з питань зупинення апеляційного провадження
21 квітня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/21771/25 пров. № А/857/20426/26
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя -Шевчук С. М.
суддів -Носа С. П.
Боршовського Т. І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові клопотання Управління Служби безпеки України у Львівській області про зупинення провадження у справі №380/21771/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій,-
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2026 року відкрито апеляційне провадження у справі №380/21771/25 за апеляційною скаргою Управління Служби безпеки України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 березня 2026 року.
20 квітня 2026 року скаржником заявлено клопотання про зупинення апеляційного провадження в адміністративній справі №380/21771/25, покликаючись на наявність передбачених п.3 ч.1 ст.236 КАС України підстав, до часу набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №320/29450/24.
Вимоги заяви обґрунтовує тим, що ключовим аргументом позивача на обґрунтування позовних вимог до Управління є те, що з 01.01.2024 та 18.06.2025 у нього начебто виникли нові, беззаперечні підстави для перерахунку пенсії. Це право, на переконання позивача, зумовлене набранням законної сили рішенням у справі № 320/29450/24, яким було визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481. На думку позивача, саме ця норма раніше незаконно обмежувала розрахунок грошового забезпечення, "прив'язавши" його до застарілого прожиткового мінімуму 2018 року. Скасування цієї норми відновило дію первинної, законної редакції пункту 4 Постанови № 704, яка вимагає проводити розрахунки на основі актуального прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня відповідного року.
Згідно доводів заявника, Кабінет Міністрів України 12.05.2023 прийняв постанову №481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704", пунктом 2 якої внесено зміни до пункту 4 Постанови N 704, виклавши абзац перший в такій редакції: " 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Пунктом 3 Постанови № 481 установлено, що видатки, пов'язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів.
Отже, з дня набрання чинності Постановою N№ 481 [20.05.2023] Кабінетом Міністрів України замість розрахункової величини "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року" запроваджено сталу розрахункову величину для посадового окладу та окладу за військове звання 1762 грн.
Таким чином, з 20.05.2023 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру сталої величини 1762 грн а не із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Надалі, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, яке набрало 18.06.2025 законної сили, визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови КМУ N 481, а відтак, на переконання заявника, п. 2 постанови КМУ № 481 не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Заявник вказує на те, «…Підставою для відкриття касаційного провадження у справі є пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, відповідно до якого відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме щодо частини четвертої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»…».
Надаючи правову оцінку клопотанню скаржника, суд виходить з наступного.
З огляду на вимоги процесуального закону, для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається, з предметом доказування в конкретній іншій справі; чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.
У свою чергу, об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, які мають преюдиційне значення.
Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.
Водночас, колегія суддів звертає увагу, що п.3 ч.1 ст.236 КАС України містить застереження про те, що суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Як з'ясовано апеляційним судом, у розглядуваній справі предметом оскарження є відмова відповідача у підготовці та направленні до пенсійного органу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет на 2024, 2025 рік.
Заявник вважає, що рішення суду касаційної інстанції за результатами розгляду адміністративної справи № 320/29450/24 може вплинути на наслідки розгляду справи №380/21771/25.
Варто зазначити, що необхідною передумовою зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України є неможливість її розгляду до вирішення по суті іншої справи. Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від змісту справи.
В даному випадку, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що підстави для задоволення клопотання про зупинення провадження у справі №380/21771/25 з мотивів, наведених заявником, відсутні.
Судом апеляційної інстанції не встановлено обставин, які б свідчили про неможливість розгляду даної справи до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 320/29450/24 та вважає, що спір може бути вирішено незалежно від наслідків розгляду справи № 320/29450/24.
Тому, надавши юридичну оцінку заявленому позивачем клопотанню у справі №380/21771/25, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність правових підстав для його задоволення та зупинення провадження у справі відповідно до п.3 ч.1 ч.2 ст.236 КАС України.
Керуючись статтями 236, 243, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання Управління Служби безпеки України у Львівській області про зупинення провадження у справі №380/21771/25 відмовити.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С. М. Шевчук
судді С. П. Нос
Т. І. Боршовський