23 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/533/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач), з урахування уточнення позовних вимог, про визнання дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо включення ОСОБА_1 періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії, до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку в розмірі 1.28255 протиправними; зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 12.07.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати без врахування періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії, до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку в розмірі 1.51357.
В обґрунтуванні позову зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою про переведення його з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 по справі №140/10549/24 було відновлено право позивача на перерахунок пенсії згідно до норм частини другої статті 40 Закону №1058-IV, визначеної для призначення нової пенсії: за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2021-2023 роки).
При виконанні вказаного рішення суду, для розрахунку розміру пенсійної виплати відповідач всупереч вимогам статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV при перерахунку пенсії застосував коефіцієнт заробітної плати з урахуванням заробітної плати набутої після призначення пенсії за вислугу років (з 01.01.2010 по 31.08.2024), що призвело до зменшення коефіцієнта заробітної плати з 1,51357 до 1,28255, та як наслідок, до зменшення розміру пенсії, про що повідомив листом від 24.10.2025.
Уважаючи такі дії відповідача щодо зменшення коефіцієнта заробітної плати протиправними, просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 22-23).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 26).
Відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області, правом подачі відзиву на позовну заяву не скористався.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що відповідач пред'явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у встановлений судом строк не подав, тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Будь-яких інших заяв по суті справи чи клопотань на адресу суду від учасників справи не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 18.12.2007 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1058-IV та при її призначенні було враховано заробітну плату за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 та визначено індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,51357, що підтверджується рішенням №907550149171 (арк. спр. 11-12).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі №140/10549/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2025, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо застосування ОСОБА_1 при переведенні на пенсію по віку показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки та зобов'язано відповідача здійснити з 04.09.2024 ОСОБА_1 у перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки.
На виконання вказаного рішення, позивача з 04.09.2024 переведено на пенсію за віком з 04.09.2024 відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового скажу 50 років 8 місяців 14 днів та заробітної плати, визначеної за період з 01.07.2000 по 30.06.2024 із визначенням індивідуального коефіцієнту заробітку - 1,28255, що видно із рішення від 06.10.2025 №907550149171 (арк. спр. 9-10).
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 24.10.2025 №44071-53582/К-03/8-2800/25 повідомлено, що розмір пенсії з 04.09.2024 обчислено з урахуванням страхового стажу 51 рік 2 місяці 14 днів та заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарних роки (2021 - 2023) - 13 559,41 грн (коефіцієнт заробітної плати - 1,28255) (арк. спр. 7-8).
Уважаючи такі дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з частиною першою статті 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до абзацу четвертого частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Статтею 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67 цього Закону.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У відповідності до пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, який затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії
Згідно з постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.06.2022 у справі №160/1052/19 чинне законодавства не наділяє орган Пенсійного фонду України правом самостійно змінювати періоди страхового стажу, за які взято заробітну плату для обчислення розміру пенсії при її призначенні або останньому перерахунку.
Як убачається з матеріалів справи, при перерахунку розміру пенсії відповідач самостійно визначив періоди страхового стажу, з якого обчислена зарплата без участі, згоди та бажання позивача, що призвело до зменшення коефіцієнту зарплати.
З розрахунку заробітку для обчислення при первинному призначенні заробітної плати слідує, що індивідуальний коефіцієнт зарплати, визначений у 2008 році при призначені пенсії становив 1.51357, а при проведенні перерахунку за заявою позивача показник зменшився до 1,28255, що призвело до зменшення розміру пенсії.
Таким чином, дії ГУ ПФУ у Волинській області у цій справі щодо включення періоду страхового стажу з 01.07.2000 по 31.089.2024 до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку згідно із Законом №1058-ІV носять протиправний характер.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна сторона має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо включення позивачу періоду страхового стажу набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) 1,28255 та зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 12.07.2025 перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час початкового призначення пенсії 1,51357.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1331,20 грн (одна тисяча триста тридцять одна гривня 20 копійок), сплачений квитанцією від 13.01.2026 №1.487443971.1 (арк. спр. 24).
Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо включення ОСОБА_1 періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для перерахунку розміру пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) 1,28255.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 12 липня 2025 року перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), без врахування періоду страхового стажу, набутого після призначення пенсії в розмірі 1,51357.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1331,20 грн (одна тисяча триста тридцять одна гривня 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.І. Смокович