Рішення від 23.04.2026 по справі 320/55375/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року м.Київ № 320/55375/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить суд:

визнати протиправними дії щодо передчасного складання постанови у формі довідки ВЛК від 19.05.2024 про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 ;

зобов'язати провести військово - лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 , з повним обстеженням, за необхідності - умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку, на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що дії Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо передчасного складання постанови є протиправними, адже при складанні довідки відповідачем було позбавлено можливості позивача отримати необхідну медичну документацію та подати її на розгляд ВЛК, дослідження необхідні до початку огляду не проводилися, недотримано відповідачем обов'язкових вимог до оформлення Картки обстеження та медичного огляду, незабезпечення огляду позивача лікарями окремих спеціальностей, неотримання копії довідки ВЛК, при цьому, стан здоров'я ОСОБА_1 не дозволяє виконувати обов'язки служби, що підтверджується як характером захворювання, медичною документацією, так і реальним незадовільним станом здоров'я.

Позивач наголошує, що відповідачем порушено процедуру проведення військово-лікарської комісії, оскільки при визначенні ступеня придатності до військової служби не було враховано наявний у позивача діагноз, у зв'язку з яким він неодноразово був госпіталізований та проходив стаціонарне лікування до проходження ВЛК. Беручи до уваги той факт, що під час проходження військової служби позивач був госпіталізований та проходив стаціонарне лікування, після курсу якого був виписаний із медичного закладу у стані покращення у супроводі представників військової частини з відповідними медичними рекомендаціями, виконання яких в умовах проходження військової служби є фактично неможливим, що створило реальну небезпеку для його життя та здоров'я, а також для оточуючих, та свідчить про протиправність дій відповідача.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).

До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача вказує на те, що Позивач не був позбавлений права чи будь-яким іншим чином обмежений в наданні лікарями військово-лікарської комісії своїх медичних документів про наявність в нього захворювань та встановлених клінічними дослідженнями діагнозів, більшого того у лікарів ВЛК є доступ до ЕСОЗ для отримання всіх необхідних медичних даних військовозобов'язаного, а в карті обстеження та медичного огляду наявні Підписи ОСОБА_1 , що свідчать про відсутність зі сторони відповідача порушень процедури проведення такого огляду.

Окрім того, Позивачем було подано Заяву про залишення позову без розгляду (частково), де зазначено, що 13.03.2025 Військово-лікарська комісія при КП «ДБКЛПД» Дніпропетровської обласної ради за розпорядженням командира військової частини НОМЕР_1 від 25.02.2025 року провела медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 . Відповідно до свідоцтва про хворобу № 2025-03-13-12.30 від 13.03.2025 ОСОБА_1 на підставі ст. 16-а графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби.

Оскільки заява про залишення позову без розгляду (частково) подана відповідно до порядку, передбаченого ст. 240 КАС України, ухвалою у справі №320/55375/24 від 23.04.2026 останню було задоволено, позовну заяву в частині зобов'язання Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку ОСОБА_1 , на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби - залишено без розгляду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

Як зазначає позивач та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,19.05.2024 проходив військово-лікарську комісію в Військово-лікарській комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами якої була видана постанова у формі довідки № 6/90 від 19.05.2024 року, якою позивача було визнано придатним до військової служби.

Позивач не погоджується з даним висновком, вважає його передчасним, оскільки відповідачем було складено дану довідку з порушенням процедурних вимог, а стан здоров'я не дозволяє проходити військову службу, що підтверджується як характером захворювання, медичною документацією, так і реальним незадовільним станом здоров'я.

Позивач зауважує, що встановлений діагноз - параноїчна шизофренія був підтверджений Випискою № 3239 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_1 від 03.06.2024 (форма №027о), виданої КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради. Згідно якої, вже після проходження ВЛК, перебуваючи на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 , Заявник був госпіталізований з первинним діагнозом F20.0. У виписці також вказано, що 18.06.2024 позивач надійшов до стаціонару 4-й раз і що навіть регулярно приймаючи підтримуюче лікування позивач періодично потерпав від сезонних загострень психічного захворювання, зокрема від манії переслідування. Крім того даної випискою встановлено й інші діагнози позивача, зокрема, розлад адаптації з астено-депресивним синдромом, вертеброгенна люмбоішалгія, стеатогепатит, хронічний панкреатит, хронічний бронхіт. Дане свідчить про безумовну наявність у позивача на день проходження ним медичного огляду ВЛК хронічного психічного розладу та інших захворювань.

Позивач вважає, що при проходженні військово-лікарської комісії, його було позбавлено можливості отримати необхідну медичну документацію та подати її на розгляд ВЛК, дослідження необхідні до початку огляду не проводилися, недотримано відповідачем обов'язкових вимог до оформлення Картки обстеження та медичного огляду, незабезпечення огляду позивача лікарями окремих спеціальностей, неотримання копії довідки ВЛК, при цьому, стан здоров'я ОСОБА_1 не дозволяє виконувати обов'язки служби, що підтверджується як характером захворювання, медичною документацією, так і реальним незадовільним станом здоров'я.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Правові засади виконання військового обов'язку визначені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII (далі Закон № 2232), зокрема його положеннями щодо проходження медичного огляду та визначення придатності громадян до військової служби.

Згідно зі ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває по теперішній час.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.

Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому, особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті. (п. 3.1 Положення).

Відповідно до положень ч. 10 ст. 2 Закону № 2232 та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі Положення № 402) .

Пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України, учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Як передбачено п. п. 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Пункт 1.2 глави 1 розділу II Положення № 402 визначає, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Пункт 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 визначає, що постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов'язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП.

Пункт 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402 передбачає, що постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка вноситься до документа, яким оформлюється постанова ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог цього Положення.

Згідно норм п. 20.3 глави 20 розділу II Положення № 402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови змісту, зокрема придатний до військової служби; до військової служби за контрактом; до служби у військовому резерві; для підготовки до участі у МО; до участі у МО; до служби (роботи) у національному персоналі; до навчання у ВВНЗ; до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, Десантно-штурмових військах, спеціальних спорудах, підрозділах спеціального призначення; до підводного водіння танків; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта; до служби водолазом на глибині; до навчання (служби) за спеціальністю ... (вказати спеціальність. Постанова приймається щодо осіб, які відбираються для навчання, проходження військової служби за окремими військовими спеціальностями, вказаними у ТДВ); до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони; до військової служби за контрактом у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Проте, суд звертає увагу на те, що вирішення питань щодо визначення стану здоров'я та ступеня обмеження, є дискреційним повноваженням відповідних комісій, яке суд не може перебирати на себе, оскільки це, з поміж іншого, вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки. Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.04.2021 у справі № 160/12235/19.

Слід наголосити на тому, що суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка предчасності дій ВЛК, що ставить під сумнів підставність висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Визначення конкретного ступеню розладу функцій органів і систем організму та обмеження життєдіяльності людини, як критеріїв встановлення інвалідності, є дискреційними повноваженнями відповідної установи, а отже, суд не має підстав втручатися у такі повноваження відповідача.

Водночас, в обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено про те, що відповідач належним чином не надав можливості отримати необхідну медичну документацію та подати її на розгляд ВЛК. Разом з тим, у лікарів ВЛК є доступ до ЕСОЗ для отримання всіх необхідних медичних даних військовозобов'язаного. При цьому визначення обсягу необхідних обстежень, переліку лікарів, які залучаються до медичного огляду, а також оцінка наявної медичної документації та встановлення ступеня придатності до військової служби належать до повноважень військово-лікарської комісії.

Питання протиправності дій щодо предчасного визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Крім того, позивач обґрунтовує протиправність дій відповідача непроведенням окремих обстежень до початку огляду, недоліків в оформленні Картки обстеження та медичного огляду, а також неотриманням копії довідки ВЛК.

Ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення»; межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.

Відтак, зазначені процедурні порушення, на які посилається позивач, не є такими, що вплинули або могли вплинути на зміст прийнятого рішення, а тому не свідчать про протиправність дій відповідача.

До того ж, суд звертає увагу і на те, що Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати дії штатних (позаштатних) ВЛК (в даному випадку ВЛК при РТЦК) у судовому порядку. Перевірка дій штатної ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.

Таким чином,спірні дії щодо предчасного складання постанови у формі довідки Військово-лікарської комісії про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби є правомірними а позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки ґрунтуються на помилковому трактування норм законодавства та суб'єктивних доводах, що не підтверджуються документально.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими, не знайшли свого підтвердження під час розгляду спору в суді та задоволенню не підлягають.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 77, 90, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головенко О.Д.