Справа № 712/5325/26
Провадження № 1-кс/712/2147/26
22 квітня 2026 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання заступника начальника відділу слідчого управління ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 12024250000000335 від 03.09.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 298 КК України,-
До суду звернувся заступник начальника відділу слідчого управління ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 з указаним клопотанням.
Клопотання мотивує тим, що 17.12.2021 до Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області надійшло повідомлення від начальника підрозділу інспекції « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 , про те, що в АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 (кадастрові номери 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991), невідомі особи проводять будівельні роботи без відповідних на те дозволів, та вчиняють самоправні дії.
За даним фактом розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021255360001174 за ст. 356 КК України.
Кримінальне провадження № 12021255360001174 об'єднано в одне провадження з присвоєнням реєстраційного номеру 12021255360000629.
У подальшому склад кримінального правопорушення у провадженні за фактом проведення будівельних робіт за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 (кадастрові номери 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991), перекваліфіковано на ч. 2 ст. 298 КК України.
03.09.2024 матеріали за фактом проведення будівельних робіт за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 (кадастрові номери 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991) виділено з кримінального провадження № 12021255360000629 за присвоєнням реєстраційного номеру 12024250000000335. Підслідність у кримінальному провадженні визначена за Черкаським РУП ГУНП в Черкаській області.
В ході досудового розслідування встановлено, що Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 № 23 від 07.02.1995 року, « ОСОБА_6 » було внесено до Списку пам'яток історії та культури області, що перебувають під охороною держави.
При цьому, Указом Президента України №283/94 від 07.06.1994 року було створено історико-культурний центр на місці поховання духовного лідера брацлавських хасидів Цадика Нахмана у місті Умань Черкаської області.
Рішенням № 431 від 10.11.1994 року ІНФОРМАЦІЯ_3 було зареєстровано положення про ІНФОРМАЦІЯ_4 , пунктом 1.7. якого було визначено, що на території центру в межах охоронних зон будь-які земляні, будівельні, шляхові роботи можуть здійснюватися лише за погодженням з державними органами охорони пам'яток історії та культури, а також з Громадою.
Нормами ч. 5 статті 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що до незначних наслідків (СС1) не можуть бути віднесені об'єкти: нове будівництво яких здійснюється в охоронній зоні пам'яток культурної спадщини національного та місцевого значення (розміри охоронної зони не можуть бути менші за два горизонтальні або два вертикальні розміри пам'ятки).
Згідно норм Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 № 158 від 11.03.2013 року, територією пам'ятки є земельна ділянка, на якій розташована пам'ятка і яка пов'язана з нею історично і функціонально та забезпечує її збереження і функціонування як об'єкта культурної спадщини (викопіювання додається).
При цьому межі охоронних зон ІНФОРМАЦІЯ_6 було визначено Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 № 375 від 13.10.1994 року.
09 квітня 2021 року було завершено юридично процес затвердження охоронних зон пам'ятки, та Наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 № 41 було затверджено межі та режими використання зон охорони пам'ятки історії місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Відповідний Наказ з додатками було вручено 03 липня 2021 року під підпис повноважному представнику ІНФОРМАЦІЯ_9 .
При цьому, згідно з режимами використання охоронних зон, на території зони охорони пам'ятки заборонена господарська діяльність, окрім реставрації, благоустрою (за проектами, погодженими в установленому порядку) та поточних ремонтів.
В ході досудового розслідування встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991 знаходяться у межах зон охорони пам'ятки історії місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_8 », затверджених Наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 № 41 від 09.04.2021. На території зони охорони пам'ятки заборонена господарська діяльність, окрім реставрації пам'ятки, благоустрою (за проектами, погодженими в установленому порядку) та поточних ремонтів.
Крім того, у кримінальному провадженні проведено судову археологічну експертизу, згідно висновку якої від 29.09.2025 в межах земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0990 за адресою: АДРЕСА_1 , був розташований об'єкт археологічної спадщини України. В результаті проведення земляних/археологічних робіт на вказані земельній ділянці об'єкт археологічної спадщини України було повністю знищено (культурний археологічний шар, пов'язаний з функціонуванням уманського передмістя «Турок» 18-19 ст.). Розмір збитків, нанесених державі унаслідок руйнації, знищення або пошкодження об'єктів історичної та археологічної спадщини в межах земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:005:0990, складає 41 585 497, 38 грн.
Також, у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва наявна інформація щодо проектної документації на об'єкт - «Будівництво п'ятиповерхового готелю з вбудованими господарсько-побутовими приміщеннями за адресою: Черкаська обл., Уманський район, Уманська територіальна громада, м. Умань (станом на 01.01.2021), кадастрові номери земельних ділянок 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991», головний інженер проекту - ОСОБА_7 . Крім того, у даному реєстрі наявна інформація щодо експертизи проекту у філії ДП « ІНФОРМАЦІЯ_10 » у Черкаській області (код НОМЕР_1 ), документ № 24-0315/01-24 від 02.12.2024.
На теперішній час з метою повного, неупередженого розслідування кримінального провадження, встановлення обставин порушення законодавства України у сфері охорони культурної спадщини та пошкодження об'єктів культурної спадщини під час проведення будівельних робіт, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до матеріалів проектної документації по об'єкту «Будівництво п'ятиповерхового готелю з вбудованими господарсько-побутовими приміщеннями за адресою: Черкаська обл., Уманський район, Уманська територіальна громада, м. Умань (станом на 01.01.2021), кадастрові номери земельних ділянок 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991», договору на розроблення проектної документації з усіма додатками та додатковими угодами та документами, складеними на його виконання (акти виконання робіт (надання послуг), акти приймання-передачі проектної документації тощо), завдання на проектування, договір щодо надання послуг авторського нагляду з усіма додатками та додатковими угодами та документами, складеними на його виконання (акти виконання робіт (надання послуг), журнал авторського нагляду тощо), накази про призначення відповідальної особи за здійснення авторського нагляду на вказаному об'єкті.
Зазначені документи знаходяться у володінні ФОП ОСОБА_7 ( АДРЕСА_3 ).
Відповідно до ч.2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці належать персональні дані, що знаходяться у базі персональних даних, яка знаходяться у володільця персональних даних. Враховуючи те, що запитувана інформація містить персональні дані замовників та осіб, що здійснювали розробку проектів землеустрою, отримати її в порядку ст. 93 КПК України не представляється можливим.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, просить розглянути зазначене клопотання без представників володільця документів, так як існує загроза зміни або знищення зазначених документів.
В судове засідання слідчий не з'явився, в клопотанні просив здійснювати розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Згідно до вимог ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Таким чином, розгляд клопотання проводиться без виклику осіб, у володінні яких знаходяться документи, оскільки стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних у клопотанні документів зацікавленими особами.
Дослідивши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 12024250000000335 від 03.09.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 298 КК України, у рамках якого було подано клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя дійшов наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Частиною 1 ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу.
Враховуючи доводи клопотання про те, що отримання вказаних у клопотанні документів необхідні для встановлення істини у кримінальному провадженні, вивчивши додані до клопотання матеріали в обґрунтування підозри щодо вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя доходить висновку, що слідчим доведено наявність у досудового слідства підстав вважати, що вказані у клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про надання тимчасового доступу до вказаних у клопотанні документів з можливістю вилучення їх копій.
Оцінюючи дотримання права кожної фізичної особи на недоторканність особистого життя та таємницю кореспонденції, гарантоване ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, слідчий суддя зважає на те, що застосування тимчасового доступу до речей і документів становить втручання у право особи, однак таке втручання на даний час є виправданим з огляду на суспільний інтерес, який у даному конкретному випадку стосується результату розслідування обставин вчинення кримінального правопорушення.
На підставі вищевикладеного і керуючись ст. 159-165, 309, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , слідчим СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , на тимчасовий доступ до документів ФОП ОСОБА_7 ( АДРЕСА_3 ) та зобов'язати уповноважених осіб володільця документів видати копії наступних документів:
- матеріалів проектної документації по об'єкту «Будівництво п'ятиповерхового готелю з вбудованими господарсько-побутовими приміщеннями за адресою: Черкаська обл., Уманський район, Уманська територіальна громада, м. Умань (станом на 01.01.2021), кадастрові номери земельних ділянок 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991»;
- договору на розроблення проектної документації по об'єкту «Будівництво п'ятиповерхового готелю з вбудованими господа рсько-побутовими приміщеннями за адресою: Черкаська обл., Уманський район, Уманська територіальна громада, м. Умань (станом на 01.01.2021), кадастрові номери земельних ділянок 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991» з усіма додатками та додатковими угодами та документами, складеними на його виконання (акти виконання робіт (надання послуг), акти приймання-передачі проектної документації тощо), завдання на проектування по даному об'єкту;
- договору щодо надання послуг авторського нагляду по об'єкту «Будівництво п'ятиповерхового готелю з вбудованими господарсько-побутовими приміщеннями за адресою: Черкаська обл., Уманський район, Уманська територіальна громада, м. Умань (станом на 01.01.2021), кадастрові номери земельних ділянок 7110800000:02:005:0990, 7110800000:02:005:0991» з усіма додатками та додатковими угодами та документами, складеними на його виконання (акти виконання робіт (надання послуг), журнал авторського нагляду тощо), наказів про призначення відповідальної особи за здійснення авторського нагляду на вказаному об'єкті.
Строк дії цієї ухвали 60 діб з дня її винесення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала суду оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_14