Постанова від 22.04.2026 по справі 600/3822/25-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/3822/25-а

Головуючий у 1-й інстанції: Боднарюк Олег Васильович

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

22 квітня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Курка О. П. Ватаманюка Р.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеанда І К" на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 січня 2026 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеанда І К" до Чернівецької митниці Держмитслужби про визнання протиправною та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Чернівецької митниці Держмитслужби в якому просив скасувати рішення Чернівецької митниці Державної митної служби України від 02.07.2025 року щодо класифікації товарів UA40804000021 -КТ.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 січня 2026 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Додатково зазначив, що товариством з обмеженою відповідальністю "Алеанда І К" подано для митного оформлення електронну митну декларацію, відповідно до якої задекларовано вантаж «машина для змішування цементного розчину, самозавантажувальна мобільна бетономішалка марки FIORI з кодом УКТЗЕД 8473310000. Декларування даного устаткування проведено з застосуванням коду УКТЗЕД 8474310000. Підставою для застосування даного коду УКТЗЕД є товаротранспортні, комерційні та митні документи країни відправлення, якими достеменно доведено, що саме даний код УКТЗЕД, який відповідає аналогічному коду Гармонізованоі Системи (ГС) має бути застосований при декларуванні даного товару. так, зокрема, основний процесуальний документ митної служби Італії, який є підставою для декларування даного бетонозмішувача за даним кодом є те, що дане устаткування було досліджено митною службою Італії та встановлено, що воно змонтоване не на шасі вантажного автомобіля.

Також зазначив, що відповідно до роз'яснення виробника та митної служби Італії, даний пристрій змонтований на не автомобільному шасі, в зв'язку з чим, віднесення даного бетонозмішувача до товарної позиції 8705 є протиправним, та суперечить вимогам УКТЗЕД. З огляду на наведене позивач вважає, що посилання митного органу на Класифікаційне рішення Комітету ГС 74 сесія - вересень 2024 року є недоречним, оскільки в даному рішенні зазначено, що бетонозмішувачі, встановлені на автомобільному шасі слід віднести до товарної позиції 8705.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на виконання контракту №OFV25-01232 від 21.05.2025 укладеного між ТОВ "АЛЕАНДА І К" в особі директора Просяного Романа Валентиновича та фірмою «FIORI GROUP S.p.A.» (Італія) в особі Alessandro Gasiani на митну територію України ввезений товар «Самозавантажувальна мобільна бетономішалка марки - FIORI, модель - DB X50...». Товар переміщувався транспортним засобом з р.н. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 . Відправником вказаного товару виступала фірма «FIORI GROUP S.p.A.» 41034, VIA PER FERRARA 7, FINALE EMILIA (MO), Italy, отримувачем даного товару є фірма ТОВ "АЛЕАНДА І К", код ЄДРПОУ 43615126, Чернівецька обл., Чернівецький р-н, село Остриця, Острицька ТГ, вул. Садова, будинок 21.

На підставі вищезазначеного контракту, з метою проведення митного оформлення вищевказаного товару Декларантом (графи 14, 54 вказаної МД) агентом із митного оформлення ТОВ "АЛЕАНДА І К" (код ЄДРПОУ 43615126) - громадянином ОСОБА_1 , здійснено електронне декларування зазначеного вантажу у Чернівецької митниці згідно МД: № UA408040/2025/004938 (25UA408040004938U3) - та товаросупровідних документів, а саме: контракту OFV25- 01232 від 21.05.2025, рахунку-проформи № OFV25-01443 від 17.06.2025, рахунку- фактури (invoice) № FVE25-0505 від 24.06.2025, CMR № 701402 від 25.06.2025р., сертифікату походження товару EUR.1 BO B 0611 від 26.06.2025, лист-роз'яснення ТОВ «КСЦ-КОНКОРД» (орган сертифікації) №101059 від 01.07.2025 про непоширення дії наказу №521 від 17.08.2012 «Про затвердження Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядку ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнанню» на товар задекларований в ЕМД та ін.

01.07.2025 ВМО №3 м/п «Чернівці» до УК та АМП Чернівецької митниці направлено запит №948 від 01.07.2025 стосовно перевірки правильності класифікації товару.

02.07.2025 УК та АМП Чернівецької митниці винесено рішення щодо класифікації товарів №25UA40804000021 -КТ, відповідно до якого задекларований товар як «машина для змішування цементного розчину, самозавантажувальна мобільна бетономішалка марки - FIORI, модель - DB Х50, тип - ВХ15Н, в комплекті із залізними колесами, ідентифікаційний номер - ВХ15Н00431, тип двигуна - дизельний, серійний номер двигуна - В619621К, потужність двигуна - 82,00кВт, промислова, в комплекті із системою для змішування присадок із 2-х компонентів ADT, кондиціонером кабіни, додатковими жолобами для транспортування готової суміші, з механізмом керування, пересувається в межах будівельного майданчика, зібрана не на шасі вантажного автомобіля, шасі та робоче обладнання утворюють єдиний механічний агрегат, нова, рік виготовлення - 2025, колір - білий, для зручності та безпечності транспортування зняті колеса та жолоб подачі бетону, цивільного призначення. Країна виробництва: IT Виробник: FIORI GROUP S.p.A. Торгівельна марка: FIORI Всього: 1шт.», заявлений код УКТ ЗЕД 8474310000 (ставка ввізного мита - 0%) віднесено до товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 8705400000 (ставка ввізного мита - 10%) та визначено опис товару: «Самохідний бетонозмішувач із функцією самозавантаження марки - FIORI, модель - DB Х50, тип - ВХІН, в комплекті із залізними колесами, ідентифікаційний номер - ВХ15Н00431. Самохідна машина, що складається з кабіни та шассі автомобіля (містить двигун внутрішнього згорання, механічну коробку передач, рульове та гальмівне обладнання) з робочим обладнанням для завантаження компонентів, встановленим на ній, призначена для. приготування розвантаження бетону та розчину безпосередньо на будівельному майданчику. Тип двигуна - дизельний, серійний номер двигуна - В619621К, потужність двигуна - 82,00кВт, промислова, в комплекті із системою для змішування присадок із 2-х компонентів ADT, кондиціонером кабіни, додатковими жолобами для транспортування готової суміші, колісна формула 4x4, резервуар - 1200 л., новий, рік виготовлення - 2025, коправі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до службової записки управління УК та АМП Чернівецької митниці від 03.07.2025 №15/15-04/6689 - декларування товарів ЕМД типу ІМ 40 ДЕ № UA408040/2025/004938 (25UA408040004938U3), Листом Держмитслужби від 29.01.2025 №15/15-04-03/7/576 на виконання положень пункту 2 статті 68 МК України та з метою забезпечення єдиних підходів щодо класифікації товарів згідно вимог Міжнародної Конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів, було направлено інформацію щодо внесених змін до Збірки класифікаційних висновків всесвітньої митної організації (ВМО), затверджених Комітетом з ГС ВМО на 74 сесії у вересні 2024 року, а також рішення Комітету з ГС щодо класифікації окремих товарів, прийняті на зазначеній сесії).

Декларантом ОСОБА_1 в графі 44 МД за кодом документа «1001» - (статус особи яка подає МД) зазначено символ «1», який вказує, що прямий митний представник ТОВ "АЛЕАНДА І К" є декларантом, та подає ЕМД від імені та в інтересах ТОВ "АЛЕАНДАІК" яке є декларантом та утримувачем митного режиму «імпорт».

На запит митниці №7.2-20-01 /20-01/14/874 від 04.07.2025 (вх.№105/14/20-01 від 08.07.2025) ТОВ "АЛЕАНДА І К" (вих.№ 97 від 04.07.2025), серед іншого, повідомлено, що при визначенні коду товару прийнято роз'яснення фірми виробника (Fieri Group S.P.A., Італія), погоджується при наступних розмитненнях застосовувати код УКТЗЕД 8705400000.

Постановою Чернівецького апеляційного суду в справі № 725/6533/25 від 17.10.2025 року визнано ОСОБА_2 винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків вартості товару безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 2 856 048 (два мільйони вісімсот п'ятдесят шість тисяч сорок вісім) грн. 28 коп. в дохід держави, без конфіскації товару - безпосереднього предмету порушення митних правил.

Згідно висновку спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень експертизи держмитслужби № 1420003301-0343 складеного 24 липня 2025 року встановлено, що ринкова вартість вилученого самохідного бетонозмішувача становить - 5712096,57 грн.

Відповідно до висновку експерта ФОП ОСОБА_3 , № 35-09-25 транспортно - товарознавчої експертизи щодо конструктивних особливостей бетонозмішувача самохідного марки FIORI, модель - DB X50 від 12.09.2025 року встановлено, що низько швидкісний транспортний засіб та повний привід на всі колеса на самохідному шасі, спеціальної бетоно-змішувальної установки встановленої спеціально виготовленій несучій рамі, спеціальні системи управління робочим процесом та оснащення місця для оператора), відсутніми складовими що передбачені нормативно правовим актами, і чинним законодавством та передбаченого виробником прямого призначення в інструкції бетонозмішувача оператора самохідного самозавантажувального на спеціальному самохідному шасі Fiori DB 750, не є автомобільним транспортним засобом, призначеним для використання на автомобільних дорогах державного значення для перевезення вантажів та пасажирів.

Бетонозмішувач самохідний самозавантажувальний Fiori DB X50 складається зі спеціальної рами на самохідному спеціальному шасі, на якій встановлений бетонозмішувальний барабан та утворює єдиний блок.

Відповідно до даних виробника бетонозмішувача самохідного самозавантажувального Fiori DB X50 призначене використання: виробництво бетонних сумішей безпосередньо на будівельному майданчику; - доставка суміші на будівельному майданчику в важкодоступні місця завдяки високій маневреності; - автономне виробництво бетону без необхідності використання стаціонарного бетонного заводу. Будь-яке використання, що виходить за межі цього, не є призначеним використанням.

За технічними характеристиками машина Fiori DB X50 самохідне шасі - це самохідна основа, побудована на базі спеціальних вузлів і агрегатів, яка може використовуватися як самостійна спеціалізована машина.

За своїм призначенням бетонозмішувач самозавантажувальний на самохідному шасі Fiori DB X50 є машиною для виготовлення бетонних сумішей безпосередньо на будівельному майданчику.

Код УКТ ЗЕД для бетонозмішувача самозавантажувального на самохідному шасі Fiori DB X50 - 8474 31 00 00.

Не погоджуючись із визначенням коду товару, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права шляхом скасування рішення щодо класифікації товару.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.

У відповідності до частин першої та другої статті 1 Митного кодексу України, законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно статті 1 Закону України «Про митний тариф України» від 19.10.2022 № 2697-ІХ, який набрав чинності з 01.01.2023, встановлено, що Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.

Указом Президента України № 466/2002 від 17.05.2002 «Про приєднання до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів» Україна приєдналась до вказаної системи.

Згідно з статтею 8 МК України державна митна справа здійснюється на основі виключних повноважень митних органів України щодо здійснення митної справи.

Відповідно до статті 67 МК України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.

Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності регламентовано статтею 68 МК України.

Так, ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ведення УКТ ЗЕД передбачає:

1) відстеження та облік змін і доповнень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів, пояснень та інших рішень щодо її тлумачення, що приймаються Всесвітньою митною організацією;

2) підготовку пропозицій щодо внесення змін до УКТ ЗЕД;

3) деталізацію УКТ ЗЕД на національному рівні та введення додаткових одиниць виміру;

4) забезпечення однакового застосування всіма митними органами правил класифікації товарів;

5) прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів в УКТ ЗЕД у складних випадках;

6) розроблення пояснень і рекомендацій до УКТ ЗЕД та забезпечення їх опублікування;

7) своєчасне ознайомлення суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності з рішеннями та інформацією (крім тих, що є конфіденційними) щодо питань класифікації товарів та про застосування УКТ ЗЕД;

8) здійснення інших функцій, необхідних для ведення УКТ ЗЕД.

Класифікація товарів регламентована статтею 69 МК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Так, товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.

Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.

Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв'язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються митними органами виключно у разі, якщо прийняте митним органом рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.

Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.

Таким чином, ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас, Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №428.

Пунктами 2-4 вищевказаного Порядку, УКТ ЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів.

УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.

Функції з ведення УКТ ЗЕД здійснюються Держмитслужбою.

Відповідно до пунктів 12-16 вищевказаного Порядку пояснення до УКТ ЗЕД розробляються та затверджуються Держмитслужбою з урахуванням змін, які вносяться Всесвітньою митною організацією до пояснень до Гармонізованої системи та Європейським Союзом до пояснень до Комбінованої номенклатури. У разі потреби Держмитслужба розробляє пояснення до кодів товарів, що деталізовані на національному рівні.

Водночас, відповідно до правила 1 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД: для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп, якщо цими назвами не передбачено іншого.

Згідно з вимогами правила 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації.

З огляду на вищевказані положення, митний орган здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД, а в разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.

Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка затверджена законом України «Про Митний тариф України» містить шість Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД.

Для цілей вирішення спору щодо класифікації товару апелянта слід застосувати такі правила інтерпретації УКТ ЗЕД:

Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

(а) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;

У разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(а) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де подається більш загальний його опис.

(с) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (а) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

Оскільки позивач класифікував свій товар за кодом згідно УКТ ЗЕД 8474310000, а на думку відповідача при декларуванні транспортних засобів потрібно було зазначати як два окремі товари із кодами УКТ ЗЕД 8705 40 00 00, то ключовим для вирішення спору є вирішення питання про класифікацію товару саме між цими кодами згідно з УКТ ЗЕД.

Аналіз змісту вищенаведених норм свідчить про те, що класифікацію товарів за УКТ ЗЕД здійснює особа, яка подає митну декларацію. У свою чергу, митний орган здійснює контроль за такою класифікацією і може самостійно визначити код задекларованого товару лише в тому разі, коли виявить порушення правил класифікації з боку декларанта. Повноваження митних органів щодо самостійного визначення коду товару не є дискреційними та обумовлені виключно наявністю порушення правил класифікації з боку декларанта.

Верховний Суд у постановах від 08.02.2022 у справі №808/3175/16, від 26.06.2023 у справі №8804/89211, від 21.07.2023 у справі №821/1680/16 наголошував, що відносячи товар до тієї чи іншої позиції, слід виходити з більш конкретного його опису. Саме характеристики товару є визначальними для класифікації товару відповідно до УКТ ЗЕД.

Отже, при віднесенні товару до тієї чи іншої позиції слід виходити з більш конкретного опису товару, його характеристик та призначення.

На виконання положень статті 68 МК України, Порядку №428, наказом Державної митної служби України від 14.07.2020 №256 затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Так, відповідно щодо пояснень до товарної позиції 8474, остання має назву "Обладнання для сортування, просіювання, сепарації, промивання, подрібнення, розмелювання, змішування або перемішування ґрунту, каміння, руд чи інших мінеральних копалин у твердому (включаючи порошкоподібний та пастоподібний) стані; обладнання для агломерації, формування або відливання твердого мінерального палива, керамічних паст, незатверділого цементу, гіпсових матеріалів або інших мінеральних речовин у вигляді порошку або пасти; машини формувальні для виробництва піщаних ливарних форм".

До цієї товарної позиції включаються:

(I) Обладнання, використовуване переважно у видобувних галузях, для перероблення (сортування, просіювання, сепарації, промивання, подрібнювання, розмелювання, змішування або перемішування) твердих корисних копалин (взагалі товарів, класифікованих у Розділі V Класифікації), наприклад, грунтів (включаючи барвники мінеральні (земляні фарби)), глини, каміння, руд, мінерального палива, мінеральних добрив, шлакового цементу або бетону.

(I) Обладнання для агломерації, формування або відливання твердих мінеральних продуктів у порошкоподібному або пастоподібному вигляді (наприклад, агломерації твердих видів мінерального палива; формування керамічних паст, незатверділих цементів, штукатурних (гіпсових) матеріалів і т.п. з доданням або без додання зв?язувальної речовини або наповнювача).

(III) Формувальні машини для виготовлення піщаних ливарних форм.

Багато машин цієї товарної позиції поєднують дві або більше функції з числа перерахованих вище (наприклад, машини для гідравлічного сортування і промивання, для подрібнення і сортування, для подрібнення і змішування, для змішування і формування).

Деякі машини цього типу, зазвичай застосовувані для переробки мінеральних речовин, можуть знаходити додаткове застосування також і для переробки немінеральних речовин (наприклад, деревини або кісток); такі машини залишаються в цій товарній позиції. Проте до цієї товарної позиції не включаються машини, спеціально призначені для подібних операцій з немінеральними матеріалами (наприклад, для сортування або просіювання деревинної тріски; для помелу деревного борошна; для помелу або змішування хімікалій або органічних барвників; для помелу кісток на борошно, подрібнення слонової кістки і т.п.; для агломерації або пресування пробкового борошна).

До групи обладнання, згадане у вищезазначеному пункті І (машини, призначені переважно для видобувних галузей) включаються:

(С) Машини для змішування або переміщування. Складаються в основному з ємкості, обладнаної лопатами або іншими перемішувальними пристроями; у цій ємкості два або кілька матеріалів змішуються один з одним під дією перемішувальних пристроїв або струшувачів. Сюди включаються:

(1) Бетономішалки або розчинозмішувачі. З їхнього числа, проте, виключаються бетономішалки, постійно встановлені на залізничній платформі або на шасі вантажного автомобіля (товарна позиція 8604 або 8705).

Натомість, щодо товарної позиції 8705 (моторні транспортні засоби спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів (наприклад, автомобілі вантажні для аварійного ремонту, автокрани, автомобілі пожежні, автобетономішалки, автомобілі прибиральні для доріг, автомобілі поливомийні, автомобілі-майстерні, радіологічні автомобілі), то до цієї товарної позиції включається ряд видів транспортних засобів, спеціально сконструйованих або пристосованих для розміщення різних пристроїв, які надають їм можливості виконувати визначені нетранспортні функції; тобто основною метою транспортного засобу цієї товарної позиції не є перевезення людей або вантажів.

До цієї товарної позиції включаються:

Автомобілі вантажні аварійні, що являють собою автомобільні шасі з підлогою або без неї та обладнані підіймальними пристроями, такими як неповоротні крани, козли, блоки чи лебідки, і призначені для підіймання і буксирування транспортних засобів в аварійному стані.

Автомобілі-насоси, обладнані насосом, як правило, з приводом від двигуна автомобіля (наприклад, пожежні автомобілі).

Вантажні автомобілі, обладнані драбинами або підіймальними платформами для ремонту контактних підвісних мереж, вуличного освітлення і т.п.; вантажні автомобілі з регульованою стрілою і платформою для кінознімального чи телевізійного устаткування.

Вантажні автомобілі, застосовувані для очищення вулиць, стічних канав, аеродромних злітно-посадочних смуг і т. л. (наприклад, автомобілі для прибирання доріг (підмітальні машини), автомобілі-розкидувачі, комбіновані підмітально-мийні машини та асенізаційні машини).

Снігоочисні та снігоприбиральні машини з умонтованим устаткуванням; тобто автомобілі, створювані винятково для снігоприбирання і, як правило, з турбінами, обертальними лопатками і т, п., з приводом або від двигуна автомобіля, або від окремого двигуна. В усіх випадках змінне снігоочнене або снігоприбиральне обладнання всіх типів не включається до цієї товарної позиції (товарна позиція 8430), незалежно від того, подане воно змонтованим на автомобілі чи ні. (6) Вантажні автомобілі-розкидувачі всіх видів з нагрівальним устаткуванням або без нього, з устаткуванням для розподілу гудрону або гравію, для сільськогосподарських цілей і т. п.

Автокрани, не призначені для перевезення вантажів, які складаються з автомобільного шасі, на якому постійно встановлена кабіна і поворотний кран. Проте вантажні автомобілі з самонавантажувальними пристроями не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 8704).

Автобурові (тобто вантажні автомобілі, обладнані вишкою в комплекті з краном, лебідками та іншими пристроями для буріння і т.п.).

Вантажні автомобілі, обладнані штабелеукладачами (тобто рухомою платформою, виконаною рухомою на вертикальній основі, і яка, як правило, має привід від двигуна автомобіля).

Проте, до цієї товарної позиції не включаються самозавантажні автомобілі, обладнані лебідками, підіймальними пристроями і т.п., але призначені переважно для перевезення вантажів (товарна позиція 8704).

Автобетономішалки, що складаються з кабіни та автомобільного шасі, на якому постійно змонтована бетономішалка, пристосована як для виготовлення, так і для перевезення бетону.

Пересувні електрогенераторні агрегати, що складаються з вантажного автомобіля, на якому змонтований електрогенераторний агрегат, з приводом або від двигуна автомобіля, або від окремого двигуна.

Автомобілі радіологічні (з рентгенівськими установками) (наприклад, обладнані медичним кабінетом, затемненим приміщенням і повним набором рентгенівського устаткування).

Пересувні клініки (медичні або стоматологічні) з операційною, устаткуванням для анестезування та іншою хірургічною апаратурою.

Автомобілі-прожектори, що мають прожектор, змонтований на автомобілі, причому живлення звичайне здійснюється від генератора, який має привід від двигуна автомобіля.

Автофургони для позастудійного радіомовлення та телемовлення.

Автофургони телеграфні, радіотелеграфні чи радіотелефонні, приймальні та передавальні; радіолокаційні автоустановки.

Іподромні автофургони, обладнані лічильними машинами для автоматичного підрахунку виграшів на перегонах.

Пересувні лабораторії (наприклад, для контролю експлуатаційних характеристик сільськогосподарських машин).

Випробувальні вантажні автомобілі з реєструвальними приладами для визначення тягових зусиль автомобілів, які буксирують їх.

Пересувні хлібопекарні з повним устаткуванням (тістозамішувач, піч і т.п.); польові кухні.

Автомобілі-майстерні, обладнані різними верстатами та інструментом, зварювальними пристроями тощо.

Пересувні банки, пересувні бібліотеки і пересувці автовиставки для демонстрації товарів.

При цьому, відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-Ш транспортні засоби за своїм призначенням поділяються на: транспортні засоби загального призначення; транспортні засоби спеціалізованого призначення; транспортні засоби спеціального призначення.

Статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що транспортний засіб спеціального призначения - транспортний засіб, призначений для виконання спеціальних робочих функцій (для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автобетономішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).

Транспортний засіб загального призначення - транспортний засіб, не обладнаний спеціальним устаткуванням і призначений для перевезення пасажирів або вантажів (автобус, легковий автомобіль, вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу).

Матеріалами справи стверджується, що здійснення декларування товарів за ЕМД типу ІМ 40 ДЕ № UA408040/2025/004938 (25UA408040004938U3) від 01.07.2025, код товару зазначено 8474310000, що згідно з УКТЗЕД класифікується, як бетономішалки та розчинозмішувачі.

У свою чергу, Чернівецька митниця прийняла спірне рішення щодо класифікації товарів від 02.07.2025 №25UA40804000021-КТ, відповідно до якого імпортований транспортний засіб класифіковано за кодом 8705400000 згідно з УКТЗЕД як самохідний бетонозмішувач із функцією самозавантаження.

У той же час, з наявного в матеріалах справи, висновок експерта ФОП ОСОБА_3 , № 35-09-25 транспортно - товарознавчої експертизи щодо конструктивних особливостей бетонозмішувача самохідного марки FIORI, модель - DB X50 від 12.09.2025 року встановлено, що низько швидкісний транспортний засіб та повний привід на всі колеса на самохідному шасі, спеціальної бетоно-змішувальної установки встановленої спеціально виготовленій несучій рамі, спеціальні системи управління робочим процесом та оснащення місця для оператора), відсутніми складовими що передбачені нормативно правовим актами, і чинним законодавством та передбаченого виробником прямого призначення в інструкції бетонозмішувача оператора самохідного самозавантажувального на спеціальному самохідному шасі Fiori DB 750, не є автомобільним транспортним засобом, призначеним для використання на автомобільних дорогах державного значення для перевезення вантажів та пасажирів.

Бетонозмішувач самохідний самозавантажувальний Fiori DB X50 складається зі спеціальної рами на самохідному спеціальному шасі, на якій встановлений бетонозмішувальний барабан та утворює єдиний блок.

Відповідно до даних виробника бетонозмішувача самохідного самозавантажувального Fiori DB X50 призначене використання: виробництво бетонних сумішей безпосередньо на будівельному майданчику; - доставка суміші на будівельному майданчику в важкодоступні місця завдяки високій маневреності; - автономне виробництво бетону без необхідності використання стаціонарного бетонного заводу. Будь-яке використання, що виходить за межі цього, не є призначеним використанням.

За технічними характеристиками машина Fiori DB X50 самохідне шасі - це самохідна основа, побудована на базі спеціальних вузлів і агрегатів, яка може використовуватися як самостійна спеціалізована машина.

За своїм призначенням бетонозмішувач самозавантажувальний на самохідному шасі Fiori DB X50 є машиною для виготовлення бетонних сумішей безпосередньо на будівельному майданчику.

Враховуючи вищевказане, суд вважає, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується правильність віднесення позивачем вказаних транспортних засобів згідно їх призначення і особливостей конструкції до коду УКТ ЗЕД 8474310000.

В свою чергу, доводи відповідача, що згідно з Положеннями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності вищевказані транспортні засоби слід класифікувати за кодом 8705 є безпідставними, оскільки наявними в матеріалах справи доказами підтверджується правильність віднесення позивачем вказаних транспортних засобів згідно призначення і особливостей конструкції до коду УКТ ЗЕД 8474310000.

Таким чином, викладені вище фактичні обставини підтверджують протиправність рішення Чернівецької митниці щодо класифікації товарів від 02.07.2025 №25UA40804000021-КТ, а тому таке підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольнити.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеанда І К" задовольнити повністю.

Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 січня 2026 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати рішення Чернівецької митниці щодо класифікації товарів від 02.07.2025 року №UA40804000021 -КТ.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеанда І К" за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької митниці судовий збір у розмірі 7 570 (сім тисяч п'ятсот сімдесят) гривень 00 копійок.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Боровицький О. А.

Судді Курко О. П. Ватаманюк Р.В.