Справа № 685/327/26
Провадження № 3/685/105/26
21 квітня 2026 року селище Теофіполь
Суддя Теофіпольського районного суду Хмельницької області Турчин-Кукаріна І. В., за участі секретаря судового засідання Медун В.Р., розглянувши матеріали, які надійшли від СПД № 1 Відділу поліції № 2 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований по АДРЕСА_1 , проживає по АДРЕСА_2 ,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
26 березня 2026 року близько 13:45 год на АДРЕСА_3 громадянин ОСОБА_1 висловлювався нецензурними та образливими словами в адресу громадянина ОСОБА_2 , погрожував йому фізичною розправою, чим порушив громадський порядок та спокій громадян та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, унаслідок чого інспектор з РПП СПД № 1 ВП № 2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області лейтенант поліції Ящук І.С. склав протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 418070 від 26.03.2026.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 418070 від 26.03.2026 долучено протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 26.03.2026, письмові пояснення ОСОБА_3 від 26.03.2026, рапорт поліцейського з РПП СПД № 1 ВП № 2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшого сержанта поліції С.Парчевського від 26.03.2026, копію довідки МСЕ серії 2-18 АА № 295708, копію розписки ОСОБА_3 про відмову від внесення відомостей до ЄРДР від 26.03.2026.
У судове засідання, призначене на 08.04.2026, ОСОБА_1 не з'явився, відомостей про наявність поважних причин неприбуття в судове засідання, клопотання про відкладення розгляду справи у порядку ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення не подав.
Неявка особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до відповідальності за ст. 173 КУпАП, виходячи із положень ст. 268 КУпАП, є перешкодою для розгляду справи судом, оскільки при розгляді цієї категорії справ присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Для реалізації права ОСОБА_1 на захист судове засідання відкладалося на 21.04.2026, однак ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, відомостей про наявність поважних причин неприбуття в судове засідання, клопотань чи заяв до суду не надходило.
Інформація про призначення справи до розгляду судом також оприлюднювалась на сайті «Судова влада України» та на сайті Теофіпольського районного суду Хмельницької області.
За вказаних обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки їй достовірно відомо про наявність справи у провадженні суду, а особа, крім того, що належним чином повідомлялась про призначені у справі судові засідання, утім не з'являлась на виклики суду, згідно з усталеною практикою ЄСПЛ, повинна і сама з розумною періодичністю цікавитися станом справи.
Дослідивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У цій справі вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 418070 від 26.03.2026, долученими до зазначеного протоколу та дослідженими в судовому засіданні: - протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 26.03.2026, з якої вбачається, що у зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення дату, місці та час ОСОБА_1 вчинив дрібне хуліганство відносно ОСОБА_4 , а саме: висловлювався нецензурними та образливими словами в адресу ОСОБА_2 , погрожував йому фізичною розправою; - письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 26.03.2026, якими обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, підтверджено та з яких вбачається, що у зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення дату, місці та час ОСОБА_3 перебувала за місцем свого проживання, почула нецензурні крики з вулиці, та коли вона підійшла ближче, до неї підбіг її син ОСОБА_2 , який у зв'язку з наявністю у нього інвалідності першої групи, не розмовляє, та який перебував у схвильованому стані, ОСОБА_1 також перебував поруч з будинком ОСОБА_3 , кричав, висловлювався нецензурно, був роздягнутий, мав ознаки алкогольного спяніння; - рапортом поліцейського з РПП СПД № 1 ВП № 2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшого сержанта поліції С.Парчевського від 26.03.2026, яким обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, повністю підтверджено.
За змістом ст. 173 КУпАП, дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Суддя дійшла висновку про повне доведення за критерієм «поза розумним сумнівом» факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 КУпАП, у зв'язку з чим визнає необхідним накласти на порушника адміністративне стягнення. Обставин, які би спростовували наявність події та складу адміністративного правопорушення або виключали адміністративну відповідальність, суддя не виявила.
При визначенні виду адміністративного стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 173 КУпАП, суддя керується правилами ст. ст. 33-35 КУпАП і, враховуючи дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, обставини скоєння правопорушення, накладає адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ст. 173 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір». Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», встановлено ставку судового збору, яка підлягає стягненню з порушника у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить у 2026 році 665,60 грн.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 27, 40-1, 173, 221, 245-252, 276-279, 283-285, 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 (п'ятдесят одну) гривню 00 копійок (стягувач: Головне управління Національної поліції у Хмельницькій області, отримувач: ГУК у Хмельницькій обл./ Теофіпольська СТГ (селище Теофіполь, Хмельницька обл.), ЄДРПОУ отримувача: 37971775, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA718999980314020542000022773, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок (стягувач: Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5 м. Київ), отримувач коштів: ГУК у м. Києві / м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений судом за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Роз'яснити особі, яка притягається до відповідальності, що надання Теофіпольському районному суду Хмельницької області оригіналу платіжного документа про сплату штрафу за зазначеними у постанові реквізитами у повному розмірі у встановлений 15-денний строк з дня вручення постанови про накладення штрафу виключить звернення постанови до примусового виконання, тому докази сплати штрафу потрібно подати суду.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, з метою примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подвійний розмір штрафу в сумі 102 (сто дві) гривні 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанову складено і підписано 21.04.2026.
Суддя Турчин-Кукаріна І.В.