Справа № № 585/1411/26
Номер провадження 1-в/585/49/26
17 квітня 2026 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого судді ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданнів залі суду в режимі відеоконференції подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Державної установи «Роменська виправна колонія (№ 56)» ОСОБА_5 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом ОСОБА_6 ,-
Тимчасово виконуючий обов'язки начальника Державної установи «Роменська виправна колонія (№ 56)» ОСОБА_5 звернувся до суду із поданням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом засудженого ОСОБА_6 .
В обґрунтування подання посилається на те, що засуджений ОСОБА_6 з 09.02.2026 року відбуває покарання в ДУ «Роменська ВК (№ 56)». 08.04.2026 року ним подано заяву про бажання проходити військову службу за контрактом.
ОСОБА_6 ,є засудженим, стосовно якого, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 81-1 КК України, можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, оскільки вчинений ним злочин не відноситься до злочинів, за вчинення яких таке звільнення не застосовується. Крім того, ОСОБА_6 відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним ст. 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Адміністрацією ДУ «Роменська ВК (№ 56)» організовано проведення первинного медичного огляду ОСОБА_6 в умовах медичної частини № 56 філії ДУ «Центр охорони здоров'я ДКВС України» у Сумській області.
За результатами попереднього розгляду комісією ДУ «Роменська ВК (№ 56)» за участі представника ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 можливо представити до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.
За результатами військово-лікарської комісії ОСОБА_6 , за станом здоров'я придатний до військової служби.
Згідно постанови військово-лікарської комісії про придатність до військової служби, засуджений ОСОБА_6 визнаний придатним до військової служби.
Відповідно до письмової згоди командира в/ч НОМЕР_1 , де засуджений планує проходити військову службу за контрактом, останній згоден на проходження засудженим ОСОБА_6 , військової служби за контрактом у в/ч НОМЕР_1 .
Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» від 08.05.2024 № 3687-ІХ визначено, що стосовно осіб, які звільнені умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 КК України, встановлюється адміністративний нагляд, який здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу.
Тому просять звільнити умовно-достроково від відбування основного покарання у вигляді позбавлення волі ОСОБА_6 для проходження військової служби за контрактом, як особу, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом та встановити відносно нього адміністративний нагляд у порядку, визначеному ст. 7-1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» з встановленням обмежень.
Представник установи виконання покарань подання підтримав, просив задовольнити, звільнити умовно-достроково, встановити ОСОБА_6 адміністративний нагляд строком на 12 місяців. Контроль за здійсненням адміністративного нагляду покласти на командира військової частини, в якій останній проходитиме військову службу за контрактом.
Прокурор заперечував проти задоволення подання з тих підстав, що засуджений на час вчинення злочину, перебував на службі в ЗСУ, а тому мав можливість служити, проте вчинив особливо тяжкий злочин. Крім цього відбута частина покарання є зовсім незначною.
Засуджений ОСОБА_6 подання про умовно - дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби та встановлення адміністративного нагляду просив задовольнити, зазначивши, що добровільно написав заяву.
Захисник ОСОБА_4 подання підтримав і просив задоволити. Зазначив, що перебуваючи в ЗСУ ОСОБА_6 зможе принести значно більше користі суспільству, ніж перебуваючи в місцях відбування покарання.
Вивчивши матеріали особової справи засудженого, заслухавши думку учасників процесу, суд дійшов наступного.
Встановлено, що вироком Златопільського міськрайонного суду Харківської області від 25.11.2025 року ОСОБА_6 засуджено за ст. ст.115 ч.1 КК України до 11 років позбавлення волі. При цьому у вступній частині вироку вказано що ОСОБА_6 є військовослужбовцем (а.ос.с.59-64).
ОСОБА_6 з 09.02.2026 року відбуває покарання в ДУ «Роменська виправна колонія (№ 56)».
08.04.206 року ОСОБА_6 подав заяву про бажання проходити військову службу за контрактом. З вимогами проходження військової служби за контрактом, визначених ст. 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ознайомлений. Також ознайомлений з вимогами п. «е» ст. ст. 3,7 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (а.с.5).
Відповідно до виписки з медичної карти амбулаторного хворого та довідки військово-лікарської комісії, ОСОБА_6 придатний до військової служби за контрактом (а.с.6, 11).
Як вбачається з письмової згоди командира в/ч НОМЕР_1 від 28.03.2026 року, в/ч НОМЕР_1 попередньо вивчено та відібрано кандидата для проходження військової служби за контрактом ОСОБА_6 , який за висновком ВЛК придатний до військової служби (а.с.7).
Відповідно до характеристики засудженого ОСОБА_6 від 08.04.2026 року доцільно розглянути на комісії установи заяву засудженого ОСОБА_6 щодо застосування умовно-дострокового звільнення відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, згідно вимог статті 81-1 КК України (а.с.8-9).
З висновку психологічної характеристики засудженого ОСОБА_6 вбачається, щодо засудженого ОСОБА_6 можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, згідно вимог ст. 81-1 КК України для проходження військової служби за контрактом (а.с.10).
ОСОБА_6 ,зобов'язався не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення прибути до відповідного ТЦК та СП для укладення контракту для проходження військової служби. Зобов'язується сумлінною працею та службою, правослухняною поведінкою та дотриманням соціальних норм виправдати цю довіру. Йому роз'яснено Главу ІІІ «особливості прийняття на військову службу за контрактом та проходження військової служби у Збройних Силах України особами з числа громадян України, яких умовно-достроково звільнено від відбування покарання» Закону України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчих кодексів України та інших законів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі у обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» (а.с.12).
До матеріалів клопотання долучено Витяг з протоколу №8 засідання комісії з розгляду питань щодо застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення від відбування покарання (ст. 81 КК України), з якого вбачається, що на засіданні комісії ДУ «Роменська ВК №56» 0.04.2026 року вирішено клопотати до суду щодо умовно-дострокового звільнення згідно ст. 81-1 КК України зі встановленням адміністративного нагляду відповідно до вимог п. «е» ст. 3, 7-1 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» щодо засудженого ОСОБА_6 (а.с.13).
Станом на 17.04.2026 року невідбута частина покарання ОСОБА_6 становить 10 років 1 місяць 4 дні.
Згідно п. 2-1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби.
Відповідно до статті 539 КПК України питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби вирішуються судом за клопотанням (поданням) органу або установи виконання покарань.
Відповідно статті 81-1 КПК України, під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
У разі застосування судом умовно-дострокового звільнення на підставі, визначеній цією статтею, така особа звільняється умовно-достроково від відбування лише основного покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.
На час звернення ДУ «Роменська виправна колонія (№ 56)» до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення засудженого від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом в Україні діє воєнний стан, продовжений у встановленому законом порядку.
ОСОБА_6 є засудженим стосовно якого, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 81-1 КК України, можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, оскільки вчинений ним злочин не відноситься до злочинів, за вчинення яких таке звільнення не застосовується.
Крім того, ОСОБА_6 відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
До клопотання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом засудженого ОСОБА_6 у відповідності з положеннями ст.154-1 КВК України, додано заяву засудженого про бажання проходити військову службу за контрактом, рекомендаційний лист (письмова згода) командира військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом,та копію довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби для розгляду у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством.
Не зважаючи на вказані обставини, які дають підстави вважати що ОСОБА_6 може бути звільнений умовно достроково, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні подання. Суд погоджується з доводами прокурора, оскільки засуджений на час вчинення злочину, перебував на службі в ЗСУ, а тому мав можливість служити, проте вчинив особливо тяжкий злочин. Крім того, на день розгляду подання, з призначеного покарання у виді 11 років позбавлення волі, ОСОБА_6 відбув лише 10 місяців 26 днів, а не відбута частина покарання становить 10 років 1 місяць 4 дні. Вказане дає суду підстави вважати, що ОСОБА_6 не заслуговує умовно-дострокового звільнення.
Керуючись Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» від 08.05.2024 № 3687-IX, ст.81-1 КК України, ст.154-1 КВК України, ст. ст. 376, ст.ст. 535, 537, 539 КПК України, -
В задоволенні подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Державної установи «Роменська виправна колонія (№ 56)» ОСОБА_5 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом ОСОБА_6 , -відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 7 днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали оголошено об 11 годині 50 хвилин 20 квітня 2026 року.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_1