Постанова від 22.04.2026 по справі 120/16682/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/16682/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Дончик Віталій Володимирович

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

22 квітня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Боровицького О. А. Курка О. П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кудима" до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.08.2025 позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.10.2024 року №11967046/45308864 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 25.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Кудима" №3 від 25.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного подання на реєстрацію.

В іншій частині позовних вимог, а саме про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової служби України від 18.11.2024 року №71088/45308864/2 про залишення скарги без задоволення - відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

До суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач вказує про обгрунтованість рішення суду першої інстанції та просить залишити його без змін.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Кудима" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа 16.02.2024 року. Основним видом економічної діяльності згідно КВЕД 01.11: Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Згідно витягу з реєстру платників ПДВ №2402274500007 від 25.03.2024 року ТОВ "Кудима" перебуває на обліку в ГУ ДПС у Вінницькій області, Ямпільській ДПІ (Ямпільський район) та є платником податку на додану вартість.

18.07.2024 року ТОВ «Українська елеваторна компанія» (далі-Зберігач) та ТОВ «Кудима» (далі-Поклажодавець) укладено Договір складського зберігання №44-3.

Згідно умов Договору Зберігач зобов'язується протягом терміну дії Договору за плату приймати на відповідальне зберігання с/г продукцію (зернові культури), яка йому передається Поклажодавцем, а Поклажодавець в свою чергу зобов'язується сплатити послуги Зберігача своєчасно і повному обсязі і порядку, передбаченому Договором. (п.1.1 Договору).

Зберігання продукції за цим Договором здійснюється знеособлено. Плата за зберігання нараховується за заліковою вагою Продукції. (п.1.5. Договору).

На відповідальне зберігання приймаються наступні види с/г продукції врожаю 2024 року в такій орієнтованій кількості (тонна): пшениця - 100, кукурудза - 100 (п.п.2.1.1 Договору).

14.09.2024 року Поклажодавцем завезено на Рахнянський зерносклад ТОВ «Українська елеваторна компанія» кукурудзу урожаю 2024 року, в кількості 37,380 т, відповідно до Реєстру 240914-002 товарно-транспортних накладних на прийняте зерно і насіння з визначенням якості кожної окремої партії, про що також свідчить ТТН від 14.09.2024 року №3. Зерно перевозилось автотранспортом перевізника ФОП ОСОБА_1 з поля ТОВ «Кудима» на Рахнянський зерносклад ТОВ «Українська елеваторна компанія» на зберігання.

25.09.2024 року ТОВ «ЛУЇ ДРЕЙФУС КОМПАНІ УКРАЇНА» (далі-Покупець) та ТОВ «Кудима» (далі-Постачальник) укладено Договір поставки №К2409-0420.

Згідно умов п.1.1. Договору Постачальник зобов'язується поставити й передати, а Покупець зобов'язується оплатити й прийняти від Постачальника с/г продукцію - кукурудзу 3- го класу, урожаю 2024 року, код Товару згідно УКТ ЗЕД -1005, насипом відповідно до умов дійсного Договору.

Відповідно до п.4.1. ціна Товару за дійсним Договором за 1 метричну тону становить 7192,98 грн. плюс ПДВ 1007,02 грн., разом 8200,00 грн. Ціна Договору розуміється як ціна на умовах EXW - склад/елеватор, зазначений в п.5.1. цього Договору.

Оплата поставки товару врегульована розділом 6 Договору. Так, Покупець сплачує 86% вартості Товару у українських гривнях шляхом безготівкового переказу на банківський рахунок Постачальника протягом 3 банківських днів з дати передачі права власності на Товар відносно кожної партії Товару, відповідно до умов дійсного Договору, та отримання Покупцем документів, визначених п.6.1 тап.10.6 цього Договору. (п.6.1 Договору).

Згідно п.6.4. Договору, у випадку затримки надання Постачальником Покупцю належним чином оформленої та зареєстрованої податкової накладної відповідно до п.6.3. Договору, вклаючаючи зупинення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, незалежно від причин, термін оплати Товару в частині відповідної суми ПДВ продовжується до моменту реєстрації та надання такої накладної та відповідно до п.7.5 Договору.

25.09.2025 року ТОВ "Кудима" виписано рахунок №3 на 37,307 т. кукурудзи 3-го класу врожаю 2024 року на суму 305900,90 грн. в тому числі ПДВ 37566,78 грн., та видаткову накладну №3 на 37,305 т. кукурудзи 3-го класу врожаю 2024 року на суму

На виконання вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, ТОВ «Кудима» сформовано податкову накладну № 3 від 25.09.2024 року на суму 305900,90 грн., в тому числі ПДВ 37566,78 грн. та відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанцією від 09.10.2024 року, надісланою автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, документ доставлено до ДПС України, документ збережено, зупинено реєстрацію та зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної №3 від 25.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1005, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник "D"=0000%, "р"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

10.10.2024 року ТОВ «Кудима» до контролюючого органу подано лист-пояснення №10-10/24 від 10.10.2024 року та копії документів щодо податкової накладної реєстрацію якої зупинено, до яких додано пояснення та копії документів щодо вказаної податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено.

Повідомленням від 15.10.2024 року податковий орган повідомив платника по необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН у ЄРПН. Так запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів; первинних документів щодо постачання, товарів, зберігання продукції, транспортування продукції; складських приміщень, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН, реєстрацію якої зупинено у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Додатково вказано, що за результатом проведеного аналізу наданих платником документів було встановлено, що у ФОП ОСОБА_2 , яка надавала с/г послуги по обробітку грунту, посіву, внесення добрив та інше, відповідно поданої до ДПС звітності (20-ОПП) відсутні основні засоби (с/г техніка) якими надавались вищезазначені послуги, також не надано розрахункові документи, банківські виписки з контрагентами. Не надано документи щодо місць зберігання, транспортування до складу (ТТН), складські документи, щодо наявності с/г продукції на складі його рух та залишки на дату реалізації, акт звірки по взаєморозрахунках з контрагентом.

22.10.2024 року ТОВ «Кудима» до контролюючого органу подано лист-пояснення №23-10/24 від 22.10.2024 року та копії документів щодо податкової накладної реєстрацію якої зупинено, до яких додано пояснення та копії документів щодо вказаної податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено.

За результатом розгляду поданих пояснень, 28.10.2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Вінницькій області прийнято рішення від 28.10.2024 року №11967046/45308864 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 25.09.2024 року, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

11.11.2024 року ТОВ «Кудима» подано скаргу на вказане рішення з вимогою скасувати рішення комісії регіонального рівня та зареєструвати податкову накладну, до якої долучено копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій по вказаній накладній.

18.11.2024 року Комісією ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, за результатами розгляду скарги позивача, прийнято рішення №71088/45308864/2, яким скаргу залишено без задоволення, рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін.

Підставою відмови у задоволенні скарги зазначено: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач вважає вказані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а тому звернувся з цим позовом до суду.

Суд першої інстанції при ухваленні рішення в оскаржуваній частині виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

На підставі вказаної норми апеляційний суд не надає правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позову за такими доводами.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як вже встановлено судом, на виконання означених вимог податкового законодавства позивачем складено та подало на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну.

За змістом пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком № 1165.

Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку №1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пункт 7 Порядку № 1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку № 1165).

Пункт 10 Порядку №1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.

Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, передбачених Додатком 3 до Порядку №1165, встановлено наступний критерій: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

За встановлених судом обставин у справі, що розглядається, реєстрація поданої позивачем податкової накладної зупинена з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій і позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без деталізації того, які саме документи слід надати.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно із пунктом 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

30 вересня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 14 липня 2023 року № 394 «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (з урахуванням змін, внесених згідно з наказом Міністерства фінансів України № 428 від 04 серпня 2023 року), яким пункт 9 Порядку № 520 викладено у такій редакції:

«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку».

Пункт 10 Порядку №520 з 08 березня 2023 року на підставі наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» також було викладено у новій редакції, а саме: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було встановлено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19, і у постанові від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23 дійшов наступних висновків. З метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень:

1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН;

2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

У постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 Верховний Суд вказав, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати.

Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Верховний Суд у постанові від 23 квітня 2025 року справа №620/4035/24 в повній мірі погодився із таким висновком.

При цьому, Верховний Суд у цій постанові зазначив, що зміни до Порядку № 520, що набрали чинності з 30.09.2023 року, означених підходів не змінили, а фактично стосувались уточнення порядку комунікації між платником податків та податковим органом під час розгляду питання про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Як вже встановлено судом, в результаті господарської операції, що виникла на підставі договору поставки №К2409-0420 від 25.09.2024 року та на виконання вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, ТОВ "Кудима" сформовано податкову накладну №3 від 25.09.2024 року на 37,305 т кукурудзи 3-го класу врожаю 2024 року на загальну суму 305900,90 грн., у тому числі ПДВ на суму 37566,78 грн. та відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанції від 09.10.2025 року податкова накладна доставлена, але реєстрація зупинена. Причиною зупинення слугувало те, що обсяг постачання товару/послуги 1005, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Цією ж квитанцією запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

10.10.2024 року позивач подав до контролюючого органу пояснення та копії документів щодо податкової накладної реєстрацію якої зупинено, а саме:

- бухгалтерська довідка-пояснення щодо зупинення реєстрації податкової накладної №3 від 25.09.2024 року;

- виписка з ЄДРПОУ 1001781020000001598 від 16.02.2024 року;

- наказ № 1 від 28.02.2024 року;

- форма 20-ОПП, № 9243503410 від 22.08.2024 року;

- форма 4-сг (річна) № 9001422667 від 19.07.2024 року;

- форма 37-сг (місячна) № 9001993065 від 02.10.2024 року;

- договір постачання №280324 від 28.03.2024 року;

- накладна на придбання №17 від 30.04.24 року,

- товарно - транспортна накладна №1 від 30.04.2024року;

- договір постачання насіння і 33Р №25/КМ2024-1 від 01.05.2024 року;

- видаткова накладна №6234/25 від 27.05.2024 року;

- товарно - транспортна накладна №27/05-1 від 27.05.2024 року;

- видаткова накладна №6235/25 від 27.05.2024 року;

- товарно - транспортна накладна № 27/05/2024-1 від 27.05.2024 року;

- видаткова накладна № 4516/25 від 01.05.2024 року;

- видаткова накладна № 01/05-1 від 01.05.2024 року;

- видаткова накладна № 4516/10 від 27.05.2024 року;

- договір купівлі-продажу с/г техніки №30-04/2024 від 30.04.2024 року;

- накладна на придбання с/г техніки № 38 від 30.04.2024 року;

- договір оренди с/г техніки № 01-04/2024 від 01.07.2024 року;

- договір надання с/г послуг № 02-05/202 від 02.05.2024 року;

- акти виконаних робіт №1 від 02.05.2024 року, №2 від 02.05.2024 року, №3 від 03.05.2024 року, № 4 від 28.05.2024 року, №5 від 28.05.2024 року, № 6 від 30.05.2024 року;

- договір на перевезення вантажів № 26/4/24 від 26.04.2024 року;

- договір на послуги зі збору урожаю №02-09/2024р від 02.09.2024 року;

- акт виконаних робіт на послуги зі збору урожаю №74 від 30.09.2024 року; №73 від 14.09.2024 року, №70 від 13.09.2024 року, № 69 від 12.09.2024 року;

- договір складського зберігання зерна №44-3 від 18.07.2024 року;

- складська квитанція №9317 від 25.09.2024 року;

- реєстр ТТН на прийняте зерно від 14.09.2024 року;

- товарно - транспортна накладна № 3 від 14.09.2024 року;

- видаткова накладна №3 від 25.09.2024 року.

Враховуючи, що наданих платником податків документів та письмових пояснень було недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, 15.10.2024 року податковий орган забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію / відмову в реєстрації спірної податкової накладної, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

У графі додаткова інформація, контролюючий орган зазначив, що за результатом проведеного аналізу наданих платником документів було встановлено, що у ФОП ОСОБА_2 , яка надавала с/г послуги по обробітку грунту, посіву, внесення добрив та інше, відповідно поданої до ДПС звітності (20-ОПП) відсутні основні засоби (с/г техніка) якими надавались вищезазначені послуги, також не надано розрахункові документи, банківські виписки з контрагентами. Не надано документи щодо місць зберігання, транспортування до складу (ТТН), складські документи, щодо наявності с/г продукції на складі його рух та залишки на дату реалізації, акт звірки по взаєморозрахунках з контрагентом.

З врахуванням надісланого Повідомлення від 15.10.2025 року, ТОВ "Кудима" надіслало до ГУ ДПС у Вінницькій області Пояснення № 23-10/24 від 22.10.2024 року про надання додаткових пояснень та копії документів:

- бухгалтерська - довідка додаткові пояснення платіжна інструкція від ПП Вікторія;

- договір оренди с/г техніки від ФОП Миронишена;

- платіжні доручення та банківські виписки;

- акт на оприбуткування зерна;

- книги складського обліку зерна з відображенням всіх операцій по руху;

- книги обліку та залишки кукурудзи в бухгалтерському обліку підприємства по рахунку 27 (продукція с/г виробництва);

- акт на оприбуткування зерна кукурудзи;

- свідоцтво про реєстрацію Т3 трактора;

- реєстр на прийняте зерно, складська квитанція кукурудза;

- картка рахунку 27 кукурудза.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що надані ТОВ «Кудима» первинні документи, договори, акти виконаних робіт, товарно-транспортні накладні, бухгалтерські регістри, платіжні документи та складські підтвердження у сукупності повністю підтверджують реальність господарських операцій, відображених у податковій накладній №3 від 25.09.2024 року.

При цьому після надання додаткових пояснень та підтверджуючих документів платником податків, усі зауваження контролюючого органу були повністю усунуті. Подані матеріали містять належні та достатні докази фактичного здійснення господарських операцій, їх документального оформлення, проведення розрахунків з контрагентами, а також підтвердження наявності матеріально-технічної бази для їх виконання.

Разом з тим, 28.10.2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Вінницькій області прийнято рішення №11967046/45308864 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 25.09.2024 року з підстав з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Проте контролюючий орган, приймаючи рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 25.09.2024 року, обрав помилкову підставу для відмови.

З матеріалів справи вбачається, що позивач надавав податковому органу додаткові пояснення та документи на виконання отриманих Повідомлень. Отже, підстава, зазначена у рішенні Комісії (ненадання чи часткове надання додаткових документів), не відповідає фактичним обставинам справи та вимогам Порядку № 520.

З огляду на правові висновки Верховного Суду, застосування такої підстави можливе виключно у випадку, якщо платник податків взагалі не скористався своїм правом і не подав додаткові документи у встановлений строк.

Разом з тим, позивач право на подання додаткових документів реалізував, а тому рішення контролюючого органу є необґрунтованим та прийнятим із порушенням норм чинного законодавства, що обумовлює його протиправність і необхідність скасування.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну № 3 від 25.09.2024 року, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

В той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що обставини, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної № 3 від 25.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, не встановлено, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну № 3 від 25.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання їх на реєстрацію.

Разом з тим, суд вважає помилковим посилання скаржника про те, що зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є втручанням у дискреційні повноваження відповідачів, оскільки в даному випадку обрана судом першої інстанції форма захисту порушених прав платника є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. Наведене узгоджується із правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постановах від 28.04.2023 у справі № 640/24227/19, від 17.05.2023 у справі № 140/14282/20, від 18.04.2024 у справі № 160/18840/22 та інші.

В подальшому вказана позиція була застосована Верховним Судом у постанові від 14.08.2024 у справі № 120/5503/23.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Боровицький О. А. Курко О. П.