23 квітня 2026 року м. Київ справа №320/26098/25
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Білоноженко М.А.,
розглянувши у приміщені суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління Державної податкової служби у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ 44106694)
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Золоті Полянки» (01054, м. Київ, вул. Павлівська, буд.7, код ЄДРПОУ 37993804)
пронадання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна
встановив:
Головне управління Державної податкової служби у Закарпатській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Золоті Полянки», у якому просило суд:
- надати дозвіл Головному управлінню ДПС у Закарпатській області, код ЄДРПОУ ВП 44106694 на погашення суми податкового боргу у розмірі 1639790,98 грн за рахунок майна ТОВ «Золоті Полянки», адреса: 01054, м. Київ, Шевченківський район, вул. Павлівська, буд. 7, код ЄДРПОУ - 37993804 вказаного в Акті опису майна №58/07-16-13-01-11 від 16.04.2025 та на яке поширюється право податкової застави.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про наявність у відповідача податкового боргу на суму 1639790,98 грн, та відсутність у відповідача достатніх коштів для погашення боргу, у зв'язку з цим позивач, посилаючись на положення ст.95 Податкового кодексу України, просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи з того, що позивачем не вжито усіх можливих засобів для стягнення суми податкового боргу, не доведено яка саме суму податкового боргу підлягає погашенню за рахунок майна відповідача, а також дії позивача надмірним втручанням у приватне право власності відповідача.
Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій заперечив проти висновків, викладених у відзиві на позовну заяву, з посиланням на позицію Верховного Суду, в якій зазначено, що предметом дослідження у справах про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, переданого у податкову заставу є лише: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках , обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій застав.
Представник відповідача подав заперечення на відповідь на відзив, в яких представник відповідача повторно наголосив на доводах, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Золоті Полянки» (далі - ТОВ «Золоті Полянки», Відповідач, Боржник), код ЄДРПОУ 37993804, внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за місцезнаходженням: 01054, м. Київ, Шевченківський район, вул. Павлівська, буд. 7 та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків та зборів за неосновним місцем обліку.
За ТОВ «Золоті Полянки» обліковується в межах попередньо вжитих заходів у порядку статті 95 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на погашення податкового боргу, непогашений податковий борг у розмірі 1639790,98 грн за платежами:- - 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб у розмірі 1427103,12 грн; 18010400 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості» у розмірі 91623,90 грн;- 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» у розмірі 121063,96 грн.
У зв'язку з несплатою узгоджених сум, Відповідачу на підставі пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, виставлено податкову вимогу №0000672-1305-0716 від 19.04.2023 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями, яку надіслану відповідачу засобами поштового зв'язку, однак, така повернулась з підстав зазначених у довідці Ф.20.
Заступником начальника Головного управління ДПС у Закарпатській області було прийнято рішення від 25.04.2023 №88/13-02-14 про опис майна в податкову заставу ТОВ «Золоті Полянки», яке надіслане відповідачу разом із податковою вимогою від №0000672-1305-0716 від 19.04.2023 згідно указаного вище поштового конверту №8960012816769.
Головне управління на підставі рішення заступника начальника Головного управління ДПС у Закарпатській області від 25.04.2023 №88/13-02-14 та інформаційної довідки від 10.04.2025 №422076077 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна складено акт опису майна №58/07-16-13-01-11 від 16.04.2025 та проведено опис нерухомого майна, а саме: 1. Реєстраційний номер майна:350336321240; Тип майна: житлові будинки котеджного типу (літ.А,Б,В,Г), об'єкт житлової нерухомості; Загальна площа (кв.м): 741, Технічний опис майна: 4 житлові будинки, котеджного типу (літ.А,Б,В,Г), адреса: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Солонин, Полянки урочище, будинок 288; 2. Реєстраційний номер майна:350118821240; Тип майна: Ресторан «Колиба» та інженерні споруди, об'єкт житлової нерухомості; Загальна площа (кв.м): 641.3, адреса: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Солонин, Полянки урочище, будинок 287; 3. Реєстраційний номер майна: 132896880000; Тип майна: квартира двокімнатна, об'єкт житлової нерухомості; Загальна площа (кв.м): 51.7, адреса: м. Київ, вулиця Микільсько-Ботанічна, будинок 7/9, квартира 3; 4. Реєстраційний номер майна:25121242 Тип майна: об'єкт незавершеного будівництва, недобудова туристична база Загальна площа (кв.м): 51.7,. адреса: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Солонин, вулиця Без назви, будинок б/н; 5. Реєстраційний номер майна:79559721240 Тип майна: земельна ділянка, Загальна площа (га): 2.6457, Кадастровий номер: 2124085601:01:001:0053 Цільове призначення: для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування; адреса: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Солонин, Полянки урочище; 6. Реєстраційний номер майна:79500621240 Тип майна: земельна ділянка, Загальна площа (га): 0,0458, Кадастровий номер: 2124085601:01:001:0003; Цільове призначення: для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування; адреса: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Солонин, Полянки урочище; 7. Реєстраційний номер майна:79443021240 Тип майна: земельна ділянка, Загальна площа (га): 0,0865, Кадастровий номер: 2124085601:01:001:0052; Цільове призначення: для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування; адреса: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Солонин, Полянки урочище.
Акт опису майна зі сторони контролюючого органу підписаний податковим керуючим- Василем Капітаном. Указаний акт опису надіслано на адресу відповідача засобами поштового зв'язку, однак поштовий конверт повернувся за зворотною адресою 12.05.2025 з підстав зазначених у довідці Ф.20.
Згідно Витягів з Державного реєстру речових прав від 16.04.2025 за №422976609, №422979260, №422981795, №422986417, №422995542, №422999629 та №423002967 на майно Відповідача, згідно вказаного вище акту опису майна було накладено податкову заставу.
Так, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 по справі №320/33648/23 вирішено стягнути з ТОВ «Золоті Полянки» податковий борг у розмірі 1072910,72 грн.
На підставі наведеного 09.05.2024 за №92/4-0716 в.о. начальника Головного управління ДПС у Закарпатській області прийнято рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу. Вказане Рішення прийнято на суму 664126,67 грн та надіслано на адресу відповідача засобами поштового зв'язку, однак поштове відправлення було повернуто у відповідності до довідки Ф.20.
На підставі указаних рішенів були вжиті дії по стягненню коштів з рахунків Відповідача шляхом платіжних інструкції за період з липня 2024 року по квітень 2025 у загальній кількості 65 примірників. Однак, указані заходи не призвели до повного погашення податкового боргу відповідача, через відсутність коштів на рахунках платника податків.
Так, ураховуючи часткове погашення податкового боргу за рахунок самостійної сплати боржником, залишок непогашеного податкового боргу за указаним рішенням суду та рішенням від 09.05.2024 за №92/4-0716 становить 1639790,28 грн.
Вищенаведене свідчить про недостатність (відсутність) коштів на рахунках Відповідача для погашення суми боргу платника, та є підставою для звернення до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 1639790,28 грн за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, заходи стягнення, вжиті позивачем, не призвели до погашення відповідачем податкового боргу, а тому, позивач звернувся до суду з вимогою про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Згідно з положеннями підпунктів 16.1.1-16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (тут і далі у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний: 16.1.1. стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; 16.1.2. вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; 16.1.3. подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; 16.1.4. сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України).
Згідно з положеннями пунктів 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з рахунків платника податків, відкритих у банках, небанківських надавачах платіжних послуг.
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника); б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу; в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України".
Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову політику, за умови наявності підстав, передбачених статтею 95 цього Кодексу, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника податків, податковий та індивідуальний податковий номер платника податків та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету (крім сум податкового боргу за податковими зобов'язаннями з податку на додану вартість, що підлягали сплаті до державного бюджету та за якими сформовано реєстр для перерахування коштів до державного бюджету з рахунка у системі електронного адміністрування відповідно до пункту 200.2 статті 200 цього Кодексу). Порядок формування та надсилання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, такого реєстру визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пунктів 88.1-88.2 статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Положеннями пунктів 89.1, 89.2, 89.8 статті 89 Податкового кодексу України передбачено, що право податкової застави виникає: 89.1.1. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; 89.1.2. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу; 89.1.3. у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.
Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з положеннями пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Так, згідно з положеннями пункту 95.5 статті 95 Податкового кодексу України у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов'язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов'язання держави.
У таких випадках: рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов'язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи; рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення.
Тобто, з аналізу вказаних положень чинного на момент виникнення спірних правовідносин податкового законодавства вбачається, що за наявності відповідних обставин, а саме: якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені Податковим кодексом України строки, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість, контролюючий орган за рішенням його керівника (його заступника або уповноваженої особи) наділений правом для здійснення стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, без звернення до суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.09.2024 400/11548/23.
Стосовно доводів представника відповідача, викладених у відзиві та запереченнях на відповідь на відзив, суд зазначає наступне.
Згідно правового висновку сформованого у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2022 у справі №813/4632/16, від 24.02.2023 у справі №826/17041/14 та від 23.03.2023 у справі №520/15977/2020 з урахуванням приписів пунктів 95.1, 95.3 статті 95 ПК предметом дослідження у справах про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна платника є наступні обставини.
Так, обо'язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із даним позовом є: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках , обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.
Сукупність вказаних обставин наділяє контролюючого орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
До предмету доказування у справі , що розглядається, входять обставини щодо переліку усіх відкритих платником податків банківських рахунків, наявність/ відсутність на таких рахунках грошових коштів, необхідних для погашення наявної у відповідача суми податкового боргу, а також вчинення податковим органом дій щодо стягнення коштів з таких рахунків .
Тобто, звернення контролюючого органу до суду з позовними вимогами щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків має відбуватись після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів , які перебувають у власності платника податку, зокрема, шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку . І лише в разі недостатності коштів податковий орган має право звернутись до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку , що перебуває у податковій заставі…».
Враховуючи наведене та беручи до уваги, що відповідач відзиву на позову та доказів про сплату податкового боргу в розмірі 1639790,98 грн не надав, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд-
Позов Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ 44106694) задовольнити.
Надати дозвіл Головному управлінню ДПС у Закарпатській області, код ЄДРПОУ ВП 44106694 на погашення суми податкового боргу у розмірі 1639790,98 грн за рахунок майна ТОВ «Золоті Полянки», адреса: 01054, м. Київ, Шевченківський район, вул. Павлівська, буд. 7, код ЄДРПОУ - 37993804 вказаного в Акті опису майна №58/07-16-13-01-11 від 16.04.2025 та на яке поширюється право податкової застави.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Білоноженко М.А.