Рішення від 21.12.2010 по справі 15/140-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" грудня 2010 р. Справа № 15/140-10

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Підприємства «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації, м. Фастів, Київська область

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Фастів, Київська область

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, м. Фастів

про стягнення 8256,00 грн.

за участю представників:

від позивача: Озарків І.Д. (дов. № 01-94 від 20.10.2010 р.);

від відповідача: ОСОБА_4 (дов. від 29.11.2010 р.);

від третьої особи: Коваль В.А. (дов. № 205 від 09.12.2010 р.).

Обставини справи:

Підприємством «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації (далі позивач) заявлено позов до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення 8256 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є належним землекористувачем земельної ділянки за адресою: Київська обл., АДРЕСА_1, та суб'єктом господарювання, який надає ринкові послуги та послуги з розміщення торгівельних місць на ринку за цією ж адресою. Позивач стверджує, що суб'єкт господарювання за зайняття торгівельного місця на Фастівському ринку за адресою: Київська обл., АДРЕСА_1 зобов'язаний сплачувати адміністрації ринку за використання торгівельного місця. На земельній ділянці позивача розташований торгівельний кіоск, тобто мала архітектурна форма, з якої відповідачем здійснюється торгівельна діяльність, зокрема, відповідачем займається торгівельне місце № 266, на якому розташований металевий контейнер загальною площею 10 м.кв. Позивач зазначає, що починаючи з 21.07.09р. відповідач безпідставно відмовляється сплачувати плату за надане торгівельне місце, хоча фактично займає його, що підтверджується складеними актами. Відповідно до постанови правління Київської регіонспоживспілки, плата за користування торгівельним місцем на Фастівському ринку становить 2 грн. 40 коп. за один метр квадратний. Відповідно до п. 23 правил торгівлі на ринках продавці на ринках зобов'язані сплатити ринковий збір до початку торгівлі. Справляння ринкового збору, плати за утримання торговельного місця в належному стані й інші послуги ринку здійснюють касири та контролери ринку із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»з видачею касових чеків. Позивач вважає, що відповідач розмістивши торгівельне місце - металевий контейнер (кіоск) для ведення торгівлі на земельній ділянці позивача, зобов'язаний сплачувати за послуги за надання торгівельного місця за кожен день тижня, крім понеділка. При цьому зазначає, що заборгованість відповідача перед позивачем становить 8256 грн. 00 коп. за період з 21 липня 2009 року по 31 серпня 2010 року. Позивач в позовній заяві зазначає, що несплата відповідачем на користь позивача плат за фактично надане торгівельне місце є збитками, які несе позивач у зв'язку з протиправною поведінкою відповідача, та просить стягнути зазначену суму, посилаючись на ст. 22, ч. 1 ст. 1166 ЦК України.

В судовому засіданні 30.11.2010 р. представник відповідача надав суду заперечення на позов, в яких відповідач посилається на те, що до 2009 року сплачував відповідачу кошти за послуги ринку, проте дії відповідача, зокрема виставлення вимог про сплату готівкою без видачі підтверджуючого документа та підписання угод, відповідно до яких торгівельні споруди, встановлені підприємцями, ставали власністю позивача, стали причиною конфлікту, внаслідок чого підприємці звернулися до Фастівської міської ради, яка, розглянувши скаргу 200 підприємців, на сесії заснувала юридичну особу - Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок», яка і здійснювала господарську діяльність по наданню послуг фізичним особам-підприємцям, отримувала та перераховувала до бюджету ринковий збір. Відповідач зазначає, що саме з липня 2009 року він знаходиться в договірних відносинах з Комунальним підприємством «Фастівський міський ринок», а жодних зобов'язань щодо сплати грошових коштів між сторонами по справі оформлено не було, позивач не надавав ніяких послуг відповідачу.

Ухвалою господарського суду Київської області від 30.11.2010р. було залучено Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради в якості 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

14.12.2010р. на адресу господарського суду Київської області від 3-ї особи надійшли письмові пояснення, в яких Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради посилається на те, що з моменту його створення та реєстрації, тобто з 29.07.2009 р., позивач на частині земельної ділянки, на якій розташована тимчасова торгівельна споруда, що належить фізичній особі підприємцю ОСОБА_1, ніяких послуг, передбачених Правилами торгівлі на ринках, не надавав, утримання ринкового збору не здійснював, в договірних відносинах з відповідачем не знаходився. Третя особа зазначає, що станом на грудень 2010 р. КП «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради здійснює господарську діяльність та знаходиться в договірних відносинах з відповідачем, на підставі чого надаються послуги, за що ФОП ОСОБА_1 сплачено встановлені договором суми в повному обсязі.

20.12.2010р. на адресу суду від відповідача надійшли письмові пояснення у даній справі.

21.12.2010 р. від позивача на адресу суду надійшли письмові пояснення у справі.

Представник позивача в судових засіданнях 29.10.2010 р., 16.11.2010 р., 30.11.2010 р., 14.12.2010 р. та 21.12.2010 р. позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судових засіданнях 30.11.2010 р., 14.12.2010 р. та 21.12.2010 р. проти позову заперечував.

Представник третьої особи в судових засіданнях 14.12.2010 р. та 21.12.2010 р. проти позову заперечував.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, господарський суд

встановив:

Позивач відповідно до п.1.1. Статуту, затвердженого постановою правління Київської регіональної спілки споживчої кооперації від 27.09.2005 р. № 59 та зареєстрованого 12.04.2006 р. державним реєстратором виконавчого комітету Фастівської міської ради, являється унітарним підприємством Київської регіональної спілки споживчої кооперації і знаходиться у безпосередньому підпорядкуванні Київської регіональної спілки споживчої кооперації. Підприємство є правонаступником Фастівського ринку Київської облспоживспілки. Згідно з статтею ІІ Статуту основною метою діяльності підприємства є створення необхідних умов для завозу та продажу сільськогосподарської продукції населенням, організаціями та підприємствами, фермерськими господарствами, комерційними структурами; створення на ринку належних умов торгуючим і покупцям; розвиток підприємством власної заготівельної, торгової, виробничої діяльності і послуг та інше. Юридичною адресою ринку є: Київська обл., АДРЕСА_1 (п. 1.8. Статуту).

На земельній ділянці за зазначеною адресою розташований торгівельний кіоск, тобто мала архітектурна форма, з якої відповідачем здійснюється торгівельна діяльність, зокрема, відповідачем займається торгівельне місце № 266, на якому розташований металевий контейнер.

Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний сплачувати за послуги за надання торгівельного місця за кожен день тижня, крім понеділка. При цьому зазначає, що заборгованість відповідача перед позивачем становить 8256,00 грн. за період з 21 липня 2009 року по 31 серпня 2010 року.

Позивач стверджує, що відповідач вносив плату за користування торгівельним місцем до 21.07.2009р., на підтвердження чого надав копії фіскальних чеків, а починаючи з 21.07.2009р. відповідач безпідставно відмовляється сплачувати плату за надане торгівельне місце, хоча фактично займає його, що підтверджується складеними актами (оригінали в матеріалах справи).

Рішенням Фастівської міської ради від 21.07.2009 р. № 4-LIV-V «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2»вирішено припинити право постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2 загальною площею 1,74 га (з врахуванням вилучення земельної ділянки площею 0,02 га, згідно рішення міськвиконкому) Фастівським колгоспним ринком (п. 1 рішення); вважати недійсним Державний акт на право постійного користування землею реєстраційний № 000041 від 26 березня 1997 року, виданий Фастівському колгоспному ринку (п. 2 рішення); вилучити земельні ділянки загальною площею 1,74 га по АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2 та зарахувати їх до земель запасу міської ради (п. 3 рішення); відділу земельних ресурсів у місті Фастові Київської області внести відповідні зміни до державного земельного кадастру (п. 4 рішення);створити комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (п. 5 рішення).

Рішенням Фастівської міської ради від 29.07.2009 р. № 2-LV-V «Про затвердження Статуту комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради вирішено: затвердити Статут комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (п. 1); передати в постійне користування Комунальному підприємству «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2, за виключенням частини земельної ділянки, на якій розташовані споруди, які мають власника, зареєстрованого в передбаченому чинним законодавством порядку (п. 2 рішення); зобов'язати Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради виготовити та затвердити технічну документацію на постійне землекористування (п.3 рішення); покладено на комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради обов'язок утримувати та сплачувати ринковий збір до місцевого бюджету, звільнивши від цього обов'язку підприємство Фастівський ринок»Київської регіональної спілки (п.4 рішення).

Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (третя особа) відповідно до п.п 1.1. - 1.3. Статуту, затвердженого Рішенням Фастівської міської ради від 29.07.2009 р. № 2-LV-V та зареєстрованого 31.07.2009 р. державним реєстратором виконавчого комітету Фастівської міської ради, утворено в розпорядчому порядку на базі відокремленої комунальної власності територіальної громади м. Фастів; власником підприємства є територіальна громада м. Фастів; засновником підприємства є Фастівська міська рада. Пунктом 4.2. Статуту передбачено, що основними напрямками діяльності підприємства є організація торгівлі на ринку та надання платних послуг торгуючим на ринку: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, утримання торгівельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру та інше.

09.08.2009 р. між комунальним підприємством «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради (Підприємство) та фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 (Підприємець) укладено договір № 178, який регулює відносини між Підприємством та Підприємцем при здійсненні підприємством статутних цілей. Відповідно до умов договору № 178 Підприємство надає в оренду площу торгівельного місця (об'єкт договору) у відповідності до схеми розташування торгівельних місць з правом встановлення на визначеному торгівельному місці тимчасової торгівельної споруди під № 266, а Підприємець приймає в оренду об'єкт договору та має право за власний кошт встановити тимчасову споруду, що є власністю Підприємця, для організації торгівельної діяльності та надання споживачам послуг належної якості. Додатками № 1 від 09.08.2009 р. та № 1/1 від 10.09.2009 р. сторони визначили площу об'єкту оренди (10 кв.м.) та розмір і порядок проведення оплати за право встановлення на торгівельних місцях тимчасових споруд, послуг ринку, послуг охорони, комунальних витрат та компенсації адміністративних витрат.

08.09.2009 р. Фастівською міською радою було прийнято рішення № 1-LVI-V від 08.09.2009 р. «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 21.07.2009 року № 4-LIV-V «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2», яким вирішено пункт 2 рішення міської ради № 4-LIV-V від 21.07.2009 р. «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2»викласти в наступній редакції: витребувати з незаконного володіння державний акт на право постійного користування землею реєстраційний № 000041 від 26 березня 1997 року, виданий Фастівському колгоспному ринку, в порядку передбаченому чинним законодавством (п. 1 рішення); пункт 3 рішення міської ради № 4-LIV-V від 21.07.2009 р. викласти в наступній редакції: зарахувати земельні ділянки за адресами АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 до земель запасу Фастівської міської ради (п. 2 рішення); внести доповнення до п. 5 рішення міської ради № 4-LIV-V від 21.07.2009 р. та викласти його в наступній редакції: створити Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»міської ради на базі відокремленої частини комунальної власності у вигляді земельних ділянок за адресами АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 (п. 3 рішення).

08.09.2009 р. Фастівською міською радою також було прийнято рішення № 2-LVI-V від 08.09.2009 р. «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 29.07.2009 року № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»», яким вирішено внести наступні зміни до рішення міської ради від 29.07.2009 р. № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»: п. 2 рішення міської ради №2-LV-V від 29.07.2009 року виключити; п. 3 рішення міської ради №2-LV-V від 29.07.2009 року викласти в наступній редакції:- зобов'язати Комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, після державної реєстрації, оформити документацію на землекористування в порядку, передбаченому чинним законодавством (п. 1 рішення); контроль за виконанням даного рішення покласти на комісію міської ради з питань регламенту, депутатської етики, законності і правопорядку, забезпечення діяльності депутатів та першого заступника міського голови ОСОБА_5 (п. 2 рішення).

Рішенням господарського суду Київської області від 07.10.2009 р. у справі № 20/160-09, яке залишено в силі постановою Вищого господарського суду України від 20.05.2010 р., припинено провадження у справі в частині визнання недійсним пункту 4 рішення Фастівської міської ради Київської області від 29.07.2009 р. № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»; визнано недійсними пункти 2 та 3 рішення Фастівської міської ради Київської області від 29.07.2009 р. № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»; у задоволенні позовних вимог про визнання недійсним пункту 1 рішення Фастівської міської ради від 29.07.2009 р. № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради»відмовлено; визнано недійсним рішення Фастівської міської ради Київської області № 2-LVI-V від 08.09.2009 р. «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 29.07.2009 року № 2-LV-V «Про затвердження Статуту Комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради».

Рішенням господарського суду Київської області від 07.10.2009 р. у справі № 20/161-09, яке залишено в силі постановою Вищого господарського суду України від 20.05.2010 р., визнано недійсними пункти 1, 2, 3, 4 рішення Фастівської міської ради Київської області № 4-LIV-V від 21.07.2009 р. «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2»; визнано недійсним рішення Фастівської міської ради Київської області № 1-LVI-V від 08.09.2009 р. «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 21.07.2009 року № 4-LIV-V «Про припинення права постійного користування земельними ділянками Фастівським колгоспним ринком в АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2».

Отже, пункт 5 рішення Фастівської міської ради від 21.07.2009 р. № 4-LIV-V, яким вирішено створити комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, пункт 1 рішення Фастівської міської ради від 29.07.2009 р. № 2-LV-V, яким затверджено Статут комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, та пункт 4 рішення Фастівської міської ради Київської області від 29.07.2009 р. № 2-LV-V, яким покладено на комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради обов'язок утримувати та сплачувати ринковий збір до місцевого бюджету, звільнивши від цього обов'язку підприємство Фастівський ринок»Київської регіональної спілки, в судовому порядку недійсними не визнані. Пункт 5 рішення Фастівської ради міської ради від 21.07.2009 р. № 4-LIV-V, пункт 1 та пункт 4 рішення Фастівської міської ради Київської області від 29.07.2009 р. № 2-LV-V на даний час є чинними.

Отже, комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради - це суб'єкт господарювання, створений за рішенням органу місцевого самоврядування, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів.

Як вже зазначалося, саме з комунальним підприємством «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради відповідачем укладений договір № 178, відповідно до умов якого підприємство надає в оренду відповідачу площу торгівельного місця.

Як вбачається з довідки № 208 від 11.12.2010 р. комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, відповідач сплатила на рахунок КП «Фастівський міський ринок»ринковий збір за період з 01.08.2009 р. по 01.12.2010 р. включно в сумі 3978,70 грн. та плату за договором № 178 від 09.08.2009 р. за період з 01.08.2009 р. по 01.12.2010 р. включно в сумі 4772,52 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на Правила торгівлі на ринках, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26 лютого 2002р. № 57/188/84/10.

Проте, відповідно до п. 2 Наказу № 57/188/84/10 ці правила носять рекомендаційний характер для затвердження правил торгівлі на ринках органами місцевого самоврядування.

Рішенням Фастівської міської ради від 03.06.2006 р. № 11-IV-V «Про затвердження Правил торгівлі на ринках м. Фастова»затверджені Правила торгівлі на ринках м. Фастова згідно додатку № 1.

Пунктом 18 Правил торгівлі на ринках м. Фастова передбачено, що за право займання торговельного місця на ринку справляється ринковий збір у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з пунктом 19 зазначених Правил за окрему плату продавцям можуть надаватися такі послуги: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка м'яса (рубачами м'яса ринку), утримання торговельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями в готелях і на автостоянках за наявності їх на ринку, консультації спеціалістів, вантажно-розвантажувальні роботи і транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг тощо.

Отже, обов'язковим платежем за право займання торговельного місця на ринку є ринковий збір, який належав до місцевих зборів (обов'язкових платежів), відповідно до ст. 15 чинного на час існування спірних відносин Закону України «Про систему оподаткування».

Як вбачається з довідки № 452 від 20.12.2010 р. фінансового управління виконавчого комітету Фастівської міської ради, ринковий збір до бюджету м. Фастова за 2009 рік (08-12 місяць) та 11 місяців 2010 року сплачує саме комунальне підприємство «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради, а не позивач. Зазначений факт не спростовувався представником позивача в судових засіданнях.

Інші послуги, передбачені пунктом 19 зазначених Правил, можуть надаватися продавцям за окрему плату, проте, сплачуються вони лише за умови їх отримання.

Пунктом 20 Правил торгівлі на ринках м. Фастова передбачено, що адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду, в якій рекомендується зазначати термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.

Письмова угода про надання відповідачу торгівельного місця на період з 21.07.2009 р. по 31.08.2010 р. між позивачем та відповідачем не укладалася.

Відповідно до п. 23 Правил торгівлі на ринках м. Фастова передбачено, що продавці на ринках зобов'язані сплатити ринковий збір до початку торгівлі. Справляння ринкового збору, плати за утримання торговельного місця в належному стані й інші послуги ринку здійснюють касири та контролери ринку із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»з видачею касових чеків.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на зазначений пункт Правил, проте цим пунктом передбачена обов'язковість сплати лише ринкового збору, а щодо плати за утримання торговельного місця в належному стані й інших послуг ринку, то цим пунктом передбачено порядок здійснення зазначених плат, але справляються вони продавцями на ринках за умови отримання відповідних послуг. Проте, факту надання зазначених послуг позивачем не доведено.

Відповідно до п.3 Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 р. N 868, послуги з обслуговування та утримання торговельних місць на території ринку надаються суб'єктом господарювання, який є юридичною особою.

Пунктом 4 Положення передбачено, що у разі коли підприємець сплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку, суб'єкт господарювання зобов'язаний за заявою такого підприємця укласти з ним договір оренди торговельного місця згідно з типовою формою.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, в спірний період (з 21.07.2009 р. по 31.08.2010 р.) послуги з обслуговування та утримання торговельних місць відповідачу надавала третя особа, з якою у відповідача був укладений договір, за яким відповідач сплачував ринковий збір та плату за оренду площі і утримання торговельного місця в належному стані, а третя особа відповідно до покладених на неї Фастівською міською ради обов'язку утримувала та сплачувала ринковий збір до місцевого бюджету.

Лише той факт, що позивач є належним землекористувачем земельної ділянки за адресою: Київська обл., АДРЕСА_1, що підтверджується рішеннями господарського суду Київської області, які набрали законної сили, від 07.10.2009 р. у справах № № 20/160-09, 20/161-09, не може бути підставою для сплати відповідачем позивачу плати за утримання торговельного місця в належному стані й інших послуг ринку, оскільки зазначені послуги позивачем відповідачу не надавалися. Даний спір виник через те, що на земельній ділянці, землекористувачем якої є позивач, здійснює ринкову діяльність третя особа, а відповідач лише сумлінно виконує обов'язки продавця по відношенню до суб'єкта господарювання, на якого органом місцевого самоврядування покладені відповідні функції, та з яким вона перебуває у договірних відносинах.

Зазначене підтверджується тим, що Київська регіональна спілка споживчої кооперації зверталася до Фастівської міської ради листом № 01-402 від 22.11.2010 р., в якому, посилаючись на те, що в результаті діяльності керівництва комунального підприємства «Фастівський міський ринок»Фастівської міської ради підприємству «Фастівський ринок» Київської регіонспоживспілки завдано значних збитків, просила вирішити питання щодо відшкодування завданої підприємству «Фастівський ринок»шкоди.

Отже, даний спір фактично є спором між позивачем та третьою особою.

Підстав, передбачених статтею 11 ЦК України, з яких у відповідача би виникли обов'язки перед позивачем, матеріали справи не містять. Позивач та відповідач не перебувають у договірних відносинах, а з актів цивільного законодавства не вбачається обов'язку відповідача сплачувати позивачу грошові кошти.

В позовній заяві позивач зазначає, що несплата відповідачем на користь позивача плат за фактично надане торгівельне місце є збитками, які несе позивач у зв'язку з протиправною поведінкою відповідача, та просить стягнути зазначену суму, посилаючись на ст. 22, ч. 1 ст. 1166 ЦК України, при цьому в тексті позовної заяви зазначає також, що заборгованість відповідача перед позивачем становить 8256,00 грн.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 22 ЦК України збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно з ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушені.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Загальні підстави цивільно-правової відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені ст. 1166 ЦК України, згідно якої для настання відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди; протиправна поведінка заподіювача шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина.

Перераховані підстави визнаються загальними, оскільки їх наявність необхідна для всіх випадків відшкодування шкоди, якщо інше не передбачено законом.

Важливим елементом доказування наявності реальних збитків є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки, які виникли у потерпілої особи, - наслідком такої протиправної поведінки.

Проте, в ході розгляду справи судом не встановлено наявності протиправної поведінки відповідача та його вини, крім того, позивачем належними та допустимими доказами не доведено факту наявності у нього збитків на суму 8256,00 грн., що виключає застосування такої міри відповідальності як відшкодування збитків.

Не встановлено судом і наявності заборгованості у відповідача перед позивачем, оскільки, як вже зазначалося, позивач та відповідач не перебувають у договірних відносинах, а так як позивачем не доведено факту надання послуг відповідачу, то з актів цивільного законодавства не вбачається обов'язку відповідача сплачувати позивачу грошові кошти.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними, недоведеними належними доказами та такими, що не підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 ГПК України покладаються судом на позивача.

Враховуючи вищезазначене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Суддя Рябцева О.О.

Дата підписання: 31.01.2011р.