23 квітня 2026 року Справа № 926/449/26
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Дутки В.В., розглянувши матеріали справи
за заявою акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль", м. Херсон Херсонської області
до товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпостач Експорт", смт. Берегомет Вижницького району Чернівецької області
про банкрутство
представники сторін - не викликалися
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 02.03.2026 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ "Укрпостач Експорт". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру розпорядження майном. Розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Хромченко Олену Сергіївну. Попереднє засідання призначено на 23.04.2026.
21.04.2026 через систему "Електронний суд" надійшло клопотання розпорядника майна Хромченко О.С. в якому просить зобов'язати Головне управління статистики у Київській області надати фінансову звітність ТОВ «Укрпостач Експорт» за 2011-2015 роки включно.
Клопотання розпорядника майна мотивоване відмовою ГУС у Київській області у наданні документів, необхідних для проведення розпорядником майна аналізу фінансово - господарського стану ТОВ «Укрпостач Експорт», що призводить до неможливості ефективно виконувати покладені на арбітражного керуючого законодавством обов'язки. З урахуванням наведеного, арбітражний керуючий просить суд в порядку ст.81 ГПК України витребувати у Головного управління статистики у Київській області вищезгадану фінансову звітність боржника.
Розглянувши клопотання розпорядника майна про витребування доказів, суд дійшов висновку про його задоволення, виходячи з такого.
У п.5 ч.1 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб.
Відповідно до положень п.3 ч.2 ст.12 КУзПБ арбітражний керуючий зобов'язаний проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію.
За вимогами ч.3 ст.44 КУзПБ розпорядник майна зобов'язаний, серед іншого, проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника, встановлювати за результатами його проведення наявність або відсутність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, вчинення незаконних дій у разі банкрутства.
Отже, клопотання розпорядника майна арбітражного про витребування документів узгоджується з обсягом повноважень та зобов'язань арбітражного керуючого, визначених ст.ст.12, 44 Кодексу України з процедур банкрутства.
Головне управління статистики є державним органом, який відповідно до своїх повноважень повинен володіти фінансовою звітністю боржника, в тому числі й документами та інформацією, які були запитувані розпорядником майна боржника, якщо така звітність боржником була подана.
Під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. На запит такого арбітражного керуючого орган державної влади зобов'язаний не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати копії документів і усю необхідну інформацію щодо боржника, в тому числі й конфіденційну, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація.
Порушення цього права підлягає захисту саме в межах справи про банкрутство, оскільки розпорядник майна боржника не є представником боржника, оскільки він не може захистити порушення свого права в інший процесуальний спосіб, оскільки його захист у будь-якому позовному провадженні призведе до неможливості дотримання установлених Кодексом України з процедур банкрутства строків процедури розпорядження майном.
Так, Законом України «Про офіційну статистику» забороняється поширення та передача офіційної державної статистичної інформації та будь-якої іншої статистичної інформації (тобто інформації, яка міститься на вторинних матеріальних носіях органу статистики), на підставі якої можна визначити конфіденційні дані щодо конкретного респондента. Норми Закону містять кваліфікуючу ознаку, згідно з якою забороняється поширення такої статистичної інформації (узагальненої), з якої може відбутися зворотній процес визначення боржника (конкретного) і його конфіденційних даних.
Тому передача статистичної інформації про боржника самому боржнику не підпадає під таку заборону.
У даному клопотанні розпорядник майна просить витребувати не статистичну інформацію, а первинні документи вже визначеного конкретного респондента боржника у справі про банкрутство.
Тому передача первинних документів/інформації боржника призначеному у справі про його банкрутство розпоряднику майна не є поширенням вторинної статистичної інформації.
Арбітражним керуючим витребовуються документи/інформація, які були створені/передані боржником і є власністю боржника. Вони були передані органу статистики відповідно до установленого законодавством обов'язку боржника її створити та передати.
На виконання ч.8 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс) центральним органом виконавчої влади, (яким згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 №481 є й Державна служба статистики України як спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері статистики) не затверджено порядок доступу арбітражних керуючих (як посадових осіб у конкретній справі про банкрутство) до інформації з баз даних та реєстрів Державної служби статистики України.
Отже, Державна служба статистики України та Головне управління зобов'язані застосовувати безпосередньо вищевказані положення КУзПБ.
При цьому суд наголошує на тому, що норма ст.12 Кодексу і норми Закону України «Про офіційну статистику» мають тлумачитись таким чином, що у зв'язку із відкриттям провадження у справі про банкрутство боржника він перебуває в особливому стані, у якому арбітражний керуючий, якого призначено у цій справі розпорядником майна боржника має право на отримання від органів статистики будь-якої інформації і документів конкретного боржника.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
Згідно з частиною 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу.
Частинами 7, 9 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України витребування доказів передбачено, що будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Враховуючи необхідність проведення розпорядником майна боржника аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника, встановлювати за результатами його проведення наявність або відсутність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, вчинення незаконних дій у разі банкрутства, враховуючи неможливість самостійного отримання в органі статистики відповідної інформації про фінансову діяльність боржника, суд доходить висновку, що клопотання розпорядника майна боржника про витребування документів як обґрунтоване та документально підтверджене підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 12, 44 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 81, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Задовольнити клопотання розпорядника майна товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостач Експорт» арбітражного керуючого Хромченко О.С. від 21.04.2026 про витребування доказів у справі №926/449/26.
2. Витребувати у Головного управління статистики у Київській області (код ЄДРПОУ 02360731; 04053, місто Київ, вулиця Олександра Кониського, 71) фінансову звітність Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостач Експорт» (59233, Чернівецька область, Вижницький р-н, смт. Берегомет, код ЄДРПОУ 37865885) за 2011-2015 роки включно.
3.Витребувану інформацію, у строк, що не перевищує семи днів, з дня вручення даної ухвали, надіслати до Господарського суду Чернівецької області та на адресу розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостач Експорт» арбітражного керуючого Хромченко Олени Сергіївни (01033, м. Київ, а/с №85, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
4. Звернути увагу Головного управлінн статистики у Київській області, що згідно з п.7, 8, 9 ст.81 ГПК України будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом, зокрема статтею 135 ГПК України.
Ухвала набрала законної сили 23.04.2026 та оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Дутка