особи, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у складі Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до закону.

З 1 листопада 2023 р. для призначення допомоги уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 5 (далі - заява).

За технічної можливості заява може бути подана в електронній формі за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики.

Згідно п.4 Порядку № 322 для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 (далі - заява). Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.

Пунктом 20-1 Порядку № 332 визначено, що починаючи з 1 грудня 2023 р. в заяві зазначаються: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи; відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа; фактичне місце проживання (перебування) на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої перемістилася особа (зазначається в разі подання заяви до органу соціального захисту населення або до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг);відомості про фактичне місце проживання (перебування) та контактний номер телефону, адреса електронної пошти; номер поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги єПідтримка або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) уповноваженої особи для виплати допомоги;

відомості про осіб, які входять до складу сім'ї, у тому числі малолітніх/неповнолітніх дітей, які перемістилися (народилися після переміщення) разом з уповноваженою особою, а саме: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України або свідоцтва про народження, або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) (в разі подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), зазначається серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України та/або серія та номер паспорта громадянина України для виїзду за кордон); реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). В разі подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), реєстраційний номер облікової картки платника податків зазначається обов'язково; серія та номер свідоцтва про народження дитини; статус особи з інвалідністю (за наявності); обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; інша інформація згідно з додатком 5.

Судом встановлено, що позивачкою під час подання заяви від 08.03.2024 надано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08.03.2024 №3501-5003154408, в якій вказано місце проживання - АДРЕСА_2 (а.с.40, зв.бік)

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за зверненням від 08.03.2024 ОСОБА_1 було призначено допомогу на проживання ВПО на період з 01.03.2024 по 31.08.2025 в розмірі 3000 грн. (щомісячно).

Відповідно до довідки від 06.05.2024 №01/378, виданої Власівським пансіонатом для ветеранів війни та праці з геріатричним відділенням, позивачка з 06.05.2024 взята на повне державне забезпечення на постійне місце проживання (а.с.37).

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 перебувала на повному державному утриманні у Власівському пансіонаті для ветеранів війни та праці з геріатричним відділенням з 01.03.2024 по 31.08.2025, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято рішення від 03.09.2025 № 1248763391 про припинення виплати допомоги з 01.09.2025 (а.с.45).

01.09.2025 позивачем повторно подано заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

В подальшому, позивач, згідно путівки департаменту соціального захисту населення Кіровоградської ОДА №279 від 19.09.2025, взята на повне державне забезпечення в зв'язку з прибуттям в Олександрійський геріатричний пансіонат з спеціальним відділенням на постійне місце проживання з 23.09.2025 (а.с.50). Вказане підтверджується довідкою №01/818 від 05.09.2025 (а.с.35).

16.12.2025 Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги з підстав перебування на повному державному утриманні в Олександрійському геріатричному пансіонату з спеціальним відділенням, що підтверджує довідка № 01/818 від 05.09.2025.

Відповідно до п.7 Порядку № 332, допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 року, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання внутрішньо переміщеною особою, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, перебувала та після переміщення перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення.

Згідно з п. 9 Порядку № 332 уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це орган Пенсійного фонду України, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або адміністратора центру надання адміністративних послуг. Згідно з п. 18 Порядку № 332 уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації.

Суд зазначає, що правовою суттю призначення допомоги на проживання є покриття витрат на оренду житла, комунальні послуги та харчування внутрішньо переміщеним особами. Оскільки держава вже забезпечує ці потреби у повному обсязі в закладах, визначених в п.7 Порядку №332, виплата додаткової грошової допомоги не є необхідною.

Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області правомірно прийнято рішення про припинення виплати допомоги з 01.09.2025 та Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення про відмову в призначенні такої допомоги.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

В зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області про визнання протиправними дій і бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО