Рішення від 23.04.2026 по справі 927/123/21

РІШЕННЯ

Іменем України

23 квітня 2026 року м. Чернігівсправа № 927/123/21

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В.,

за участю секретаря судового засідання Матюшенко Н.О.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут",

вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021;

поштова адреса: пр. Миру, 53, III поверх, м. Чернігів, 14005,

ел. пошта: office@cngaszbut.104.ua

до відповідача: Акціонерного Товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз", вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021,

ел. пошта: office@chgas.com.ua

про зобов'язання вчинити певні дії

За участю:

від відповідача: Чернінська Л.М.

В судовому засіданні на підставі ч.1 ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Позивачем подано позов в якому позивач просить суд визнати неправомірними дії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" щодо надання, починаючи з 01.09.2018 по 31.07.2020, недостовірних об'ємів газу, спожитих побутовими споживачами та зобов'язати відповідача надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут" достовірну інформацію щодо обсягів природного газу про фактично спожитий газ побутовими споживачами, починаючи з 01.09.2018 по 31.07.2020.

Ухвалою від 09.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 17 жовтня 2023 року клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут" задоволено; призначено по справі №927/123/21 додаткову судово-економічну експертизу проведення якої доручено Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (29013, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109); на вирішення експертизи поставлено наступні питання:

-чи відображені коригування обсягів фактичного споживання природного газу побутовими споживачами, у зв'язку зі зміною як норм споживання, так і перерозподілом місячних об'ємів споживання у побутових споживачів на підставі наданих ними фактичних показників лічильників газу за період з 01.08.2018 по 31.07.2020 в даних, що надавались Оператором ГРМ до Інформаційної платформи Оператора ГТС та актах наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.09.2018 по 31.07.2020?

-чи здійснювались Оператором ГРМ коригування, зменшення та/або перерахунки розподілених відповідно до норм споживання об'ємів природного газу у разі відсутності лічильників природного газу відповідно до змін норм споживання, що діяли у період з 01.09.2018 по 31.07.2020?-який загальний обсяг різниці (розбіжності) між розподіленим відповідачем об'ємом природного газу побутовим споживачам у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки та виставленими до оплати таким побутовим споживачам обсягам природного газу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 №619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування"; постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №63; постанови Кабінету Міністрів України №143 від 27.02.2019, які діяли у період з 01.09.2018 по 31.07.2020?

Витрати на проведення додаткової судово-економічної експертизи покладено на позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут" (код ЄДРПОУ 39576385, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021);

Попереджено експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку або за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України;

Запропоновано судовому експерту реалізувати надане йому статтею 13 Закону України "Про судову експертизу" право, щодо зазначення в експертному висновку фактів, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання;

У розпорядження експерта направлено матеріали справи №927/123/21 Господарського суду Чернігівської області;

Висновок судового експерта ухвалено надати суду, копії висновку надати сторонам.

Провадження у справі №927/123/21 ухвалено зупинено на час проведення експертизи.

30 листопада 2023 року на адресу суду від Хмельницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшло клопотання про погодження більш розумного строку проведення експертизи понад 90 календарних днів та про надання додаткових матеріалів, необхідних для виконання експертизи.

Ухвалою від 05 грудня 2023 року провадження у справі №927/123/21 поновлено; клопотання експерта задоволено; погоджено Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз більш розумний строк проведення судово-економічної експертизи у справі №927/123/21, понад 90 календарних днів; витребувано в Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" додаткові документи; витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут" додаткові документи; встановлено Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" та Товариству з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут" строк до 15 грудня 2023 року для надання суду витребуваних документів по клопотанню експерта; попереджено Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут" про встановлені ч.7, 8, 9 ст.81 ГПК України приписи щодо обов'язку надання доказів особою в якої такі докази знаходяться, право повідомити суд про неможливість подання доказів та право суду застосувати заходи процесуального примусу до особи в разі неповідомлення нею суд про неможливість подання доказів або неподання доказів без поважних причин; попереджено Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут" про встановлені ч.4 ст.102 ГПК України приписи стосовно того, що у разі ухилення учасника справи від подання суду на його вимогу необхідних для проведення експертизи матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, що перешкоджає її проведенню, суд залежно від того, яка особа ухиляється, а також яке ця експертиза має значення, може визнати встановленою обставину, для з'ясування якої експертиза була призначена, або відмовити у її визнанні; після надходження витребуваних судом документів, ухвалено направити витребувані документами Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (29013, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109); провадження у справі №927/123/21 зупинено.

19.01.2026 на адресу суду від Хмельницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України надійшов висновок експертів за результатами проведення додаткової судово-економічної експертизи від 07.01.2026 та матеріали справи №927/123/21 Господарського суду Чернігівської області.

Ухвалою від 27 січня 2026 року провадження у справі №927/123/21 поновлено; призначено підготовче засідання на 11 лютого 2026 року.

У судовому засіданні 11 лютого 2026 року суд відклав підготовчого судового засідання на 05 березня 2026 року.

У судовому засіданні 05 березня 2026 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 24 березня 2026 року.

У судовому засіданні 24 березня 2026 року суд відклав судове засідання на 23 квітня 2026 року.

Мотивуючи позовні вимоги позивач у позовній заяві зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» здійснює постачання природного газу на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор) ліцензії, згідно Постанови №653 від 18.05.2017.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

Відповідно до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановами КМУ від 01.10.2015 №758, від 22.03.2017 року №187, від 19.10.2018 №867 ТОВ «Чернігівгаз збут» було визначено постачальником природного газу зі спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) до зміни постачальника природного газу на території м.Чернігів та Чернігівської області до 01.08.2020.

ТОВ «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ», як газопостачальне підприємство, надає споживачам послуги з постачання природного газу, тобто, забезпечує споживачів ресурсом природного газу. При цьому, інші послуги на ліцензованій території, зокрема, розподіл та облік розподіленого природного газу здійснює Оператор ГРМ, а саме АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЧЕРНІГІВГАЗ» (АТ «Чернігівгаз» , Відповідач).

Згідно Рішення річних загальних зборів акціонерів ПАТ «Чернігівгаз» (Протокол №1 від 29.03.2019, інформація про що опублікована на офіційному вебсайті АТ «Чернігівгаз») внесені зміни в тип та найменування Відповідача з Публічного акціонерного товариства «Чернігівгаз» на Акціонерне Товариство «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (АТ «Чернігівгаз», Відповідач).

Відносини між газопостачальними організаціями, споживачами природного газу та Оператором ГРМ регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1382/27827 (Правила постачання) та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824 (Кодекс ГРМ).

Відповідно до п. 2 розділу III Правил постачання, постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до пункту 13 розділу III Правил постачання природного газу, розрахунки (побутовим споживачем) за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об'єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.

Механізм визначення фактичних обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами передбачений Кодексом ГРМ.

Порядок комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, по об'єкту споживача визначений в розділах IX - XI цього Кодексу (абз. 6 п. 2 гл. 3 розділу VI Кодексу ГРМ).

Згідно з п. 1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

Пунктом 4 цієї глави встановлено, що побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу. У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.

Згідно п. 5 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку передає інформацію про об'єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до Оператора ГТС з метою її використання суб'єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об'єми та обсяги розподілу та споживання природного газу (алокація) е обов'язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником. Розбіжності у частині визначення об'єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу врегульовуються договором розподілу природного газу, а у разі недосягнення згоди - в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об'єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

25 червня 2015 року між ТОВ "Чернігівгаз збут" та ПАТ «Чернігівгаз» було укладено договір на розподіл природного газу №8-Н (далі - Договір).

Згідно умов Договору, Відповідач зобов'язався надати Позивачу з 01.07.2015 послугу з транспортування природного газу газорозподільними системами до меж споживачів ТОВ «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» відповідно до актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності Сторін (п.2.1. зазначеного Договору).

Згідно п. 2.2. Договору, передбачено, що газ Замовника (Позивача), транспортування якого за даним Договором здійснює Відповідач, призначений для задоволення потреб населення та релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності), газоспоживне обладнання яких підключено до газорозподільних мереж.

Відповідно до п.3.4. украденого між Позивачем і Відповідачем Договору за підсумками розрахункового періоду Газорозподільне підприємство (Відповідач) формує акт по фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу та реєстр обсягів розподіленого природного газу споживачам Замовника (Позивача) за розрахунковий період по споживачах постачальника за регульованим тарифом, що є Замовником, та у зазначений строк передає його на погодження Замовникові (Позивачу).

Зa наявності розбіжностей у частині визначення обсягу (протранспортованого) газу вони підлягають врегулюванню відповідно до умов Договору або в судовому порядку.

Пунктом 4.6 Договору передбачено, що послуги з транспортування природного газу ГРМ підтверджуються підписаним між Оператором ГРМ та Замовником актом наданих послуг, що оформлюється з урахуванням обсягу протранспортованого газу за розрахунковий період, визначеного відповідно до розділу III Договору.

Відповідно до умов Договору, обсяги протранспортованого природного газу, визначаються в актах на підставі даних Оператора ГРМ.

Позивач у позовній заяві зазначає, що AТ «Чернігівгаз» як Оператор ГРМ здійснює облік спожитого природного газу, зокрема, визначає спожиті побутовими споживачами, обсяги природного газу на території Чернігівської області, а TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ», як постачальник здійснює нарахування оплати за спожитий природний газ згідно наданих Оператором ГРМ даних та збір коштів за використаний природний газ з побутових споживачів. Статус постачальника зі спеціальними обов'язками Позивач втратив лише з моменту набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2020 №740 «Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» - тобто з 21.08.2020. На підставі наданої Оператором ГРМ інформації щодо об'єму спожитого газу, TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» здійснює відповідні нарахування за спожитий природний газ.

Крім цього взаємовідносини між учасниками ринку природного газу регулюються нормами чинного законодавства України, зокрема Кодексом газотранспортної системи, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 (Кодекс ГТС).

Главою 1 розділу І Кодексу ГТС передбачено, що одним з принципів доступу суб'єктів ринку природного газу є надання Оператором газотранспортної системи послуг належної якості.

Відповідно до глави 3 розділу IV Кодексу ГТС для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб'єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб'єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов'язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи.

Інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу.

Суб'єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб'єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює на інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб'єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього.

Оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи.

Як зазначено в позовній заяві, Оператор ГТС зобов'язаний забезпечити належне функціонування інформаційної платформи.

Між TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» та TOB «Оператор газотранспортної системи України» 18.12.2019 укладено договір №1910000218 транспортування природного газу, відповідно до умов якого TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» надається доступ до інформаційної платформи Оператора ГТС.

Відповідно п. 1, 3 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС алокація природного газу по кожному замовнику послуг транспортування природного газу, зокрема в частині фіксації фактичних обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами Чернігівської області, визначається оператором газотранспортної системи та доводиться ним до відома Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут".

Тобто, Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут" має змогу визначити фактичний обсяг природного газу, який був спожитий побутовими споживачами у звітному місяці, виключно з використанням даних, отриманих від Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" та даних, розміщених на інформаційній платформі Оператора ГТС.

Враховуючи вищевикладене, згідно з розподілом функцій між учасниками ринку природного газу, повноваження по обліку фактично спожитого природного газу віднесено до компетенції Оператора ГРМ Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз", а Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут" не має навіть технічної можливості для здійснення обліку природного газу, а зобов'язане використовувати дані, отримані від Оператора ГРМ.

Відтак, відповідальність за якість та достовірність обліку спожитих обсягів природного газу побутовими споживачами покладається на Оператора ГРМ.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут" здійснюється виключно вартісне нарахування за спожитий природний газ у відповідності до наданої Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" інформації щодо обсягів спожитого природного газу споживачами у відповідні календарні періоди.

Позивач у позовній заяві зазначає, що між TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» та ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» були укладені договори на купівлю-продаж природного газу для подальшого постачання побутовим споживачам (населенню).

Зокрема у період з вересня 2018 року по жовтень 2018 року діяв укладений між Позивачем та AT HAK «Нафтогаз України» Договір купівлі-продажу природного газу №17- 460-H від 27.09.2017, а з листопада 2018 року по липень 2020 року (включно) діяв Договір купівлі-продажу природного газу №18-560-Н від 05.11.2018.

Згідно підписаних актів приймання - передачі природного газу по вищевказаним договорам, АТ «HAK «Нафтогаз України» передано, а TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» прийнято природного газу:

-за період вересень - жовтень 2018 року за Договором №17-460 Н від 27.09.2017 - 24150,791 тис.м.3;

-за період з листопада 2018 року по липень 2020 року за Договором №18-560-Н від 05.11.2018- 410204,37941 тис.м.3.

Як зазначено у позовній заяві, для формування актів приймання-передачі між TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» та AT HAK Нафтогаз України використовуються ті обсяги спожитого природного газу побутовими споживачами, які формує та надає облікова організація AT «Чернігівгаз».

Позивач у позовній заяві зазначає, що за результатами вибіркового аналізу відповідності обсягів спожитого газу окремими побутовими споживачами Чернігівської області, визначених відповідно до фактичних показників встановлених у їх домоволодіннях приладів обліку, позивачем виявлено розбіжності з даними, що отримані від AT «Чернігівгаз», а також виявлено масові факти коригування Оператором ГРМ обсягів спожитого газу закритих періодів.

Зокрема у позовній заяві щодо виявлених розбіжностей даних зазначено.

Станом на 01.11.2020 загальна кількість побутових споживачів, яким Товариство постачає природній газ складає 357880 осіб.

На підставі наданої AT «Чернігівгаз» інформації щодо обсягу спожитого газу, TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» здійснює відповідні нарахування оплати за спожитий природний газ населенню.

Відповідно до актів наданих послуг обсяг розподіленого газу AT «Чернігівгаз» споживачам категорії «населення» з 01 вересня 2018 року по 31 грудня 2020 року склав 360424,84439 тис. куб. м.

На підставі наданої AT «Чернігівгаз» інформації щодо обсягу спожитого газу, TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» здійснює відповідні нарахування оплати за спожитий природний газ населенню.

Відповідно до актів наданих послуг, обсяг розподіленого газу AT «Чернігівгаз» споживачам категорії «населення» з 01 вересня 2018 року по 31 грудня 2020 року склав 360424,84439 тис. куб. м.

Керуючись пунктом 23 розділу III Правил постачання природного газу, у зв'язку з численними скаргами споживачів природного газу TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» проведено вибіркову звірку інформації про показники лічильника, який надають споживачі через додатки в мережі Інтернет та за телефоном із тими даними, які надає AT «Чернігівгаз». В ході такої перевірки встановлено розбіжності в даних.

Позивачем наведено перелік восьми споживачів, по особових рахунках яких виявлено розбіжності в обсягах спожитого газу. Позивач зазначає, що цей перелік не є вичерпним. Разом з цим позивач зазначає, що по більшій кількості адрес абонентів TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» інформація не перевірена, а при тому, що похибка мала місце по деяких з перевірених абонентів, на думку позивача є всі підстави вважати, що TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» сплачуючи вартість отриманих від газорозподільної компанії послуг з розподілу природного газу, несе необґрунтовані витрати, обумовлені наданням некоректної інформації щодо фактичного обсягу постачання.

Позивач у позовній заяві зазначає, що наведене вище свідчить про неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань, як Оператором ГРМ, щодо обліку газу та порушує права Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут", як постачальника природного газу.

Позивач у позовній заяві зазначає, що з актів приймання - передачі наданих послуг з розподілу природного газу TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» об'єкти яких підключені до газорозподільної системи AT «Чернігівгаз» за період з 01.09.2018 по 31.07.2020, незрозуміло відповідно до яких норм споживання Відповідач здійснював нарахування об'єму природного газу споживачам без лічильників в період з 01.09.2018 по 31.07.2020.

Таким чином, у межах періоду 2014-2018 років норми споживання газу скасовані постановою КМУ від 23.03.2016 №204 та постановою Верховного Суду від 27.11.2018 у справі №826/250/718 від 30.05.2018, що набрало законної сили 27.11.2018 та відповідно встановлені « 9,8», « 18.3» і « 23,6» що діяли в редакції Постанови КМУ від 08.06.1996 №619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників».

Відповідно до п.6.4.2 Договору №8-Н TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» має право на коригування планових обсягів природного газу в установленому порядку.

Позивач у позовній заяві зазначає, що AT «ЧЕРНІГІВГАЗ» не надавав для розгляду та на підпис TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» коригуючи акти з врахуванням змін розміру норм споживання природного газу побутовими споживачами законодавства у разі відсутності лічильників газу. Тому, у TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» є підстави вважати, що AT «ЧЕРНІГІВГАЗ» здійснював нарахування по нормам споживання природного газу побутовим споживачам у разі відсутності лічильників газу, не враховуючи змін законодавства.

Такі дії відповідача безпосередньо впливають і на відносини між Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут" та НАК "Нафтогаз України". Так, внаслідок коригування обсягів нібито спожитого газу побутовими споживачами Товариство понесло необґрунтовані втрати перед НАК "Нафтогаз України", оскільки в актах приймання-передачі з останнім включені обсяги природного газу, які не підтверджуються фактичними показниками лічильників споживачів.

Так, позивач у позовній заяві зазначає, що у TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» є обґрунтовані сумніви в достовірності даних, якими оперує Оператор ГРМ і на підставі яких були визначені фінансові зобов'язання підприємства за отриманий від AT HAK «Нафтогаз України» природного газу. Передача недостовірних даних Оператором ГРМ впливає на розмір зобов'язання TOB «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» перед HAK «Нафтогаз України» за договором № 17-460-Н від 27.09.2017 та за договором №18-560-Н від 05.11.2018 та завдає фінансових втрат.

Позивач у позовній заяві зазначає, що договір з НАК «Нафтогаз України» закінчив свою дію 31.07.2020, у зв'язку із закінченням дії постачання із спеціальними обов'язками. Однак, у серпні, вересні, жовтні, листопаді 2020 року АТ «Чернігівгаз» проведено коригування (зменшення) обсягів спожитого газу по ряду особових рахунків. При цьому, Відповідачем проведено коригування листопад 2019 року-липень 2020 року. Так, відповідачем скориговано (зменшено) обсяги спожитого газу по ряду особових рахунків, при тому, що за період січень - грудень 2019 року, січень-липень 2020 року акти приймання-передачі з НАК «Нафтогаз України» вже сформовані та в них закладені попередні більші обсяги спожитого газу.

Вказане стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктами 1, 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ, під заголовком "Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу": "Суб'єкти ринку природного газу (у т. ч. споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу. Доступ споживачів, у т.ч. побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу, надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 (типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.

Постановою НКРЕКП № 2080 від 07.10.2019 року, внесено зміни до глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ та до розділу VI Типового договору розподілу природного газу.

Відповідно до внесених змін, з 1 січня 2020 року введено оплату вартості послуг за Договором розподілу природного газу, укладеного Оператором ГРМ безпосередньо із споживачами природного газу (в тому числі і побутовими споживачами) на підставі відповідних рахунків Оператора ГРМ, яку кожен споживач природного газу (в тому числі й побутовий споживач) самостійно сплачує на розрахунковий рахунок Оператора ГРМ.

Так відповідно до пункту 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП №2080 від 07.10.2019): "Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності".

"Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою" (пункт 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП №2080 від 07.10.2019 року).

Відповідно до умов пункту 6.1 розділу VI Типового договору розподілу природного газу (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП №2080 від 07.10.2019): "Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до умов пункту 6.2 розділу VI Типового договору розподілу природного газу (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП № 2080 від 07.10.2019 року "Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов'язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.

До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу".

Таким чином, з 1 січня 2020 року споживачі природного газу, в тому числі і побутові споживачі, самостійно розраховуються з Оператором ГРМ за надану їм послугу з розподілу природного газу газорозподільним підприємством, згідно умов, укладеного між ними та Оператором ГРМ Договору розподілу природного газу, на підставі відповідних рахунків Оператора ГРМ, які ним визначаються відповідно до вимог пункту 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу IX Кодексу ГРМ: "Комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об'єми (обсяги) природного газу, які надійшли до ГРМ від суміжних суб'єктів ринку природного газу (ГДП, ВБГ, Оператора ГТС), та об'єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам і суміжним Операторам ГРМ, та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб'єктами ринку природного газу, у т. ч. для взаєморозрахунків між ними".

Положеннями пункту 1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено, що: "Визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.

У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

У разі встановлення лічильника газу у комунальній квартирі об'єм споживання природного газу розраховується відповідно до кількості мешканців квартири та займаної ними площі".

Пунктом 2 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ визначено, що: "періодом, за який по об'єкту побутового споживача визначається об'єм та обсяг спожитого (розподіленого) природного газу, є календарний місяць".

Пунктом 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено: "Якщо побутовий споживач за договором розподілу природного газу не забезпечений лічильником газу, фактичний об'єм спожитого (розподіленого) природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний календарний місяць визначається за нормами споживання.

Споживач зобов'язаний своєчасно, але не пізніше ніж у місячний строк письмово повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об'єкті".

Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ: "Побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу, Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Група споживання по кожному об'єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається Оператором ГРМ згідно з цим Кодексом. Номер групи споживання зазначається Оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу та в рахунках Оператора ГРМ про сплату послуг за договором розподілу природного газу.

Група споживання відображає річний профіль споживання природного газу в розрізі календарних місяців середньостатистичним побутовим споживачем у відповідній групі за ознаками складу газових приладів і пристроїв, категорії будинку (індивідуальний, багатоквартирний) та в окремих випадках з урахуванням опалювальної площі та наявності централізованого гарячого водопостачання. При зміні критеріїв (зокрема зміні приладів або площі), за якими побутовий споживач був віднесений до певної групи споживання, споживачу присвоюється інша група споживання.

На підставі групи споживання побутового споживача та його річного споживання природного газу за останні 12 календарних місяців по об'єкту побутового споживача визначаються планові місячні об'єми споживання природного газу виходячи з місячної частки від планового річного об'єму споживання природного газу, визначеної в додатку 1 до цього Кодексу. У разі якщо по об'єкту споживача (та за новими об'єктами споживачів (замовників)) період фактичного споживання газу менше 12 місяців, планові місячні об'єми споживання природного газу визначаються виходячи з даних річного обсягу споживання природного газу, визначеного на 1 особу чи 1 м кв. для відповідної групи споживання.

Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов'язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об'єм розподілу і споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань".

Положеннями абзаців 3,4 пункту 5 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено, що: "Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку передає інформацію про об'єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до оператора ГТС з метою її використання суб'єктами ринку природного газу, у т.ч. постачальником споживача. Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об'єми та обсяги розподілу та споживання природного газу (алокація) є обов'язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником".

На відповідача, як Оператора ГРМ, покладено обов'язок при комерційному обліку газу, в тому числі, здійснювати й дві окремі процедури:

1) приведення газу до стандартних умов;

2) розрахунок спожитого обсягу енергії природного газу, про який повідомляється споживача в платіжному документі.

Порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу (абзац перший пункту 2 глави 1 розділу IX Кодексу).

За змістом пункту 6 частини першої статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг": "для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор затверджує типові та схвалює примірні договори відповідно до закону".

На виконання зазначених вимог Кодексу та Закону, Регулятором 30.09.2015 року прийнято Постанову № 2498 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу".

Пункт 1.2. Типового договору розподілу природного газу визначає, що умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем.

Розділ V Договору містить в собі порядок обліку природного газу, що передається Споживачу.

Пункт 5.1 Договору визначає, що: «облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем".

Пунктом 5.2 Договору передбачено, що: "визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві- приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором".

Регулятором в пункті 5.3 Договору передбачено, що: "за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем".

Питання приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов врегульовано розділом XV цього Кодексу ГРМ, про що зазначено в абзаці 2 пункту 3 глави 1 розділу IX Кодексу.

Так, пунктом 6 глави 1 розділу XV Кодексу ГРМ визначено, що: "для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (к) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об'єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 року № 116, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.03.2004 за № 346/8945 (далі - Методика № 116)".

Отже, пункт 6 глави 1 розділу XV Кодексу вказує на "необхідність застосування лише відповідного коефіцієнту при приведенні обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, який зазначений в додатках до Методики № 116, а не власне положень самої Методики".

Крім того Кодексом ГРМ визначено, що "споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу".

Вищевикладене свідчить про те, що нормами Кодексу ГРМ та Типового договору, які затверджені Регулятором, встановлено обов'язок Оператора ГРМ проводити розрахунки по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, шляхом приведення об'єму природного газу до стандартних умов за показаннями побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, що і було зроблено відповідачем.

АТ «Чернігівгаз» проведено коригування (зменшення) обсягів спожитого газу по ряду особових рахунків. Відповідно, кожен такий побутовий споживач розраховувався за ці приведені до стандартних умов об'єми перед постачальником природного газу (позивачем), як за об'єми спожитого ним природного газу.

Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з пунктами 2-3 глави 5 розділу III Кодексу ГТС, якщо сторона, що приймає/передає природний газ, не погоджується з визначеним добовим/місячним обсягом чи місячного обсягу фізико-хімічними показниками (ФХП), вона повинна заявити про це іншій стороні, що приймає/передає природній газ протягом 5 днів з дати оформлення акта або іншого документа, що підтверджує значення обсягу та ФХП поданого (прийнятого) газу. У разі виникнення між сторонами спірних питань щодо результатів вимірювань обсягу природного газу або технічних, у тому числі номерів метрологічних характеристик засобів вимірювальної техніки, сторона, що приймає/передає природній газ, мають право вимагати проведення експертної повірки засобів вимірювальної техніки. Разом з цим, у матеріалах справи відсутні докази отримання відповідачем від позивача претензій відносно ФХП природного газу, отриманих побутовими споживачами вказаного постачальника природного газу у спірний період.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

В той час, позивачем не було подано доказів, які б підтвердили факти, викладені в позовній заяві, щодо порушеного права позивача зі сторони відповідача.

За результатами з'ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено недоведеність позивачем належними і допустимими доказами наявності підстав для задоволення позову.

З огляду на зазначене, у задоволенні позову суд відмовляє.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах «Трофимчук проти України», «Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що решта долучених до матеріалів справи доказів та доводів сторін була ретельно досліджена судом і наведених вище висновків суду не спростовує.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. 42, 73, 74, 76, 79, 86, 129, 165, 232, 233, 236-241, 252, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Повне рішення складено та підписано 23 квітня 2026 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.В. Белов

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/