Рішення від 20.04.2026 по справі 925/29/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 року м.Черкаси Справа № 925/29/26

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду розглянув справу

за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави у особі Корсунь-Шевченківської міської ради, Черкаська область, м.Корсунь-Шевченківський, вул.Шевченка,42

до відповідачів: 1) Комунального підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління", Черкаська область, м.Корсунь-Шевченківський, вул.Героїв Майдану,9,

2) Приватного підприємства "Везувій", Черкаська область, Черкаський район, с.Червона Слобода, вул.Чигиринський шлях,14б

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених грошових коштів у сумі 162124,70 грн,

за участю повноважних представників сторін:

прокурор: Барбаш О.А. - прокурор відділу, за посадою;

від відповідача-2: Драченко В.В. - адвокат, за ордером;

від позивача, відповідача-1: участі не брали.

Заступник керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави у особі Корсунь-Шевченківської міської ради звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом до Комунального підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" та Приватного підприємства "Везувій" з вимогами про:

визнання недійсними додаткових угод від 01.03.2021 №2, від 10.03.2021 №4, від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21, від 24.01.2022 №22 до договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21, укладеного між Комунальним підприємством "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" та Приватним підприємством "Везувій";

стягнення з Приватного підприємства "Везувій" на користь держави у особі Корсунь-Шевченківської міської ради 162124,70 грн надмірно сплачених коштів;

стягнення з Приватного підприємства "Везувій" на користь Черкаської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA1382017203043160001000003751, в ДКСУ у м.Київ) 42598,40 грн сплаченого судового збору.

Ухвалами суду: від 12.01.2026 - відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 05.02.2026; від 05.02.2026 - з огляду на збій у програмному забезпеченні технічного фіксування судового процесу, проведення підготовчого засідання відкладено на 24.02.2026; від 24.02.2026 - закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні 30.03.2026; від 30.03.2026 - оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено учасників справи про час його проголошення - о 09:00 год. 20.04.2026.

Сторони (позивач та відповідач-1) були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, однак участі повноважних представників не забезпечили, про причини їх неявки до суду не повідомили.

Позивач позиції щодо позову прокурора не висловив.

Відповідач-1 у відзиві на позов від 24.02.2026 (вх.суду №3086/26 від 24.02.2026) залишив вирішення спору на розсуд суду, додатково пояснив, що: для закупівлі відповідачем-1 паливно-мастильних матеріалів за спірним договором виділялися кошти місцевого бюджету в рамках цільової програми заходів з утримання об'єктів благоустрою у місті Корсунь-Шевченківському, селах Гарбузині та Саморідні на 2021-2025 роки (рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 30.06.2021 №10-30/VIIІ та Виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 23.05.2022 №97); окремого фінансування за договором від 23.02.2021 №21 не було; сумарний розмір переплачених відповідачем-1 грошових коштів за договором від 23.02.2021 №21 складає 162124,70 грн.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.

Прокурор у позовній заяві (а.с.1), відповіді на відзив від 30.01.2026 (вх.суду №1614/26 від 02.02.2026, т.1 а.с.180) та у судових засіданнях позовні вимоги підтримав і пояснив, що:

за результатами проведених Комунальним підприємством "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" відкритих торгів UА-2021-02-12-009713-с щодо закупівлі товару за кодом ДК021:2015:09130000-9 - Нафта і дистиляти, а саме: бензину А-92 кількістю 18000 л, бензину А-95 кількістю 10500 л, дизельного палива кількістю 18400 л, очікуваною вартістю 1133326,00 грн, переможцем визначено Приватного підприємства "Везувій" із ціною тендерної пропозиції 1130860,00 грн, з яким 23.02.2021 укладено договір купівлі-продажу №21. Строк дії договору - до 31.12.2021;

відповідно до п.3.1 договору вартість договору - 1130860,00 грн та стосується поставки такого товару: бензину А-92 кількістю 18000 л загальною вартістю 419400 грн, бензину А-95 кількістю 10500 л загальною вартістю 262500,00 грн, дизельного палива кількістю 18400 л загальною вартістю 74826,66 грн. Фактично умовами договору ціни за одиницю товару (грн/л) не встановлено, разом з тим згідно з проведеним арифметичним розрахунком прогнозована вартість одиницю товару становить: бензину А-92 - 23,3 грн/л з ПДВ, бензину А-95 - 25 грн/л з ПДВ, дизельного палива - 24,4 грн/л з ПДВ. Разом з тим, внаслідок укладення протягом строку дії договору двадцяти двох додаткових угод до нього, ціна на товар зросла наступним чином: бензину А-92 - на 38,2% від початкової ціни, бензину А-95 - на 30,8%, дизельного палива - на 29,1%;

на думку прокурора, вказані додаткові угоди на збільшення ціни товару укладені без жодного обґрунтування коливання ціни такого товару на ринку, на осліп. Надані ж постачальником експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати не доводять того факту, що підвищення ціни на ринку зумовило неможливість виконання даного договору за ціною, запропонованою замовнику, та що виконання договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Відтак, при укладені додаткових угод сторонами не дотримано вимоги п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", що призвело до безпідставної зміни істотних умов договору;

крім того, збільшення ціни за спірними додатковими угодами відбулось без врахування 10% ліміту, встановленого щодо зміни ціни Законом України "Про публічні закупівлі". Верховний Суд у постанові від 21.11.2025 справі №920/19/24 виснував, що під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст.652 ЦК України та п.2 ч.5 ст.41 Закону №922-VІІІ, проте загальне збільшення такої ціни не повинне перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі;

неправомірне збільшення ціни на паливо шляхом укладення послідовних спірних додаткових угод з порушенням законодавства призвело до повного нівелювання мети публічного конкурсу, результатів тендерної закупівлі та переплати бюджетних коштів на користь відповідача-2 (постачальника) у розмірі 162124,70 грн;

відповідно до Цивільного кодексу України: недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування (ч.1 ст.216); особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (ч.1 ст.1212); положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином (п.1 ч.3 ст.1212). З огляду на викладене, отримана відповідачем-2 оплата у сумі 162124,70 грн за товар, який не був ним поставлений, підлягає стягненню з останнього в дохід місцевого (Корсунь-Шевченківського) бюджету на підставі ст.1212 Цивільного кодексу України (така позиція узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22);

порушення законодавства про публічні закупівлі під час укладення додаткових угод про збільшення ціни товару після укладення договору про закупівлю не сприяє раціональному та ефективному використанню бюджетних коштів і створює загрозу порушення економічних інтересів держави та погіршення становища покупця в порівнянні з результатами відкритого тендеру на закупівлю за бюджетні кошти;

заперечує проти доводів відповідача-2 про дійсність додаткових угод №№2, 4, з тих мотивів, що: після підписання договору, за первісними цінами бензин А-92 та А-95 відповідачем-2 не постачався, разом з тим, вже через шість днів останнім ініційовано укладення додаткової угоди №2 згідно з якою ціна пального у процентному відношенні до його первісної ціни зросла наступним чином: на бензин А-92 - на 6,9%, бензин А-95 - на 3,6%, дизельне пальне - на 2,46%. Тобто, станом на дату укладення договору, відповідачу-2 достеменно було відомо про ціну товару, однак останній, діючи недобросовісно, зайшов на ринок та став переможцем торгів із пропозицією ціни за умовами договору, яку в подальшому збільшував необґрунтовано. Наданий відповідачем-2 експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 30.04.2025 №О-160 не можна вважати належним документом, що підтверджує коливання ціни товару на момент укладення спірних додаткових угод, як такий, що зроблений через чотири роки після таких дій. Велика Палата Верховного Суду за результатами розгляду справи №920/19/20 виснувала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.10.2020 №920/1580/18, від 08.12.2020 у справі №913/368/19, від 11.05.2023 у справі №17520/21). Тобто, сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (п.п.167-169). Однак, відповідач-2 при укладенні жодної з додаткових угод про збільшення ціни на товар документального підтвердження про факт коливання ціни такого товару на ринку відповідачу-1 не надав.

Відповідач-2 у відзиві на позов від 24.01.2026 (вх.суду №1186/26 від 26.01.2026, т.1 а.с.165) та його представник у судових засіданнях вимоги визнав частково і пояснив, що:

із врахуванням позицій, викладених у постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 щодо застосування статей 36 (в редакції до 19.04.2020) та 41 (в редакції після 19.04.2020) Закону України "Про публічні закупівлі" щодо неможливості збільшення ціни товару більше ніж на 10% ціни, визначеної сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, позовні вимоги про визнання недійсними додаткових угод №№5-10, 12, 14, 16, 17, 20-22 до договору є обґрунтованими;

додаткові угоди №№2, 4 укладені сторонами із дотриманням вимог Закону України "Про публічні закупівлі" щодо 10% ліміту (та, додатковою угодою №2 загальну вартість палива збільшено на 4,3% (до 25,27 грн/л), а №4 - на 9,97% (до 26,63 грн/л)); коливання ціни пального, зокрема її істотне зростання на 42,23% у період з другої половини січня 2021 року до лютого 2022 року (що підтверджено експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 30.04.2025 №О-160), є нетиповим випадком, який не підпадає під жодні умови загальних правил та принципів планування та прогнозування росту ціни, не відповідає сезонним або іншим коливанням ціни, які сторони можуть врахувати при укладенні договору. Підвищення ціни товару шляхом укладення спірних додаткових угод відбувалось не "в сліпу", як стверджує прокурор, а з урахуванням закупівельної ціни товару, сплати акцизу та оплати найманої праці, що, зокрема, відображено у видаткових накладних, наданих відповідачу-1 під час збільшення ціни товару. Із врахуванням дійсності додаткових угод №№2, 4 стягненню з відповідача-2 підлягає сума 98649,82 грн;

оскільки недійсні додаткові угоди були підписані внаслідок неправомірних дій обох відповідачів у однаковій мірі, витрати зі сплати судового збору у разі часткового задоволення немайнових вимог прокурора та визнання недійсними 13 додаткових угод мають бути покладені на відповідачів-1,2 у рівних частинах (по 17305,60 грн). Одночасно, у разі часткового задоволення майнової вимоги, судовий збір з відповідача-2 стягується пропорційно задоволених вимог в сумі 1617,06 грн (98469,82 грн *100% : 162124,70 * 3328,00 * 0,8);

орієнтовний розмір судових витрат (витрат на професійну правничу допомогу), які відповідач-2 очікує понести у зв'язку із розглядом справи, становить 40000,00 грн. Докази понесення таких витрат будуть подані відповідно до ч.8 ст.129 Господарського процесуального кодексу України протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду.

В позасудовому порядку спір сторонами не вирішено.

За результатами судового розгляду 20.04.2026 судом проголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частину судового рішення відповідно до приписів ст.ст.233, 240 ГПК України.

Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.

Комунальним підприємством "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" у електронній системі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднено оголошення UА-2021-02-12-009713-с (т.1 а.с.58) про проведення відкритих торгів, предметом яких визначено закупівлю нафти і дистиляту (бензин А-92, бензин А-95, дизельне паливо) код за Єдиним закупівельним словником ДК021:2015:09310000-9 - нафта і дистиляти, 18000, 110500 та 18000 літрів (відповідно), з очікуваною загальною вартістю закупівлі 1130860,00 грн.

За результатами проведених відкритих торгів переможцем торгів визнано Приватне підприємство "Везувій" з остаточною пропозицією 1130860,00 грн (т.1 а.с.60).

23.02.2021 між Комунальним підприємством "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" (покупець) та Приватним підприємством "Везувій" (продавець) укладено договір купівлі-продажу №21 (т.1 а.с.63), за умовами якого: продавець зобов'язується передати покупцю у власність паливно-мастильні матеріали ДК021:2015:09130000-9 - нафта і дистиляти (09130000-3-бензин А-92 Євро, 09130000-3-бензин А-95 Євро, 09130000-9-дизельне паливо Євро), іменовані далі товар, а останній зобов'язується прийняти його і сплатити в терміни і на умовах, передбачених цим договором. Найменування, кількість, асортимент товару визначаються на підставі заявок покупця, що складаються покупцем та підтверджуються шляхом підписання постачальником на умовах даного договору (п.1.1); підставою для поставки конкретної партії товару є заявка покупця, направлена продавцю відповідно до п.1.2 цього договору (п.2.1); товар передається покупцю в порядку та строки, обумовлені сторонами. /.../ (п.2.4); основою для оплати товару покупцем є видаткова накладна та акти приймання-передачі товару (п.2.9); ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Вартість договору складає 1130860,00 грн: бензин А-92 Євро в кількості 18000 л на суму 419400,00 грн; бензин А-95 Євро в кількості 10500 л на суму 262500 грн; дизельне пальне Євро в кількості 18400 л на суму 448960,00 грн /.../ (п.3.1); покупець оплачує товар відповідно до виставленого постачальником рахунку, видаткової накладної згідно з актом приймання-передачі товару (п.3.2); розрахунок покупцем за товар здійснюється у національній валюті України - гривні, шляхом перерахування безготівкових грошових коштів на розрахунковий (поточний) рахунок продавця. /.../ (п.3.6); на кожну партію товару продавцем виписується окремий рахунок, видаткова накладна (п.3.7); платіжне доручення банківської установи покупця обов'язково повинно містити посилання на цей договір (п.3.8); згідно з п.2 ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі (п.3.14); сторони зобов'язуються належним чином виконувати умови цього договору зокрема в частині, пов'язаній із своєчасним проведенням оплат, отримання рахунків за якими проводяться оплати, оформлення документів та ін. (п.4.1); сторони несуть повну матеріальну відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов даного договору згідно з чинним законодавством України (п.4.1.1); цей договір набирає чинності з моменту його підписання та діє протягом одного року з 23.02.2021 до 31.12.2021, а в частині розрахунку за товар - до повного його виконання (п.7.1); рахунок, видаткова накладна, акт приймання-передачі на товар є невід'ємними частинами даного договору (п.8.1); зміни, доповнення до договору, а так само розірвання договору, оформлюється в письмовій формі, як додаткові угоди та підписуються уповноваженими представниками обох сторін. /.../ (п.8.4); істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків передбачених ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі".

У період з 26.02.2021 до 31.01.2022 між сторонами були укладені наступні додаткові угоди до договору (т.1 а.с.66-93):

від 26.02.2021 №1 - у якій у зв'язку із зміною розрахункового рахунку покупця внесено зміни до п.3.6 та п.9.2 договору;

від 01.03.2021 №2 - у якій відповідно до ч.5 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: бензин А-92 Євро в кількості 16843,37 л на суму 419400,00 грн; бензин А-95 Євро в кількості 10135,13 л на суму 262500,00 грн; дизельне пальне Євро в кількості 17958,40 л на суму 448960,00 грн /.../". Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - 6,9%; А-95 - на 3,6%; дизельне паливо - 2,5%;

від 01.03.2021 №3 - у якій відповідно до ч.5 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: бензин А-92 в кількості 16843,37 л на суму 419400,00 грн; бензин А-95 в кількості 10135,13 л на суму 262500,00 грн; дизельне пальне в кількості 17958,40 л на суму 448960,00 грн /.../ (п.2);

від 10.03.2021 №4 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 16007,63 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 419400,00 грн; бензин А-95 в кількості 9580,29 л, ціна за одиницю - 27,40 грн, на суму 262500 грн; дизельне паливо в кількості 14789,35 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 388960,00 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 12,4%; А-95 - на 9,6%; дизельне паливо - на 7,8%;

від 14.04.2021 №5 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 15045,65 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 404728,00 грн; бензин А-95 в кількості 9375,00 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 262500,00 грн; дизельне паливо в кількості 12727,11 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 343631,95 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн"; дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 15,4%; А-95 - на 12%; дизельне паливо - на 10,7%;

від 17.05.2021 №6 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 13724,10 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 382079,00 грн; бензин А-95 в кількості 8761,46 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 254520,00 грн; дизельне паливо в кількості 11434,43 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 318791,95 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 19,5%; А-95 - на 16,2%; дизельне паливо - на 14,2%;

від 06.07.2021 №7 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 12267,90 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 355770,20 грн; бензин А-95 в кількості 8268 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 246386,00 грн; дизельне паливо в кількості 10586,40 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 295149,71 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 24,5%; А-95 - на 19,2%; дизельне паливо - на 14,26%;

від 28.07.2021 №8 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 11559,77 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 342169,20 грн; бензин А-95 в кількості 7912,13 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 241320,00 грн; дизельне паливо в кількості 10324,96 л, ці на за одиницю - 28,10 грн, на суму 290131,31 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 27%; А-95 - на 22%; дизельне паливо - на 15,1%;

від 12.08.2021 №9 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ці на за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 10524,97 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 326274,00 грн; бензин А-95 в кількості 7470,21 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 235311,50 грн; дизельне паливо в кількості 9591,63 л, ці на за одиницю - 28,64 грн, на суму 274704,41 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 33%; А-95 - на 26%; дизельне паливо - на 17,4%;

від 17.09.2021 №10 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1057552,28 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 9664,97 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 295748,08 грн; бензин А-95 в кількості 7150,21 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 220941,49 грн; дизельне паливо в кількості 8611,63 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 246292,62 грн; загальна вартість товару - 1057552,28 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди: суму договору зменшено до 1057552,00 грн; ціни на товар зменшено відносно додаткової угоди від 12.08.2021 №9; збільшення цін відносно початкових цін відбулось наступним чином: бензин А-92 - на 31,3%; А-95 - на 23,6%; дизельне паливо - на 17,21%;

від 28.09.2021 №11 (дві додаткові угоди за однією датою та одним номером) - у яких сторонами внесено зміни до п.3.6 договору щодо реквізитів рахунків покупця, з яких відбувається оплата товару, та розміру грошових коштів до оплати;

від 15.10.2021 №12 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1057552,28 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 8987,74 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 280417,48 грн; бензин А-95 в кількості 6935,54 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 218469,49 грн; дизельне паливо в кількості 7632,63 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 230505,42 грн; загальна вартість товару - 1057552,28 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 33,9%; А-95 - на 26%; дизельне паливо - на 23,7%;

від 22.10.2021 №13 - у якій сторонами внесено зміни до п.3.6 договору щодо реквізитів рахунків покупця, з яких відбувається оплата товару, та розміру грошових коштів до оплати;

від 29.10.2021 №14 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1057552,28 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 589 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 18376,80 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 2520,00 грн; дизельне паливо в кількості 483 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 14586,00 грн; бензин А-92 в кількості 7699,89 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 244086,51 грн; бензин А-95 в кількості 6020,78 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 194471,19 грн; дизельне паливо в кількості 6029,90 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 190544,84 грн; загальна вартість товару - 1057552,28 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 36,1%; А-95 - на 32,30%; дизельне паливо - на 29,5%;

від 25.11.2021 №14/1 та №15 - у яких сторонами внесено зміни до п.3.6 договору щодо реквізитів рахунків покупця, з яких відбувається оплата товару, та розміру грошових коштів до оплати;

від 25.11.2021 №16 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1057552,28 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 589 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 18376,80 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 2520,00 грн; дизельне паливо в кількості 483 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 14586,00 грн; бензин А-92 в кількості 764 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 24371,60 грн; бензин А-95 в кількості 138 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 4436,70 грн; дизельне паливо в кількості 859 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 296474,38 грн; бензин А-92 в кількості 6911,25 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 219086,51 грн; бензин А-95 в кількості 5883,42 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 190034,49 грн; дизельне паливо в кількості 5192,10 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 164070,46 грн; загальна вартість товару - 1057552,28 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 36,1%; А-95 - на 29,2%; дизельне паливо - на 29,5%;

від 15.12.2021 №17 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1034210,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 589 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 18376,80 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 2520,00 грн; дизельне паливо в кількості 483 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 14586,00 грн; бензин А-92 в кількості 764 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 24371,60 грн; бензин А-95 в кількості 138 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 4436,70 грн; дизельне паливо в кількості 859 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 296474,38 грн; бензин А-92 в кількості 473 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 14994,10 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 5491,00 грн; дизельне паливо в кількості 460 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 14536,00 грн; бензин А-92 в кількості 6438,25 л, ціна за одиницю - 30,65 грн, на суму 197332,36 грн; бензин А-95 в кількості 5713,42 л, ціна за одиницю - 30,75 грн, на суму 175687,67 грн; дизельне паливо в кількості 4732,10 л, ціна за одиницю - 30,10 грн, на суму 142436,21 грн; загальна вартість товару - 1034210,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди: суму договору зменшено до 1034210,00 грн; ціни на товар зменшено відносно додаткової угоди від 25.11.2021 №16; в цілому збільшення цін відносно початкових цін відбулось наступним чином: бензин А-92 - на 31,5%; А-95 - на 23%; дизельне паливо - на 23,4%;

від 16.12.2021 №18 - у якій сторонами внесено зміни до п.3.6 договору щодо реквізитів рахунків покупця, з яких відбувається оплата товару, та розміру грошових коштів до оплати;

від 28.12.2021 №19 - якою внесено зміни до п.7.1 договору та викладено його в такій редакції: "7.1. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання - 23 лютого 2021 року та діє до 31 січня 2022 року, а в частині розрахунку за товар - до повного його виконання" (п.1);

від 14.01.2022 №20 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1034210,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 589 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 18376,80 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 2520,00 грн; дизельне паливо в кількості 483 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 14586,00 грн; бензин А-92 в кількості 764 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 24371,60 грн; бензин А-95 в кількості 138 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 4436,70 грн; дизельне паливо в кількості 859 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 296474,38 грн; бензин А-92 в кількості 473 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 14994,10 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 5491,00 грн; дизельне паливо в кількості 460 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 14536,00 грн; бензин А-92 в кількості 315 л, ціна за одиницю - 30,65 грн, на суму 9654,75 грн; бензин А-95 в кількості 90 л, ціна за одиницю - 30,75 грн, на суму 2767,50 грн; дизельне паливо в кількості 270 л, ціна за одиницю - 30,10 грн, на суму 8127,00 грн; бензин А-92 в кількості 5920,43 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 187677,61 грн; бензин А-95 в кількості 5403,76 л, ціна за одиницю - 32,00 грн, на суму 172920,17 грн; дизельне паливо в кількості 4332,56 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 134309,21 грн; загальна вартість товару - 1034210,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 36,1%; А-95 - на 28%; дизельне паливо - на 27,05%;

від 20.01.2022 №21 - у якій сторонами внесено зміни до п.3.6 договору щодо реквізитів рахунків покупця, з яких відбувається оплата товару, та розміру грошових коштів до оплати;

від 20.01.2022 №21 - якою зокрема продовжено строк дії договору від 23.01.2021 №21 для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку (п.1); визначено, що вартість додаткової угоди складає 185740,00 грн /.../: бензин А-92 в кількості 2200 л; бензин А-95 в кількості 1300 л на суму 41600,00 грн; дизельне паливо в кількості 2400 л на суму 74400,00 грн (п.2);

від 24.01.2022 №22 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: вартість договору складає 185740,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 164 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 5198,80 грн; бензин А-92 в кількості 70 л, ціна за одиницю - 32,00 грн, на суму 2240,00 грн; дизельне паливо в кількості 275 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 8525,00 грн; бензин А-92 в кількості 2004,39 л, ціна за одиницю - 32,20 грн, на суму 64541,20 грн; бензин А-95 в кількості 1203,67 л, ціна за одиницю - 32,70 грн, на суму 39360,00 грн; дизельне паливо в кількості 2091,27 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 65875,00 грн; загальна ціна товару - 185740 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 38,2%; А-95 - на 30,8%; дизельне паливо - на 29,1%;

від 28.01.2022 №23 - у якій сторонами внесено зміни до п.3.6 договору щодо реквізитів рахунків покупця, з яких відбувається оплата товару, та розміру грошових коштів до оплати;

від 31.01.2022 №24 - якою внесено зміни до п.7.1 та викладено його в такій редакції: "7.1. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання - 23 лютого 2021 року та діє до 28 лютого 2022 року, а в частині розрахунку за товар - до повного його виконання" (п.1).

У період з лютого 2021 року до лютого 2022 року постачальником передано, а покупцем фактично отримано:

- бензину А-92 в кількості 11351 л на суму 343400,00 грн, що підтверджується видатковими накладними: від 28.02.2021 №РН-00068 в кількості 384 л на суму 9205,404 грн; від 31.03.2021 №РН-00119 в кількості 438 л на суму 11481,204 грн; від 30.04.2021 №РН-00161 в кількості 683 л на суму 18422,496 грн; від 31.05.2021 №РН-00205 в кількості 743 л на суму 20542,476 грн, від 30.06.0221 №РН-00257 в кількості 945 на суму 26992,044 грн; від 31.07.2021 №РН-00310 в кількості 1159 л на суму 34277,208 грн; від 31.08.2021 №РН-00368 в кількості 1000 л на суму 30915,324 грн; від 30.09.2021 №РН-00430 в кількості 894 л на суму 27284,400 грн; від 31.10.2021 №РН-00483 в кількості 1182 л на суму 36623,796 грн; від 30.11.2021 в кількості 398 грн на суму 29769,396 грн; від 31.12.2021 №РН-00600 в кількості 870 л на суму 26809,404 грн; від 31.01.2022 в кількості 748 л на суму 23515,352 грн; від 28.02.2022 в кількості 1367 л на суму 47561,496 грн;

- бензину А-95 в кількості 4026 л на суму 122069,04 грн, що підтверджується видатковими накладними: від 28.02.2021 №РН-00067 в кількості 205 л на суму 5172,096 грн; від 31.03.2021 №РН-00118 в кількості 310 л на суму 8477,496 грн; від 30.04.2021 №РН-00160 в кількості 298 л на суму 8356,800 грн; від 31.05.2021 №РН-00204 в кількості 340 л на суму 9829,740 грн; від 30.06.2021 №РН-00256 в кількості 280 л на суму 8257,752 грн; від 31.07.20021 №РН-00309 в кількості 360 л на суму 10979,004 грн; від 31.08.2021 №РН-00367 в кількості 402 л на суму 12580,548 грн; від 30.09.2021 №РН-00429 в кількості 330 л на суму 10144,092 грн; від 31.10.2021 №РН-00482 в кількості 233 л на суму 7291,500 грн; від 30.11.2021 №РН-00543 в кількості 198 л на суму 6386,400 грн; від 31.12.2021 №РН-00599 в кількості 442 л на суму 13613,604 грн; від 31.01.2022 №РН-00029 в кількості 283 л на суму 9029,604 грн; від 28.02.2022 №РН-00068 в кількості 345 л на суму 11950,404 грн;

- дизельного палива в кількості 13208 л на суму 384079,68 грн, що підтверджується видатковими накладними: від 28.02.2021 в кількості 1355 л на суму 33082,500 грн; від 31.03.2021 №РН-00120 в кількості 515 на суму 13675,500 грн; від 30.04.2021 №РН-00162 в кількості 890 л на суму 24186,000 грн; від 31.05.2021 №РН00206 в кількості 790 л на суму 22054,896 грн; від 30.06.2021 №РН-00258 в кількості 848 л на суму 22642,244 грн; від 31.07.2021 №РН-00311 в кількості 956 на суму 27282,408 грн; від 31.08.2021 №РН-00369 в кількості 1044 л на суму 29917,440 грн; від 30.09.2021 №РН-00431 в кількості 1269 л на суму 36084,408 грн; від 31.10.2021 №РН-020484 в кількості 1109 л на суму 33098,604 грн; від 30.11.2021 №РН-00545 в кількості 940 л на суму 29640,816 грн; від 31.12.2021 №РН-00601 в кількості 1277 л на суму 38564,856 грн; від 31.01.2022 №РН-00031 в кількості 810 л на суму 24999,504 грн; від 28.02.2022 №РН-00070 в кількості 1395 л на суму 47850,504 грн,

та здійснено його оплату за рахунок бюджетних коштів у загальній сумі 849548,72 грн, що підтверджується документами продавця: оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 - контрагенти за період з 23.02.2021 до 28.02.2022 на суму 849548,71 грн (т.1 а.с.126); карткою рахунку 361 - контрагенти: ВЖ РЕУ КП за період з 23.02.2021 до 28.02.2022 на суму 849584,71 грн (т.1 а.с.127); виписками з бухгалтерських рахунків 36, 371, 377, 681, 683, 685 про взаєморозрахунки за клієнтом КП "ВЖ РЕУ" за період з січня 2021 року до лютого 2022 року (т.1 а.с.137-140).

На думку прокурора додаткові угоди №№2, 4, 5-10, 12, 14, 16, 17, 20-22 укладені сторонами без належного обґрунтування зміни ціни товару на ринку у бік збільшення, усупереч інтересам держави без дотримання вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині 10-відсоткового ліміту на збільшення ціни договору, положень договору про закупівлю за державні кошти, та не відповідають тендерним пропозиціям на закупівлю товару, оскільки вказаними додатковими угодами підвищено ціни на предмет договору, у зв'язку із чим утворилась переплата коштів у розмірі 162124,70 грн (що є предметом спору). Вказане зумовлює підстави для визнання зазначених додаткових угод недійсними відповідно до ч.1 ст.203, ч.1 ст.215, ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України, а також застосування наслідків недійсності таких правочинів, а саме повернення безпідставно отриманих коштів, що корелюється із положеннями ст.1212 Цивільного кодексу України.

19.03.2025 Смілянською окружною прокуратурою в межах здійснення функції представництва інтересів держави в суді направлено на адресу Корсунь-Шевченківської міської ради запит №52/3-1615вих-24 (т.1 а.с.94) із детальним описом фактичних обставин виявлення порушень чинного законодавства під час укладення додаткових угод до договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21 та проханням повідомити про вжиття заходів, спрямованих на визнання недійсними додаткових угод та стягнення коштів за недопоставлений, проте оплачений товар за вказаним договором, та отримано відповідь від Корсунь-Шевченківської міської ради від 31.03.2025 №01-50/1803 (т.1 а.с.97) про відсутність намірів звернення до суду із означеним позовом, мотивовану вжиттям Комунальним підприємством "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" заходів позасудового врегулювання спору.

13.08.2025 Смілянською окружною прокуратурою (з огляду на отримання листа Комунального підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління від 28.05.2025 №88/1-11 про відсутність позитивних результатів за наслідками вжитих заходів позасудового врегулювання спору та відсутність заперечень щодо здійснення Смілянською окружною прокуратурою відповідного представництва інтересів Корсунь-Шевченківської міської територіальної громади в суді) та з метою належної реалізації наданих ст.23 Закону України "Про прокуратуру" повноважень, направлено на адресу Корсунь-Шевченківської міської ради запит №52/3-4672вих-24 (т.1 а.с.115) про наявність у останньої намірів вжиття заходів, спрямованих на визнання недійсними додаткових угод та стягнення коштів за недопоставлений, проте оплачений товар за договором купівлі-продажу від 23.02.2021 №21, та отримано відповідь від 22.08.2025 №01-50/4889 (т.1 а.с.117) із зазначенням про відсутність заперечень проти вжиття відповідних заходів прокурором.

Незважаючи на обізнаність щодо порушень вимог законодавства України, Корсунь-Шевченківською міською радою заходів представницького характеру на захист інтересів держави вжито не було.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора у Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави в особі Корсунь-Шевченківської міської ради із позовом до Комунального підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" та Приватного підприємства "Везувій" з вимогами про визнання недійсними додаткових угод від 01.03.2021 №2, від 10.03.2021 №4, від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21, від 24.01.2022 №22 до договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21, укладеного між Комунальним підприємством "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" та Приватним підприємством "Везувій", та стягнення з останнього на користь держави у особі Корсунь-Шевченківської міської ради коштів у сумі 162124,70 грн.

Інших доказів та документів не подано.

Оцінюючи пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.

Згідно з приписами постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з положеннями Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси, а також відключення електромережі відповідно до Графіку погодинного відключення електричної енергії по електричним мережам Черкаської області, розробленого ПАТ "Черкасиобленерго", у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).

Згідно ч.3 ст.5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Частина 2 ст.13 Цивільного кодексу України передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Відповідно до статей 15, 16 Цивільного кодексу України (положення якої кореспондуються з положеннями ст.20 Господарського кодексу України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Розглядаючи справу, суд має з'ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (такий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19, 02.02.2021 у справі №925/642/19).

Щодо питання представництва прокурором інтересів держави в суді.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина 1). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 звернула увагу, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц зазначила, що системне тлумачення абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст.23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Судом враховано, що "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно. Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 26.07.2018 у справі №926/1111/15, від 19.09.2019 у справі №815/724/15, від 28.01.2021 у справі №380/3398/20, від 05.10.2021 у справі №380/2266/21, від 02.12.2021 у справі №320/10736/20.

Смілянською окружною прокуратурою до Корсунь-Шевченківської міської ради (як розпорядника бюджетних коштів/суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого відносяться повноваження захисту інтересів держави) в порядку ст.23 Закону України "Про прокуратуру" було направлено листи від 19.03.2025 №52/3-1615вих-25 та від 13.08.2025 №52/3-4672вих-25 (т.1 а.с.94, 115), в яких проінформовано про порушення інтересів держави внаслідок укладення додаткових угод до договору купівлі-продажу від 23.02.20021 №21, а також про наявність підстав для стягнення з Приватного підприємства "Везувій" безпідставно отриманих за цими додатковими угодами коштів та з відповідей Корсунь-Шевченківської міської ради від 31.03.2025 №01-50/1803 та від 22.08.2025 №01-50/4889 (т.1 а.с.97, 117) встановлено відсутність намірів вказаного органу влади вжити заходів щодо захисту інтересів держави.

Отже, незважаючи на виявлені прокуратурою порушення вимог законодавства України про публічні закупівлі, які призвели до безпідставного витрачання бюджетних коштів, позивач самостійно з відповідним позовом до суду не звернувся.

Пасивна позиція позивача не відповідає вимогам законодавства та свідчить про невиконання останнім своїх повноважень із захисту інтересів держави. Враховуючи наведені вище обставини, наявний випадок, який розцінюється як винятковий, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій із їх захисту, та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах - Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області.

Правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, - становлять суспільний та державний інтерес.

З огляду на викладене, суд вважає, що прокурор належно та підставно звернувся з позовною вимогою в Господарський суд для захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу органу влади по належному розпорядженню бюджетними коштами з метою захисту інтересів держави у бюджетній сфері.

Така позиція підтверджена Верховним Судом. Так, Велика палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 виклала правову позицію щодо обґрунтування прокурором підстав для представництва інтересів держави в суді, зокрема, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Щодо статусу учасників спору.

Позивач є самостійною юридичною особою, органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та суб'єктом господарювання в межах ОТГ. Позивач може діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.

Відповідач-1 є суб'єктом господарювання на ринку комунальних та супутніх послуг України, самостійною юридичною особою, заснованою на підставі рішення Черкаського облвиконкому від 20.09.1990 №151 щодо забезпечення належного утримання та/або використання об'єктів нерухомого майна комунальної форми власності та надання послуг з благоустрою, з присвоєнням ідентифікаційного коду та внесення даних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Засновником та Власником підприємства є Корсунь-Шевченківська міська рада. У спірних відносинах відповідач-1 виступає як покупець паливно-мастильних матеріалів за договором. Фінансування відповідача-1 проводиться за змішаною формою.

Відповідач-2 є суб'єктом господарювання на ринку торгівлі пальним (твердим, рідким, газоподібним паливом та подібними продуктами), з присвоєнням ідентифікаційного коду та внесення даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У спірних відносинах виступає як продавець паливно-мастильних матеріалів за договором.

Прокурор звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати недійсними додаткові угоди від 01.03.2021 №2, від 10.03.2021 №4, від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21, від 24.01.2022 №22 до договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21, укладеного між Комунальним підприємством "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" та Приватним підприємством "Везувій", та стягнути з останнього на користь держави у особі Корсунь-Шевченківської міської ради безпідставно сплачені кошти у сумі 162124,70 грн.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі". Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Судом установлено, що за результатами проведених відповідачем-1 на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі" відкритих торгів UА-2021-02-12-009713-с щодо закупівлі товару за кодом ДК021:2015:09130000-9 - Нафта і дистиляти, а саме: бензину А-92 кількістю 18000 л, бензину А-95 кількістю 10500 л, дизельного палива кількістю 18400 л, очікуваною вартістю 1133326,00 грн, переможцем визначено відповідача-2 із ціною тендерної пропозиції 1130860,00 грн, з яким 23.02.2021 укладено договір купівлі-продажу №21. Строк дії договору - до 31.12.2021.

Договір купівлі-продажу від 23.02.2021 №21 не заперечений сторонами, не визнаний недійсним за рішенням суду, не розірваний за згодою сторін чи за рішенням суду. Суд враховує презумпцію правомірності правочину відповідно до приписів ст.204 Цивільного кодексу України.

За умовами договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21: продавець зобов'язується передати покупцю у власність паливно-мастильні матеріали ДК021:2015:09130000-9 - нафта і дистиляти (09130000-3-бензин А-92 Євро, 09130000-3-бензин А-95 Євро, 09130000-9-дизельне паливо Євро), іменовані далі товар, а останній зобов'язується прийняти його і сплатити в терміни і на умовах, передбачених цим договором. Найменування, кількість, асортимент товару визначаються на підставі заявок покупця, що складаються покупцем та підтверджуються шляхом підписання постачальником на умовах даного договору (п.1.1); підставою для поставки конкретної партії товару є заявка покупця, направлена продавцю відповідно до п.1.2 цього договору (п.2.1); товар передається покупцю в порядку та строки, обумовлені сторонами. /.../ (п.2.4); основою для оплати товару покупцем є видаткова накладна та акти приймання-передачі товару (п.2.9); ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Вартість договору складає 1130860,00 грн: бензин А-92 Євро в кількості 18000 л на суму 419400,00 грн; бензин А-95 Євро в кількості 10500 л на суму 262500 грн; дизельне пальне Євро в кількості 18400 л на суму 448960,00 грн /.../ (п.3.1); покупець оплачує товар відповідно до виставленого постачальником рахунку, видаткової накладної згідно з актом приймання-передачі товару (п.3.2); розрахунок покупцем за товар здійснюється у національній валюті України - гривні, шляхом перерахування безготівкових грошових коштів на розрахунковий (поточний) рахунок продавця. /.../ (п.3.6); на кожну партію товару продавцем виписується окремий рахунок, видаткова накладна (п.3.7); платіжне доручення банківської установи покупця обов'язково повинно містити посилання на цей договір (п.3.8); згідно з п.2 ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі (п.3.14); сторони зобов'язуються належним чином виконувати умови цього договору зокрема в частині, пов'язаній із своєчасним проведенням оплат, отримання рахунків за якими проводяться оплати, оформлення документів та ін. (п.4.1); сторони несуть повну матеріальну відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов даного договору згідно з чинним законодавством України (п.4.1.1); цей договір набирає чинності з моменту його підписання та діє протягом одного року з 23.02.2021 до 31.12.2021, а в частині розрахунку за товар - до повного його виконання (п.7.1); рахунок, видаткова накладна, акт приймання-передачі на товар є невід'ємними частинами даного договору (п.8.1); зміни, доповнення до договору, а так само розірвання договору, оформлюється в письмовій формі, як додаткові угоди та підписуються уповноваженими представниками обох сторін. /.../ (п.8.4); істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків передбачених ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі".

Фактично, умовами договору ціни за одиницю товару (грн/л) не встановлено, разом з тим, враховуючи, що відповідно до умов п.3.1 вартість договору становить 1130860,00 грн та стосується поставки такого товару: бензину А-92 кількістю 18000 л загальною вартістю 419400 грн, бензину А-95 кількістю 10500 л загальною вартістю 262500,00 грн, дизельного палива кількістю 18400 л загальною вартістю 74826,66 грн, проведеним арифметичним розрахунком встановлено, що прогнозована вартість одиниці товару становить: бензину А-92 - 23,3 грн/л з ПДВ, бензину А-95 - 25 грн/л з ПДВ, дизельного палива - 24,4 грн/л з ПДВ.

Однак відповідачем-2 за ціною, з якою останній переміг у відкритих торгах та визначеною у договорі, поставки паливно-мастильних матеріалів відповідачу-1 жодного разу здійснено не було.

Разом з тим, із посиланням на ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21 неодноразово змінювалися сторонами за ініціативою відповідача-2 та доповнювалися шляхом укладення додаткових угод до нього, зокрема:

від 01.03.2021 №2 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: бензин А-92 Євро в кількості 16843,37 л на суму 419400,00 грн; бензин А-95 Євро в кількості 10135,13 л на суму 262500,00 грн; дизельне пальне Євро в кількості 17958,40 л на суму 448960,00 грн /.../". Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - 6,9%; А-95 - на 3,6%; дизельне паливо - 2,5%;

від 10.03.2021 №4 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 16007,63 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 419400,00 грн; бензин А-95 в кількості 9580,29 л, ціна за одиницю - 27,40 грн, на суму 262500 грн; дизельне паливо в кількості 14789,35 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 388960,00 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 12,4%; А-95 - на 9,6%; дизельне паливо - на 7,8%;

від 14.04.2021 №5 - у якій відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторонами внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 15045,65 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 404728,00 грн; бензин А-95 в кількості 9375,00 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 262500,00 грн; дизельне паливо в кількості 12727,11 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 343631,95 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн"; дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 15,4%; А-95 - на 12%; дизельне паливо - на 10,7%;

від 17.05.2021 №6 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 13724,10 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 382079,00 грн; бензин А-95 в кількості 8761,46 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 254520,00 грн; дизельне паливо в кількості 11434,43 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 318791,95 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 19,5%; А-95 - на 16,2%; дизельне паливо - на 14,2%;

від 06.07.2021 №7 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 12267,90 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 355770,20 грн; бензин А-95 в кількості 8268 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 246386,00 грн; дизельне паливо в кількості 10586,40 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 295149,71 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 24,5%; А-95 - на 19,2%; дизельне паливо - на 14,26%;

від 28.07.2021 №8 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 11559,77 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 342169,20 грн; бензин А-95 в кількості 7912,13 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 241320,00 грн; дизельне паливо в кількості 10324,96 л, ці на за одиницю - 28,10 грн, на суму 290131,31 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" " (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 27%; А-95 - на 22%; дизельне паливо - на 15,1%;

від 12.08.2021 №9 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1130860,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ці на за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 10524,97 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 326274,00 грн; бензин А-95 в кількості 7470,21 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 235311,50 грн; дизельне паливо в кількості 9591,63 л, ці на за одиницю - 28,64 грн, на суму 274704,41 грн; загальна вартість товару - 1130860,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 33%; А-95 - на 26%; дизельне паливо - на 17,4%;

від 17.09.2021 №10 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1057552,28 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 9664,97 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 295748,08 грн; бензин А-95 в кількості 7150,21 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 220941,49 грн; дизельне паливо в кількості 8611,63 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 246292,62 грн; загальна вартість товару - 1057552,28 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди: суму договору зменшено до 1057552,00 грн; ціни на товар зменшено відносно додаткової угоди від 12.08.2021 №9; збільшення цін відносно початкових цін відбулось наступним чином: бензин А-92 - на 31,3%; А-95 - на 23,6%; дизельне паливо - на 17,21%;

від 15.10.2021 №12 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1057552,28 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 8987,74 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 280417,48 грн; бензин А-95 в кількості 6935,54 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 218469,49 грн; дизельне паливо в кількості 7632,63 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 230505,42 грн; загальна вартість товару - 1057552,28 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 33,9%; А-95 - на 26%; дизельне паливо - на 23,7%;

від 29.10.2021 №14 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1057552,28 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 589 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 18376,80 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 2520,00 грн; дизельне паливо в кількості 483 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 14586,00 грн; бензин А-92 в кількості 7699,89 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 244086,51 грн; бензин А-95 в кількості 6020,78 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 194471,19 грн; дизельне паливо в кількості 6029,90 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 190544,84 грн; загальна вартість товару - 1057552,28 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 36,1%; А-95 - на 32,30%; дизельне паливо - на 29,5%;

від 25.11.2021 №16 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1057552,28 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 589 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 18376,80 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 2520,00 грн; дизельне паливо в кількості 483 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 14586,00 грн; бензин А-92 в кількості 764 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 24371,60 грн; бензин А-95 в кількості 138 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 4436,70 грн; дизельне паливо в кількості 859 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 296474,38 грн; бензин А-92 в кількості 6911,25 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 219086,51 грн; бензин А-95 в кількості 5883,42 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 190034,49 грн; дизельне паливо в кількості 5192,10 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 164070,46 грн; загальна вартість товару - 1057552,28 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 36,1%; А-95 - на 29,2%; дизельне паливо - на 29,5%;

від 15.12.2021 №17 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1034210,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 589 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 18376,80 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 2520,00 грн; дизельне паливо в кількості 483 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 14586,00 грн; бензин А-92 в кількості 764 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 24371,60 грн; бензин А-95 в кількості 138 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 4436,70 грн; дизельне паливо в кількості 859 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 296474,38 грн; бензин А-92 в кількості 473 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 14994,10 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 5491,00 грн; дизельне паливо в кількості 460 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 14536,00 грн; бензин А-92 в кількості 6438,25 л, ціна за одиницю - 30,65 грн, на суму 197332,36 грн; бензин А-95 в кількості 5713,42 л, ціна за одиницю - 30,75 грн, на суму 175687,67 грн; дизельне паливо в кількості 4732,10 л, ціна за одиницю - 30,10 грн, на суму 142436,21 грн; загальна вартість товару - 1034210,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди: суму договору зменшено до 1034210,00 грн; ціни на товар зменшено відносно додаткової угоди від 25.11.2021 №16; в цілому збільшення цін відносно початкових цін відбулось наступним чином: бензин А-92 - на 31,5%; А-95 - на 23%; дизельне паливо - на 23,4%;

від 14.01.2022 №20 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: Вартість договору складає 1034210,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 2400 л, ціна за одиницю - 25,00 грн, на суму 60000,00 грн; бензин А-92 в кількості 560 л, ціна за одиницю - 26,20 грн, на суму 14672,00 грн; дизельне паливо в кількості 1723,50 л, ціна за одиницю - 26,30 грн, на суму 45328,05 грн; бензин А-92 в кількості 842 л, ціна за одиницю - 26,90 грн, на суму 22649,00 грн; бензин А-95 в кількості 285 л, ціна за одиницю - 28,00 грн, на суму 7980,00 грн; дизельне паливо в кількості 920 л, ціна за одиницю - 27,00 грн, на суму 24840,00 грн; бензин А-92 в кількості 945 л, ціна за одиницю - 27,84 грн, на суму 26308,80 грн; бензин А-95 в кількості 280 л, ціна за одиницю - 29,05 грн, на суму 8134,00 грн; дизельне паливо в кількості 848 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 23642,24 грн; бензин А-92 в кількості 469 л, ціна за одиницю - 29,00 грн, на суму 13601,00 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 29,80 грн, на суму 5066,00 грн; дизельне паливо в кількості 180 л, ціна за одиницю - 27,88 грн, на суму 5018,40 грн; бензин А-92 в кількості 537 л, ціна за одиницю - 29,60 грн, на суму 15895,20 грн; бензин А-95 в кількості 197 л, ціна за одиницю - 30,50 грн, на суму 6008,50 грн; дизельне паливо в кількості 549 л, ціна за одиницю - 28,10 грн, на суму 15426,90 грн; бензин А-92 в кількості 860 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 26660,00 грн; бензин А-95 в кількості 320 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 10080,00 грн; дизельне паливо в кількості 980 л, ціна за одиницю - 28,64 грн, на суму 28067,20 грн; бензин А-92 в кількості 501 л, ціна за одиницю - 30,60 грн, на суму 15330,60 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 30,90 грн, на суму 2472,00 грн; дизельне паливо в кількості 552 л, ціна за одиницю - 28,60 грн, на суму 15787,20 грн; бензин А-92 в кількості 589 л, ціна за одиницю - 31,20 грн, на суму 18376,80 грн; бензин А-95 в кількості 80 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 2520,00 грн; дизельне паливо в кількості 483 л, ціна за одиницю - 30,20 грн, на суму 14586,00 грн; бензин А-92 в кількості 764 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 24371,60 грн; бензин А-95 в кількості 138 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 4436,70 грн; дизельне паливо в кількості 859 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 296474,38 грн; бензин А-92 в кількості 473 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 14994,10 грн; бензин А-95 в кількості 170 л, ціна за одиницю - 32,30 грн, на суму 5491,00 грн; дизельне паливо в кількості 460 л, ціна за одиницю - 31,60 грн, на суму 14536,00 грн; бензин А-92 в кількості 315 л, ціна за одиницю - 30,65 грн, на суму 9654,75 грн; бензин А-95 в кількості 90 л, ціна за одиницю - 30,75 грн, на суму 2767,50 грн; дизельне паливо в кількості 270 л, ціна за одиницю - 30,10 грн, на суму 8127,00 грн; бензин А-92 в кількості 5920,43 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 187677,61 грн; бензин А-95 в кількості 5403,76 л, ціна за одиницю - 32,00 грн, на суму 172920,17 грн; дизельне паливо в кількості 4332,56 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 134309,21 грн; загальна вартість товару - 1034210,00 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 36,1%; А-95 - на 28%; дизельне паливо - на 27,05%;

від 20.01.2022 №21 - якою зокрема визначено, що вартість додаткової угоди складає 185740,00 грн та стосується закупівлі такого товару: бензину А-92 в кількості 2200 л на суму 69740,00 грн; бензину А-95 в кількості 1300 л на суму 41600,00 грн; дизельного палива в кількості 2400 л на суму 74400,00 грн (п.2);

від 24.01.2022 №22 - якою внесено зміни до п.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Ціна на товар формується продавцем кожен день і обумовлюється сторонами на день підписання. Ціна на товар може змінюватися відповідно до кон'юнктури ринку. Узгодження ціни проводиться наступним чином: вартість договору складає 185740,00 грн /.../: дизельне паливо в кількості 164 л, ціна за одиницю - 31,70 грн, на суму 5198,80 грн; бензин А-92 в кількості 70 л, ціна за одиницю - 32,00 грн, на суму 2240,00 грн; дизельне паливо в кількості 275 л, ціна за одиницю - 31,00 грн, на суму 8525,00 грн; бензин А-92 в кількості 2004,39 л, ціна за одиницю - 32,20 грн, на суму 64541,20 грн; бензин А-95 в кількості 1203,67 л, ціна за одиницю - 32,70 грн, на суму 39360,00 грн; дизельне паливо в кількості 2091,27 л, ціна за одиницю - 31,50 грн, на суму 65875,00 грн; загальна ціна товару - 185740 грн" (п.1); дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання її сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (п.3). Відповідно до даної угоди ціни на товар (відносно початкових цін) збільшено наступним чином: бензин А-92 - на 38,2%; А-95 - на 30,8%; дизельне паливо - на 29,1%.

В цілому, внаслідок укладення протягом строку дії договору додаткових угод до нього: від 01.03.2021 №2, від 10.03.2021 №4, від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21 та від 24.01.2022 №22 ціна товару у порівнянні із його початковою ціною зросла наступним чином: бензину А-92 - на 38,2%, бензину А-95 - на 30,8%, дизельного палива - на 29,1%.

Прокурор, на обґрунтування вимоги про визнання недійсними зазначених додаткових угод до договору від 23.02.20201 №21 вказує, що вони укладені сторонами без належного обґрунтування зміни ціни товару на ринку у бік збільшення, усупереч інтересам держави без дотримання вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині 10-відсоткового ліміту на збільшення ціни договору, положень договору про закупівлю за державні кошти, та не відповідають тендерним пропозиціям на закупівлю товару, оскільки вказаними додатковими угодами підвищено ціни на предмет договору, у зв'язку із чим утворилась переплата коштів у розмірі 162124,70 грн (що є предметом спору). Вказане зумовлює підстави для визнання зазначених додаткових угод недійсними відповідно до приписів ч.1 ст.203, ч.1 ст.215, ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України, а також застосування наслідків недійсності таких правочинів, а саме - повернення безпідставно отриманих коштів, що корелюється із положеннями ст.1212 Цивільного кодексу України.

Як встановлено судом, сторони уклали договір за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Положеннями Закону України "Про публічні закупівлі" визначено:

ч.1 ст.5. Закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням;

ч.1 ст.41. Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом;

ч.4 ст.41. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Суд зазначає, що за загальним правилом істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі (ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі"). Однак, вказана норма передбачає випадки, при яких допускається зміна істотних умов договору про закупівлю. Зокрема, відповідно до п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. При цьому, обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Отже, положення п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" прямо передбачають, що обов'язковою умовою для збільшення ціни договору є наявність підтверджених обставин коливання цін на ринку щодо відповідного товару, зокрема і електричної енергії.

Разом з тим, чинним законодавством не передбачено, які саме документи мають підтверджувати факт коливання цін. Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" дає можливість змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% за весь період чинності та виконання договору та має на меті запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Разом з тим, ця норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Документи щодо коливання ціни повинні підтверджувати, чому відповідне підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні запропонованій замовнику на тендері та/або чому виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним (подібна за змістом позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 12.02.2020 у справі №913/166/19, від 21.03.2019 у справі №912/898/18, від 25.06.2019 у справі №913/308/18, від 12.09.2019 у справі №915/1868/18).

Прокурор, звертаючись до суду із позовом, що розглядається, підставою для визнання недійсними додаткових угод: від 01.03.2021 №2, від 10.03.2021 №4, від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21 та від 24.01.2022 №22 до договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21 визначив положення п.2 ч.5 та ч.7 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Системний аналіз положень ст.651, 652 Цивільного кодексу України та положень п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: а) відбувається за згодою сторін; б) порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); в) підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); г) ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; д) загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (подібний висновок наведений у постановах ВС від 09.06.2022 у справі №927/636/21 та від 07.12.2022 у справі №927/189/22).

Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених Законом (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18).

Судом установлено, що при укладенні договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21 сторонами визначено наступну ціну паливно-мастильних матеріалів: бензину А-92 - 23,3 грн/л з ПДВ, бензину А-95 - 25 грн/л з ПДВ, дизельного палива - 24,4 грн/л з ПДВ. Одночасно, в п.8.11 договору сторони погодили, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на момент укладення договору та додаткових угод №1, 2 до нього) договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно з нормами Цивільного кодексу України:

ч.1 ст.628. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства;

ст.629. Договір є обов'язковим для виконання сторонами;

ч.1-3 ст.632. Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається;

ч.1 ст.651. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом;

ч.3, 4 ст.653. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом;

ст.655. За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч.2 ст.189 Господарського кодексу України (чинному на момент укладення договору та спірних додаткових угод до нього) ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно із нормами Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на момент укладення додаткових угод):

ч.1 ст.41. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі;

п.2 ч.5 ст.41. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Суд встановив, що станом на момент підписання основного договору від 23.02.2021 №21 сторони погодили всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог ч.3 ст.180 ГК України та Закону України "Про публічні закупівлі".

Можливість зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, передбачена сторонами у п.3.14 договору із посиланням на п.2 ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на момент укладення договору), який відповідає змісту п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на момент укладення додаткових угод договору). Разом з тим, відповідач-2 повинен довести належними доказами наявність підстав для внесення змін до договору в частині збільшення ціни товару та для застосування пункту 2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Велика Палата Верховного Суду за результатами розгляду справи №920/19/20 виснувала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.10.2020 №920/1580/18, від 08.12.2020 у справі №913/368/19, від 11.05.2023 у справі №17520/21). Тобто, сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (п.п.167-169).

Таким чином з наведеного вбачається, що навіть за умов погодження сторонами договору можливості зміни ціни товару (паливно-мастильних матеріалів) шляхом укладання додаткових угод, факт укладання договору за результатами проведення процедури закупівлі, встановлює обмеження, визначені Законом. Зокрема, ціна на товар може збільшуватись у разі коливання ціни на ринку - обґрунтоване та документально підтверджене, якщо це робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим та не може перевищувати збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10%.

Однак, відповідачем-2 при укладенні жодної з додаткових угод про збільшення ціни на товар документального підтвердження факту коливання ціни такого товару на ринку відповідачу-1 не надано. Як додаткові угоди від 01.03.2021 №2, від 10.03.2021 №4 (якими ціну товару збільшено без перевищення встановленого ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" 10% ліміту), так і додаткові угоди від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21 та від 24.01.2022 №22 (якими ціну товару поетапно підвищено на 38,2% (бензин А-92), 30,8% (бензин А-95) та 29,15% (дизельне паливо) відносно ціни, визначеної договором у первісній редакції, - із перевищенням встановленого ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" 10% ліміту), укладені сторонами без належного обґрунтування підстав для такого збільшення; без наведення постачальником доводів на підтвердження того, що: невнесення змін до договору від 23.02.2021 №21 в частині збільшення ціни на паливно-мастильні матеріали у період з 01.03.2021 (шість днів після укладення договору) до 24.01.2022 було б очевидно невигідним та збитковим; підвищення ціни є не прогнозованим (його не можливо було передбачити та закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Суд відхиляє доводи відповідача-2, про те, що: підвищення ціни товару шляхом укладення спірних додаткових угод відбувалось з урахуванням закупівельної ціни товару, сплати акцизу та оплати найманої праці, що, зокрема, відображено у видаткових накладних, наданих відповідачу-1 під час збільшення ціни товару; коливання ціни пального, зокрема її істотне зростання на 42,23% у період з другої половини січня 2021 року до лютого 2022 року є нетиповим випадком, який не підпадає під жодні умови загальних правил та принципів планування та прогнозування росту ціни, не відповідає сезонним або іншим коливанням ціни, які сторони можуть врахувати при укладенні договору, що підтверджено експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 30.04.2025 №О-160.

Одночасно, суд погоджується з доводами прокурора, що: наданий відповідачем-2 експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 30.04.2025 №О-160 не можна вважати належним доказом, що підтверджує коливання ціни товару на ринку на момент укладення спірних додаткових угод, - як такий, що зроблений через чотири роки після таких дій; після підписання договору; за первісними цінами бензин А-92 та А-95 відповідачем-2 не постачався, разом з тим, вже через шість днів останнім ініційовано укладення додаткової угоди №2 згідно з якою ціна пального у процентному відношенні до його первісної ціни зросла наступним чином: на бензин А-92 - на 6,9%, бензин А-95 - на 3,6%, дизельне пальне - на 2,46%. Тобто, станом на дату укладення договору, відповідачу-2 достеменно було відомо про ціну товару, однак останній, діючи недобросовісно, зайшов на ринок та став переможцем торгів із пропозицією ціни за умовами договору, яку в подальшому збільшував необґрунтовано.

Відтак, суд дійшов висновку, що укладення як додаткових угод від 01.03.2021 №2 та від 10.03.2021 №4, так і від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21 та від 24.01.2022 №22 до договору 23.02.2021 №21 відбулось із порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме без обґрунтування та документального підтвердження постачальником фактів коливання (пропорції) ціни товару на ринку на момент внесення таких змін, що (зокрема) зумовлює неможливість встановлення можливого врахування такого коливання сторонами при попередніх змінах.

Відповідно до приписів Цивільного кодексу України:

ч.1 ст.203. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам;

ч.1 ст.215. Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу;

ч.3 ст.215. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин);

ч.1 ст.216. Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Оскільки додаткові угоди від 01.03.2021 №2 та від 10.03.2021 №4 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між покупцем (відповідач-1) та продавцем (відповідач-2) щодо ціни товару (паливно-мастильних матеріалів), поставленого за договором купівлі-продажу від 23.02.2021 №21, мали регулюватись первісними умовами договору, згідно з якими ціна за одиницю товару становить: бензину А-92 - 23,3 грн/л з ПДВ, бензину А-95 - 25 грн/л з ПДВ, дизельного палива - 24,4 грн/л з ПДВ, а відтак і поставка товару, і його оплата мала здійснюватися сторонами відповідно до умов договору в частині вартості поставленого товару.

Також суд враховує та розділяє сталу та послідовну позицію Верховного Суду, що будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки. При цьому, така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір. Метою регулювання, передбаченого статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме - закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Судом установлено, що укладаючи на підставі ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" додаткову угоду від 14.04.2021 №5, сторони мали регулюватись ціною за одиницю товару, встановленою договором від 23.02.2021 №21. В такому випадку, збільшуючи ціну товару: бензину А-92 - з 23,30 до 26,90 грн/л з ПДВ - на 15,4% відносно початкової ціни; бензину А-95 - з 25,00 до 28,00 грн/л з ПДВ - на 12% відносно початкової ціни, дизельного палива - з 24,40 до 27,00 грн/л з ПДВ - на 10,7% відносно початкової ціни, сторонами перевищено встановлений ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" 10% ліміт.

Відтак, додаткова угода від 14.04.2021 №5 суперечить положенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п.3.14 договору.

Так само, сторонами перевищено встановлений ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" 10% ліміт на збільшення ціни договору при укладенні додаткових угод від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21 та від 24.01.2022 №22, якими ціну товару поетапно підвищено на 38,2% (бензин А-92), 30,8% (бензин А-95) та 29,15% (дизельне паливо) відносно ціни, визначеної договором у первісній редакції.

У постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 викладено правовий висновок Верховного Суду про застосування норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі":

"88. Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

89. Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

90. У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі".

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 вказала, що не вбачає підстав для відступу від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.

З урахуванням вищевикладеного та з огляду на положення ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" суд погоджується з доводами прокурора про те, що перемога у тендері, укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення на 32% (усереднений показник за трьома видами товару) шляхом так званого "каскадного" послідовного укладення додаткових угод - є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця, що укладення спірних угод у цьому випадку призвело до нівелювання результатів відкритих торгів.

Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що додаткові угоди від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21 та від 24.01.2022 №22, - є недійсними в силу приписів статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та, відповідно, не породжують жодних правових наслідків для сторін. Відтак: підстава для оплати відповідачем-1 поставленого товару (паливно-мастильних матеріалів) за ціною, встановленою у вказаних додаткових угодах, фактично відпала; правовідносини з поставки товару (паливно-мастильних матеріалів) між сторонами регулюються договором від 23.02.2021 №21; поставка товару і його оплата мала здійснюватися сторонами відповідно до істотних умов вказаного договору.

Відповідно до ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Згідно з п.1 ч.3 ст.1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

За договором купівлі-продажу від 23.02.2021 №21 відповідачем-2 поставлено відповідачу-1: бензину А-92 в кількості 11351 л на суму 343400,00 грн, бензину А-95 в кількості 4026 л на суму 122069,04 грн, дизельного палива в кількості 13208 л на суму 384079,68 грн, за які відповідач-1 із врахуванням тарифу, встановленого договором мав сплатити 264478,30 грн, 100650,00 грн та 322275,20 грн (відповідно). Переплата становить 162124,70 грн (78921,70 грн + 21419,93 грн + 61783,07 грн).

Таким чином, грошові кошти в сумі 162124,70 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому останній зобов'язаний їх повернути на користь бюджету позивача, що відповідає приписам статей 216, 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічні правові висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 (п.70-72, 82).

Суд також враховує змішані джерела фінансування витратної частини діяльності відповідача-1 - бюджет та власні доходи, та відсутність доказів відповідачів щодо оплати ПММ за рахунок доходів від власної господарської діяльності. Відповідачем-1 також не подано в справу своїх затверджених кошторисів видатків (з розшифровкою) за спірний період 2021-2022 років.

Відповідно до вимог ч.3 ст.13, ст.ст.74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів - положення ч.1 ст.86 ГПК України.

Суд вважає, що прокурором доведено наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави в особі позивача у спірних правовідносинах. Суд вважає, що прокурором та позивачем використано належний спосіб захисту свого порушеного права в розумінні вимог ст.ст.15-16 Цивільного кодексу України.

З огляду на викладене позов прокурора підлягає до задоволення повністю.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно із ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача. За вказаних обставин, з відповідачів-1,2 на користь Черкаської обласної прокуратури належить стягнути в рівних частинах сплачений судовий збір за позовні вимоги немайнового характеру (про визнання недійсними 15 додаткових угод) в сумі 19968,00 грн (15 * 3328 грн * 0,8 : 2); з відповідача-2 - сплачений судовий збір за позовну вимогу майнового характеру в сумі 2662,40 грн (3328*0,8).

Керуючись ст.ст.129, 130, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

1.1. Визнати недійсними додаткові угоди від 01.03.2021 №2, від 10.03.2021 №4, від 14.04.2021 №5, від 17.05.2021 №6, від 06.07.2021 №7, від 28.07.2021 №8, від 12.08.2021 №9, від 17.09.2021 №10, від 15.10.2021 №12, від 29.10.2021 №14, від 25.11.2021 №16, від 15.12.2021 №17, від 14.01.2022 №20, від 20.01.2022 №21, від 24.01.2022 №22 до договору купівлі-продажу від 23.02.2021 №21, укладеного між Комунальним підприємством "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" (Черкаська область, Черкаський район, м.Корсунь-Шевченківський, вул.Героїв Майдану,9, код ЄДРПОУ 03356817) та Приватним підприємством "Везувій" (Черкаська область, Черкаський район, с.Червона Слобода, вул.Чигиринський шлях,14б, код ЄДРПОУ 14211567).

1.2. Стягнути з Приватного підприємства "Везувій" (Черкаська область, Черкаський район, с.Червона Слобода, вул.Чигиринський шлях,14б, код ЄДРПОУ 14211567) в дохід бюджету через Корсунь-Шевченківську міську раду (Черкаська область, м.Корсунь-Шевченківський, вул.Шевченка,42, код ЄДРПОУ 33917227) грошові кошти в сумі 162124,70 грн.

1.3. Стягнути з Комунального підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління" (Черкаська область, Черкаський район, м.Корсунь-Шевченківський, вул.Героїв Майдану,9, код ЄДРПОУ 03356817) на користь Черкаської обласної прокуратури (бульв.Шевченка,286, м.Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA1382017203043160001000003751, в Державній казначейській службі України у м.Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) 19968,00 грн судового збору.

1.4. Стягнути з Приватного підприємства "Везувій" (Черкаська область, Черкаський район, с.Червона Слобода, вул.Чигиринський шлях,14б, код ЄДРПОУ 14211567) на користь Черкаської обласної прокуратури (бульв.Шевченка,286, м.Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA1382017203043160001000003751, в Державній казначейській службі України у м.Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) 22630,40 грн судового збору.

2. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено та підписано 22.04.2026.

Суддя Г.М.Скиба