Рішення від 31.01.2011 по справі 9/140-53

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" січня 2011 р.

Справа № 9/140-53.

за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області

до відповідача: Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал"

про стягнення 842 020,08 грн.

Суддя: Соломка Л. І.

за участю представників сторін:

від позивача: Франчак А.А. - представник (довіреність від 24.01.2011р.)

Турчинський Р.А. - представник (довіреність від 12.01.2011р.)

від відповідача: Куптій Г.А. - представник (довіреність від 21.01.2011р.)

Права та обов'язки представникам сторін роз'яснені відповідно до ст. 22, 29 ГПК України.

Відводу складу суду відповідно до ст.20 ГПК України не заявлено.

Оскільки представники сторін не заявили клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81 - 1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

У судовому засіданні 24.01.2011р. відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: державна екологічна інспекція у Волинській області просить стягнути з відповідача - Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" 842 020,08 грн. збитків заподіяних державі порушенням природоохоронного законодавства.

Свої вимоги позивач обґрунтовує, тим що проведеною перевіркою стану дотримання вимог природоохоронного законодавства згідно з даними лабораторних досліджень, які проведені відділом інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Волинській області, при перевірці каналізаційно-очисних споруд (КОС) відповідача виявлено перевищення нормативів гранично допустимих скидів (ГДС) речовин у водний об'єкт із зворотними водами, які скидаються відповідачем у річку Турія. Згідно наданої довідки від 23.11.2009 року №1344 за період з 25.08.2009 року по 08.09.2009 року відповідачем було скинуто 121 305 тис. м3 стічних вод з фактичною середньою концентрацією забруднюючої речовини 38,400 мг/дм 3 ХСК (хімічне споживання кисню) при величині затвердженої допустимої концентрації 30,000 мг/дм 3. За порушення вимог Водного кодексу України та Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” згідно розрахунку проведеного у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 389 від 20.07.2009р. зареєстр. в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 року за № 767/16783 (далі Методика №389) відповідач повинен відшкодувати завдану державі шкоду в сумі 842 020,08 грн.

В підтвердження заявленої вимоги позивачем представлено акти дотримання вимог природоохоронного законодавства від 03.07.2009р. та від 07.07.2009р., акти відбору проб, протоколи вимірювань, припис про усунення порушень.

У судовому засіданні представники позивача пояснили, що у зв'язку із прийняттям Методики №389 збитки нараховувалися за 2 періоди з 10.07.2009р. по 28.08.2009р. по старій Методиці нарахування збитків затверджено наказом Міністерствомеко безпеки України від 1.05.1995р. №3 зареєстровану в Міністерстві юстиції України №162/698 (діл Методика №37) та з часу введення нової Методики за період з 25.08.2009р. по 08.09.2009р. Нарахування збитків проводилося у встановленому до вимог нової Методики №389 на підставі лабораторних досліджень, проведених не менше 3- разів. Зі сторони відповідача заперечень щодо результатів досліджень не надходило.

Відповідач у відзиві від 13.01.2011р. за №30 та судовому засіданні проти позову заперечує. Посилаючись, що застосування Методики №389 є неправомірним, оскільки дане порушення є триваючим за період з 10.07.2009р. по 08.09.2009р. тому на думку відповідача повинна застосовуватися Методика обрахування розмірів шкоди, яка діяла на час здійснення порушення, а саме: Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Мінекобезпеки України від 18.05.1985р. за №37 і зареєстрована в Мін'юсті України від 01.06.1995р. за №162/698 (далі Методика 37).

Також відповідач вважає, що позивачем порушені вимоги наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. за №464 "Про затвердження порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства (далі наказ №464).

Заслухавши представників сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи докази суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення з відповідача шкоди в розмірі 842 020,08 грн. підставна, а тому позов підлягає задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно п.3 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно ст. 33 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Факт порушення діючого законодавства в частині перевищення гранично допустимих скидів речовин у водний об'єкт із зворотними водами стверджується актами перевірки від 03.07.2009р. та від 07.07.2009р., актами відбору проб вод від 07.07.2009р. №74., від 10.07.2009р. №77, від 14.07.2009р. №83 підписаними без зауважень представниками КП "Ковельводоканал", протоколами вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 20.07.2009р. №60, 61, 62, від 17.09.2009р. №91 (а.с. 14-29).

Об'єми скиду очищених стічних вод в поверхневі води р. Турії згідно довідки Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" від 23.11.2009р., №1344 становили:

- з 07.07.209р. по 24.08.2009р. - 416 658,9 м3;

- з 25.08.2009р. по 08.09.2009р. - 121 304,8 м3 (а.с.13).

Розрахунок завданих збитків, які заявлені до відшкодування, здійснено за період з 07.07.2009р. по 24.08.2009р. згідно Методики №37 від 18.05.1995р.

За період з 25.08.2009р. по 08.09.2009р. розрахунок збитків здійснено згідно Методики №389 від 20.07.2009р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. (набрала чинності через 10 днів після реєстрації в МЮ України).

Згідно розрахунку позивача розмір збитків від перевищення нормативів ГДС речовин у водний об'єкт із зворотними водами, що скидалися КП "Ковельводоканал" у річку Турію в період з 07.07.2009р. по 08.09.2009 року становить 842 020,08 грн. Відповідач, посилаючись на те що розрахунок збитків позивачем зроблений не правильно не подав свій контррозрахунок розмірів збитків. Твердження відповідача, що до даного порушення повинна застосовуватися Методика №37 спростовується наступним: відповідно до рішення Конституційного суду України від 03.10.1997р. у справі №18/183-37 «конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується одно предметний акт, який діяв у часі раніше».

Відповідно до п. 2.2 Методики №389 факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахунковим методом.

Також згідно п. 2.4. даної Методики №389 з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів.

Посилання відповідача на порушення процедури проведення перевірки спростовується наведеним та не береться до уваги судом.

Порядок організації та проведення перевірки регламентовано Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». В даному випадку перевірка проводилась за повідомленням інспектора по факту загибелі риби у річці Турія і відповідно до п. б ч.2 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, які винні у порушенні норм екологічної безпеки.

Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач не довів належними та допустимими доказами підставність своїх заперечень проти позову.

Враховуючи викладене та керуючись Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. ст. 95,110,111 Водного кодексу України, ст. ст. 38, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2.Стягнути з відповідача - Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" (м. Ковель, Волинська область, вул. Геологів, 2, код ЄДРПОУ 05500871) шкоду, заподіяну державі порушенням природоохоронного законодавства суму збитків 842 020,08 грн. та зарахувати кошти до спеціального фонду Ковельської міської ради на р/р 33118331700004, МФО 803014, індивідуальний код одержувача 21740379.

3.Стягнути з відповідача - Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" (м. Ковель, Волинська область, вул. Геологів, 2, код ЄДРПОУ 05500871) державне мито 8 420,20 грн. в доход державного бюджету України та ІТЗ в сумі 236,00 грн.

Суддя Л. І. Соломка

Повний текст рішення

складено та підписано

31.01.11