73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
25 січня 2011 р.
8 год. 00 хв.Справа № 2-а-7393/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Хом'якової В.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач, у позовній заяві посилається на те що, посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Херсоні Оліфіренко М.І. та Лебедь Д.А. проведено перевірку щодо контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині "Продукти" по вул. Комунальна, 41, м. Херсон, що належить приватному підприємцю ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт від 31.08.2010 № 906/21/03/23/2823021469 в якому зафіксовано порушення п. 1, 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон України №265/95-ВР), а саме: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, яка зазначена в денному звіті РРО. Рішенням № 0013112307 від 01.09.2010 відносно ПП ОСОБА_1 застосовано фінансову санкцію в сумі 1900 грн. В добровільному порядку ПП ОСОБА_1 суму фінансової санкції не сплатила, позивач просить стягнути зазначену фінансову санкцію в повному обсязі.
31.12.2010 ухвалою суду відкрито скорочене провадження в адміністративній справі. Копія ухвали суду надіслана відповідачу рекомендованою поштою. Відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження 12.01.2011. Заперечень до суду не поступило. Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа розглядається на підставі наявних в матеріалах документах.
Дослідивши матеріали справи, наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до наступних висновків.
ПП ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, зареєстрована 09.09.2008, код НОМЕР_1, вид діяльності: "оптова торгівля відходами та брухтом", "прокат побутових виробів та предметів особистого вжитку", " надання інших індивідуальних послуг", "роздрібна торгівля в неспеціалфзованих магазинах з перевагою продовольчого осортименту", "роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту".
31.08.2010 посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Херсоні Оліфіренко М.І. та Лебедь Д.А. проведено перевірку щодо контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині "Продукти" по вул. Комунальна, 41, м. Херсон, що належить приватному підприємцю ОСОБА_1 Перевірка проводилась в присутності продавця. За результатами перевірки було складено акт 31.08.2010 № 906/21/03/23/2823021469, підписаний продавцем. В магазині було проведено розрахункову операцію із застосуванням РРО з придбання однієї пачки цигрок "Мальборо" за ціною 7 грн. 30 коп., не було застосовано реєстратор розрахункових операцій, розрахунковий документ не видано. Встановлено не забезпечення відповідних сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі зазначеній в денному звіті РРО. Невідповідність склала 380грн.
Державною податковою інспекцією у м. Херсоні було винесено рішення про застосування штрафних санкцій № 0013112307 від 01.09.2010 на суму 1900 грн. Дане рішення про застосування штрафних санкцій було отримано ПП ОСОБА_1 28.09.2010 під підпис. До часу розгляду справи оскаржено чи скасовано рішення не було.
Згідно п. 1, 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідальність за невиконання вимог п. 1 ст. 3 Закону України №265/95-ВР передбачено п. 1 ст. 17 цього Закону. Таким чином сума фінансової санкції складає 36,5 грн. (7,30х5). У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті (п. 13 ст. 3 Закону), до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (ст. 22 Закону в редакції на момент застосування санкції). За порушення п. 13 ст. 3 вказаного Закону сума штрафної санкції становить 1863,5 грн. (396,2-16,2-7,3) х5.
Відповідно до ст. 2 Закону України №265/95-ВР фінансова санкція стягується за порушення вимог даного Закону з суб'єктів підприємницької діяльності за місцем їх реєстрації до відповідного місцевого бюджету та підлягає перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
За таких обставин, оскільки рішення про застосування фінансової санкцій в судовому порядку (або адміністративному) не скасовано, воно є обов'язковим до виконання. Суд не встановив підстав для визнання нечинним та скасування рішення № 0013112307 від 01.09.2010, строк для судового оскарження пропущений. Доказів сплати штрафних санкцій в добровільному порядку суду не надано, тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Судові витрати по справі відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 158, 183-2 КАС України,
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) в доход державного бюджету на р/р 31118104700002, код платежу 3021080900, одержувач Державне Казначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230 в установі банку УДК у Херсонській області, МФО 852010 суму фінансової санкції у розмірі 1900 грн. (одну тисячу дев'ятсот гривень). Стягувач - ДПІ у м. Херсоні (73008, м. Херсон, вул. І. Кулика, 143-а).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.1.4