Ухвала від 23.04.2026 по справі 280/5057/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань розгляду звіту суб'єкта владних повноважень

23 квітня 2026 рокуСправа № 280/5057/25 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянув у письмовому провадженні питання прийняття звіту про виконання судового рішення у справі №280/5057/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 280/5057/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року по справі №280/5057/25, яке набрало законної сили 10 лютого 2026 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, а саме:

- визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, оформлене листом від 21 травня 2025 року №8551-8878/Б-02/8-0800/25, про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій №182 від 22 квітня 2025 року, №183 від 22 квітня 2025 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 лютого 2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 22 квітня 2025 року №182, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 22 квітня 2025 року №183, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

- в іншій частині в задоволенні позову відмовити;

- стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору сумі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.);

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області протягом трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду подати до суду звіт про його виконання.

Виконавчі листи позивачу не видавались.

15 квітня 2026 року представником Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подано до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду.

16 квітня 2026 року адміністративна справа № 280/5057/25 супровідним листом від 19 березня 2026 року № 280/5057/25 (852/24289/25) повернута на адресу Запорізького окружного адміністративного суду з Третього апеляційного адміністративного суду.

17 квітня 2026 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшли додаткові пояснення у яких вказано, що виплата перерахованих коштів здійснюватиметься позивачу у відповідності до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821.

Розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі № 280/5057/25, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду (частина перша статті 382-2 КАС України).

Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.

Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.

З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.

Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.

Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

За приписами частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.

Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Із поданого до суду звіту про виконання судового рішення, додаткових пояснень до звіту та документів доданих до нього вбачається, що на виконання судового рішення у справі № 280/5057/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснено з 01 лютого 2022 року перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 22 квітня 2025 року №182 (з суми грошового забезпечення для обчислення пенсії в розмірі 15993,5 грн. (довідка додається). Відповідно до наданого органом пенсійного фонду Розрахунку пенсії з 01 лютого 2022 року пенсія обрахована в розмірі 55% грошового забезпечення (15993,5х55%=8796,43 грн).

Відповідачем здійснено з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 22 квітня 2025 року №183 (з суми грошового забезпечення для обчислення пенсії в розмірі 24992,55грн (довідка додається). Відповідно до Розрахунку пенсії з 01 лютого 2023 року пенсія обрахована в розмірі 55% грошового забезпечення (24992,55x55%= 13745,9 грн.) (Перерахунок додається).

Станом на день подання Звіту пенсія обраховується відповідно до вимог Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 22 квітня 2025 року №183.

Вищезазначене, на думку суду, підтверджує факт виконання Головним управлінням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року в частині перерахунку пенсії починаючи з 01 лютого 2022 року.

Окрім того, у поданих до суду додаткових поясненнях до звіту про виконання судового рішення по даній справі ГУ ПФУ в Запорізькій області зазначило, що на виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії та нараховано доплату з 01 лютого 2022 року по 30 квітня 2026 року у розмірі 180674,33 грн. Донарахована сума розмірі 180674,33 грн. внесена до Реєстру судових рішень за № 821-88136. У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 донарахована сума пенсії ОСОБА_1 виплачується відповідно до вимог даної постанови. Згідно зі статтею 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна встановлювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Пенсійний фонд України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок і підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду України», згідно із якою Пенсійному фонду України виділяються кошти на виплату пенсій у розмірах, визначених законодавством (головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України). Виплата донарахованої суми за рішенням суду, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена після відповідного фінансування Державного бюджету України. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 (набрала чинності 17 липня 2025 року) затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України

Станом на день подання звіту інформація щодо виконання рішення суду по справі № 280/5057/25 внесена до підсистеми «Реєстр судових рішень».

Згідно доданих представником відповідача до суду додаткових пояснень, борг за судовими рішеннями становить 180674,33 грн. Доплата за судовими рішенням у справах №280/5057/25 погашатиметься Головним управлінням межах коштів, передбачених Планом доходів та видатків (бюджетом) та Помісячним розписом доходів і видатків Головного управління на погашення заборгованості на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання), на виконання ретроспективних судових рішень.

Дійсно, суд, проаналізувавши доводи ГУ ПФУ в Запорізькій області, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, а також дослідивши долучені до звіту та додаткових пояснень до звіту копії документів сукупно з іншими матеріалами справи, встановив, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/5057/25 в частині здійснення з перерахунку пенсії на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі №280/5057/25 в частині здійснення з 01 лютого 2022 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 22 квітня 2025 року №182, з 01 лютого 2023 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 22 квітня 2025 року №183 виконано, але в частині погашення нарахованої виплати станом на день подання цього звіту таке рішення залишається не виконаним.

З урахуванням обставин даної справи судом встановлене невиконання відповідачем рішення суду в частині виплати нарахованої на виконання рішення суду від 12 серпня 2025 року у справі №280/5057/25, яке набрало законної сили 10 лютого 2026 року, суми 180674,33 грн. понад два місяці.

Відповідно, у прийнятті звіту слід відмовити, оскільки донарахована сума пенсії позивачу станом на дату подання звіту не виплачена.

Враховуючи вищевикладене, суд висновує про наявні правових підстав для зміни способу виконання рішення суду від 12 серпня 2025 року у справі №280/5057/25, оскільки рішення не виконано більш ніж протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили, що є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду шляхом стягнення з цього суб'єкта владних повноважень відповідних виплат (за ініціативою суду).

Враховуючи зміну способу виконання рішення суду в даній справі, підстави для накладення штрафу на керівника відповідача суд вважає відсутніми, адже стягнення штрафу є заходом спонукання керівника відповідача виконати рішення суду, що втрачає актуальність у зв'язку із зміною способу виконання рішення.

Керуючись статтями 241, 248, 256, 378, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області у прийнятті звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі №280/5057/25.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від накладення та сплати штрафу за невиконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі №280/5057/25 в частині фактичної виплати заборгованості по пенсії.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі №280/5057/25.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69005; код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість по виплаті нарахованої на виконання рішення суду від 12 серпня 2025 року у справі №280/5057/25 пенсії в сумі 180 674,33 грн. (сто вісімдесят тисяч шістсот сімдесят чотири гривні тридцять три копійки).

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.В. Татаринов