Рішення від 21.04.2026 по справі 903/1184/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

21 квітня 2026 року Справа № 903/1184/25

Господарський суд Волинської області у складі головуючої судді Бідюк С.В., за участі секретаря судового засідання Бортнюк М.В., розглянувши матеріали по справі

за позовом: Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Мар'янівської селищної ради, с. Мар'янівка, Луцький р-н., Волинська обл.

до відповідача: Приватного підприємства “Агро-Експрес-Сервіс», с. Ярославичі, Дубенський р-н., Рівненська обл.

про стягнення 65 819,50 грн,

В засіданні приймали участь:

від позивача: н/з

від прокуратури: Костюк Н.В., Присяжнюк І.Б.

від відповідача: н/з

ВСТАНОВИВ:

29.12.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшла позовна заява Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Мар'янівської селищної ради до Приватного підприємства “Агро-Експрес-Сервіс» про стягнення 65819,50 грн, з яких: 52656,03 грн безпідставно збережених коштів за фактичне користування земельною ділянкою, 10 177,42 грн інфляційних втрат, 2 986,05 грн 3% річних.

30.12.2025 Господарським судом Волинської області складено протокол щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв'язку з відсутністю необхідної кількості суддів для розподілу справи.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2025, справа розподілена судді Слободян О.Г.

08.01.2026 Вищою радою правосуддя прийнято рішення №1/0/15-26 про звільнення з посади судді ОСОБА_1 у зв'язку з поданням заяви про відставку. Згідно наказу голови суду від 08.01.2026 №1/02-2 ОСОБА_1 відраховано зі штату працівників Господарського суду Волинської області.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.01.2025, справа розподілена судді Бідюк С.В.

Ухвалою суду від 14.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 11 лютого 2026 року о 12:00 год. Встановлено: відповідачу - строк не пізніше ніж протягом 15 календарних днів з дня вручення цієї ухвали подати суду відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, який відповідатиме приписам статті 165 ГПК України. Одночасно копію відзиву з долученими до нього документами надіслати прокуратурі, позивачу, докази відправки надати суду; строк не пізніше ніж протягом 5 календарних днів з дня отримання відповіді на відзив подати суду заперечення на відповідь на відзив з доказами надіслання прокуратурі, позивачу; прокуратурі, позивачу - строк не пізніше ніж протягом 5 календарних днів з дня отримання відзиву на позов подати відповідь на відзив з доказами надіслання відповідачу.

Відповідач ухвалу суду отримав 14.01.2026, строк для подання відзиву - по 29.01.2026.

Відзив відповідача на адресу суду не надходив.

Позивач у клопотанні від 10.02.2026 розгляд справи просить здійснювати без участі його представника.

11.02.2026 надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, оскільки підприємством у справі 903/1184/25 подано заяву про об'єднання справ № 903/1186/25, № 903/1187/25, № 903/1196/25, № 903/1199/25, № 903/1184/25 за позовом Луцької окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Мар'янівської селищної ради до Приватного підприємства “Агро Експрес-Сервіс» про стягнення коштів об'єднати в одне провадження, яке на даний час не вирішене.

У судовому засіданні прокурор відкладення підготовчого засідання не заперечив.

Враховуючи вищевикладене, клопотання відповідача, з метою повного та всебічного розгляду справи, надання учасникам справи скористатися своїми процесуальними правами, виконання мети підготовчого провадження, суд протокольною ухвалою від 11.02.2026 підготовче засідання відклав на 24.02.2026 о 12:30 год.

24.02.2026 від відповідача надійшли відзив на позовну заяву та заява про поновлення строку для подання відзиву. Зазначає, що до вирішення Господарським судом Волинської області питання про об'єднанні справі в одне провадження, товариством відзив в межах даної справи не подавався. Питання щодо об'єднання в одне позовне провадження відповідних справи відхилене судом, що зумовлю необхідність викладення правової позиції товариства щодо заявлених в межах даної справи позовних вимог.

У відзиві відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що обов'язок з припинення права постійного користування земельною ділянкою та обов'язок з передачі права користування земельною ділянкою законодавцем покладено саме на орган виконавчої влади, а не на набувача прав на об'єкти нерухомості, які знаходяться на земельній ділянці. Вини підприємства у не набутті права користування спірною земельною ділянкою немає, оскільки обов'язок за всі дії, які необхідно було вчинити для передачі нашому підприємству вказаної земельної ділянки в оренду, лежав саме на органі місцевого самоврядування. Припинення права постійного користування земельною ділянкою було зареєстровано 24.01.2025. У зв'язку з відсутністю вини підприємства жодне нарахування інфляційних втрат чи процентів річних не може бути застосоване.

У судовому засіданні прокурор заперечив щодо поновлення відповідачу строку та долучення відзиву до матеріалів справи. У разі задоволення такої заяви просив відкласти підготовче засідання з метою підготовки відповіді на відзив.

З метою повного та всебічного розгляду справи, виконання мети підготовчого провадження, суд протокольною ухвалою задовольнив частково заяву відповідача та продовжив строк для подання відзиву на позовну заяву, відзив відповідача долучив до матеріалів справи, підготовче засідання відклав на 11.03.2025 о 12:30 год з метою надання учасникам справи скористатися своїм правом на подання заяв по суті спору.

27.02.2026 від прокуратури надійшла заява про відмову у задоволенні заяви відповідача про поновлення строку для подання відзиву, залишення відзиву без розгляду.

В той же час, питання щодо поновлення строку для подання відзиву, долучення відзиву до матеріалів справи вирішене судом протокольною ухвалою від 24.02.2026.

Крім того, 27.02.2026 надійшла відповідь прокуратури на відзив, згідно якої позовні вимоги підтримує. Зазначає, що саме на набувача права власності на нерухоме майно (у даному випадку - ПП “Агро-Експрес-Сервіс») покладено обов'язок звернутися до органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому в оренду земельної ділянки під власним нерухомим майном. ПП “Агро-Експрес-Сервіс» використовувало земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402, що знаходиться у смт. Мар'янівка, по вул. Незалежності, 13, без правовстановлюючих документів та сплати орендної плати з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, що на ній розташовані (з 11.12.2021), до укладення договору оренди земельної ділянки (19.09.2025). Таким чином, у позовній заяві правомірно здійснено розрахунок безпідставно збережених коштів саме за період з 11.12.2021 (дня набуття права власності на нерухоме майно) до 18.09.2025 (дня, який передував дню укладення договору оренди).

Відповідач відповідь на відзив отримав 27.02.2026, строк для подання заперечень - по 04.03.2026.

Заперечення відповідача на відповідь на відзив на адресу суду не надходили.

Заслухавши пояснення прокурора, враховуючи відсутність заперечень на відповідь на відзив, закінчення строку для їх подання, відсутність не розглянутих заяв/клопотань, виконання мети підготовчого провадження, суд протокольною ухвалою від 11.03.2026 закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 02.04.2026 о 11:00 год.

З метою повного та всебічного розгляду справи, з метою надання сторонам можливості підготуватися до судових дебатів, суд протокольною ухвалою від 02.04.2026 відклав розгляд справи по суті на 21.04.2026 на 10:30 год.

У судовому засіданні 21.04.2026 представник прокуратури позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причин неявки суд не повідомив.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників справи, господарський суд, встановив:

Щодо представництва прокурором інтересів держави суді.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

За приписами ст. 24 Закону України “Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Аналіз положень ст. 53 ГПК України, у взаємозв'язку зі змістом частини 3 статті 23 Закону України “Про прокуратуру» дає підстави вважати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження; у разі відсутності такого органу.

Власником земельної ділянки з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га є Мар'янівська селищна рада, саме вона наділена правом вимагати плати за належну їй землю.

Згідно з інформацією Мар'янівської селищної ради їй відомо про набуття ПП “Агро-Експрес-Сервіс» об'єктів нерухомого майна, що розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га.

Відповідно до інформації Мар'янівської селищної ради від 08.10.2025 №1396/05-16/2-25, надісланої на запит окружної прокуратури та листа селищної ради від 13.06.2025 №871/05-21/2-25, власник землі звертався до землекористувача щодо необхідності укласти договір оренди земельної ділянки, а також проводив особисті зустрічі з цього приводу.

Однак, заходів, спрямованих на стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою Мар'янівська селищна рада не вживала. У листі від 08.10.2025 №1396/05-16/2-25 Мар'янівська селищна рада не спростувала твердження прокурора щодо виявлених порушень законодавства, не висловила заперечень проти подання прокуратурою позову в її інтересах.

Відповідно до ч. 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.

Згідно із Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.

Частиною 1 ст. 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Статтею 14 Конституції України визначено, що Земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави.

У ст. 4 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено основні принципи місцевого самоврядування, серед яких, зокрема, поєднання місцевих і державних інтересів.

Кошти від плати за землю - це місцевий податок у складі податку на майно, який в повному обсязі зараховується до відповідних місцевих бюджетів, тобто мали б надходити до бюджету саме Мар'янівської селищної ради, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га розташована в адміністративних межах селища Мар'янівка Луцького району і саме Мар'янівська селищна рада є органом, що повинен здійснювати контроль за такими надходженнями.

На запит Луцької окружної прокуратури від 02.10.2025 №53/1-628 вих-25 щодо вжиття заходів до стягнення з ПП “Агро-Експрес-Сервіс» у судовому порядку коштів за період фактичного використання земельної ділянки, інфляційних втрат та процентів річних, Мар'янівська селищна рада повідомила про проведену роботу у вигляді листування та особистих зустрічей з представниками зазначеного підприємства, а також зазначила, що не має заперечень щодо представництва окружною прокуратурою інтересів селищної ради у суді.

Правовий режим земельних відносин, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування земельними ділянками, в тому числі на правах оренди чи продажу права оренди за результатами торгів, визначаються законами.

Використання земельної ділянки відповідачем без сплати коштів орендної плати призводить до ненадходження до місцевого бюджету коштів.

Порушення чинного законодавства України, що стосуються коштів місцевого бюджету, підриває матеріальну основу місцевого самоврядування та завдає істотної шкоди інтересам держави всупереч ст. 7 Конституції України, відповідно до якої в Україні визнається та гарантується місцеве самоврядування.

Несплата відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою є порушенням інтересів держави щодо забезпечення фінансової підтримки місцевого самоврядування, своєчасного і в повному обсязі надходження доходів до бюджетів усіх рівнів з метою їх подальшого використання для забезпечення завдань і функцій держави й місцевого самоврядування.

Незважаючи на наведені приписи законодавства, Мар'янівська селищна рада не вживала заходів, спрямованих на стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів орендної плати, чим завдається шкода інтересам держави та територіальної громади.

Про необхідність вжиття заходів до захисту інтересів територіальної громади Мар'янівській селищній раді було відомо, оскільки вона володіла інформацією про відсутність надходжень від використання земельної ділянки.

Факт невжиття заходів до стягнення безпідставно збережених коштів, як плати за користування земельною ділянкою, порушує інтереси територіальної громади, однак позивач не виконує визначені законом повноваження щодо захисту інтересів територіальної громади та упродовж тривалого часу не звертався до суду з відповідним позовом.

Враховуючи згадані вище обставини обізнаності Мар'янівської селищної ради про порушення інтересів територіальної громади, відсутність намірів самостійного звернення з позовом до суду, має місце виключний випадок, коли у в органів прокуратури виникає право вжити заходів з представництва інтересів держави у суді.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.

На виконання вимог ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» листом №53/1-894 вих-25 від 19.12.2025 Луцька окружна прокуратура повідомила позивача про звернення з позовною заявою до суду в його інтересах.

Вказані обставини відповідно до ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", свідчать про наявність у прокурора права та можливості представляти інтереси держави в суді, шляхом подачі відповідного позову.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Мар'янівської селищної ради Луцького району Волинської області від 26.08.2025 №55/17/7 «Про надання в оренду земельної ділянки ПП «Агро- Експрес-Сервіс» відповідачу надано у користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,3402 га, кадастровий номер 0720855400:02:001:0072 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема, із енергогенеруючим блоком (11.02), яка розташована на території Мар'янівської селищної ради в межах населеного пункту селище Мар'янівка, вул. Незалежності, Волинська область, Луцький район терміном на 7 років. Пунктом 2 цього рішення затверджено ставку орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 16 282,56 грн в рік.

На підставі рішення зазначеного рішення 19.09.2025 між Мар'янівською селищною радою (Орендодавець) та ПП «Агро-Експрес-Сервіс» (Орендар) укладено договір оренди землі.

Згідно п.1 Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогеруючим блоком, яка розташована в межах населеного пункту селища Мар'янівка по вул. Незалежності Луцького району Волинської області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3402 га, кадастровий номер 0720855400:02:001:0072. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які належать на праві власності Орендарю, інших об'єктів інфраструктури немає. Земельна ділянка передається в оренду без будинків, будівель, споруд та інших об'єктів. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент підписання договору становить 542752,02 грн (п.2 -5 Договору).

Згідно п.8 Договору він укладено на 7 років.

Орендна плата вноситься Орендарем шляхом безготівкового перерахування коштів у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що на момент підписання договору становить 16 282,56 грн за рік користування землею (п.9 Договору).

Відповідно до п. 15 Договору земельна ділянка передається для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема, із енергогенеруючим блоком (11.02).

Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га зареєстровано за відповідачем - ПП «Агро-Експрес-Сервіс» 29.09.2025 на підставі договору оренди землі від 19.09.2025 б/н.

Відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка від 23.12.2025 №457874900) ПП «Агро-Експрес-Сервіс» на праві власності належить об'єкт нерухомості, який знаходиться у селищі Мар'янівка Луцького р-ну, по вул. Незалежності, 13, а саме: виробнича споруда - асфальтна площадка (літ. «XVIII») площею 6 994,80 кв м, згідно свідоцтва від 11.12.2021 №1039.

Як вбачається із протоколу проведення електронного аукціону №UA-PS-2021-10-26- 000031-2 від 05.11.2021 та акта про придбання майна на аукціоні від 12.11.2021 (розміщено у вільному доступі за посиланням https://prozorro.sale/auction/UA-PS-202 1 10-26-000031-2/) ПП «Агро-Експрес-Сервіс» придбано основні засоби (нерухоме майно) боржника Дочірнього виробничо-комерційного підприємства «Горохів-Агротехцентр МТС» у вигляді будівель та споруд в кількості 13 найменувань, загальною площею 53349,00 кв. м, що знаходиться за адресою: Волинська обл., Луцький (Горохівський) р-н, смт. Мар'янівка, вул. Незалежності, 13, у тому числі виробничу споруду - асфальтну площадку (літ. «XVIII») площею 6 994,80 кв м, згідно свідоцтва від 11.12.2021 №1039.

Земельна ділянка перебуває у боржника на праві постійного користування, яке до покупця нерухомого майна не переходить та покупець буде самостійно вчиняти дії щодо оформлення права користування земельною ділянкою.

Вказане майно розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості для виробничої діяльності».

На підставі вказаного акта про придбання майна на аукціоні, складеного арбітражним керуючим Томашуком М.С. та ПП «Агро-Експрес-Сервіс» 12.11.2021, та протоколу проведення електронного аукціону, складеного Товарною біржею «ФІДДА» 05.11.2021, приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області 11.12.2021 видано свідоцтво №1039 про придбання нерухомого майна на аукціоні при продажі майна в провадженні у справі про банкрутство, згідно з яким на праві власності ПП «Агро-Експрес-Сервіс» належить нерухоме майно - виробнича споруда - асфальтна площадка (літ. «XVIII») площею 6 994,80 кв.м.

11.12.2021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі свідоцтва №1039 за ПП «Агро-Експрес-Сервіс» зареєстровано право власності на виробничу споруду - асфальтну площадку (літ. «XVIII») площею 6 994,80 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 709165107208, номер запису про право власності 45601297).

Земельна ділянка з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га використовувалася ДВКП «Горохів-Агротехцентр МТС» на підставі державного акту на право постійного користування від 01.12.1998 серії I-ВЛ №002127.

Згідно рішення Мар'янівської селищної ради від 04.09.2024 №38/18/16 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою дочірнього виробничо- комерційного підприємства «Горохів-Агротехцентр МТС» припинено право постійного користування вказаного підприємства, у зв'язку із визнанням його банкрутом (ухвала Господарського суду Вінницької області від 20.01.2022 №902/462/21), у тому числі і на земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 02.10.2025 №44603515 припинення права постійного користування ДВКП «Горохів-Агротехцентр МТС» земельною ділянкою з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 зареєстровано 21.01.2025.

Право комунальної власності Мар'янівської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га зареєстровано 10.05.2018.

Таким чином, земельна ділянка, яка знаходиться у селищі Мар'янівка Луцького району Волинської області, по вул. Незалежності, з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га перебуває у комунальній власності Мар'янівської селищної ради. У зв'язку з наведеним, зважаючи на вимоги ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, зазначена земельна ділянка може використовуватись лише на умовах договору оренди.

Фактично відповідач користується земельною ділянкою з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 комунальної власності з моменту набуття права власності на нерухоме майно, що на ній розташоване - з 11.12.2021.

Відповідно до абз. 1 ч. 13 ст. 120 Земельного кодексу України, в редакції чинній на час набуття Відповідачем права власності на об'єкти нерухомості (від 11.12.2021), у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду, єдиний майновий комплекс), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у постійному користуванні, особами, які не можуть набувати земельну ділянку на такому праві, вони набувають таку земельну ділянку із земель державної або комунальної власності у власність або оренду. Набувач права власності на такий об'єкт зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або оренду земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що право постійного користування ДВКП «Горохів-Агротехцентр МТС» на земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 припинено з часу відчуження нерухомого майна.

Отже, чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у правилах статті 120 ЗК України, статті 377 ЦК України, інших положеннях законодавства.

Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16 перехід права на будівлю і споруду є однією із законних підстав виникнення прав на землю в набувача об'єкта нерухомості, то можливість реалізації ним таких прав не може залежати від того, чи додержав попередній землекористувач процедур й порядку припинення землекористування, подавши заяву про відмову від права постійного користування, позаяк юридичними підставами для такого переходу виступають закон, договір, рішення суду, інші обставини, що мають юридичне значення.

У постанові від 23.11.2023 у справі № 916/3030/22 Верховний Суд також зазначив, що положення ч. 5 ст. 116 та ст. 120 ЗК України, ст. 377 ЦК України (щодо переходу права на земельну ділянку, яка перебувала на праві постійного користування, у зв'язку з набуттям іншою особою права власності на нерухоме майно, розташоване на частині цієї земельної ділянки) необхідно застосовувати таким чином: «У разі набуття права власності на нерухомість, яка розташована на частині земельної ділянки, наданій іншій особі на праві постійного користування, право на оформлення землекористування для обслуговування такої нерухомості виникає автоматично в силу принципу єдності долі нерухомості і земельної ділянки та не вимагає отримання згоди постійного землекористувача».

У постановах Верховного Суду у складі колегій суддів Касаційного господарського суду від 20.10.2020 року у справі № 927/57/19 та від 03.11.2022 року у справі № 908/671/18 (908/2269/21) сформульовано правові висновки, в яких зазначено, що особа, яка набула право власності на об'єкт нерухомості, розташований у межах земельної ділянки, якою користувався попередній власник нерухомого майна, набуває право вимагати оформлення на своє ім'я документів на користування земельною ділянкою на умовах і в обсязі, які були встановлені для попереднього землекористувача власника об'єкта нерухомості, або частиною земельної ділянки, яка необхідна для обслуговування об'єкта нерухомості, розташованого на ній. Розмір цієї частини земельної ділянки має визначатися на основі державних будівельних норм та санітарних норм і правил. І ніхто інший, окрім власника цього об'єкта, не може претендувати на таку земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна. У наведеному випадку припинення права користування частиною земельної ділянки відбувається автоматично, в силу прямої норми закону (статті 120, пункту "е" частини першої статті 141 ЗК України) і не потребує прийняття судового рішення.

Положення глави 15, статей 120, 125 ЗК України, статті 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондиційними (правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20).

Суд зазначає, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

Отже, відповідач - ПП «Агро-Експрес-Сервіс» використовував земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402, що знаходиться у смт. Мар'янівка, по вул. Незалежності, 13, без правовстановлюючих документів та сплати орендної плати з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, що на ній розташовані (з 11.12.2021) до укладення договору оренди земельної ділянки (19.09.2025).

Згідно інформації ГУ ДПС у Волинській області від 12.09.2025 № 9087/5/03-20 04-01-05 за даними ІКС «Податковий блок» згідно поданих до ГУ ДПС у Волинській області податкових декларацій з плати за землю за 2021-2024 роки та на 2025 рік ПП «Агро-Експрес-Сервіс» земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 не декларувало.

Поряд із цим, згідно інформації ГУ ДПС у Волинській області від 15.10.2025 №10161/5/03-20 04-01-05, наданій на запит окружної прокуратури від 02.10.2025 №53/1-629 вих-25, за даними ІКС «Податковий блок» ДВКП «Горохів Агротехцентр МТС» податкові декларації з плати за землю за 2021-2025 роки до ГУ ДПС у Волинській області не подавало та земельну ділянку кадастровий номер 0720855400:02:001:0072 не декларувало.

Відповідно до інформації Мар'янівської селищної ради від 08.10.2025 №1396/05-16/2 25, від 17.12.2025 №1782/05-12/2-25, наданої на запит Луцької окружної прокуратури майно, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 на праві власності належить ПП «Агро-Експрес-Сервіс» та плата за використання земельної ділянки з 11.12.2025 до дня укладення договору оренди не вносилася.

Таким чином прокурор доводить, що за період з 11.12.2021 по 18.09.2025 ПП «Агро-Експрес-Сервіс» використовувало земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га без правовстановлюючих документів та сплати орендної плати, у зв'язку з чим місцевий бюджет недоотримав кошти від використання земельної ділянки комунальної власності. Відповідач як фактичний користувач землі зобов'язаний відповідно до ст. 1212 ЦК України повернути безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою за період її використання без правовстановлюючих документів.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності (п. «а» ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України).

Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV (з наступними змінами та доповненнями) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Положеннями ст. 14.11.147 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суд зазначає, що відповідач у період з 11.12.2021 до 18.09.2025 не був власником або постійним користувачем земельної ділянки кадастровий номер 0720855400:02:001:0072, а тому не був суб'єктом плати за землю у формі земельного податку (ст. 14.1.72 Податкового кодексу України). Таким чином, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача у вказаний період, є орендна плата.

Відповідно до ст. 10 Податкового кодексу України, плата за землю входить до складу податку на майно, який належить до місцевих податків, відповідно сплачується до місцевого бюджету.

Згідно із пп.14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

З урахуванням ст. ст. 269, 270 ПК України платниками земельного податку є, зокрема, власники земельних ділянок та землекористувачі, а об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні. Відповідно до вимог ПК України усі доходи від сплати як земельного податку, так і орендної плати, незалежно від того, якою є форма власності на землю (державна чи комунальна), зараховуються до місцевого бюджету.

Суд констатує, що орендна плата за використання земельної ділянки з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га повинна зараховуватися до місцевого бюджету Мар'янівської селищної ради.

Згідно ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації в Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельної ділянки) та державної реєстрації права власності на неї (ч. 1, 3, 4, 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 193 Земельного кодексу України Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га внесено до Державного земельного кадастру 22.05.2017.

Таким чином, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі, тобто з 22.05.2017.

Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 за № 1378-IV (з наступними змінами та доповненнями) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки.

Згідно із ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель селища Мар'янівка затверджена рішенням Мар'янівської селищної ради від 08.07.2015 №64/2 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Мар'янівка».

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.10.2025 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га у 2025 році становить 542 752,02 гривень.

Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік, що розміщений у вільному доступі на офіційному веб-сайті Держгеокадастру, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: за 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), 2023 рік - 1,051 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь), 2024 рік - 1, 12 (для всіх категорій земель та видів земельних угідь).

Отже, з урахуванням коефіцієнту індексації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 становила: у 2025 році - 542752,02 грн; у 2024 році - 484600,02 грн (542752,02 грн : 1,12); у 2023 році - 461084,70 грн (484600,02 грн : 1,051); у 2022 році - 400943,22 грн (461084,70 грн :1,15); у 2021 році - 364493,83 грн (400943,22 грн : 1,1).

Зазначені коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель застосовані при розрахунку безпідставно збережених коштів орендної плати, що додається до позовної заяви.

Відповідно до підпунктів 288.5.1, 288.5.2. п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку (для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно інформації листа Мар'янівської селищної ради від 08.12.2025 №1396/05-16/2-25 Положення про встановлення ставок орендної плати за використання земель на території селищної ради у період 2021-2025 років не затверджувалося та не діяло. Ставки орендної плати (розмір відсотків від нормативної грошової оцінки землі) при укладенні договорів оренди землі без проведення земельних торгів встановлюються сесією селищної ради з попереднім розглядом відповідних проектів рішень на засіданні постійною комісією з питань сільського господарства, соціального відродження села, регулювання земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів (відповідно до ст. 288 Податкового кодекс України і частини 2 ст. 134 Земельного кодексу України). ПП «Агро-Експрес-Сервіс» до селищної ради з грудня 2021 року по серпень 2025 року із заявами про укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 не зверталося.

Лише 21.08.2025 за №2108-6 ПП «Агро-Експрес-Сервіс» звернулося до Мар'янівської селищної ради із листом про надання в оренду земельної ділянки з кадастровим номер 0720855400:02:001:0072, на якій розташовані власні об'єкти нерухомості підприємства, із встановленням орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі.

Згідно рішення Мар'янівської селищної ради від 26.08.2025 №55/17/7 «Про надання в оренду земельної ділянки ПП «Агро-Експрес-Сервіс» земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 передано в оренду підприємству із встановленням орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 16282,56 грн на рік.

При розрахунку боргу за користування ПП «Агро-Експрес-Сервіс» земельною ділянкою з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 без укладення договору оренди землі за період з 11.12.2021 по 18.09.2025 взято 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на підставі ст. 288 Податкового кодексу України, з урахуванням встановлення у договорі оренди землі ставки орендної плати на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно розрахунку Мар'янівської селищної ради, сума коштів, яку відповідач безпідставно без достатньої правової підстави зберіг у себе за рахунок власника цієї ділянки і які мав би заплатити за користування нею за період 11.12.2021 (включно) по 18.09.2025 становить 52 656,03 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

З аналізу змісту норм статтей 1212-1214 ЦК України випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.

Набуті відповідачем об'єкти нерухомості, будучи згідно статті 181 ЦК України нерухомим майном (об'єктом, розташованим на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без її знецінення та зміни її призначення), є органічно і нерозривно пов'язаною з цією земельною ділянкою. Тому визнання за відповідачем права власності на такі об'єкти автоматично призвело до фактичного набуття відповідачем і майнових прав володіння і користування земельною ділянкою, на якій розташована ця будівля.

Відсутність укладеного договору оренди земельної ділянки до 19.09.2025 мало фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у вигляді орендної плати.

Правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні. Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 ЗК України, п.п.14.1.136 п. 14.1. ст. 14 ПК України здійснюється за плату, що має вноситися на користь позивача на підставі договору оренди земельної ділянки. Правові підстави для одержання відповідачем прав володіння і користування земельною ділянкою безоплатно в даному випадку відсутні. Так само відсутні правові підстави для ненарахування, несплати орендної плати за землю.

Відповідач зберіг майно саме за рахунок Мар'янівської селищної ради, оскільки плата за землю - це місцевий податок у складі податку на майно, яка є обов'язковою і запроваджується сільськими, селищними, міськими радами та радами об'єднаних територіальних громад та в повному обсязі зараховується до відповідних місцевих бюджетів (Розділ XII. Податкового кодексу України). Отже, така плата підлягала зарахуванню до місцевого бюджету Мар'янівської селищної ради.

Після набуття права власності на нежитлові приміщення у відповідача могло б виникнути право користування земельною ділянкою, на якій розташовані відповідні приміщення.

Незважаючи на те, що нежитлові приміщення не можуть бути відокремлені від земельних ділянок, на яких вони розташовані, вказаними положеннями закону було врегульовано правовий режим нерухомого майна і правовий режим земельних ділянок, на яких воно розташовано, а отже, користувач земельної ділянки зобов'язаний сплачувати за користування нею певну плату, що відповідає положенням статті 206 Земельного кодексу України, та оформити право користування земельною ділянкою.

Згідно із ст. 206 ЗК України, п.п.14.1.136 п.14.1. ст.14 ПК України власником майна фактично збереженого відповідачем (коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою) є територіальна громада в особі позивача Мар'янівської селищної ради, адже кошти за користування такою ділянкою повинні надходити до місцевого бюджету Мар'янівської селищної ради.

Таким чином, збереження (заощадження) відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем.

Кваліфікація спірних правовідносин як зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави означає необхідність застосування норм передбачених статтями 1212-1214 ЦК України правових наслідків дій/бездіяльності відповідача у вигляді збереження (заощадження) у себе відповідних сум орендної плати.

За допомогою цих норм, навіть за відсутності ознак делікту, тобто при умові правомірної поведінки відповідача у спірних правовідносинах, досягається відновлення справедливої рівноваги між правами та охоронюваними законом інтересами сторін спору, що випливають з принципу платності користування землею.

Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17 - до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Враховуючи те, що до 19.09.2025 (моменту укладення договору оренди між сторонами) відповідач користувався вказаною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, відповідно до положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України, ПП «Агро-Експрес- Сервіс» зобов'язане повернути Мар'янівській селищній раді кошти, які воно зберегло у вигляді несплаченої орендної плати у розмірі 52656,03 грн.

ПП «Агро-Експрес-Сервіс» будучи власником об'єктів нерухомого майна, яке знаходиться на земельній ділянці комунальної власності, зобов'язане було сплачувати кошти за її використання до місцевого бюджету.

Таким чином, позов прокурора в частині стягнення з відповідача 52656,03 грн безпідставно збережених коштів за фактичне користування земельною ділянкою є підставним та підлягає до задоволення.

Частиною 2 статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Частиною 2 статті 1214 ЦК України встановлено, що у разі безпідставного одержання чи збереження грошей нараховуються проценти за користування ними (ст.536 цього Кодексу).

Статтею 536 ЦК України передбачено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, як інакше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Якщо без достатньої правової підстави набуваються або зберігаються гроші, на них нараховуються відсотки згідно зі ст.536 ЦК України з того часу, коли набувач дізнався або повинен був дізнатися про безпідставність набуття або збереження грошових коштів.

У разі прострочення виконання зобов'язання, зокрема, щодо повернення безпідставно одержаних чи збережених грошей, нараховуються 3% річних від простроченої суми відповідно до ч.2 ст.625 ЦК. Такі висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2018 року в справі №910/10156/17.

Отже, передбачений частиною другою статті 625 ЦК України обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми виникає виходячи з наявності самого факту прострочення, який у цій справі має місце з моменту безпідставного збереження відповідачем грошових коштів позивача.

З огляду на зазначене, оскільки відповідачем порушене позадоговірне грошове зобов'язання, що виникло на підставі ст.1212 ЦК України, то до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи ч.2 ст.625 ЦК України.

Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

У постанові Верховного Суду України від 01 червня 2016 року у справі №910/22034/15 зазначено, що ст.625 ЦК України поширює свою дію на всі види грошових зобов'язань.

У постанові Верховного Суду від 05 квітня 2021 року у справі №760/6938/16-ц зазначено, що у статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов'язання незалежно від підстав його виникнення (договір чи делікт). Тобто, приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов'язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов'язань.

Згідно наданого суду розрахунку, відповідачу нараховано 10 177,42 грн інфляційних втрат за період лютий 2022 року - листопад 2025 року та 2 986,05 грн 3% річних за період з 01.02.2022 по 15.12.2025 включно.

Інфляційні втрати та 3 відсотки річних розраховано за кожен період виникнення зобов'язання зі сплати коштів в розмірі орендної плати за використання земельної ділянки, починаючи з 01.02.2022 (з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений перший платіж) по 15.12.2025.

Суд, перевіривши розрахунки встановив, що нараховані 10 177,42 грн інфляційних втрат та 2 986,05 грн 3% річних є підставні та підлягають до стягнення з відповідача.

Заперечуючи позовні вимоги відповідач посилається про те, що вини ПП “Агро-Експрес-Сервіс» у ненабутті права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га, немає, оскільки згідно норм законодавства саме орган місцевого самоврядування зобов'язаний вчинити необхідні дії для передачі відповідачу вказаної земельної ділянки в оренду.

Обов'язок з припинення права постійного користування земельною ділянкою та обов'язок з передачі права користування земельною ділянкою законодавцем покладено саме на орган виконавчої влади, а не на набувача прав на об'єкти нерухомості, які знаходяться на земельній ділянці. Крім того, згідно з послідовністю умов, щодо набуття в користування земельної ділянки, ЗКУ чітко передбачає першочергове припинення попереднього (існуючого) користування і тільки наступним кроком набуття нового користування земельними ділянками.

Також відповідач вважає, що розрахунок суми безпідставно збережених коштів мав здійснюватися лише після дати, з якої Мар'янівською селищною радою було прийнято рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою ДВКП “МТС», реєстрації припинення в Державному реєстрі речових прав, а щодо вказаної земельної ділянки, яка утворилась внаслідок її поділу селищною радою, - з моменту її реєстрації в Державному реєстрі речових прав за Мар'янівською селищною радою. Відповідач також доводить, що за відсутності вини ПП “Агро-Експрес-Сервіс» жодне нарахування інфляційних втрат чи процентів річних є безпідставним.

Суд зазначає, що твердження відповідача є необґрунтованими.

Земельна ділянка з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402 га використовувалася попереднім власником нерухомості - ДВКП «Горохів-Агротехцентр МТС» на підставі державного акту на право постійного користування від 01.12.1998 серії І-ВЛ №002127.

Рішенням Мар'янівської селищної ради від 04.09.2024 №38/18/16 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою дочірнього виробничо-комерційного підприємства «Горохів-Агротехцентр МТС» припинено право постійного користування вказаного підприємства на земельну ділянку у зв'язку із визнанням його банкрутом.

До Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про припинення права постійного користування землею внесено 21.01.2025.

Незважаючи на це, саме ПП «Агро-Експрес-Сервіс» фактично користується земельною ділянкою з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 комунальної власності з моменту набуття права власності на нерухоме майно, що на ній розташоване - з 11.12.2021, а, отже, було зобов'язане сплачувати кошти за її використання з дня набуття права власності на нерухоме майно.

З аналізу положень абз. 1 ч. 13 ст. 120 Земельного кодексу України, в редакції чинній на час набуття відповідачем права власності на об'єкти нерухомості (від 11.12.2021) вбачається, що право постійного користування ДВКП «Горохів-Агротехцентр МТС» на земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 фактично припинено з часу відчуження нерухомого майна.

При цьому, саме на набувача права власності на нерухоме майно (у даному випадку - ПП «Агро-Експрес-Сервіс») покладено обов'язок звернутися до органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому в оренду земельної ділянки під власним нерухомим майном.

Доводи відповідача щодо того, що у селищній раді існував обов'язок вжити заходів (вчинити всі необхідні дії) до передання йому в оренду земельної ділянки є безпідставними, оскільки суперечать нормі абз. 1 ч. 13 ст. 120 Земельного кодексу України.

Чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у правилах статті 120 ЗК України, статті 377 ЦК України, інших положеннях законодавства.

Із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

Отже, ПП «Агро-Експрес-Сервіс» використовувало земельну ділянку з кадастровим номером 0720855400:02:001:0072 площею 0,3402, що знаходиться у смт. Мар'янівка, по вул. Незалежності, 13, без правовстановлюючих документів та сплати орендної плати з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, що на ній розташовані (з 11.12.2021), до укладення договору оренди земельної ділянки (19.09.2025).

Норми законодавства України та практика Верховного Суду з цих питань не створюють жодних умов власнику нерухомого майна, які дозволяли б йому уникнути обов'язку щодо сплати орендної плати.

Матеріалами справи підтверджується, що зі сторони Мар'янівської селищної ради не було зволікання з прийняттям рішень про надання в оренду земельної ділянки ПП «Агро-Експрес-Сервіс». Селищна рада сама зверталася до відповідача з листами від 28.03.2023 №551/05-12/2-23, від 13.06.2025 №871/05-21/2-25 щодо необхідності укласти договір оренди земельної ділянки.

Відповідачем надано копію листа ПП «Агро-Експрес-Сервіс» від 24.04.2023 №65, адресованого Мар'янівській селищній раді з якого вбачається, що підприємство просить поінформувати його про те, чи припинено право постійного користування землею, раніше зареєстроване за ДВКП «Горохів Агротехцентр МТС», на який одержало відповідь від 28.04.2023 №732/05- 12/2-23 про винесення питання про припинення права постійного користування на розгляд позачергової сесії селищної ради.

Зазначеним листом відповідач не ініціював перед селищною радою питання надання йому в оренду земельної ділянки, а мало на меті отримати інформацію щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою.

За таких обставин, позовні вимоги прокурора підтверджуються матеріалами справи, є підставними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно із ч.ч. 2-4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи положення ст.129 ГПК України, у зв'язку із задоволенням позову з відповідача на користь Волинської обласної прокуратури слід стягнути 2422,4 грн витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.

Керуючись ст. 86, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства “Агро-Експрес-Сервіс» (вул. Шкільна, буд. 50, с. Ярославичі, Дубенський р-н, Рівненська обл., 35112, код ЄДРПОУ 30132761) на користь Мар'янівської селищної ради (вул. Незалежності, буд. 26, селище Мар'янівка, Луцький р-н, Волинська обл., 45744, код ЄДРПОУ 04334933) 52656,03 грн безпідставно збережених коштів за фактичне користування земельною ділянкою, 10177,42 грн інфляційних втрат та 2986,05 грн 3% річних, всього: 65819,50 грн (шістдесят п'ять тисяч вісімсот дев'ятнадцять грн 50 коп).

3. Стягнути з Приватного підприємства “Агро-Експрес-Сервіс» (вул. Шкільна, буд. 50, с. Ярославичі, Дубенський р-н, Рівненська обл., 35112, код ЄДРПОУ 30132761) на користь Волинської обласної прокуратури (вул. Винниченка, буд. 15, м. Луцьк, Волинська область, код ЄДРПОУ 02909915) 2422,40 грн витрат по сплаті судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повний текст рішення складено 23.04.2026.

Суддя С. В. Бідюк