Постанова від 21.04.2026 по справі 460/15821/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2026 рокуЛьвівСправа № 460/15821/25 пров. № А/857/12914/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Шевчук С. М.

суддів -Кухтея Р. В.

за участю секретаря судового засідання Носа С. П. Вовка А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 січня 2026 року у справі № 460/15821/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання дії та бездіяльності протиправними,

місце ухвалення судового рішення м.Рівне

Розгляд справи здійснено за правиламизагального позовного провадження

суддя у І інстанціїК.М.Недашківська

дата складання повного тексту рішення22.01.2026

ВСТАНОВИВ:

І. ОПИСОВА ЧАСТИНА

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Головного управління ДПС України у Рівненській області (далі - Відповідач), в якому позивач просив суд визнати протиправними та скасувати: податкове повідомлення-рішення №4823/1700240523 від 19 березня 2025 року; податкове повідомлення-рішення №4818/1700240523 від 19 березня 2025 року; податкове повідомлення-рішення №4820/1700240523 від 19 березня 2025 року; податкове повідомлення-рішення №4822/1700240523 від 19 березня 2025 року; податкове повідомлення-рішення №4811/1700240523 від 19 березня 2025 року.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22 січня 2026 року у справі № 460/15821/25 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС України у Рівненській області (вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023; код ЄДРПОУ ВП 44070166) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовлено повністю.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В доводах апеляційної скарги вказує, що висновок про отримання позивачем оподаткованого доходу є недоведеним та прямо суперечить наданим доказам. Окрім того, судом проігноровано низку нормативно-правових актів, які підлягали обов'язковому застосуванню. Зокрема судом першої інстанції проігноровано доводи щодо відсутності у контролюючого органу первинних документів під час проведення перевірки і винесення оспорюваних податкових повідомлень-рішень. Вказує, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області було проігноровано вимоги статті 44 ПКУ щодо обов'язкового використання первинних документів як доказової бази для визначення доходів платника податків. Податковий орган, здійснюючи перевірку, не досліджував жодного документа, який би підтверджував фактичне отримання ОСОБА_1 коштів від компанії Fenix International Ltd у розумінні положень бухгалтерського та податкового обліку - ані виписок з банківських рахунків, ані платіжних доручень, ані довідок від платіжних провайдерів чи самої платформи OnlyFans.

Висновок суду першої інстанції щодо будь-якої належності позивача ОСОБА_1 до онлайн платформи OnlyFans, та отримання доходу з цієї платформи не відповідає дійсним обставинам справи. Судом першої інстанції не було враховано, що фактично вся податкова перевірка ґрунтується на двох документах, які були долучені відповідачем: лист ДПС України від 02.10.2024 року № 7331/7/99-00-24-04-03-07 та лист від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd», офіційний переклад якого був долучений Відповідачем на виконання ухвали суду від 04.11.2025 року.

Скаржник зазначає, що подані відповідачем документи складаються з 6 аркушів, про що свідчить прошивка на звороті шостого аркушу даного документа, яка скріплена печаткою «Для документів» та підписом начальника управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Рівненській області. Мова даного документу - англійська, як і повинно бути, так як автором документу є британський суб'єкт господарювання.

Однак, на відміну від всіх останніх сторінок даного документу, п'ята та шоста сторінки («Додаток 1» та «Додаток 2» відповідно) складені українською мовою, що неможливо в даній ситуації, та свідчить про її підробку та відсутність в оригіналі відповіді. Більш того в листі британського суб'єкта господарювання жодним чином не згадується «Додаток 2», що в черговий раз свідчить про відсутність даного аркушу в оригіналі листа та підробку даного доказу, а «Додаток 1» згідно перекладу містить «детальну інформація про різні заголовки», однак ніяким чином не персональні дані суб'єкта оподаткування.

За приведених обставин скаржник стверджує, що інформація викладена на п'ятому та шостому аркушах даного документа є недостовірною, не відповідає оригіналу листа британського суб'єкта господарювання та створена самим відповідачем.

Як наслідок позивач вважає, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про належність та допустимість зазначеного доказу, що призвело до винесення оскаржуваного рішення по справі. Оскільки оскаржуване рішення обґрунтовується в тому числі і описаним доказом.

Також позивач зазначає, що копія нотаріально посвідченого перекладу листа Королівської податкової митної служби Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024, посвідченого приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Мельничук М.С. за реєстровим № 1090 від 13.10.2025 року. Скаржник також зазначає про відсутність в перекладі такого документу як «Додаток 2».

Із системного аналізу інформації на аркуші під номером 5, а саме таблиці (оскільки саме вона була виконана в оригіналі на англійській мові, а не напис над нею), не зрозуміло яким чином ГУ ДПС України чи відповідач змогли ідентифікувати позивача, адже РНОКПП відсутній, а всі інші дані не дають об'єктивної можливості впевнитися, що саме позивач є даним суб'єктом. Стверджує, що позивач немає ніякого відношення до електронної адреси названої позивачем. Тобто судом першої інстанції зроблено хибний висновок щодо правильної ідентифікації ОСОБА_1 під час проведення перевірки відповідачем.

Крім того скаржник звертає увагу суду на наказ Мінфіну "Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн" від 16.04.2022 року № 118 згідно якого ДПС звертається з спеціальним запитом до компетентних органів іноземних країн у якому має бути зазначено: ПІБ особи; ІПН особи; місце народження; громадянство; місце постійного проживання. Однак, як вбачається з матеріалів судової справи, відповідачем спеціальні запити до компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії не надсилались.

Чинне законодавство чітко обмежує можливість для податкового органу застосувати інформацію, отриману в межах автоматичного обміну CRS, для визначення податкових зобов'язань.

Окрім цього якщо досліджувати банківську виписку з рахунку фізичної особи ОСОБА_1 за рахунком, наявної в матеріалах справи, валюта рахунку USD, то стає видно, що жодних зарахувань від Fenix International LTD у період з 01.01.2022 по 31.12.2022 рік ОСОБА_1 не отримувала.

Внаслідок цього податкові повідомлення-рішення базуються на припущеннях, а не на фактах, підтверджених документами.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, у якому заперечує проти задоволення апеляційної скарги та просить суд залишити рішення суду першої інстанції без змін, з мотивів аналогічних тим, що викладені судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.

Про дату, час та місце розгляду справи відповідач та позивач в особі її представника повідомлені через електронний кабінет сервісу "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), підтвердженням чого є відповідні дані автоматизованої системи документообігу суду.

В судовому засіданні представник позивача Алфєєв Д.М. надав пояснення та підтримав доводи апеляційної скарги. Представник відповідача Степанець М.В. в судовому засіданні надала пояснення та заперечила проти доводів апеляційної скарги.

ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Ухвалюючи судове рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що є доведеним факт отримання апелянтом доходу джерелом походження за межами України, але при цьому вказаний дохід позивачем не декларувався, обов'язкові податки і платежі не сплачено, тому підстави для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відсутні.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Керівником Головного управління ДПС України у Рівненській області винесений наказ «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 » від 24.12.2024 №3133-п (далі - Наказ №3133-п), яким, на підставі статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпунктів 78.1.1, 78.1.2 пункту 78.1, пункту 78.4, пункту 78.4, пункту 78.6 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82, підпункту 102.2.1 пункту 102.2 статті 102, підпунктів 69.2-2, 69.35-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, відповідно до листа ДПС України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 та інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, щодо фізичних осіб - резидентів України, які одержали доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, за 2022 рік, наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , з 27.01.2025, тривалістю 10 робочих днів; перевірку провести з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан та доходи, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, повноти декларування отриманих доходів та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб і військового збору (а.с. 178 том 1).

Контролюючим органом сформоване повідомлення від 24.12.2024 №518/Ж4/17-00-24-05-17 на підставі Наказу №3133-п, щодо проведення з 24.12.2024 документальної позапланової невиїзної перевірки за адресою: АДРЕСА_2 (каб. №204) (далі - Повідомлення №518/Ж4/17-00-24-05-17) (а.с. 179 том 1).

Головним державним інспектором відділу планових та позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Рівненській області, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан і доходи за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, повноти декларування отриманих доходів та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб і військового збору фізичної особи ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи НОМЕР_1 , за результатами якої складений Акт «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан та доходи, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, повноти декларування отриманих доходів та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб і військового збору» від 13.02.2025 №2949/Ж5/17-00-24-05-18/3695410049 (далі - Акт перевірки) (а.с. 19 том 1).

На підставі акта перевірки контролюючим органом винесені податкові повідомлення-рішення від 12.03.2025:

№4823/1700240523 форми «Р», яким визначено (збільшено) суму податкового зобов'язання та штрафні санкції за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 287113,79 грн (основний платіж - 229691,03 грн; штрафна санкція - 57422,76 грн) (далі - ППР №4823/1700240523) (а.с. 52 том 1);

№4818/1700240523 форми «Р», яким визначено (збільшено) суму податкового зобов'язання та штрафні санкції за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 23926,15 грн (основний платіж - 19140,92 грн; штрафна санкція - 4785,23 грн) (далі - ППР №4818/1700240523) (а.с. 55 том 1);

№4820/1700240523 форми «ПС» - штрафна (фінансова) санкція за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 340,00 грн (далі - ППР №4820/1700240523) (а.с. 58 том 1);

№4822/1700240523 форми «ПС» - штрафна (фінансова) санкція за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 1020,00 грн (далі - ППР №4822/1700240523) (а.с. 61 том 1);

№4811/1700240523 форми «ПС» - штрафна (фінансова) санкція за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 8000,00 грн (далі - ППР №4811/1700240523) (а.с. 64 том 1).

ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

З матеріалів справи убачається, що ППР:

№4823/1700240523 форми «Р» визначено (збільшено) суму податкового зобов'язання та штрафні санкції для позивача за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 287113,79 грн (основний платіж - 229691,03 грн; штрафна санкція - 57422,76 грн);

№4818/1700240523 форми «Р», яким визначено (збільшено) суму податкового зобов'язання та штрафні санкції для позивача за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 23926,15 грн (основний платіж - 19140,92 грн; штрафна санкція - 4785,23 грн), суд зазначає таке.

Підставою для ухвалення таких ППР слугували висновки акту перевірки від 13.02.2025 №2949/Ж5/17-00-24-05-18/ НОМЕР_1 , в ході якої встановлено, що платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 за період, що перевірявся, податкової декларації про майновий стан і доходи за результатами звітного (податкового) 2022 році до контролюючого органу не подано, що призвело до заниження загального річного оподатковуваного доходу за період за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 на суму 1276061,30 грн.

Відповідно до інформації Державної податкової служби України (лист від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-03-07 (вх. ГУ ДПС № 3229/8/17-00 від 02.10.2024)) з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, платник податків - фізична особа ОСОБА_1 у періоді з 01.01.2022 по 31.12.2022 окрім отриманих доходів, обов'язок щодо відображення яких у податковій декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, фактично отримала дохід з джерел походження за межами України, створивши контент на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFans, за 2022р. на загальну суму 34895 доларів США, що в перерахунку у гривню за офіційним курсом Національного банку України на 31.12.2022 року склав 1276061,30 грн., з якого не сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за результатами річного декларування.

Платник податків - фізична особа ОСОБА_1 у 2022 році згідно інформації, яка надійшла листом Державної податкової служби України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-03-07 (вх. ГУ ДПС № 3229/8/17-00 від 02.10.2024) з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії мала взаємовідносини з наступними суб'єктами:

«Fenix International Ltd» (номер компанії 10354575), юридична адреса: 9th Floor, 107 Cheapside, United Kingdom, London, EC2V 6DN у 2022 році отриманий дохід з джерел походження за межами України, створивши контент на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFans, у сумі 34 895 доларів США, що в перерахунку у гривню за офіційним курсом Національного банку України на 31.12.2022 року склав 1276061,30 грн.

Відповідно до підпункту 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Головним управлінням ДПС у Рівненській області на податкову адресу платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 надіслано рекомендованого листа з повідомленням про вручення поштового відправлення від 10.10.2024 №10372/6/17-00 24-01-06 та було повідомлено про необхідність надання податкової інформації, документальних підтверджень та обов'язку подання декларації про майновий стан і доходи.

Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №0600971651269 повернуто до відправника - ГУ ДПС у Рівненській області з відміткою «за закінченням терміну зберігання» - 27.10.2024.

Копію Наказу №3133-п та Повідомлення від 24.12.2024 №518/Ж4/17-00 24-05-17 про дату початку та місце проведення перевірки надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення від 25.12.2024 №3301800046816 на податкову адресу платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення повернуто до відправника 11.01.2025 з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Однак, як слідує з матеріалів справи, фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 первинні документи до перевірки не надано, про що складено акт від 27.01.2025 за №127/Ж6/17-00-24-05-19, що засвідчує факт ненадання документів фізичною особою ОСОБА_1 до проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та направлено даний акт рекомендованим повідомленням про вручення №3302300099715 та повернуто Відправнику з відміткою поштової служби «за закінченням терміну зберігання» - 11.02.2025.

Під час проведення перевірки фізичній особі - платнику податків ОСОБА_1 надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення запит №4 від 28.01.2025 про надання документів.

Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №3302300099189 повернуто Відправнику з відміткою поштової служби «за закінченням терміну зберігання».

Згідно інформації, яка надійшла від Державної податкової служби України (лист від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-03-07 (вх. ГУ ДПС №3229/8/17-00 від 02.10.2024)) з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, платник податків - фізична особа ОСОБА_1 в 2022 році отримала дохід з джерел походження за межами України, створивши контент на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFans, на загальну суму 34895 доларів США, що в перерахунку у гривню за офіційним курсом Національного банку України на 31.12.2022 становить 1276061,30 грн., який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Згідно з підпунктом 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України, відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції (держави, території) згідно із законодавством, міжнародними договорами України.

За приписами статті 72 ПК України контролюючий орган має право на отримання та використання у своїй діяльності інформації від банків та інших фінансових установ.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/ або програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.

11.08.1993 набула чинності Конвенція про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, ухвалена Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (далі - Конвенція).

01.07.2009 набула чинності Конвенція про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010, яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17 грудня 2008 року № 677-VI та від 11 січня 2013 року № 21-VII (зі змінами - з 01.09.2013).

Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів , що стосуються податків будь-якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно-територіальних одиниць, або місцевих органів влади тієї мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.

Відповідно до пункту 2 статті 27 Конвенції будь-яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, що одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органом влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень.

Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.04.2022 №118 (далі - Порядок №118).

Порядок №118 спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн за спеціальними запитами про надання податкової інформації, а також в межах спонтанного обміну податковою інформацією, що є необхідною або передбачуваною доречною для виконання чи застосування законодавства України або інших країн стосовно податків на які поширюються дії Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, ратифікованих Законом України від 17.02.2008 №677 VI із застереженнями та/або міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування, а також інших чинних міжнародних договорів України, що передбачають обмін податковою інформацією (п.1 розд.1 Порядок №118).

Відповідно до підпункту 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227, зі змінами, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції (держави, території) згідно із законодавством, міжнародними договорами України.

З урахуванням приведених положень законодавства Державною податковою службою України від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії отримано у законний спосіб податкову інформацію щодо доходів, які отримали громадяни України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що отримавши лист ДПС України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-03-07 (у якому зазначено про надіслання інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993), стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання Fenix International Ltd за створення контенту на платформі Only Fans за 2020-2022 роки, у додатку до якого у переліку фізичних осіб зазначена також ОСОБА_1 , як особа яка в 2022 році отримала дохід з джерел походження за межами України, створивши контент на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFans, на загальну суму 34895 доларів США.

При цьому судом установлено, що лист Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання Fenix International Ltd за створення контенту на платформі Only Fans за 2020 - 2022 роки складається з описової частини англійською мовою та файлів Excel.

З урахуванням викладеного апеляційний суд вважає, що інформація отримана від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника підпадає під ознаки податкової інформації.

Окрім вказаного судом апеляційної інстанції також ураховано, що відповідно до пункту 11 Умов обслуговування, які оприлюднені на сайті, користувачі (далі - Творці), які налаштували свій обліковий запис OnlyFans для публікації вмісту для перегляду шанувальниками, відповідають за свої податкові справи та гарантують, що повідомили та будуть повідомляти в майбутньому про всі платежі, які вони отримують у зв'язку із використанням OnlyFans, відповідному податковому органу у їх юрисдикції, як цього вимагає закон. Творці самостійно несуть відповідальність за своєчасне подання податкових декларацій та сплату будь - яких податків з їх доходів на OnlyFans.

Британський суб'єкт господарювання Fenix International Ltd надає свою платформу OnlyFans для монетизації контенту, який надається особисто українським Творцям, за можливість монетизації свого контенту комісія OnlyFans становить 20% від суми доходу.

Для отримання доходу на платформі OnlyFans створюється акаунт, система пропонує пройти верифікацію.

Щоб пройти верифікацію, вибирають країну і вказують рік особи, неповнолітні не допускаються до верифікації та роботи з майданчиком. Для верифікації використовують будь - який офіційний документ: закордонний паспорт, ID картка, водійські права тощо. Після чого проводиться порівняння фото онлайн та фото з документа. Після завершення процедури верифікації Творець приєднується до OnlyFans. Потім у розділі "Банківська операція" в налаштуваннях акаунта додаються реквізити банківського рахунку для отримання доходу. З платформи гроші автоматично надходять до платіжної системи, а звідти перераховуються на банківську картку.

При реєстрації у будь-якій платіжні системі необхідно підготувати банківську картку та встановити з'єднання з інтернет-банкінгом, забезпечивши необхідний баланс для верифікації. Першим кроком є введення основних даних - імені, прізвища, країни, валюти рахунку та електронної адреси. Важливо вибрати валюту рахунку та пароль. Для забезпечення безпеки необхідно ввести номер мобільного телефону та отримати перевірчий код. Це ефективно захищає офіційні дані та унеможливлює несанкціонований доступ. При введенні особистих даних до платіжної системи Творці вказують адресу, місто, поштовий індекс та дату народженні, забезпечуючи відповідність з інформацією у паспорті. Реєстрація в платіжній системі завершується створенням пін - коду для максимального захисту рахунку. Цей фінальний захід забезпечує конфіденційність фінансових операцій та гарантує безпеку користування платіжною системою.

Підсумовуючи викладене твердження апелянта, що висновки про отриманий дохід не підтверджуються належними доказами, спростовуються матеріалами справи, а саме письмовою відповіддю податкового органу Великої Британії щодо виплат доходів від Fenix International Ltd (OnlyFans), яка підтверджує факт участі позивача в платформі OnlyFans, як отримувача виплат.

Отже, використання відповідачем міжнародної податкової інформації було законним і виправданим, а отримані відомості - достовірними. Жодних вимог щодо первинних документів від іноземної компанії ПК України не висуває; достатнім є сам факт отримання офіційних даних від компетентного органу іншої держави.

Стосовно ж необхідності оподаткування такого доходу, то суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 ПК України).

Пунктом 37.2 статті 37 ПК України зазначено, що податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку.

Відповідно до підпункту 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України.

Згідно з підпунктом 14.1.55 пункту 14.1 статті 14 ПК України, дохід, отриманий з джерел за межами України - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних органам ДПС.

За приписами підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 ПК України платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Пунктом 163.1 статті 163 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування резидента є:

- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

- іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Порядок нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначено статтею 168 ПК України.

Згідно з підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 ПК України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Відповідно до пункту 179.1 статті 179 ПК України платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

Платник податків зобов'язаний зазначити іноземні доходи в рядку 10.10 податкової декларації про майновий стан і доходи «Доходи, отримані з джерел за межами України», вказавши розмір та суму податку і військового збору, а також назву країни, з якої отримано іноземні доходи та валюту, в якій такі доходи нараховані.

Підпунктом «б» пункту 171.2 статті 171 ПК України визначено, що відповідальність за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету є платник податку.

Підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію (далі - податкова декларація), та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 Кодексу (18 відсотків).

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 ПК України (пп. 1.2 п. 161 підр. 10 розд. ХX Перехідних Положень ПК України).

Відповідно пп. 1.4 п. 161 підр. 10 розд. ХX Перехідних Положень ПК України, нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються порядку, встановленому статтею 168 Кодексу, за ставкою, визначеною пп. 1.3 цього пункту.

Згідно з пп. 1.5 п. 161 підр. 10 розд. ХX Перехідних Положень ПК України, відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 Кодексу.

Фінансова відповідальність, ще встановлюється згідно з іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, може застосовуватися у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

При цьому, п. 11 підрозділу 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Одночасно доходи, визначені статтею 163 ПК України є об'єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 відсотків від об'єкта оподаткування (підпункт 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Водночас, відповідно до підпункту 170.11.1 пункту 170.11 статті 17 ПК України, у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПК України.

Відповідно до пункту 164.1 статті 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, а саме: будь - який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними згідно з Кодексом.

Відповідно до пункту 112.1. статті 112 ПК України, особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 112.2. статті 112 ПК України, особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Нормами статті 16 та статті 36 ПК України встановлений обов'язок для платника податків щодо дотримання норм чинного податкового законодавства, в тому числі обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що є доведеним факт отримання апелянтом доходу джерелом походження за межами України, але при цьому вказаний дохід позивачем не декларувався, обов'язкові податки і платежі не сплачено, тому підстави для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відсутні.

Стосовно ж доводів скаржника з приводу недостовірності отриманої інформації від Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та наявності ознак підробки, то колегія суддів зазначає, що позивач на підтвердження таких доводів не надав належних доказів, серед яких і звернення до поліції із заявою про вчинення кримінального правопорушення та відкриття за такою заявою відповідного кримінального провадження. Також позивач не надав суду доказів на спростування зазначеної інформації з приводу отримання ним доходу від названого вище нерезидента у період 2022 року у зазначених вище розмірах.

Відносно ж решти доводів скаржника, то вказані доводи висновків суду першої інстанції по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Таким чином колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Колегія суддів зазначає, що підстави для перерозподілу та присудження судових витрат у даній справі - відсутні.

Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 січня 2026 року у справі № 460/15821/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення. Порядок, строки та підстави подання касаційної скарги на рішення суду апеляційної інстанції визначено ст.ст. 328-331 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Шевчук

судді Р. В. Кухтей

С. П. Нос

Повне судове рішення складено 21 квітня 2026 року