Справа №523/18116/25
Провадження №1-кс/523/3869/26
17 квітня 2026 року Слідчий суддя Пересипського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисників - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваних - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_8 , про продовження строку досудового розслідування в кримінальному провадженні №62025150020003078 від 06.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України, -
До Пересипського районного суду міста Одеси надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_8 , про продовження строку досудового розслідування до п'яти місяців кримінального провадження№62025150020003078 від 06.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України.
Відповідно до клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу командувача Сил логістики Збройних Сил України від 28 листопада 2022 року № 217 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до наказу командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18 травня 2024 року (по особовому складу) №96, підполковника ОСОБА_7 , 23.06.1969, призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_4
Відповідно до наказу командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04 серпня 2024 року (по особовому складу) №1741, підполковника ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду головного спеціаліста відділу організації забезпечення матеріальними засобами речової служби тилу логістики Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Сухопутних Військ Збройних Сил України.
Таким чином встановлено, що полковник ОСОБА_7 перебував на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 з 28 листопада 2022 про 04 серпня 2023.
Відповідно до п. 1 «Положення про ІНФОРМАЦІЯ_7 », затвердженого наказом Командувача Сил Логістики Збройних Сил України від 12 грудня 2022 року №322, (далі - Положення) ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - Одеське ІНФОРМАЦІЯ_9 ) є державною установою та входить до складу Збройних Сил України, яке створена з метою організації та виконання завдань інженерно-інфраструктурного (квартирно-експлуатаційного) забезпечення військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, дислокованих у Березовському, Одеському, Подільському, Роздільнянському районах Одеської області (далі- зона відповідальності).
Під час дії особливого періоду на ІНФОРМАЦІЯ_9 покладаються організація та виконання завдань квартирно-експлуатаційного забезпечення організаційних структур інших складових сектору безпеки і оборони України згідно чинного законодавства України.
Пунктом 2 Положення, визначено, що Одеське ІНФОРМАЦІЯ_9 у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, нормативно-правовими актами Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, наказами та директивами ІНФОРМАЦІЯ_10 , Головнокомандувача Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_11 , наказами, розпорядженнями, окремими дорученнями ІНФОРМАЦІЯ_12 , розпорядженнями начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 та вимогами цього Положення.
До основних завдань ІНФОРМАЦІЯ_9 , згідно п. 3 Положення, серед іншого, віднесено утримання та експлуатацію фондів військових містечок, які перебувають у користуванні військових частин та забезпечення цих фондів комунальними послугами та енергоносіями, планування витрат та організація фінансування заходів квартирно-експлуатаційного забезпечення, забезпечення військових частин квартирним майном.
Пунктом 7 Положення визначено, що КЕВ м. Одеса очолює військовослужбовець, який призначається на посаду та звільняється з посади згідно чинного законодавства та має заступників. Начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 є начальником для всього особового складу ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 безпосередньо підпорядковується командувачу ІНФОРМАЦІЯ_3 і є прямим начальником для військовослужбовців і працівників ЗС України ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Пунктом 8 Положення визначено, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 здійснює керівництво ІНФОРМАЦІЯ_9 , організовує та контролює його, організовує інженерно-інфраструктурне (квартирно-експлуатаційне) забезпечення військових частин, представляє ІНФОРМАЦІЯ_9 як юридичну особу в цивільно-правових відносинах, представляє ІНФОРМАЦІЯ_9 у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами і організаціями в Україні, організовує роботу ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо забезпечення військових частин квартирним майном, затверджує обов'язки заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 , основні функції та завдання відділень, груп, дільниць ІНФОРМАЦІЯ_9 ,
вживає заходи щодо зміцнення військової і трудової дисципліни серед військовослужбовців та працівників ІНФОРМАЦІЯ_9 , організовує виконання заходів щодо охорони державної таємниці, організовує оцінку корупційних ризиків у діяльності ІНФОРМАЦІЯ_9 та здійснює відповідні антикорупційні заходи, організовує реалізацію функцій внутрішнього контролю та управління
ризиками за напрямком діяльності, здійснює розгляд звернень громадян та проводить особистий прийом громадян, приймає на роботу та звільняє з роботи працівників ІНФОРМАЦІЯ_9 у визначеному законодавством порядку заохочує та притягує відповідальності підпорядкованих військовослужбовців та працівників, здійснює контроль за відшкодуванням збитків та усуненням порушень у сфері використання державних коштів та майна, виявлених органами державного фінансового контролю та підрозділами, на які покладено здійснення функцій внутрішнього аудиту (внутрішнього контролю) в ІНФОРМАЦІЯ_10 та Збройних Силах України, укладає договори відповідно до чинного законодавства України, списує матеріальні цінності та грошові кошти в розмірах і порядку визначених чиним законодавством України, здійснює контроль за виконанням вимог нормативно-правових актів з охорони праці в повсякденній діяльності установи, дотримання установлених вимог безпеки, правил експлуатації устаткування та технологічних процесів під час виконання посадових (службових) обов'язків працівниками, виконує інші завдання необхідні для досягнення мети інженерно-інфраструктурного (квартирно-експлуатаційного) забезпечення в межах відповідальності.
Згідно примітки ст. 425 КК України, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноваженого командування.
Згідно Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, який затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 548 - XIV - військові посадові особи це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Відповідно ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 ст. 364 КК України, Службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
З огляду на викладене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_13 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є службовою особою, яка наділена адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями.
Згідно вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 15 Закону України «Про національну безпеку України» та пунктом 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_10 є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який, як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні, забезпечує реалізацію державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Згідно Положення, начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 зобов'язаний, серед іншого, здійснювати керівництво ІНФОРМАЦІЯ_9 та переданим у підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 організовувати та контролювати виконання ними завдань, виконувати інші завдання квартирно-експлуатаційного забезпечення, в межах визначеної зони відповідальності та наданих повноважень.
Разом з цим, п. 9 Положення передбаченого, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 відповідає, серед іншого, за своєчасне, повне та якісне інженерно-інфраструктурне (квартирно-експлуатаційне) забезпечення військових частин, дислокованих у зоні відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_9 , та виконання покладених на ІНФОРМАЦІЯ_9 завдань, фінансове планування потреб інженерно-інфраструктурного (квартирно-експлуатаційного) забезпечення військових частин і ефективне використання бюджетних коштів; стан обліку земель, законне оформлення всіх операцій, пов'язаних з їх прийманням (передачею), зняттям з обліку, ведення облікових документів; забезпечення нешкідливих та безпечних умов праці, організацію виконання вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці; забезпечення військових частин квартирним майном; організацію самопредставництва, представництва інтересів ІНФОРМАЦІЯ_9 в суді; своєчасне та достовірне надання інформаційно-аналітичних матеріалів до ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Водночас, відповідно до ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (надалі - Статуту), будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 , полковник ОСОБА_7 , повинен свято і непорушно додержуватися Конституції та законів України, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, встановити в підпорядкованому підрозділі такий внутрішній порядок, який би гарантував неухильне виконання законів України і положень статутів ЗСУ.
Крім того, полковник ОСОБА_7 , як начальник військової установи зобов'язаний керувати фінансовою діяльністю КЕУ, розпоряджатися згідно із законодавством бюджетними коштами, забезпечувати ощадливе витрачання коштів у суворій відповідності із затвердженим кошторисом, берегти державне майно, тощо.
Так, указом Президента «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, з 05:30 24.02.2022 строком на 30 діб на території України введено воєнний стан, який в подальшому був неодноразово продовжений Указами Президента і діє по теперішній час.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану» від 02 березня 2022 року №185, під час здійснення закупівель державні замовники повинні відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі» дотримуватись таких принципів здійснення оборонних закупівель як - максимальна економія та ефективність, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Проте, полковник ОСОБА_7 вчинив кримінальне правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби, яке полягає у недбалому ставленні військової службової особи до служби і спричиненні тяжких наслідків, вчинених в умовах воєнного стану, за наступних обставин.
У відповідності до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 (далі - Постанова) встановлюється порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Так, 19 січня 2023 року між ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) в особі начальника ОСОБА_7 (далі по тексту - Замовник») та «ПГОІ ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) в особі директора ОСОБА_9 (далі по тексту Постачальник»), укладено «Договір №3 від 19.01.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних (за кошти Державного бюджету України)», (далі за текстом - Договір), відповідно до якого Постачальник зобов'язується у 2023 році поставити Замовникові меблі та приспособи різні (Ліжко армійське двоярусне розбірні типу «А» згідно ТУ) ДК 021:2015 39150000-8) (далі за текстом - Товар), а Замовник забезпечити приймання та оплату Товару виключно в кількості та за цінами згідно положень Договору.
Відповідно до пункту 3.1, ціна Договору становить 5 997 600,00 грн. (п'ять мільйонів дев'ятсот дев'яносто сім тисяч шістсот гривень 00 копійок). Ціна за одиницю Товару - відповідно Специфікації (Додаток №1).
Так, відповідно до Специфікації, яка є Додатком №1 до Договору, вартість одного ліжка (ліжко армійське 2-х ярусне типу «А» згідно ТУ) становить 5600, 00 грн. (п'ять тисяч шістсот гривень 00 копійок). Кількість штук в замовленні: 1071 шт. (тисячу сімдесят одне). Загальна вартість пропозиції становить: 5 997 600,00 грн. (п'ять мільйонів дев'ятсот дев'яносто сім тисяч шістсот гривень 00 копійок).
Підписуючи зазначений договір, начальник ІНФОРМАЦІЯ_18 ОСОБА_7 , нехтуючи принципами ефективного використання бюджетних коштів, максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням, не вжив заходів щодо перевірки процедури закупівлі, дослідження та перевірки комерційних пропозицій інших учасників.
У подальшому, на підставі платіжних інструкцій, здійснено розрахунок між ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) по Договору на суму 5 997 600,00 грн. (п'ять мільйонів дев'ятсот дев'яносто сім тисяч шістсот гривень 00 копійок).
Однак, ринкова вартість 1071 нових ліжок армійських двох ярусних типу «А» згідно ТУ, станом на 19 січня 2023 року, складала: 3 731, 33 грн. за одиницю (три тисячі сімсот тридцять одна гривня, 33 копійки) без ПДВ з урахуванням доставки /транспортування .
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_18 , знаходячись на робочому місці, за адресою: АДРЕСА_1 ), будучи військовою службовою особою, наділеною адміністративно-розпорядчими функціями, у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 8, 9, 10 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_19 , затвердженого наказом Командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 віл 12.12.2022 №322, всупереч інтересам служби, внаслідок недбалості та несумлінного ставлення до службових обов'язків, які на нього покладені, які виразились у не здійсненні контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, не дотриманні принципів максимальної економії та заощадливого використання бюджетних коштів, неналежному контролі за укладенням та виконанням договору від 19.01.2023 № 3 про закупівлю Товарів (за кошти Державного бюджету України)», у період часу з 19 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), допустив надлишкове (зайве) перерахування грошових коштів по Договору про закупівлю товарів, робіт або послуг від 19.01.2023 № 3 на рахунки « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ), у сумі 2 001 345,57 грн. (два мільйони одна тисяча триста сорок п'ять гривень, 57 копійок ), що перевищує двісті п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян і є тяжкими наслідками, хоча повинен був, міг та мав реальну можливість виконати свої посадові обов'язки належним чином.
Також, полковник ОСОБА_7 будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 , тобто військовою службовою особовою, займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, перебуваючи на місці служби у м. Одеса всупереч вимог Конституції України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Положення про ІНФОРМАЦІЯ_8 , уклав 06 лютого 2023 року від імені ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) в особі начальника ОСОБА_7 (далі по тексту - Замовник») та «ПГОІ ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) в особі директора ОСОБА_9 (далі по тексту Постачальник»), укладено «Договір №8 від 06.02.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних (за кошти Державного бюджету України)», (далі за текстом - Договір), відповідно до якого Постачальник зобов'язується у 2023 році поставити Замовникові меблі та приспособи різні (Ліжко армійське двоярусне розбірні типу «А» згідно ТУ) ДК 021:2015 39150000-8) (далі за текстом - Товар), а Замовник забезпечити приймання та оплату Товару виключно в кількості та за цінами згідно положень Договору.
Відповідно до пункту 3.1, ціна Договору становить 5 997 250,00 грн. (п'ять мільйонів дев'ятсот дев'яносто сім тисяч двісті п'ятдесят гривень, 00 копійок). Ціна за одиницю Товару - відповідно Специфікації (Додаток №1).
Так, відповідно до Специфікації, яка є Додатком №1 до Договору, вартість одного ліжка (ліжко армійське 2-х ярусне типу «А» згідно ТУ) становить 5750 (п'ять тисяч сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок). Кількість штук в замовленні: 1043 шт., (десять тисяч сорок три). Загальна вартість пропозиції становить: 5 997 250,00 грн. (п'ять мільйонів дев'ятсот дев'яносто сім тисяч двісті п'ятдесят гривень, 00 копійок).
Підписуючи зазначений договір, начальник ІНФОРМАЦІЯ_18 ОСОБА_7 , нехтуючи принципами ефективного використання бюджетних коштів, максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням, не вжив заходів щодо перевірки процедури закупівлі, дослідження та перевірки комерційних пропозицій інших учасників.
У подальшому, на підставі платіжних інструкцій, здійснено розрахунок між ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) по Договору на суму 5 997 250,00 грн. (п'ять мільйонів дев'ятсот дев'яносто сім тисяч двісті п'ятдесят гривень, 00 копійок).
Однак, ринкова вартість нових ліжок армійських двох ярусних типу «А» згідно ТУ, станом на 06 лютого 2023 року, складала: 3 731, 33 грн. за одиницю (три тисячі сімсот тридцять одна гривня, 33 копійки) без ПДВ з урахуванням доставки /транспортування.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_18 , знаходячись на робочому місці, за адресою: АДРЕСА_1 ), будучи військовою службовою особою, наділеною адміністративно-розпорядчими функціями, у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 8, 9, 10 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_19 , затвердженого наказом Командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 віл 12.12.2022 №322, всупереч інтересам служби, внаслідок недбалості та несумлінного ставлення до службових обов'язків, які на нього покладені, які виразились у не здійсненні контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, не дотриманні принципів максимальної економії та заощадливого використання бюджетних коштів, неналежному контролі за укладенням та виконанням договору від 06.02.2023 № 8 про закупівлю Товарів (за кошти Державного бюджету України)», у період часу з 06 лютого 2023 року по 31 грудня 2023 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), допустив надлишкове (зайве) перерахування грошових коштів по Договору про закупівлю товарів, робіт або послуг від 06.02.2023 № 8 на рахунки « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ), у сумі 2 105 472,81 грн. (два мільйони сто п'ять тисяч чотириста сімдесят дві гривні, вісімдесят одна копійок ), що перевищує двісті п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян і є тяжкими наслідками, хоча повинен був, міг та мав реальну можливість виконати свої посадові обов'язки належним чином.
В подальшому, полковник ОСОБА_7 будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 , тобто військовою службовою особовою, займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, перебуваючи на місці служби у м. Одеса всупереч вимог Конституції України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Положення про ІНФОРМАЦІЯ_8 , уклав 21 березня 2023 року від імені ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) в особі начальника ОСОБА_7 (далі по тексту - Замовник») та «ПГОІ ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) в особі директора ОСОБА_9 (далі по тексту Постачальник»), укладено «Договір №37 від 21.03.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних та ліжок польових розкладних (за кошти Державного бюджету України)», (далі за текстом - Договір), відповідно до якого Постачальник зобов'язується у 2023 році поставити Замовникові меблі та приспособи різні (Ліжко армійське двоярусне розбірні типу «А» згідно ТУ) ДК 021:2015 39150000-8) (далі за текстом - Товар), а Замовник забезпечити приймання та оплату Товару виключно в кількості та за цінами згідно положень Договору.
Відповідно до пункту 3.1, ціна Договору становить 29 962 000,00 грн. (двадцять дев'ять мільйонів дев'ятсот шістдесят дві тисячі гривень 00 копійок). Ціна за одиницю Товару - відповідно Специфікації (Додаток №1).
Так, відповідно до Специфікації, яка є Додатком №1 до Договору, вартість одного ліжка (ліжко армійське 2-х ярусне типу «А» згідно ТУ) становить 5680 (п'ять тисяч шістсот вісімдесят гривень 00 копійок). Кількість штук в замовленні: 4000 шт., (чотириста) вартість одного ліжка (польового розкладного згідно ТУ) становить 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 копійок). Кількість штук в замовленні: 2130 шт. (дві тисячі сто тридцять), Загальна вартість пропозиції становить: 29 962 000,00 грн. (двадцять дев'ять мільйонів дев'ятсот шістдесят дві тисячі гривень 00 копійок).
Підписуючи зазначений договір, начальник ІНФОРМАЦІЯ_18 ОСОБА_7 , нехтуючи принципами ефективного використання бюджетних коштів, максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням, не вжив заходів щодо перевірки процедури закупівлі, дослідження та перевірки комерційних пропозицій інших учасників.
У подальшому, на підставі платіжних інструкцій, здійснено розрахунок між ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) по Договору на суму 29 962 000,00 грн. (двадцять дев'ять мільйонів дев'ятсот шістдесят дві тисячі гривень 00 копійок).
Однак, ринкова вартість нових ліжок армійських двох ярусних типу «А» згідно ТУ, та ліжок польових розкладних станом на 21 березня 2023 року, складала: 3 731, 33 грн. за одиницю (три тисячі сімсот тридцять одна гривня, 33 копійки) без ПДВ з урахуванням доставки /транспортування.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_18 , знаходячись на робочому місці, за адресою: АДРЕСА_1 ), будучи військовою службовою особою, наділеною адміністративно-розпорядчими функціями, у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 8, 9, 10 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_19 , затвердженого наказом Командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 віл 12.12.2022 №322, всупереч інтересам служби, внаслідок недбалості та несумлінного ставлення до службових обов'язків, які на нього покладені, які виразились у не здійсненні контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, не дотриманні принципів максимальної економії та заощадливого використання бюджетних коштів, неналежному контролі за укладенням та виконанням договору від 21.03.2023 № 37 про закупівлю Товарів (за кошти Державного бюджету України)», у період часу з 21 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), допустив надлишкове (зайве) перерахування грошових коштів по Договору про закупівлю товарів, робіт або послуг від 21.03.2023 № 37 на рахунки « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ), у сумі 7 794 680,00 грн. (сім мільйонів сімсот дев'яносто чотири тисячі шістсот вісімдесят гривень), що перевищує двісті п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян і є тяжкими наслідками, хоча повинен був, міг та мав реальну можливість виконати свої посадові обов'язки належним чином.
Окрім того, полковник ОСОБА_7 будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 , тобто військовою службовою особовою, займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, перебуваючи на місці служби у м. Одеса всупереч вимог Конституції України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Положення про ІНФОРМАЦІЯ_8 , уклав 15 травня 2023 року від імені ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) в особі начальника ОСОБА_7 (далі по тексту - Замовник») та «ПГОІ ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) в особі директора ОСОБА_9 (далі по тексту Постачальник»), укладено «Договір №85 від 15.05.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних (за кошти Державного бюджету України)», (далі за текстом - Договір), відповідно до якого Постачальник зобов'язується у 2023 році поставити Замовникові меблі та приспособи різні (Ліжко армійське двоярусне розбірні типу «А» згідно ТУ) ДК 021:2015 39150000-8) (далі за текстом - Товар), а Замовник забезпечити приймання та оплату Товару виключно в кількості та за цінами згідно положень Договору.
Відповідно до пункту 3.1, ціна Договору становить 4 398 750,00 грн. (чотири мільйони триста дев'яносто вісім тисяч сімсот п'ятдесят гривень, 00 00 копійок). Ціна за одиницю Товару - відповідно Специфікації (Додаток №1).
Так, відповідно до Специфікації, яка є Додатком №1 до Договору, вартість одного ліжка (ліжко армійське 2-х ярусне типу «А» згідно ТУ) становить 5750 (п'ять тисяч сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок). Кількість штук в замовленні: 765 шт., (сімсот шістдесят п'ять). Загальна вартість пропозиції становить: 4 398 750,00 грн. (чотири мільйони триста дев'яносто вісім тисяч сімсот п'ятдесят гривень, 00 00 копійок).
Підписуючи зазначений договір, начальник ІНФОРМАЦІЯ_18 ОСОБА_7 , нехтуючи принципами ефективного використання бюджетних коштів, максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням, не вжив заходів щодо перевірки процедури закупівлі, дослідження та перевірки комерційних пропозицій інших учасників.
У подальшому, на підставі платіжних інструкцій, здійснено розрахунок між ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) по Договору на суму 4 398 750,00 грн. (чотири мільйони триста дев'яносто вісім тисяч сімсот п'ятдесят гривень, 00 00 копійок).
Однак, ринкова вартість нових ліжок армійських двох ярусних типу «А» згідно ТУ, та ліжок польових розкладних станом на 15 травня 2023 року, складала: 3 731, 33 грн. за одиницю (три тисячі сімсот тридцять одна гривня, 33 копійки) без ПДВ з урахуванням доставки /транспортування.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_18 , знаходячись на робочому місці, за адресою: АДРЕСА_1 ), будучи військовою службовою особою, наділеною адміністративно-розпорядчими функціями, у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 8, 9, 10 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_19 , затвердженого наказом Командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 віл 12.12.2022 №322, всупереч інтересам служби, внаслідок недбалості та несумлінного ставлення до службових обов'язків, які на нього покладені, які виразились у не здійсненні контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, не дотриманні принципів максимальної економії та заощадливого використання бюджетних коштів, неналежному контролі за укладенням та виконанням договору від 15.05.2023 № 85 про закупівлю Товарів (за кошти Державного бюджету України)», у період часу з 15 травня 2023 року по 31 грудня 2023 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), допустив надлишкове (зайве) перерахування грошових коштів по Договору про закупівлю товарів, робіт або послуг від 15.05.2023 № 85 на рахунки « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ), у сумі 1 544 282,55 грн. (один мільйон п'ятсот сорок чотири тисячі двісті вісімдесят дві гривні, 55 копійок ), що перевищує двісті п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян і є тяжкими наслідками,, хоча повинен був, міг та мав реальну можливість виконати свої посадові обов'язки належним чином.
Вподальшому, відповідно до наказу командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18 травня 2024 року (по особовому складу) №96, підполковника ОСОБА_7 , 23.06.1969, призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до п. 1 «Положення про Одеське ІНФОРМАЦІЯ_20 », затвердженого наказом Командувача Сил Логістики Збройних Сил України від 26 травня 2023 року №195, (далі - Положення) Одеське ІНФОРМАЦІЯ_21 ) є державною установою та входить до складу Збройних Сил України, яке створена з метою організації та виконання завдань квартирно-експлуатаційного забезпечення військових частин, закладів, установ та організацій ІНФОРМАЦІЯ_10 та ЗС України, дислокованих у військових гарнізонах у межах визначеної зони відповідальності у мирний час та особливий період.
Під час дії особливого періоду на ІНФОРМАЦІЯ_22 покладаються організація та виконання завдань квартирно-експлуатаційного забезпечення організаційних структур інших складових сектору безпеки і оборони України згідно чинного законодавства України.
Пунктом 2 Положення, визначено, що Одеське КЕУ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, нормативно-правовими актами Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, наказами та директивами ІНФОРМАЦІЯ_10 , Головнокомандувача Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_11 , наказами, розпорядженнями, окремими дорученнями ІНФОРМАЦІЯ_12 , розпорядженнями начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 та вимогами цього Положення.
До основних завдань ІНФОРМАЦІЯ_23 , згідно п. 3 Положення, серед іншого, віднесено утримання та експлуатацію фондів військових містечок, які перебувають у користуванні військових частин та забезпечення цих фондів комунальними послугами та енергоносіями, планування витрат та організація фінансування заходів квартирно-експлуатаційного забезпечення, забезпечення військових частин квартирним майном.
Пунктом 7 Положення визначено, що Одеське КЕУ очолює військовослужбовець, який призначається на посаду та звільняється з посади згідно чинного законодавства та має заступників. Начальник ІНФОРМАЦІЯ_23 є начальником для всього особового складу ІНФОРМАЦІЯ_23 .
Начальник ІНФОРМАЦІЯ_23 безпосередньо підпорядковується командувачу ІНФОРМАЦІЯ_3 і є прямим начальником для військовослужбовців і працівників ЗС України ІНФОРМАЦІЯ_23 .
Згідно примітки ст. 425 КК України, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноваженого командування.
Згідно Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, який затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 548 - XIV - військові посадові особи це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Відповідно ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 ст. 364 КК України, Службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
З огляду на викладене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є службовою особою, яка наділена адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями.
Згідно вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 15 Закону України «Про національну безпеку України» та пунктом 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_10 є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який, як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні, забезпечує реалізацію державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Згідно п. 8 Положення, начальник ІНФОРМАЦІЯ_23 зобов'язаний, серед іншого, здійснювати керівництво ІНФОРМАЦІЯ_24 та переданим у підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_25 та ІНФОРМАЦІЯ_26 (району), організовувати та контролювати виконання ними завдань, виконувати інші завдання квартирно-експлуатаційного забезпечення, в межах визначеної зони відповідальності та наданих повноважень.
Разом з цим, п. 9 Положення передбаченого, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_23 відповідає, серед іншого, за укладання мобілізаційних договорів щодо постачання матеріально-технічних засобів та послуг з метою квартирно-експлуатаційного забезпечення органів військового управління, військових частин, військово-навчальних закладів, установ ІНФОРМАЦІЯ_27 в особливий період; планування фінансових ресурсів для потреб квартирно-експлуатаційного забезпечення, ефективне використання бюджетних коштів за визначеними бюджетними програмами; забезпечення військових частин квартирним майном, накопичення та зберігання поточного та непорушного запасів квартирного майна.
Водночас, відповідно до ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (надалі - Статуту), будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_23 , полковник ОСОБА_7 , повинен свято і непорушно додержуватися Конституції та законів України, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, встановити в підпорядкованому підрозділі такий внутрішній порядок, який би гарантував неухильне виконання законів України і положень статутів ЗСУ.
Крім того, полковник ОСОБА_7 , як начальник військової установи зобов'язаний керувати фінансовою діяльністю КЕУ, розпоряджатися згідно із законодавством бюджетними коштами, забезпечувати ощадливе витрачання коштів у суворій відповідності із затвердженим кошторисом, берегти державне майно, тощо.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану» від 02 березня 2022 року №185, під час здійснення закупівель державні замовники повинні відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі» дотримуватись таких принципів здійснення оборонних закупівель як - максимальна економія та ефективність, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Проте, полковник ОСОБА_7 вчинив кримінальне правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби, яке полягає у недбалому ставленні військової службової особи до служби і спричиненні тяжких наслідків, вчинених в умовах воєнного стану, за наступних обставин.
У відповідності до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 (далі - Постанова) встановлюється порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Так, 25 травня 2023 року між ІНФОРМАЦІЯ_28 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) в особі начальника ОСОБА_7 (далі по тексту - Замовник») та «ПГОІ ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) в особі директора ОСОБА_9 (далі по тексту Постачальник»), укладено «Договір №89 від 25.05.2023 про закупівлю Товарів, (за кошти Державного бюджету України)», (далі за текстом - Договір), відповідно до якого Постачальник зобов'язується у 2023 році поставити Замовникові меблі (Ліжко армійське двоярусне розбірні типу «А» згідно ТУ) ДК 021:2015 39150000-8) (далі за текстом - Товар), а Замовник забезпечити приймання та оплату Товару виключно в кількості та за цінами згідно положень Договору.
Відповідно до пункту 3.1, ціна Договору становить 5 497 000,00 грн. (п'ять мільйонів чотириста дев'яносто сім тисяч гривень 00 копійок). Ціна за одиницю Товару - відповідно Специфікації (Додаток №1).
Так, відповідно до Специфікації, яка є Додатком №1 до Договору, вартість одного ліжка (ліжко армійське 2-х ярусне типу «А» згідно ТУ) становить 5750, 00 грн. (п'ять тисяч сімдесят п'ятдесят гривень 00 копійок). Кількість штук в замовленні: 956 шт. (дев'ятсот п'ятдесят шість штук). Загальна вартість пропозиції становить: 5 497 000,00 грн. (п'ять мільйонів чотириста дев'яносто сім тисяч гривень 00 копійок).
Підписуючи зазначений договір, начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_7 нехтуючи принципами ефективного використання бюджетних коштів, максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням, не вжив заходів щодо перевірки процедури закупівлі, дослідження та перевірки комерційних пропозицій інших учасників.
У подальшому, на підставі платіжних інструкцій, здійснено розрахунок між ІНФОРМАЦІЯ_28 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) по Договору на суму 5 497 000,00 грн. (п'ять мільйонів чотириста дев'яносто сім тисяч гривень 00 копійок)
Однак, ринкова вартість нових ліжок армійських двох ярусних типу «А» згідно ТУ, та ліжок польових розкладних станом на 25 травня 2023 року, складала: 3 731, 33 грн. за одиницю (три тисячі сімсот тридцять одна гривня, 33 копійки) без ПДВ з урахуванням доставки /транспортування.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_29 , за адресою: АДРЕСА_1 ), будучи військовою службовою особою, наділеною адміністративно-розпорядчими функціями, у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 8, 9, 10 Положення про Одеське квартирно-експлуатаційне управління, затвердженого наказом Командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 віл 27.10.2023 №364, всупереч інтересам служби, внаслідок недбалості та несумлінного ставлення до службових обов'язків, які на нього покладені, які виразились у не здійсненні контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, не дотриманні принципів максимальної економії та заощадливого використання бюджетних коштів, неналежному контролі за укладенням та виконанням договору від 25.05.2023 № 89 про закупівлю Товарів, робіт або послуг (за кошти Державного бюджету України)», у період часу з 25 травня 2023 року по 31 грудня 2023 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), допустив надлишкове (зайве) перерахування грошових коштів по Договору про закупівлю товарів, робіт або послуг від 25.05.2023 № 89 на рахунки « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ), у сумі 1 929 848, 52 грн. (один мільйон дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч вісімсот сорок вісім гривень п'ятдесят вісім копійок), що перевищує двісті п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян і є тяжкими наслідками,, хоча повинен був, міг та мав реальну можливість виконати свої посадові обов'язки належним чином.
В подальшому, полковник ОСОБА_7 будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 , тобто військовою службовою особовою, займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, перебуваючи на місці служби у м. Одеса всупереч вимог Конституції України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Положення про Одеське квартирно-експлуатаційне управління, уклав 26 червня 2023 року від імені ІНФОРМАЦІЯ_23 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) в особі начальника ОСОБА_7 (далі по тексту - Замовник») та «ПГОІ ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) в особі директора ОСОБА_9 (далі по тексту Постачальник»), укладено «Договір №121/1 від 26.06.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних та ліжок польових розкладних (за кошти Державного бюджету України)», (далі за текстом - Договір), відповідно до якого Постачальник зобов'язується у 2023 році поставити Замовникові меблі та приспособи різні (Ліжко армійське двоярусне розбірні типу «А» згідно ТУ) ДК 021:2015 39150000-8) (далі за текстом - Товар), а Замовник забезпечити приймання та оплату Товару виключно в кількості та за цінами згідно положень Договору.
Відповідно до пункту 3.1, ціна Договору становить 5 750 000,00 грн. (п'ять мільйонів сімсот п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок). Ціна за одиницю Товару - відповідно Специфікації (Додаток №1).
Так, відповідно до Специфікації, яка є Додатком №1 до Договору, вартість одного ліжка (ліжко армійське 2-х ярусне типу «А» згідно ТУ) становить 5750 (п'ять тисяч сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок). Кількість штук в замовленні: 1000 шт., (тисяча штук). Загальна вартість пропозиції становить: 5 750 000,00 грн. (п'ять мільйонів сімсот п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок).
Підписуючи зазначений договір, начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_7 , нехтуючи принципами ефективного використання бюджетних коштів, максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням, не вжив заходів щодо перевірки процедури закупівлі, дослідження та перевірки комерційних пропозицій інших учасників.
У подальшому, на підставі платіжних інструкцій, здійснено розрахунок між ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) по Договору на суму 5 750 000,00 грн. (п'ять мільйонів сімсот п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок).
Однак, ринкова вартість нових ліжок армійських двох ярусних типу «А» згідно ТУ, та ліжок польових розкладних станом на 26 червня 2023 року, складала: 3 731, 33 грн. за одиницю (три тисячі сімсот тридцять одна гривня, 33 копійки) без ПДВ з урахуванням доставки /транспортування.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_29 , за адресою: АДРЕСА_1 ), будучи військовою службовою особою, наділеною адміністративно-розпорядчими функціями, у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 8, 9, 10 Положення про Одеське квартирно-експлуатаційне управління, затвердженого наказом Командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 віл 26.05.2023 №195, всупереч інтересам служби, внаслідок недбалості та несумлінного ставлення до службових обов'язків, які на нього покладені, які виразились у не здійсненні контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, не дотриманні принципів максимальної економії та заощадливого використання бюджетних коштів, неналежному контролі за укладенням та виконанням договору від 26.06.2023 № 121/1 про закупівлю Товарів (за кошти Державного бюджету України)», у період часу з 26 червня 2023 року по 31 грудня 2023 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), допустив надлишкове (зайве) перерахування грошових коштів по Договору про закупівлю товарів, робіт або послуг від 26.06.2023 № 121/1 на рахунки « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ), у сумі 2 018 670,00 грн. (два мільйони вісімнадцять тисяч шістсот сімдесят гривень, 00 копійок ), що перевищує двісті п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян і є тяжкими наслідками, хоча повинен був, міг та мав реальну можливість виконати свої посадові обов'язки належним чином.
Враховуючи вищевикладене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_7 внаслідок недбалості та несумлінного ставлення до своїх службових обов'язків завдав тяжких наслідків (Державному бюджету України), на загальну суму 17 394 299, 45 грн (сімнадцять мільйонів триста дев'яносто чотири тисячі двісті дев'яносто дев'ять гривень, сорок копійок).
Так, 22.01.2026 ОСОБА_7 було затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04 серпня 2023 року № 1741 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до наказу командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18 грудня 2024 року (по особовому складу) №1647, підполковника ОСОБА_6 , призначено на посаду начальника відділу обліку та контролю за розподілом житлових приміщень - заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Таким чином встановлено, що полковник ОСОБА_6 перебував на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 з 04 серпня 2023 про 18 грудня 2024.
Відповідно до п. 1 «Положення про Одеське ІНФОРМАЦІЯ_20 », затвердженого наказом Командувача Сил Логістики Збройних Сил України від 27 жовтня 2023 року №364, (далі - Положення) Одеське ІНФОРМАЦІЯ_21 ) є державною установою та входить до складу Збройних Сил України, яке створена з метою організації та виконання завдань квартирно-експлуатаційного забезпечення військових частин, закладів, установ та організацій ІНФОРМАЦІЯ_10 та ЗС України, дислокованих у військових гарнізонах у межах визначеної зони відповідальності у мирний час та особливий період.
Під час дії особливого періоду на ІНФОРМАЦІЯ_22 покладаються організація та виконання завдань квартирно-експлуатаційного забезпечення організаційних структур інших складових сектору безпеки і оборони України згідно чинного законодавства України.
Пунктом 2 Положення, визначено, що Одеське КЕУ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, нормативно-правовими актами Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, наказами та директивами ІНФОРМАЦІЯ_10 , Головнокомандувача Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_11 , наказами, розпорядженнями, окремими дорученнями ІНФОРМАЦІЯ_12 , розпорядженнями начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 та вимогами цього Положення.
До основних завдань ІНФОРМАЦІЯ_23 , згідно п. 3 Положення, серед іншого, віднесено утримання та експлуатацію фондів військових містечок, які перебувають у користуванні військових частин та забезпечення цих фондів комунальними послугами та енергоносіями, планування витрат та організація фінансування заходів квартирно-експлуатаційного забезпечення, забезпечення військових частин квартирним майном.
Пунктом 7 Положення визначено, що Одеське КЕУ очолює військовослужбовець, який призначається на посаду та звільняється з посади згідно чинного законодавства та має заступників. Начальник ІНФОРМАЦІЯ_23 є начальником для всього особового складу ІНФОРМАЦІЯ_23 .
Начальник ІНФОРМАЦІЯ_23 безпосередньо підпорядковується командувачу ІНФОРМАЦІЯ_3 і є прямим начальником для військовослужбовців і працівників ЗС України ІНФОРМАЦІЯ_23 .
Згідно примітки ст. 425 КК України, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноваженого командування.
Згідно Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, який затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 548 - XIV - військові посадові особи це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Відповідно ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 ст. 364 КК України, Службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
З огляду на викладене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , є службовою особою, яка наділена адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями.
Згідно вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 15 Закону України «Про національну безпеку України» та пунктом 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_10 є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який, як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні, забезпечує реалізацію державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Згідно п. 8 Положення, начальник ІНФОРМАЦІЯ_23 зобов'язаний, серед іншого, здійснювати керівництво ІНФОРМАЦІЯ_24 та переданим у підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_25 та ІНФОРМАЦІЯ_26 (району), організовувати та контролювати виконання ними завдань, виконувати інші завдання квартирно-експлуатаційного забезпечення, в межах визначеної зони відповідальності та наданих повноважень.
Разом з цим, п. 9 Положення передбаченого, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_23 відповідає, серед іншого, за укладання мобілізаційних договорів щодо постачання матеріально-технічних засобів та послуг з метою квартирно-експлуатаційного забезпечення органів військового управління, військових частин, військово-навчальних закладів, установ ІНФОРМАЦІЯ_27 в особливий період; планування фінансових ресурсів для потреб квартирно-експлуатаційного забезпечення, ефективне використання бюджетних коштів за визначеними бюджетними програмами; забезпечення військових частин квартирним майном, накопичення та зберігання поточного та непорушного запасів квартирного майна.
Водночас, відповідно до ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (надалі - Статуту), будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_23 , полковник ОСОБА_6 , повинен свято і непорушно додержуватися Конституції та законів України, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, встановити в підпорядкованому підрозділі такий внутрішній порядок, який би гарантував неухильне виконання законів України і положень статутів ЗСУ.
Крім того, полковник ОСОБА_6 , як начальник військової установи зобов'язаний керувати фінансовою діяльністю КЕУ, розпоряджатися згідно із законодавством бюджетними коштами, забезпечувати ощадливе витрачання коштів у суворій відповідності із затвердженим кошторисом, берегти державне майно, тощо.
Так, указом Президента «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, з 05:30 24.02.2022 строком на 30 діб на території України введено воєнний стан, який в подальшому був неодноразово продовжений Указами Президента і діє по теперішній час.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану» від 02 березня 2022 року №185, під час здійснення закупівель державні замовники повинні відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі» дотримуватись таких принципів здійснення оборонних закупівель як - максимальна економія та ефективність, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Проте, полковник ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби, яке полягає у недбалому ставленні військової службової особи до служби і спричиненні тяжких наслідків, вчинених в умовах воєнного стану, за наступних обставин.
У відповідності до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 (далі - Постанова) встановлюється порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Так, 28 листопада 2024 року між ІНФОРМАЦІЯ_28 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) в особі начальника ОСОБА_6 (далі по тексту - Замовник») та «ПГОІ ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) в особі директора ОСОБА_9 (далі по тексту Постачальник»), укладено «Договір №157 від 28.11.2024 про закупівлю Товарів, робіт або послуг (за кошти Державного бюджету України)», (далі за текстом - Договір), відповідно до якого Постачальник зобов'язується у 2024 році поставити Замовникові меблі (Ліжко армійське двоярусне розбірні типу «А» згідно ТУ) ДК 021:2015 39140000-5) (далі за текстом - Товар), а Замовник забезпечити приймання та оплату Товару виключно в кількості та за цінами згідно положень Договору.
Відповідно до пункту 3.1, ціна Договору становить 1 929 260,00 грн. (один мільйон дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч двісті шістдесят тисяч гривень 00 копійок). Ціна за одиницю Товару - відповідно Специфікації (Додаток №1).
Так, відповідно до Специфікації, яка є Додатком №1 до Договору, вартість одного ліжка (ліжко армійське 2-х ярусне типу «А» згідно ТУ) становить 5077, 00 грн. (п'ять тисяч сімдесят сім гривень 00 копійок). Кількість штук в замовленні: 380 шт. (триста вісімдесят штук). Загальна вартість пропозиції становить: 1 929 260,00 грн. (один мільйон дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч двісті шістдесят тисяч гривень 00 копійок).
Підписуючи зазначений договір, начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 , нехтуючи принципами ефективного використання бюджетних коштів, максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням, не вжив заходів щодо перевірки процедури закупівлі, дослідження та перевірки комерційних пропозицій інших учасників.
У подальшому, на підставі платіжних інструкцій, здійснено розрахунок між ІНФОРМАЦІЯ_28 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) по Договору на суму 1 929 260,00 грн. (один мільйон дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч двісті шістдесят тисяч гривень 00 копійок).
Однак, ринкова вартість 380 нових ліжок армійських двох ярусних типу «А» згідно ТУ, станом на 28 листопада 2024 року, складала: 1 417 905,4 грн. (один мільйон чотириста сімнадцять тисяч дев'ятсот п'ять гривень чотири копійки) без ПДВ з урахуванням доставки /транспортування
Таким чином, ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_29 , за адресою: АДРЕСА_1 ), будучи військовою службовою особою, наділеною адміністративно-розпорядчими функціями, у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 58, 59, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 8, 9, 10 Положення про Одеське квартирно-експлуатаційне управління, затвердженого наказом Командувача ІНФОРМАЦІЯ_3 віл 27.10.2023 №364, всупереч інтересам служби, внаслідок недбалості та несумлінного ставлення до службових обов'язків, які на нього покладені, які виразились у не здійсненні контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, не дотриманні принципів максимальної економії та заощадливого використання бюджетних коштів, неналежному контролі за укладенням та виконанням договору від 28.11.2024 №157 про закупівлю Товарів, робіт або послуг (за кошти Державного бюджету України)», у період часу з 28 листопада 2023 року по 31 грудня 2023 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), допустив надлишкове (зайве) перерахування грошових коштів по Договору про закупівлю товарів, робіт або послуг від 28.11.2024 №157 на рахунки « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 ), у сумі 550 354, 60 грн. (п'ятсот п'ятдесят тисяч триста п'ятдесят чотири гривні шістдесят копійок), що перевищує двісті п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян і є істотною шкодою, хоча повинен був, міг та мав реальну можливість виконати свої посадові обов'язки належним чином.
22.01.2026 ОСОБА_7 затримано в порядку ст. ст. 208, 615 КПК України.
22.01.2026 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України, а саме у недбалому ставленні військової службової особи до служби, що заподіяло тяжкі наслідки, вчиненому в умовах воєнного стану.
23.01.2026 відносно підозрюваного ОСОБА_7 слідчим суддею ІНФОРМАЦІЯ_31 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 22.03.2026 включно.
20.03.2026 відносно підозрюваного ОСОБА_7 слідчим суддею ІНФОРМАЦІЯ_31 продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 21.04.2026 включно.
Окрім того, 22.01.2026 ОСОБА_6 затримано в порядку ст. ст. 208, 615 КПК України.
22.01.2026 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України, а саме у недбалому ставленні військової службової особи до служби, що заподіяло тяжкі наслідки, вчиненому в умовах воєнного стану.
23.01.2026 відносно підозрюваного ОСОБА_6 слідчим суддею ІНФОРМАЦІЯ_31 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 22.03.2026 включно.
23.01.2026 відносно підозрюваного ОСОБА_6 слідчим суддею ІНФОРМАЦІЯ_31 продовжено строк дії обов?язків, передбачених ст. 194 КПК України до 22.03.2026 включно.
Постановою керівника ІНФОРМАЦІЯ_32 від 13.03.2026 строк досудового розслідування продовжено до 21.04.2026 включно.
Обґрунтованість підозри вищезазначеним особам підтверджується в сукупності наступними матеріалами кримінального провадження: протоколом затримання ОСОБА_6 від 22.01.2026; протоколом огляду веб сторінок електронної системи публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_33 » від 18.08.2025; протоколом обшуку від 22.01.2026; договором №157 від 28.11.2024 про закупівлю Товарів, робіт або послуг (за кошти Державного бюджету України»; протоколом затримання ОСОБА_7 від 22.01.2026; протоколом обшуку від 22.01.2026; договором №121/1 від 26.06.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних та ліжок польових розкладних (за кошти Державного бюджету України)»; договором №89 від 25.05.2023 про закупівлю Товарів, (за кошти Державного бюджету України; договором №85 від 15.05.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних (за кошти Державного бюджету України; договором №37 від 21.03.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних та ліжок польових розкладних (за кошти Державного бюджету України)»; договором №8 від 06.02.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних (за кошти Державного бюджету України)»; договором №3 від 19.01.2023 про закупівлю ліжок армійських двох'ярусних (за кошти Державного бюджету України)»; висновком судової товарознавчої, очіночно-економічної експертизи №15-12/25 від 15.07.2025, висновком судово-технічної експертизи документів №284-34-26 від 29.01.2026, висновком судово-технічної експертизи документів №284-2-34-26 від 30.01.2026, висновком судово-технічної експертизи документів №284-3-34-26 від 02.02.2026, висновком судово-технічної експертизи документів №284-4-34-26 від 30.01.2026, висновком судової почеркознавчої експертизи документів №283-34-26 від 30.01.2026, висновком судової почеркознавчої експертизи документів №283-2-34-26 від 03.02.2026, висновком судової почеркознавчої експертизи документів №283-3-34-26 від 04.02.2026, висновком судово-технічної експертизи документів №285-34-26 від 03.02.2026, висновком судової почеркознавчої експертизи документів №282-34-26 від 02.02.2026, висновком судової товарознавчої, очіночно-економічної експертизи №15-12/25 від 15.07.2025, допитом свідка ОСОБА_10 від 26.03.2026, допитом свідка ОСОБА_11 від 25.03.2026, допитом свідка ОСОБА_12 від 25.03.2026, допитом свідка ОСОБА_13 09.03.2026, допитом свідка ОСОБА_14 від 09.03.2026, допитом свідка ОСОБА_15 від 02.04.2026, допитом свідка ОСОБА_16 від 02.04.2026, допитом свідка ОСОБА_17 від 02.04.2026, протоколом огляду електронної системи публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_33 », від 27.03.2026, та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Закінчити досудове розслідування, у передбачений п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України строк, протягом 3 (трьох) місяців з дня повідомлення вищезазначеним особам про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, не представляється можливим, оскільки для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати наступне:
- вирішити питання щодо виділення матеріалів досудового розслідування в окреме кримінальне провадження відносно підозрюваного ОСОБА_6
- встановити місце знаходження ліжок армійських тип А та П, які відповідно до документації яка отримання в ході проведення тимчасового доступу до речей і документів, передані ІНФОРМАЦІЯ_9 до військових частин НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_4 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 ;
- отримати тимчасовий доступу до ліжок, по одному зразку за кожним договором, які повинні відповідно до документів передувати у військових частин НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_4 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 ;
- провести огляд отриманих зразків за участю спеціаліста з метою встановлення відповідності поставленого товару специфікації, яка зазначена в укладених договорах
- призначити товарознавчу експертизу на вирішення якої поставити питання, щодо вартості кожного ліжка на момент укладання конкретного договору;
- отримати тимчасовий доступ до первинної бухгалтерської документації, яка перебуває у володінні « ІНФОРМАЦІЯ_17 », пов'язаної з укладанням і виконанням угод, які укладались с КЕВ ( ІНФОРМАЦІЯ_34 ;
- отримати тимчасовий доступ до реєстраційних справ « ІНФОРМАЦІЯ_17 »
- за результатами товарознавчої призначити комісійну судово-економічну експертизу;
- отримати результати проведеного службового розслідування призначеного органом досудового розслідування;
- провести огляди усіх документів, тимчасовий доступ до яких було отримано в ході проведення досудового розслідування;
- допитати в якості свідків працівників « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 )
- встановити та допитати свідків у кримінальному провадженні;
- отримати та долучити до матеріалів провадження відповіді на доручення слідчого оперативному підрозділу про проведення слідчих (розшукових) дій;
- встановити інших учасників злочинної діяльності та повідомити їм про підозру;
- виконати з підозрюваним та його захисниками вимоги ст. 290 КПК України;
- скласти обвинувальний акт, реєстр матеріалів досудового розслідування, здійснити інші процесуальні та слідчі дії, у виконанні яких може виникнути необхідність під час подальшого досудового розслідування.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них буде отримано відомості, які будуть використані як докази факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження, зокрема, лише після встановлення всіх обставин злочину можливо визначити остаточну правову кваліфікацію, встановити коло осіб, причетних до вчинення злочину, а також надати оцінку доказам.
Обставинами, що перешкоджали здійснити вищевказані процесуальні дії раніше є особлива складність кримінального провадження, яка виявляється у великій кількості проведених слідчих (розшукових) та процесуальних дій, експертних досліджень, які проводяться, із великою завантаженістю експертних установ, що в свою чергу перешкоджає вчасному отриманню відповідних висновків експертів, інші об'єктивні причини (виконання оперативним підрозділом доручень слідчого про проведення слідчих дій).
Положеннями ч. 4 ст. 219 КПК України визначено, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Згідно із ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до шести місяців - якщо його неможливо закінчити внаслідок особливої складності провадження.
З урахування сукупності викладеного, враховуючи думку учасників процесу, прокурора, який клопотання підтримав, просив задовольнити, підозрюваного ОСОБА_7 та його захисника, які не заперечували стосовно задоволення клопотання, підозрюваного ОСОБА_6 та його захисника, які щодо вирішення питання про задоволення клопотання заишили на розсуд суду, слідчий суддя вважає клопотання слідчого слід задовольнити.
Керуючись ст.ст.219,294,295-1 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_8 - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025150020003078 від 06.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України, до 5 (п'яти) місяців, тобто до 21.06.2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1