Постанова від 20.04.2026 по справі 340/1655/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 340/1655/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Сафронової С.В., Чабаненко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року у справі №340/1655/25 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 13 березня 2025 року звернувся до суду з позовом до Управління містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, в якому, просить:

- визнати протиправними дії Департаменту щодо відмови позивачу в погодженні місця розташування пересувної/стаціонарної ТС, про що повідомлено листом від 12.09.2024 за №2004/15;

- зобов'язати Департамент повторно розглянути заяву від 30.08.2024 №157971 з приводу погодження місця розташування пересувної/стаціонарної ТС, з урахуванням висновків суду та прийняти законне і обґрунтоване рішення, яким погодити позивачу місця розташування пересувної/таціонарної ТС, відповідно до чинного законодавства.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Рішення суду мотивовано тим, що відповідачем було правомірно та обґрунтовано прийнято лист-рішення від 12.09.2024 року за №2004/15, щодо відмови фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в погодженні місця розташування ТС від 30.08.2024 №157971 у виді торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності площею 30,0 кв.м., адже в наданому позивачем пакеті документів відсутні обов'язкові погодження на розміщення ТС в охоронних зонах інженерних мереж та на місці бажаного розміщення ТС відсутні наступні інженерні мережі: водопровід, лінія зв'язку, газопровід.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржив його в апеляційному порядку. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що судом першої інстанції неповно встановлено обставини, що вплинуло на правильність вирішення цієї справи. Зазначає про те, що фактичне розміщення ТС не порушує інженерних мереж, не передбачає капітального будівництва та не забороняється у зоні Р-2. Також, позивач вказує на те, що є орендарем земельної ділянки з цільовим призначенням, яке передбачає можливість здійснення підприємницької діяльності, а тому позивач звернувся до відповідача з заявою від 30.08.2024 №157971 з приводу погодження місця розташування пересувної/стаціонарної тимчасової споруди.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив вимоги скарги залишити без задоволення, а рішення суду залишити без змін.

Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що 30.08.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про погодження місця розташування пересувної/стаціонарної тимчасової споруди площею 30,00 кв.м для провадження підприємницької діяльності торговельного павільйону, що знаходиться за адресою - АДРЕСА_1 . До заяви додано: схему бажаного місця розташування, копію паспорту та РНОКПП (а.с.56-59).

Відповідач листом № 2004/15 від 12.09.2024 повідомив позивача, що за результатом розгляду заяви від позивача та доданих до неї документів встановлено невідповідність місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам та правилам, в зв'язку з чим не погоджено місце розміщення ТС (а.с.54-55).

Підставою відмови слугував той факт, що, згідно з містобудівною документацією - планом зонування території м. Кропивницького, затв. рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 №2456, бажане місце розташування ТС знаходиться в зоні Р-2 (рекреаційна зона активного відпочинку) та в межах червоних ліній магістральної вул. Є. Тельнова - це згідно з планом червоних ліній магістральних вулиць міста Кропивницького, затв. рішенням Кропивницької міської ради від 19.12.2017 №1252. На місці бажаного розміщення ТС відсутні інженерні мережі: водопровід, лінія зв'язку, газопровід. Крім того, у наданому пакеті документів відсутні обов'язкові погодження на розміщення ТС в охоронних зонах інженерних мереж. Правомірність відмови ОСОБА_1 у погодженні місця розташування пересувної/стаціонарної тимчасової споруди є предметом спору переданого на вирішення суду.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, враховуючи положення частини 1 статті 308 КАС України, щодо розгляду справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.

Згідно з положеннями статті 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає:

1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів;

2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення;

3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Статтею 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» надано визначення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, згідно з яким - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244.

Відповідно до пунктів 2.1 - 2.3 Порядку № 244 підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - ТС) є паспорт прив'язки ТС.

Згідно з пунктом 1.4 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему Благоустрою прилеглої території.

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500; кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Пунктами 2.4 та 2.5 Порядку № 244 відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Відповідно до пункту 2.6. Порядку № 244 для оформлення паспорту прив'язки ТС, замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:

схему розміщення ТС;

ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат;

схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів України»;

технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Також додаток 1 Порядку № 244 передбачає надання інформації щодо площі земельної ділянки згідно з документами землекористування.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що прийняттю рішення про надання паспорту прив'язки розміщення ТС має передувати отримання висновку уповноваженого органу про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС. При цьому відповідність намірів розміщення тимчасової споруди визначається на підставі відповідності її місця розташування комплексній схемі розміщення ТС, якщо така схема розроблена.

Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2019 року у справі № 823/687/18, від 03 жовтня 2019 року у справі № 823/2149/18. Як з'ясовано судом першої інстанції та не заперечується учасниками справи, згідно з містобудівної документації - планом зонування території м. Кропивницького (Кіровограда), затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 №2456, бажане місце розташування тимчасової споруди знаходиться в зоні Р-2 (рекреаційна зона активного відпочинку), та в межах червоних ліній магістральних вулиць м. Кропивницького, затвердженого рішенням Кропивницької міської ради від 19.12.2017 №1252.

Відповідно до частини другої статті 18 Закону України «Про автомобільні дороги» та примістки 2 пункту 10.7.6 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», розміщення будь-яких об'єктів, будівель, споруд або їх частин у межах червоних ліній вулиці не допускається.

Згідно з абзацом другим пункту 28 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 №198 допускається розміщення малих архітектурних форм, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на тротуарах та пішохідних доріжках, коли їх ширина перевищує ту, що передбачена ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», та забезпечено безпечне і безперешкодне пересування пішоходів та маломобільних груп населення (ширина залишкової пішохідної зони повинна бути не менше тієї, що передбачена ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій»). В охоронних зонах інженерних комунікацій допускається розміщувати малі архітектурні форми за обов'язковим погодженням з організаціями, які експлуатують ці комунікації.

Враховуючи те, що розміщення будь-яких об'єктів, будівель, споруд або їх частин у межах червоних ліній вулиці не допускається, а також те, що позивачем не надано до заяви погоджень на розміщення тимчасової споруди в охоронних зонах інженерних мереж згідно з абзацом другим пункту 28 Єдиних правил затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 №198, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем було правомірно та обґрунтовано прийнято лист-рішення від 12.09.2024 року за №2004/15, щодо відмови фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в погодженні місця розташування ТС від 30.08.2024 №157971 у виді торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності площею 30,0 кв.м.

При цьому, колегія суддів зауважує, що той факт, що позивач є орендарем земельної ділянки з цільовим призначенням, яке передбачає можливість здійснення підприємницької діяльності не є безумовною підставою для погодження місця розташування пересувної/стаціонарної тимчасової споруди, адже таке погодження вимагає відповідності місця розташування тимчасової споруди містобудівний документації, будівельним нормам та правилам.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Згідно з частиною першою статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року у справі №340/1655/25 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року у справі №340/1655/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Сафронова

суддя С.В. Чабаненко