Рішення від 23.04.2026 по справі 320/15622/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року № 320/15622/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративний справу за позовом Комунального підприємства «Тернопільводоканал» (місцезнаходження: 46008, м. Тернопіль, вул. Старий Поділ, 7, ЄДРПОУ 03353845) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19, ЄДРПОУ 39369133) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування нормативно-правового акту в частині,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» (далі - позивач) з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач), в якому просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення компенсації за недоотриманий позивачем дохід за 2023 рік до економічного обґрунтованих тарифів;

- зобов'язати відповідача компенсувати недоотриманий дохід позивача за 2023 рік в сумі 87 900 989,85 грн при встановленні тарифу на найближчий плановий період (рік).

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання по справі, встановлено строк для подання відзиву.

29.04.2025 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.

29.04.2025 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву.

02.05.2025 ухвалою Київського окружного адміністративного суду задоволено клопотання представника позивача про його участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.

05.05.2025 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив.

12.05.2025 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» надійшло заперечення на відповідь на відзив.

16.05.2025 в судовому засіданні із занесенням в журнал судового засідання судом задоволено усне клопотання представника позивача про залишення без розгляду позовної вимоги «визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не встановлення для позивача економічного обґрунтування тарифів на 2023 рік», у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду в цілому судом відмовлено, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

07.08.2025 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» представником відповідача подано додаткові пояснення.

20.10.2025 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» представником позивача подано клопотання про призначення експертизи.

22.10.2025 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» представником відповідача подано заперечення щодо клопотання позивача про призначення експертизи.

23.10.2025 у судовому засіданні із занесенням в протокол судового засідання судом відмовлено в задоволенні клопотання позивача про призначення експертизи, ухвалено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Аргументи сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач впродовж 2023 року використовував у своїй господарській діяльності тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затверджені постановою № 2845 від 22.12.2021 на 2022 рік. На думку позивача тариф, що діяв для позивача з 01.01.2022, встановлений Постановою НКРЕКП від 22.12.2021 № 2845, не передбачав всіх необхідних для підприємства компенсацій витрат, включених до структури, матеріальних витрат, витрат на оплату праці, інших обґрунтованих витрат, відповідно є економічно необґрунтованим для його застосування у 2023 році. Такий тариф позбавив Позивача можливості здійснювати господарську діяльність із надання послуг на водопостачання та водовідведення, не накопичуючи при цьому боргів та поставив під загрозу функціонування підприємства. Незатвердження позивачу тарифів на 2023 рік, як він вважає, призвело до різкого погіршення його фінансового становища та недоотримання ним доходів в розмірі 87 900 989,85 грн., що зумовило невиконання зобов?язань в тому числі перед Міністерством фінансів України за договорами про субкредитування №13010-05/95 та №13010-05/96. Стверджує, що оскільки позивач є суб'єктом природної монополії, обмежений у своєму праві здійснення інших видів господарської діяльності, то недоотриманий прибуток (збитки) має бути компенсований за рахунок відповідача.

30.04.2025 року від уповноваженого представника відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних та зазначив, що відповідно до положень статті 8 Закону України № 1682-III предметом державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, зокрема, є ціни (тарифи) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій. Водночас, акцентує увагу суду на тому, що частиною третьою статті 2 Закону України № 1682-III визначено, що дія положень розділу III цього Закону не поширюється на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор вважає, що дії НКРЕКП, які є предметом даного позову, були вчинені Відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно. Зазначає, що приймаючи на відкритому засіданні 03.07.2023 рішення у вигляді постанови № 1218 «Про скасування деяких постанов НКРЕКП» (у тому числі Постанови № 1202), Регулятор виходив з необхідності досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави. При прийнятті цього рішення враховувалася не лише позиція держави, але і численні скарги споживачів з питань підвищення тарифів на комунальні послуги. Що стосується захисту інтересів суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водопостачання, то НКРЕКП листом від 05.07.2023 № 6980/19.1.3/7-23 зверталася до Кабінету Міністрів України з пропозиціями щодо механізмів відшкодування економічно обґрунтованих витрат господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення ліцензіатів НКРЕКП. Також, вважає позовну вимогу про зобов'язання Комісії компенсувати недоотриманий дохід Позивача за 2023 рік у сумі 87 900 989, 585 грн при встановленні тарифу на найближчий плановий рік безпідставною з огляду на те, що механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для ліцензіатів НКРЕКП визначений Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженим постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302. Відповідно до постанов НКРЕКП від 22.11.2023 № 2202 «Про затвердження Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік» та від 10.07.2024 № 1300 «Про збільшення строку проведення планової перевірки комунального підприємства «Тернопільводоканал» Сектором НКРЕКП у Тернопільській області проведено планову перевірку КП «Тернопільводоканал», за результатами якої було складено Акт від 23.07.2024 № 281. Згідно з пунктом 3 Постанови НКРЕКП № 1471 від 14.08.2024, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про НКРЕКП» підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Тернопільводоканал» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302, з урахуванням коригування за структурами тарифів на 2022 рік, а саме в бік зменшення на централізоване водопостачання на суму 7 355,161 тис. грн (без ПДВ) та на централізоване водовідведення на суму 20 116,022 тис. грн (без ПДВ), при найближчому перегляді тарифів. Також, відповідач вказує, що у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 320/12809/25 за позовом Комунального підприємства «Тернопільводоканал» до НКРЕКП про визнання протиправною бездіяльності Комісії щодо невизначення підсумкової суми недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності у 2023 році, а також те, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі 320/26784/23 відмовлено у задоволенні позову щодо визнання протиправною та нечинною постанови №1218, у якій предметом розгляду була Постанова НКРЕКП № 1218, якою скасовано, зокрема, й Постанову № 1202. Стверджує, що даний факт додатково підтверджує , що регулятор діяв межах, визначених законом, та на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та вищезазначеними законами України та спростовує доводи позивача у позовній заяві.

У відповіді на відзив, подані до суду 05.05.2025 представник позивача зазначає, що відповідно до Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженої Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №364 від 24.03.2016, тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення встановлюються на кожен календарний рік окремо. Позивач свої зобов'язання щодо подачі документів для розрахунку та затвердження йому тарифу виконав у повній мірі. Таким чином, відсутність щорічного встановленого тарифу за умови подання необхідних документів для прийняття рішення, є свідченням неналежного здійснення своїх обов'язків відповідачем, та відповідачем не спростовано. Посилання відповідача на порушення дискреційних повноважень вважає неналежним доказом безпідставності заявлених позовних вимог, оскільки Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженим постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302, а саме пунктом 1.12 глави 1 передбачено, що саме НКРЕКП приймає рішення щодо включення до структури тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення компенсації витрат. Зазначає, що під час здійснення контролю у 2024 році відповідач був зобов'язаний встановити розмір недоотриманих доходів КП “Тернопільводоканал у 2022 та 2023році, однак не зробив цього, встановивши лише збитки у 2022році, що є порушенням законодавства і слугує предметом спору.

Представником відповідача 12.05.2025 подано заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких вказано, що приймаючи на відкритому засіданні 03.07.2023 рішення у вигляді постанови № 1218 «Про скасування деяких постанов НКРЕКП» (у тому числі Постанови № 1202), регулятор виходив з необхідності досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави. Відповідно до акта планової перевірки КП «Тернопільводоканал» №281 від 23.07.2024, строк виконання інвестиційної програми було перенесено на 2024 рік. Відтак у 2023 році не було підстав для включення суми недоотриманого доходу до тарифу, оскільки виконання інвестпрограми у цей період об'єктивно ще не завершилося. Відсутність відображення компенсацій у Постанові №2320 від 24.12.2024 є результатом реального стану виконання програм, а не бездіяльності регулятора. Також зазначає, що ліцензіати, які належать до комунальної форми власності, не обмежені в отриманні з місцевих бюджетів додаткової фінансової допомоги, що може надаватися за відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до статті 13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», статті 12 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод» та статей 26, 30 і 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Звертає увагу, що КП «Тернопільводоканал» бере участь у Проєкті «Розвиток міської інфраструктури- 2 », відповідно до Угоди про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку від 26 травня 2014 року та Договорів про субкредитування між Міністерством фінансів України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Тернопільською міською радою, НКРЕКП та КП «Тернопільводоканал» від 09.05.2025 5 листопада 2014 року № 1 3010-05/95 та № 13010-05/96.

Представником відповідача 07.08.2025 подано додаткові пояснення, відповідно до яких вказано, що за результатами розгляду 18.06.2025 на засіданні НКРЕКП Акта планової перевірки від 20.05.2025 року № 107, проведеної на підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.11.2024 № 1940, постанови, від 02.05.2025 року № 661 «Про збільшення строку проведення планової перевірки КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТЕРНОПІЛЬВОДОКАНАЛ», посвідчень на проведення планової перевірки від 14.04.2025 № 160 та від 05.05.2025 № 205, установлено, що позивачем порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою НКРЕКП від 22.03.2017 № 307 та прийнято постанову № 902 «Про застосування санкцій до КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТЕРНОПІЛЬВОДОКАНАЛ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання». Постановою НКРЕКП від 18.06.2025 № 902, з поміж іншого, встановлено наступне: «Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ «ТЕРНОПІЛЬВОДОКАНАЛ» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 березня 2016 року № 302, з урахуванням коригування протягом двох років у бік збільшення на загальну суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання за 2023 та 2024 роки у розмірі 88 360,123 тис. грн (без ПДВ)».

Позиція сторін по справі, висловлена у судових засіданнях

Представники позивача у судовому засіданні висловили усні пояснення та наполягали на задоволенні позову в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні просив суд у задоволенні позовної заяви відмовити.

Встановлені судом фактичні обставини.

Комунальне підприємство “Тернопільводоканал» має право на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Комунальне підприємство “Тернопільводоканал» листом від 31.05.2022 № 1339/22 подало на розгляд до НКРЕКП розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на плановий 2023 рік та надало всі необхідні підтверджуючі матеріали і документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків.

Листом від 08.09.2022 № 2665/22 позивач подав на розгляд до НКРЕКП інформацію щодо фактичних витрат реагентів на централізованого водопостачання та централізоване водовідведення за 2021 рік та І півріччя 2022 року.

Листами від 21.10.2022 № 3243/22 та від 12.12.2022 № 3883/22 позивач подав на розгляд до НКРЕКП інформацію щодо витрат пов'язаних з Другим проектом розвитку міської інфраструктури для врахування в тарифах на 2023 рік.

Комунальне підприємство “Тернопільводоканал» листом від 10.02.2023 № В-392 подало на розгляд до НКРЕКП інформацію стосовно отримання У 2022 році з державного і місцевих бюджетів фінансової допомоги, гуманітарної допомоги, надходжень з інших джерел (окрім тарифів) для здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

На виконання НКРЕКП № 2826/19.1.1/7-23 від 14.03.2023 року КП «Тернопільводоканал» листом від 31.03.2023 № в-1017 надало відповідачу статистичну звітність за IV квартал 2022 року, зокрема баланс (Звіт про фінансовий стан) - Форма №1 - на 31.12.2022 року; звіт з праці - форма 1-ПВ (квартальна); звіт структурне обстеження підприємства.

Листом від 08.05.2023 № Л-1470 позивач подав на розгляд до НКРЕКП звіти за господарськими операціями для підтвердження фактичних витрат, пов?язаних із сплатою податків та рентних платежів за 2022 рік.

Листом від 19.05.2023 № В-1631 позивач подав на розгляд до НКРЕКП інформацію щодо фактичних витрат реагентів на централізованого водопостачання та централізоване водовідведення за 2022 рік.

Листом від 05.07.2023 № 6980/19.1.3/7-23 НКРЕКП звернулось до Кабінету міністрів України з пропозицією щодо: надання субвенції для погашення наявних обсягів заборгованості з різниці в тарифах на ЦВВ; фінансування поточних витрат суб'єктів господарювання у сфері ЦВВ за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів. При цьому, звертаємо увагу, що Регулятор визначив для ліцензіатів НКРЕКП у сфері ЦВВ економічно обґрунтований рівень експлуатаційних витрат, після чого з урахуванням розміру можливої допомоги з бюджету може встановити тарифи на ЦВВ з незначним зростанням, а також здійснювати заходи контролю за цільовим використанням коштів як бюджетного фінансування, так і дотриманням структури тарифів на ЦВВ ліцензіатів НКРЕКП; покладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії в частині застосування пільгових цін на електричну енергію при розрахунках із суб'єктами господарювання у сфері ЦВВ; реструктуризації зобов'язань суб'єктів господарювання у сфері ЦВВ за кредитними договорами з міжнародними фінансовими організаціями.

Судом встановлено, що між позивачем та Міністерством фінансів України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Тернопільською міською радою, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг укладено договір про субкредитування № 13010-05/95 від 20.11.2014 про використання позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (Угода про позику «Другий проект розвитку міської інфраструктури»), а також договір про субкредитування № 13010-05/96 від 20.11.2014 про використання позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (Угода про позику «Другий проект розвитку міської інфраструктури»).

Постановою НКРЕКП від 29.06.2023 № 1202 установлено Комунальному підприємству “Тернопільводоканал» тарифи на 2023 рік, частиною першою якої підприємству встановлено тарифи:

1) на період з 01 липня 2023 року до 31 серпня 2023 року включно:

а) на централізоване водопостачання - 17,34 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

б) на централізоване водовідведення:

споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 10,37 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 19,42 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

2) з 01 вересня 2023 року:

а) на централізоване водопостачання - 22,80 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

б) на централізоване водовідведення:

споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 10,04 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 19,77 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

Постановою НКРЕКП від 03.07.2023 № 1218 постанову НКРЕКП від 29.06.2023 № 1202 скасовано (додаток № 1), відновлено дію постанови від 22 грудня 2021 року № 2845 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству “Тернопільводоканал».

Постановою НКРЕКП від 22 грудня 2021 року № 2845 установлено Комунальному підприємству “Тернопільводоканал» тарифи на 2023 рік, частиною першою якої підприємству встановлено тарифи:

а) на централізоване водопостачання - 14,65 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

б) на централізоване водовідведення:

споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 7,72 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 15,93 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

До матеріалів справи позивачем долучено звіт про фактичні результати (завдання з виконання узгоджених процедур аудитором на предмет підтвердження правильності розрахунку суми недоотриманих доходів КП «Тернопільводоканал» у зв?язку із не встановленням тарифів у 2023 році Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) № 2376 від 15.01.2025.

Постановою НКРЕКП від 14.08.2024 № 1471, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про НКРЕКП» визначено підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Тернопільводоканал» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302, з урахуванням коригування за структурами тарифів на 2022 рік, а саме в бік зменшення на централізоване водопостачання на суму 7 355,161 тис. грн (без ПДВ) та на централізоване водовідведення на суму 20 116,022 тис. грн (без ПДВ), при найближчому перегляді тарифів.

За результатами розгляду 18.06.2025 на засіданні НКРЕКП Акта планової перевірки від 20.05.2025 року № 107, проведеної на підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.11.2024 № 1940, постанови, від 02.05.2025 року № 661 «Про збільшення строку проведення планової перевірки Комунального підприємства «Тернопільводоканал», посвідчень на проведення планової перевірки від 14.04.2025 № 160 та від 05.05.2025 № 205, установлено, що позивачем порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою НКРЕКП від 22.03.2017 № 307 та прийнято постанову № 902 «Про застосування санкцій до Комунального підприємства «Тернопільводоканал» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання».

Постановою НКРЕКП від 18.06.2025 № 902 визначено Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству «Тернопільводоканал» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 березня 2016 року № 302, з урахуванням коригування протягом двох років у бік збільшення на загальну суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання за 2023 та 2024 роки у розмірі 88 360,123 тис. грн (без ПДВ)»

Також, до матеріалів справи позивачем долучено висновок експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи від 04.03.2025 № 133/25-22 щодо визначення суми недоотриманих доходів за 2023 рік КП «Тернопільводоканал» у зв?язку із невстановленням Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг економічно обґрунтованих тарифів на 2023 рік.

Релевантні джерела права

Згідно з приписами ч. ч. 1, 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначено Законом України Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1540-VIII, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до ст. 2 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: 1) у сфері енергетики; 2) у сфері комунальних послуг та 3) діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Державне регулювання у сферах, визначених у частині першій цієї статті, здійснюється Регулятором відповідно до цього Закону, а також Законів України Про природні монополії, ;Про ринок електричної енергії, ;Про ринок природного газу, ;Про трубопровідний транспорт, ;Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу, ;Про державне регулювання у сфері комунальних послуг, ;Про теплопостачання, ;Про питну воду й питне водопостачання, ;Про енергетичну ефективність, інших актів законодавства, що регулюють відносини у відповідних сферах.

Відповідно до ст. 3 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює регулювання шляхом: ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, державного контролю та застосування заходів впливу.

Також, основними завданнями Регулятора є: забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; забезпечення захисту прав споживачів регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, шляхом забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах, енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами та реалізації цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.

Частиною 1 ст. 6 Закону України Про державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - Закон України № 2479-VІ) передбачено, що НКРЕКП здійснює: встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП.

Відповідно до абз. 3 ст. 32 Закону України Про питну воду та питне водопостачання, тарифи на надання послуг з питного водопостачання розраховуються на підставі галузевих нормативів витрат і повинні повністю відшкодовувати експлуатаційні витрати та забезпечувати надійну роботу об'єктів централізованого питного водопостачання.

Положеннями статті 4 Закону України «Про природні монополії» (далі - Закон № 1682-III) встановлено, що державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сферах, визначених у статті 5 цього Закону, здійснюється національними комісіями регулювання природних монополій, які утворюються і функціонують відповідно до цього Закону з особливостями, встановленими законом.

Відповідно до положень статті 8 Закону № 1682-III предметом державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, зокрема, є ціни (тарифи) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій.

Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України № 2479-VI тарифи на комунальні послуги формуються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках відповідно до порядків (методик), встановлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до цього Закону. Поряд з цим, при встановленні або перегляді тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення НКРЕКП застосовує Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затверджений постановою НКРЕКП від 10.03.2016 №302, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.04.2016 за № 593/28723 (далі Порядок №302), та Процедуру встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затверджену постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №364, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 27.04.2016 за № 643/28613 (далі Процедура № 364).

З наведеного слідує, що встановлення ліцензіатам НКРЕКП тарифів, зокрема, як у даному випадку, на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення та їх зміна належить до виключних повноважень Регулятора, що не заперечується позивачем.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що комунальне підприємство “Тернопільводоканал» має право на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 2 частини першої статті 6 Закону України Про державне регулювання у сфері комунальних послуг, абзацу п'ятого підпункту 5 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постанову від 10.03.2016 № 302 Про затвердження Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, який визначає механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб'єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, ліцензування якої здійснюється НКРЕКП. Цей Порядок застосовується під час установлення НКРЕКП тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб'єктів природних монополій, зазначених у пункті 1.1 цієї глави, та поширюється на цих суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.

За визначеннями, наданими у вказаній постанові, споживачі, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення - ліцензіати, які придбавають в іншого ліцензіата питну воду з метою її подальшої реалізації споживачам та/або подають стічні води для централізованого водовідведення іншому ліцензіату за тарифами, розрахованими відповідно до глав 4 та 5 цього Порядку; споживачі, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення - фізичні чи юридичні особи, які отримують або мають намір отримувати централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення; тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення - вартість одиниці (1 куб. м) централізованого водопостачання чи централізованого водовідведення відповідної якості як грошовий вираз суми планованих економічно обґрунтованих витрат, планованого прибутку, коригування витрат (компенсація або зменшення витрат) та зменшення складових тарифу, що передбачалися для здійснення заходів інвестиційної програми (інвестиційного проекту).

Заява про встановлення тарифів шляхом коригування окремих їх складових, відповідні розрахунки та підтверджуючі документи подаються до НКРЕКП відповідно до Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 24 березня 2016 року № 364, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2016 року за № 643/28773.

Постановою НКРЕКП від 29.06.2023 № 1202 установлено Комунальному підприємству “Тернопільводоканал» тарифи на 2023 рік, частиною першою якої підприємству встановлено тарифи:

1) на період з 01 липня 2023 року до 31 серпня 2023 року включно:

а) на централізоване водопостачання - 17,34 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

б) на централізоване водовідведення:

споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 10,37 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 19,42 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

2) з 01 вересня 2023 року:

а) на централізоване водопостачання - 22,80 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

б) на централізоване водовідведення:

споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 10,04 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 19,77 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

Надалі Постановою НКРЕКП від 03.07.2023 № 1218 постанову НКРЕКП від 29.06.2023 № 1202 скасовано (додаток № 1), відновлено дію постанови від 22 грудня 2021 року № 2845 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству “Тернопільводоканал», відповідно до частини першої якої Комунальному підприємству “Тернопільводоканал» встановлено тарифи на 2023 рік, а саме:

а) на централізоване водопостачання - 14,65 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

б) на централізоване водовідведення:

споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 7,72 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 15,93 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

Отже, тарифи для населення позивачу були затверджені на рівні відповідної постанови НКРЕКП.

Вважаючи такі тарифи необґрунтованими, позивач вказує, що відповідачем протиправно не включено компенсацію за недоотриманий позивачем дохід за 2023 рік. З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 117 Конституції України та статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану» на дату прийняття оскаржуваного пункту постанови НКРЕКП була чинною та обов'язковою до виконання.

При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 502 не була предметом оскарження в суді, є чинною та підлягає застосуванню. Протилежного сторонами суду не доведено. У цьому контексті, суд погоджується з доводами сторони відповідача про те, що відповідач не має повноважень надавати оцінку законності рішень Кабінету Міністрів України, або до повноважень якого віднесено вирішення того, які з постанов Кабінету Міністрів України підлягають виконанню, а які ні, через рекомендаційний характер.

Суд враховує доводи відповідача, наданими в судовому засіданні, що приймаючи постанову в оскаржуваній частині, Регулятор (НКРЕКП), виходив з необхідності досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, в умовах правового режиму воєнного стану. Протилежного судом не встановлено.

Разом з тим, судом з'ясовано, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі № 320/26784/23 у задоволенні позову Української асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства "УКРВОДОКАНАЛЕКОЛОГІЯ" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту - постанови НКРЕКП від 03.07.2023 №1218 "Про скасування деяких постанов НКРЕКП" в частині скасування постанов від 29.06.2023 №№171183, 1185-1198, 1200-1204, 1206-1208, 1210, 1212 з моменту її прийняття - відмовлено.

Отже, суд вважає постанову НКРЕКП від 22 грудня 2021 року № 2845, дію якої було відновлено постановою НКРЕКП від 03.07.2023 №1218, такою що прийнята в порядку та у спосіб встановлений законодавством України.

Відповідно до статті 19 Закону 1540-VIII, регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

За приписами частин 2 - 3 статті 19 Закону 1540-VIII перевірка проводиться на підставі рішення регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів регулятора.

Частиною 4 статті 19 Закону 1540-VIII визначено, що під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка, усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та/або ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, щодо якого здійснюється перевірка, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом; 7) за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.

Відповідно до частини 5 статті 19 Закону 1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Так, механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для ліцензіатів НКРЕКП визначений Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженим постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302, пункт 1.12 глави 1 якого передбачає, що за результатами здійснення заходів контролю НКРЕКП може прийняти рішення щодо включення до структури тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення компенсації витрат або зменшення складових тарифів у разі використання коштів не за цільовим призначенням, економії або перевитрат коштів за статтями витрат, що призводить до невідповідності фактичних складових затвердженій структурі тарифів.

Позивачем не заперечується те, що Постановою НКРЕКП від 14.08.2024 № 1471, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про НКРЕКП» визначено підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Тернопільводоканал» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою НКРЕКП від 10.03.2016 № 302, з урахуванням коригування за структурами тарифів на 2022 рік, а саме в бік зменшення на централізоване водопостачання на суму 7 355,161 тис. грн (без ПДВ) та на централізоване водовідведення на суму 20 116,022 тис. грн (без ПДВ), при найближчому перегляді тарифів.

Надалі, за результатами розгляду 18.06.2025 на засіданні НКРЕКП Акта планової перевірки від 20.05.2025 року № 107, проведеної на підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.11.2024 № 1940, постанови, від 02.05.2025 року № 661 «Про збільшення строку проведення планової перевірки Комунального підприємства «Тернопільводоканал», посвідчень на проведення планової перевірки від 14.04.2025 № 160 та від 05.05.2025 № 205, установлено, що позивачем порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою НКРЕКП від 22.03.2017 № 307 та прийнято постанову № 902 «Про застосування санкцій до Комунального підприємства «Тернопільводоканал» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання».

Постановою НКРЕКП від 18.06.2025 № 902 визначено Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству «Тернопільводоканал» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 березня 2016 року № 302, з урахуванням коригування протягом двох років у бік збільшення на загальну суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання за 2023 та 2024 роки у розмірі 88 360,123 тис. грн (без ПДВ)».

Ураховуючи вказані вище акти планових перевірок позивача та прийнятих за їх результатами постанов НКРЕКП, суд дійшов висновку, що відповідачем вживались належні заходи контролю та визначено суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання протягом двох років, а саме за 2023 та 2024 роки, шляхом коригування тарифів у бік збільшення на відповідну суму.

Відповідно, позовні вимоги в частині визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення компенсації за недоотриманий позивачем дохід за 2023 рік до економічного обґрунтованих тарифів не підлягають задоволенню.

Щодо твердження позивача, що недоотриманий прибуток (збитки) має бути компенсований за рахунок завдавача шкоди - відповідача суд зазначає наступне.

Частиною першою та другою статті 49 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Закон України № 4059-IX) встановлено, що у 2025 році, як виняток з положень пункту 1 частини другої статті 29 та пункту 1 частини першої статті 64 Бюджетного кодексу України, податок на доходи фізичних осіб (крім податку, визначеного пунктом 1-1 частини другої статті 29 Бюджетного кодексу України, та податку від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу), що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на відповідній території України (крім території міст Києва та Севастополя), зараховується до загального фонду державного бюджету у розмірі 21 відсоток, до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад - у розмірі 64 відсотки.

З метою сталого проходження опалювального періоду 2024/2025 років та забезпечення своєчасних розрахунків за комунальні послуги та енергоносії у 2025 році додаткові надходження до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, визначені частиною першою цієї статті, у розмірі 4 відсотки спрямовуються на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, які використовуються в процесі виробництва теплоенергії або іншого виду енергії, на підтримку підприємств з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, централізованого постачання холодної води та водовідведення.

Ураховуючи вищевикладене, вбачається, що законом встановлений обов'язок органів місцевого самоврядування надавати суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з місцевих бюджетів фінансову підтримку для здійснення їх операційної діяльності.

Крім цього, судом встановлено вище, що Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» бере участь у Проєкті «Розвиток міської інфраструктури- 2 », відповідно до Угоди про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку від 26 травня 2014 року та Договорів про субкредитування між Міністерством фінансів України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Тернопільською міською радою, НКРЕКП та КП «Тернопільводоканал» від 20 листопада 2014 року № 1 3010-05/95 та № 13010-05/96.

Покликання позивача про те, що відповідачем порушується пункт 16.1. Договору про субкредитування, відповідно до якого відповідач зобов'язаний вживати усіх необхідних заходів щодо встановлення до завершення проєкту тарифів на послуги, що надає Субпозичальник, на рівні, який забезпечить отримання Субпозичальником у кожному фінансовому році загальних доходів щонайменше на суму, яка складається з суми загальних операційних витрат та суми, на яку зобов?язання з обслуговування боргу перевищують загальну суму амортизаційних відрахувань, як передбачено положеннями Угоди про позику суд відхиляє, оскільки матеріали справи підтверджують, а позивачем не спростовано, що регулятором проведено заходи контролю позивача, за результатами яких визначено суму недоотриманого доходу.

Щодо поданого висновку експерта, то суд зауважує, що на вирішення експертизи поставлено питання щодо визначення суми недоотриманих доходів за 2023 рік КП «Тернопільводоканал» у зв?язку із невстановленням Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг економічно обґрунтованих тарифів на 2023 рік.

Крім цього, висновок експерта зводиться до порівняння тарифів встановлених скасованою Постановою НКРЕКП № 1202 та тарифів встановлених Постановою НКРЕКП № 2845 та відповідно визначення різниці між тарифами.

Разом з тим, суд звертає увагу, що тарифи були визначені регулятором у порядку та спосіб визначений законодавством, а позовну вимогу, щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не встановлення для позивача економічного обґрунтованих тарифів на 2023 рік судом залишено без розгляду саме за клопотанням позивача.

Відповідно, суд беручи до уваги те, що Постановою НКРЕКП від 18.06.2025 № 902 визначено Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству «Тернопільводоканал» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 березня 2016 року № 302, з урахуванням коригування протягом двох років у бік збільшення на загальну суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання за 2023 та 2024 роки у розмірі 88 360,123 тис. грн (без ПДВ) що включає суму недоотриманого доходу за статтями витрат структури встановлених тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 рік у розмірі 50 520,783 тис. грн (без ПДВ), у тому числі за результатами діяльності з централізованого водопостачання у розмірі 30 173,716 тис. грн та з централізованого водовідведення у розмірі 20 347,067 тис. грн суд дійшов висновку що відповідачем вжито усіх заходів щодо визначення суми недоотриманого доходу з централізованого водопостачання за 2023 рік.

Відтак, якщо позивач не згідний із вказаною сумою, визначеній в Постанові НКРЕКП від 18.06.2025 № 902, він не позбавлений права оскаржити відповідне рішення суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язати відповідача компенсувати недоотриманий дохід позивача за 2023 рік в сумі 87 900 989,85 грн при встановленні тарифу на найближчий плановий період (рік) також не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною п'ятою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вісьтак М.Я.