24 січня 2011 р. Справа № 23664/10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді
суддів
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області на ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 22 лютого 2010 року у справі за позовом управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області до відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області, третя особа ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними, -
В листопаді 2009 року управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просив визнати неправомірними дії головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області Секрети О.М. та скасувати постанови від 13.11.2009 року про поновлення виконавчих проваджень ВП № 7931443, ВП № 7932025.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 22 лютого 2010 року передано дану адміністративну справу за позовом управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області до відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області, третя особа ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними для розгляду по підсудності до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Суд першої інстанції вирішив передати справу до окружного адміністративного суду, оскільки після відкриття провадження у справі виявилось, що провадження у справі відкрито без дотримання правил підсудності, оскільки відповідно до вимог ч. 2 ст. 18 КАС України позовні заяви стосовно рішень, дій або бездіяльності державних виконавців та посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції підсудні окружним адміністративним судам.
Ухвалу в апеляційному порядку оскаржив позивач управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, який просить скасувати оскаржувану ухвалу та направити дону справу до Хмельницького міськрайонного суду для продовження розгляду.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на норму ч. 3 ст. 18 КАС України, яка надає позивачеві право вибору судової інстанції, яка буде розглядати цю справу, а саме між Хмельницьким міськрайонним та Хмельницьким окружним адміністративним судами. Але суд першої інстанції позбавив позивача такого права.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В силу вимог ч.ч. 1-3 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам. Справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Із змісту частини другої статті 18 КАС України випливає, що справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, їх посадова чи службова особа, підсудні окружним адміністративним судам.
Тому суд першої інстанції вірно дійшов висновку, що позовні заяви стосовно рішень, дій або бездіяльності державних виконавців та посадових осіб Головного управління юстиції в області підсудні окружним адміністративним судам, оскільки відповідачем у таких справах є відповідний орган державної виконавчої служби, незалежно від того, чи оскаржуються рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби. У зв'язку з цим правила частини третьої статті 18 КАС України для визначення предметної підсудності зазначеної категорії справ не підлягають застосуванню.
Наведене не суперечить практиці Вищого адміністративного суду України, а саме постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що зазначену позовну заяву належить розглядати окружному адміністративному суду та підставно вирішив передати вказану справу для розгляду по підсудності до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 199, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 22 лютого 2010 року у справі № 2а-292/10 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.