20 квітня 2026 року справа № 580/1221/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про визнання протиправним та скасування пункту рішення і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка-1), ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , позивач-2), ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 , законна представниця) в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4 , позивачка-3) подали позов до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - відповідач), в якому просять:
- визнати протиправним та скасувати пункт 22 рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 581/975 від 06.11.2025 року ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) батьку, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) матері та ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) дочці померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, солдата ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 11.07.2024 в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2024), в сумі 2271000 (два мільйони двісті сімдесят одна тисяча) грн 00 коп. у рівних частках кожному;
- зобов'язати Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум призначити одноразову грошову допомогу внаслідок захворювання, яке пов'язане із захистом Батьківщини, яке призвело до смерті солдата ОСОБА_6 у розмірі 15000000 грн згідно абзацом 1 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та здійснити виплату такої одноразової грошової допомоги з урахуванням раніше виплачених сум у рівних частинах ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) батьку, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) матері та ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) дочці.
В обґрунтування позовних вимог представниця позивачів зазначила, що починаючи з 24.02.2022 особам, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця виплачується така допомога у розмірі, визначеному п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а не у розмірах, визначених підпунктом «а» п. 1 ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII та п. 5 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Ухвалою від 18 лютого 2026 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відзив на позов від відповідача до суду не надходив.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проходив військову службу за мобілізацією, зокрема у військовій частині НОМЕР_5 .
ОСОБА_6 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи в с. Ямполівка, Краматорського р-н, Донецької обл., с. Синьківка, Куп'янського р-н, Харківська обл., що підтверджується довідкою В/Ч НОМЕР_5 від 11.10.2024 № 0107.
Згідно витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України від 06.01.2025 № 140, 07.07.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер внаслідок гострої серцево-судинної недостатності, гострої коронарної недостатності, захворювання яке пов'язане із захистом Батьківщини, що підтверджується витягом наказу командира військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) про виключення зі списків особового складу частини від 31.07.2024 № 213; лікарським свідоцтво про смерть від 09.07.2024 № НОМЕР_6 видане КЗ «Донецьким обласним бюро судово-медичної експертизи» Слов'янським відділенням»; свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 видане 11.07.2024 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ); довідкою про безпосередню участь в бойових діях від 11.10.2024 року № 6102 видана командиром військової частини НОМЕР_5 ; військово-обліковими документи.
В померлого ОСОБА_6 залишилась родина у складі: ОСОБА_7 - батько ОСОБА_6 , ОСОБА_8 - мати ОСОБА_6 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 12.07.1990 та ОСОБА_4 - малолітня дочка, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_9 від 28.11.2020.
У зв'язку із смертю ОСОБА_6 , його родина у січні 2025 року звернулась із заявою через кабінет соціального захисту ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо виплати одноразової грошової виплати.
Згідно витягу із протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 581/975 від 06.11.2025, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ від 25.12.2013 № 975: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) батьку, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) матері та ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) дочці померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, солдата ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 11.07.2024 в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2024), в сумі 2271000 (два мільйони двісті сімдесят одна тисяча) грн 00 коп. у рівних частках кожному.
Рішення відповідача про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 2271000,00 грн позивачі вважають протиправним, а тому звернулись в суд з цим позовом.
Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано, зокрема, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) та постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 (далі - Постанова № 168).
Згідно пп. 1 п. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї загиблих: зокрема, діти та батьки.
Згідно з п. «а» ч. 1 ст. 16-2 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 16-2 Закону № 2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого:
розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, не може становити менше 15 мільйонів гривень;
розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується в інших випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, визначається відповідно до абзацу другого підпункту «а» пункту 1 цієї статті.
Згідно із абз. 1 ч. 1 ст. 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Постанови № 168 (у редакції чинній станом на дату смерті ОСОБА_6 - 07.07.2024) особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови (зокрема військовослужбовцям Збройних Сил), а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.
Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов'язків військової служби не може становити менше 15 млн. гривень.
Аналіз вищевикладених правових норм дає підстави для висновку, що членам сімей, до яких належать діти та батьки загиблих (померлих) у період дії воєнного стану військовослужбовців Збройних Сил, під час виконання ними обов'язків військової служби та внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів.
Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Суд вище встановив, що згідно витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України від 06.01.2025 № 140, 07.07.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер внаслідок гострої серцево-судинної недостатності, гострої коронарної недостатності, захворювання, яке пов'язане із захистом Батьківщини.
Отже, оскільки ОСОБА_6 помер в період дії воєнного стану під час виконання ним обов'язків військової служби та від захворювання, яке пов'язане із захистом Батьківщини, суд доходить висновку, що позивачі, як члени сім'ї померлого військовослужбовця мають право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15 мільйонів гривень, яка має бути розподілена рівними частками на всіх отримувачів.
Зважаючи на вищезазначене, суд доходить висновку про те, що рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум щодо призначення позивачам одноразової грошової допомоги в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, оформлене пунктом 22 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 581/975 від 06.11.2025, є необґрунтованим.
Обираючи належний і ефективний спосіб захисту порушених прав позивачів, суд бере до уваги, що наявні у матеріалах справи докази у повному обсязі підтверджують їх право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15 мільйонів гривень, відтак суд вважає за необхідне зобов'язати Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум призначити позивачам одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю ОСОБА_6 внаслідок захворювання, яке пов'язане із захистом Батьківщини, у розмірі 15000000 грн відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та здійснити її виплату у рівних частках.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, адміністративний позов належить задовольнити частково.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позивачі звільнені від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір» та не надали доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яке викладене у пункті 22 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 581/975 від 06.11.2025, про призначення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Зобов'язати Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум призначити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю ОСОБА_6 внаслідок захворювання, яке пов'язане із захистом Батьківщини, у розмірі 15000000 грн згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та здійснити її виплату у рівних частках.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач-1 - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 );
2) позивач-2 - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 );
3) позивач-3 - ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 );
4) законна представниця позивача-3 - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 );
5) відповідач - Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (03049, м. Київ, просп. Повітряних Сил, 6).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 20.04.2026.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК