Справа №295/6035/26
Категорія 289
3/295/1586/26
22.04.2026 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючої судді Довгалюк Л.В.,
за участі секретаря судового засідання Морозової К.П.,
прокурора Крігер Л.Ю.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої юристконсультом ДП "Житомирська ВК (№4), зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , -
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Богунського районного суду одночасно надійшли два адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 176-2 КУпАП ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 , будучи у період із 07.07.2023 по 14.07.2023 державним виконавцем Богунського відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи у період із 07.07.2023 по 14.07.2023 державним виконавцем Богунського відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних порушень.
Вказані матеріали складені стосовно однієї особи та перебувають у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд, у зв'язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП, підлягають об'єднанню в одне провадження.
ОСОБА_1 фактично визнала свою вину фактично, підтвердила обставини, викладені у протоколах. Зазначила, що подаючи декларацію при звільненні за 2023 рік у січні 2024 року вона була впевнена в її подачі, так як натиснула кнопку «подати документ», однак у серпні 2025 отримала лист із НАЗК про те, що не подана декларація, після проведеної перевірки виявилося, що декларація не подалася і перебуває у статусі "чернетка". Можливо так сталося через те, що декларацію вона подавала з мобільного телефону. Щодо несвоєчасного подання декларації «при звільненні» зазначила, що вказане сталося через те, що їй ніхто не роз'яснив необхідність та строки подання такої декларації. Вона помилково думала, що повинна подавати лише щорічні декларації. Вважає, що пропущено строки притягнення її до відповідальності, тому просила закрити провадження у справі. Окрім того, просила врахувати, що є багатодітною мамою, на утриманні якої перебуває троє дітей, яких виховує самостійно та може втратити роботу у разі притягнення її до адміністративної відповідальності.
Прокурор просила визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн. Надала до суду письмовий висновок у порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, позицію прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.
Міжнародні стандарти протидії корупції зобов'язують держави вживати заходів для встановлення у своєму національному законодавстві відповідальності за вчинення корупційних діянь. Це закріплено, зокрема, у Главі ІІ «Кримінальної Конвенції про боротьбу з корупцією» від 27.01.1999, Главі ІІ Додаткового протоколу до неї від 15.05.2003, Главі ІІІ «Конвенції ООН проти корупції» від 31.10.2003, що ратифіковані Верховною Радою України 18.10.2006 та є обов'язковими для України.
Родовим об'єктом корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, виступають суспільні відносини, якими визначаються зміст та порядок законної діяльності суб'єктів владних повноважень, встановлений відповідними нормативними актами.
Згідно зі статтями 9, 10 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління та за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Окрім визнання вини ОСОБА_1 , її винуватість у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень підтверджується: протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 265 та № 266 від 07.04.2026, копіями декларацій, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , наказами № 2539-к від 03.07.2023, № 2654-к від 12.07.2023, повідомленням про необхідність декларування, посадовою інструкцією начальника Богунського відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі від 07.07.2023 та іншими матеріалами справи.
Судом встановлено, що наказом начальника Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 2539-к від 03.07.2023 ОСОБА_1 призначено на посаду державного виконавця Богунського відділу виконавчої служби у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із 07.07.2023, але не більше ніж 12 місяців.
Наказом начальника Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 2654-к від 12.07.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади державного виконавця Богунського відділу виконавчої служби у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 14.07.2023 за взаємною домовленістю.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема, підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 передбачено його розповсюдження на державних службовців.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пп. «в» пункту 1, частини 1 статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пп. «в» пункту 1, частини 1 статті 3 цього Закону, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Отже, ОСОБА_1 , будучи у період із 07.07.2023 по 14.07.2023 державним виконавцем Богунського відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
У пункті 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 № 449/21 (далі - Порядку), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно з Порядком декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону не пізніше тридцяти календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на даний час.
У відповідності до Роз'яснення НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
Декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 2 п.п. 2 п. 2 розд. II Порядку № 449/21).
Роз?ясненням НАЗК від 10.01.2024 щодо фінансової доброчесності встановлено, що особи, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) - подають: 1) декларацію за 2021 рік (щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» або кандидата на посаду - за потреби та якщо відповідна декларація не подана раніше) - до 31.01.2024; 2) щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави бо місцевого самоврядування» за 2022 рік - до 31.01.2024 (якщо така декларація не подана раніше); 3) декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024; 4) декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік - до 31.03.2024.
Як вбачається з матеріалів справи, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік лише о 15 год. 52 хв. 21.08.2025, а як особа, яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями о 12 год. 00 хв. 27.03.2026, тобто з порушенням строку, визначеного Законом, без поважних причин.
Відповідності дозмісту статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції Українита законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, вона обізнана, про що свідчать її пояснення, надані у судовому засіданні та письмові матеріали справи.
Надаючи оцінку зібраним у справі доказам в їх сукупності, суд дійшов висновку, про те, що будучи у період із 07.07.2023 по 14.07.2023 державним виконавцем Богунського відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік - 21.08.2025, тобто поза межами встановлених строків (не пізніше 31.03.2024), а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями - 27.03.2026, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, дії особи кваліфіковано правильно, вина доведена повністю.
Твердження ОСОБА_1 щодо закінчення строків накладення адміністративного стягнення не є слушними, оскільки відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю у разі закінчення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
КУпАП не містить визначення поняття «день виявлення правопорушення». Разом із тим у судовій практиці цей момент пов'язується не з датою отримання первинної інформації про можливе правопорушення, а з моментом встановлення уповноваженим органом усіх обставин, що свідчать про наявність події та ознак складу адміністративного правопорушення.
Натомість сам факт отримання уповноваженим органом окремих документів чи відомостей про можливе правопорушення не може вважатися днем його виявлення, оскільки такі відомості підлягають перевірці, збору та аналізу доказів з метою встановлення всіх обставин справи.
З матеріалів справи вбачається, що під час проведення перевірки уповноваженим органом здійснювалися дії, спрямовані на збирання та перевірку доказів, зокрема, витребовувалися відповідні документи, надсилалися запити до органів влади та відбиралися пояснення у ОСОБА_1 .
Після встановлення зазначених обставин та збирання необхідних доказів уповноваженою посадовою особою 07.04.2026 складено протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином судом встановлено, що днем вчинення правопорушень є відповідно 21.08.2025 та 27.03.2026, а днем виявлення правопорушень 07.04.2026, тобто день отримання від НАЗК органом, уповноваженим на складання протоколу про адміністративне правопорушення - ДСР НПУ України повідомлення про встановлення НАЗК несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи наведене, суд відкидає доводи ОСОБА_1 стосовно спливу строків притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки на момент розгляду справи шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч. 4 ст. 38 КУпАП, не сплив.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, які у даному випадку є рівнозначними.
При накладенні адміністративного стягнення судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , яка вперше притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, визнання вини ОСОБА_1 обставини, що пом'якшують відповідальність та відсутність обставин, які її обтяжують, наявність трьох неповнолітніх дітей на утриманні ОСОБА_1 , яких вона виховує самостійно, суд вважає за можливе призначити стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. cт. 3, 45 Закону, ст. ст. 7, 34-35, 36, 40-1, ч.1 ст. 172-6, 245, 251, 252, 256, 283, 285, 289, 291, 294, 307, 308 КУпАП, ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", -
Справи № 295/6035/26 та № 295/6037/26 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження та присвоїти об'єднаній справі № 295/6035/26.
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
(Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м. Житомир/21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету:Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).).
Роз'яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний вище строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.