про залишення позовної заяви без руху
22 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/2396/26
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши матеріали у справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача-1: Комунального некомерційного підприємства "Голованівська лікарня" Голованівської селищної ради Кіровоградської області, вул. Незалежності, 2, Голованівськ, Кіровоградська область
до відповідача-2: Центру оцінювання функціонального стану особи, пр. Феодосія Макаревського,1а, м. Дніпро
до відповідача-3: Міністерства охорони здоров'я України, вул. Грушевського,7, м. Київ,01601
про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати:
1.1. рішення ЕКОПФО, оформлене витягом №10469/26/143/В від 17.02.2026 в частині відмови у встановленні групи інвалідності ОСОБА_1 , в зв'язку з порушенням встановленого порядку проведення оцінювання, неповнотою медичного обстеження та незаконним застосуванням звужених критеріїв;
1.2 рішення Центру оцінювання функціонального стану особи за витягом №4393/26/285/ВП від 19.03.2026 в зв'язку з порушенням встановленого порядку проведення оцінювання (проведення заочного замість очного без законних підстав), відмовою у встановленні групи інвалідності, встановлення відсотку втрати працездатності лише у розмірі 25% та зазначенням у витязі завідомо недостовірної інформації форми оцінювання - у зв'язку з неповнотою обстеження, ігноруванням об'єктивних інструментальних даних та висновку ВЛК;
2) зобов'язати відповідача -1 або відповідача -2 провести повторне оцінювання повсякденного функціонування ОСОБА_1 виключно в очній формі з залученням лікарів-спеціалістів: невролога, травматолога -ортопеда, нейрохірурга із обов'язковим проведенням МРТ хребта та повторного ЕНМГ верхніх кінцівок; за результатами повторного оцінювання зобов'язати відповідну ЕКОПФО встановити ОСОБА_1 групу інвалідності, відповідно до об'єктивних даних досліджень та всіх критеріїв постанови КМУ №1138 від 03.12.2024;
3) призначити СМЕ з метою об'єктивного визначення:
а) ступеня стійкого порушення функцій правої верхньої кінцівки та хребта позивача;
б) відсотку стійкої втрати загальної та професійної працездатності;
в) відповідності висновків ЕКОПФО та Центру оцінювання об'єктивним даним ЕНМГ, МРТ, КТ та висновку ВЛК.
Відповідно до ч.2 ст.171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до пунктів 4,5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 4 КАС України позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Отже, підставою для звернення до суду із позовом є порушення прав, свобод та інтересів позивача рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. У рамках адміністративного судочинства:
- дії це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
- бездіяльність це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
- рішення це нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Встановлено, що позивач в п.2 позовних вимог просить зобов'язати відповідача -1 або відповідача -2 провести повторне оцінювання повсякденного функціонування ОСОБА_1 виключно в очній формі з залученням лікарів-спеціалістів: невролога, травмотолога -ортопеда, нейрохірурга із обов'язковим проведенням МРТ хребта та повторного ЕНМГ верхніх кінцівок; за результатами повторного оцінювання зобов'язати відповідну ЕКОПФО встановити ОСОБА_1 групу інвалідності, відповідно до об'єктивних даних досліджень та всіх критеріїв постанови КМУ №1138 від 03.12.2024.
Слід зазначити, що, звертаючись до суду, позивач має визначитись, хто саме з відповідачів має відновити порушене право.
Необхідно зазначити, що у разі подання позову до декількох відповідачів, позивачу в позовній заяві необхідно зазначити зміст позовних вимог до кожного з відповідачів, а також навести обґрунтування щодо порушення діями кожного з суб'єктів владних повноважень його прав, свобод та інтересів.
Розгляду та задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
При цьому слід зазначити, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Необхідно вказати, що позивачем вказано трьох відповідачів: Комунальне некомерційного підприємства "Голованівська лікарня" Голованівської селищної ради, Центр оцінювання функціонального стану особи та Міністерства охорони здоров'я України.
З огляду на те, що прохальна частина адміністративного позову містить позовні вимог лише до двох відповідачів - Комунального некомерційного підприємства "Голованівська лікарня" Голованівської селищної ради та Центру оцінювання функціонального стану особи, а відтак позивачу необхідно уточнити прохальну частину адміністративного позову.
Відтак, позивачу слід уточнити суб'єктний склад сторін (а саме щодо відповідачів по справі) та привести у відповідність до кола сторін позовні вимоги.
Щодо судового збору.
Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, з подальшими змінами та доповненнями.
Водночас, ставки сплати судового збору встановлено статтею 4 Закону України "Про судовий збір", відповідно до якої: за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру, який подано фізичною особою становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, предметом позову у даній справі є рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
Встановлено, що позивачем подано адміністративний позов, який містить 4 вимоги немайнового характеру за подання якого розмір судового збору складає 5324,80 грн., однак позивач не надав суду доказів сплати судового збору чи належних доказів звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом 5 днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліку.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 256 КАС України,
Позовну заяву залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання до суду:
- уточнення суб'єктного складу сторін (а саме щодо відповідачів по справі) та привести у відповідність до кола сторін позовні вимоги;
- докази сплати судового збору або звільнення від сплати судового збору.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО