22 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/1990/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо обмеження розміру виплати пенсії без урахування індексації згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова№118); зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, передбаченої Постановою №118 в межах строку звернення до суду (із урахування раніше виплачених сум).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII). Як зазначив позивач, ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року у справі №140/36127/23, здійснило перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, однак в подальшому припинило нарахування та виплату індексації пенсії відповідно до Постанови №118.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача й зазначає, що протягом 2021-2022 років йому не здійснювався перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення. Вказав, що Постановою №118 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ. Покликаючись на висновки Верховного Суду у справі №300/7308/24, просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав (а.с.36-37). В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що на виконання рішення суду від 25 січня 2024 року у справі №140/36127/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 31 жовтня 2023 року №5к/вих/4.2/7633 станом на 01 січня 2023 року. На переконання відповідача, підстави для нарахування та виплати індексації пенсії відповідно до Постанови №118 відсутні, оскільки перерахунок проведено з грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року. Вважає, що висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 16 грудня 2024 року у справі №400/6254/24, підлягають застосуванню при прийнятті рішення у даній адміністративній справі.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 56% грошового забезпечення (при вислузі років 22 років) відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії за вислугу років з пенсійної справи №N/А4378-Державний департамент з питань виконання покарань (а.с.26).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року у справі №140/36127/23, яке набрало законної сили 27 лютого 2024 року, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення з 01 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі оновлених довідок Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 31 жовтня 2023 року №5к/вих./4.2/7633 про розмір грошового забезпечення із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданою Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 31 жовтня 2023 року №5к/вих./4.2/7633 станом на 01 січня 2023 року із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду позивачу було здійснено перерахунок пенсії, розмір якої після перерахунку з 01 квітня 2024 року становив 20955,70 грн, до складу якої входить: основний розмір пенсії (56% грошового забезпечення (вислуга років 22) - 15750,61 грн; індексація 2022 рік - 2205,09 грн; індексація 2023 рік - 1500,00 грн; індексація 2024 рік - 1500,00 грн (а.с.14).
Як вбачається з витягу про перерахунок пенсії за вислугу років з пенсійної справи №N/А4378-Державний департамент з питань виконання покарань, з 01 березня 2025 року загальний розмір пенсії позивача становить 18504,36 грн та включає: 15750,61 грн - основний розмір пенсії; 1253,75 грн - індексація за 2024 рік, 1500,00 грн - індексація за 2025 рік (а.с.15).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 64 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №118, пунктом 2 якої визначено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий та соціальний захист окремих категорій осіб».
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (Закон №2710-IX) зупинено дію Закону України від 03 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
В свою чергу, пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону №2710-IX встановлено, що у 2023 році, зокрема частина друга статті 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 64 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Постановою №118 визначено умови та порядок застосування, в тому числі статті 64 Закону №2262-ХІІ.
При цьому, Постановою №118 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.
З матеріалів справи слідує, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року у справі №140/36124/23 позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 31 жовтня 2023 року №5к/вих/4.2/7633 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, що не заперечується сторонами.
При вирішенні даної справи суд враховує висновок Верховного Суду, сформований в постанові від 13 березня 2025 року за результатом розгляду справи №400/6254/24 як зразкової, згідно з яким перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», змінює розмір грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є правомірною підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами №№118, 168.
Водночас, як вже було зазначено, відповідно до приписів статті 64 Закону №2262-XII індексація пенсії не здійснюється, якщо перерахунок відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII відбувся у попередньому календарному році та/ або в році можливої індексації (до дати такої).
Судом не встановлено здійснення позивачу перерахунку пенсії в 2021-2022 роках у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення станом на 2021-2022 роки. Відтак, оскільки відсутні відомості проведення перерахунку пенсії позивача у зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення, зокрема через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, тому дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати індексації пенсії позивачу, нарахованої відповідно до Постанови №118 є неправомірними.
Вказані висновки суду узгоджуються із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 22 жовтня 2025 року у справі №300/7308/24.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Із даним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 16 лютого 2026 року, позовні вимоги просив задовольнити у межах шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 122 КАС України, тобто з 16 серпня 2025 року.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, на підставі наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, позовні вимоги необхідно задовольнити у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо ненарахування та виплати ОСОБА_1 індексації (підвищення пенсії), установленої Постановою №118, та зобов'язання відповідача здійснити з 16 серпня 2025 року нарахування та виплату позивачу індексації (підвищення пенсії), установленої Постановою №118.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1331,20 грн, що підтверджується квитанцією від 16 лютого 2026 року №9175-9011-9567-4761, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.10, 31).
У зв'язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1331,20 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та виплати ОСОБА_1 індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 16 серпня 2025 року нарахування та виплату індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1331,20 грн (одна тисяча триста тридцять одну грн 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. Л. Шепелюк