Постанова від 22.04.2026 по справі 290/335/26

290/335/26

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 квітня 2026 рокуселище Романів

Суддя Романівського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В., з участю секретаря судового засідання Багінської В.І., розглянувши в режимі відеоконференції матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 172-6 частиною 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП):

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податків в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1 ,зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи у період з 01 липня 2024 року по теперішній час старшим стрільцем третього відділення охорони взводу охорони восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та відповідно до підпункту "г" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, пояснивши це тим, що про обов'язок подання даної декларації йому було не відомо, так як вважав, що його посада не підпадає під декларування, так як на працівників роти охорони діє відтермінування щодо подання декларації.

Прокурор Кока С.Л. згідно поданого ним висновку під час судового розгляду пояснив, що в діях ОСОБА_1 дійсно вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, тому просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності і застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суддя, з'ясувавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Згідно диспозиції частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 по стройовій частині №193 від 01.07.2024 сержанта ОСОБА_1 з 01.07.2024 призначено на посаду старшого стрільця третього відділення охорони взводу охорони восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 та з 01.07.2024 вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обовязків за посадою.

Частиною 9 статті 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що на військових посадових осіб поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема, підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на військових посадових осіб Збройних Сил України.

Відповідно до частини 12 статтів 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Згідно з положеннями Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» за своїм службовим становищем і військовим званням військовослужбовці можуть бути:

- начальниками або підлеглими стосовно інших військовослужбовців (стаття 29 Закону);

- начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання, підлеглий зобов'язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися нього з повагою (стаття 30 Закону);

- за своїми військовими званнями начальниками є зокрема військовослужбовці сержантського і старшинського складу - для військовослужбовців рядового складу однієї з ними військової частини (стаття 32 Закону).

У відповідності до пункту 3 частини 7 статті 45 Закону на військовослужбовців, які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) подають декларації у строки, визначені частинами 1-4 статті 45 Закону (абзац 12 частина 7 стаття 45 Закону), тобто на них поширюються загальні правила стосовно строків подання декларацій, а не особливі, пов'язані з відновленням обов'язку подання декларацій.

Отже, сержант ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, зокрема за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1 підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою. що визначається Національним агентством.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

З 12 жовтня 2023 року (дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ) відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік тільки 11.04.2025 о 10 год. 26 хв., тобто несвоєчасно.

З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснив. що це сталось через те, що посада старшого стрільця роти охорони підпадає під дію закону про відтермінування подання декларацій. Про те, що він, маючи звання сержанта повинен подавати декларації на загальних підставах у встановлений строк, йому не було відомо. Як тільки керівництвом ТЦК та СП було надано вказівку, він одразу її подав.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, окрім визнання беззаперечного вини ним у судовому засіданні, також підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №254 від 25 березня 2026 року, відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій, листом Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 27 січня 2026 року № 11279/105-2026, що адресований начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 , листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03 лютого 2026 року за №9251-2026, що адресований начальнику Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, копією витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №38 від 24 лютого 2022 року, копією витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №193 від 01 липня 2024 року, копією витягу із функціональних обовя'зків (на воєнний час) старшого стрільця відділення охорони взводу охорони відділу, що затверджена начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12 серпня 2025 року, копією списку особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 , які зобов'язані подавати щорічну декларацію та до яких доведено вимоги статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», письмовими поясненнями ОСОБА_1 , рапортом старшого оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області від 25 березня 2026 року, листом заступника начальника Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Орищенка Л. від 06 березня 2026 року №28696-2026, що адресований першому заступника керівника Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону Шпіруку М., листом першого заступника керівника Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону Шпірука М. від 11 березня 2026 року за № 62-1456 вих.26,що адресований заступнику начальника Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Орищенку Л..

Таким чином, сержант ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік поза межами встановлених строків (не пізніше 31.03.2025, а саме 11.04.2025, чим порушив вимоги частини 1 статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі статтею 17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.

Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддею не встановлено.

Обставин, які звільняють від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення судом не встановлено, оскільки даний вид суспільних відносин та закріплені законом обов'язки декларування для певної категорії громадян покликані для прозорості та запобіганню корупції, а тому їх не можна вважати малозначним з урахуванням існуючих обставин справи.

Згідно з вимогами сттатті 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суддею враховуються обставини справи, характер правопорушення, особа правопорушника, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, тому суддя дійшов висновку, що до правопорушника слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному його розмірі в межах санкції частини 1 статті 172-6 КУпАП, що буде необхідним для його виправлення та достатнім для виконання завдань КУпАП.

Підстави для застосування іншого, більш м'якого або суворого стягнення, відсутні.

Накладаючи на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, суддя також стягує з його судовий збір у розмірі, визначеному частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 172-6 ч.1, 252, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП та накласти на його адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ смт. Романів/21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA328999980313020106000006819; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету:Адміністративні штрафи та санкції.

У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно частини 2 статті 308 КУпАП штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до суду Житомирського апеляційного суду через Романівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя М.В. Ковальчук