Рішення від 21.04.2026 по справі 420/39298/25

Справа № 420/39298/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецкькій області від 11.11.2025 № 156050029521 в частині відмови у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»,

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 , з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу», починаючи з дня звернення 03 листопада 2025 року, з врахуванням довідок : від 03.11.2025 № 5-5584/25 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) додаток 4 до Порядку, № 5-5582/25 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) додаток 5 до Порядку та довідку № 5-5583/25 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби додаток 6 до Порядку, які видані ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначила, що з 07.09.2025 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Має стаж державного службовця 20 років та зверталась до органів ПФУ із заявами про переведення з пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Однак спірним рішення відповідач відмовив у переведенні позивачки з пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», у зв'язку із тим, що надані нею разом із заявою довідки від 03.11.2025 №№5-5582/25 5-5583/25, 5-5584/25 не відповідають вимога Порядку №622.

Позивачка зазначає, що обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 вказаного Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби та у спірному випадку позивачкою такі умови дотримані.

Вказує, що наявні підстави для врахування відповідних довідок при перерахунку пенсії, так як довідки видані ТУ ДСА України в Одеській області 03.11.2025 №№5-5583/25, 5-5584/25, 5-5582/25 на підставі Постанови КМУ №622, з урахуванням Постанови КМУ від 12.07.2024 №823. Незгода ж відповідача зі змістом довідок про складові заробітної плати, не може бути підставою для відмови у переведенні на пенсію за ЗУ «Про державну службу». В оскаржуваному рішенні від 11.11.2025, відповідач не зазначив жодної обґрунтованої підстави для неврахування наданих позивачкою довідок від 03.11.2025.

Ухвалою суду від 01.12.2025 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем - Головним управління ПФУ в Донецькій області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що при розгляді матеріалів електронної пенсійної справи та документів доданих до заяви від 03.11.2025 №11493 встановлено, що довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії від 03.11.2025 №5-5582/25 додаток 5 надана за період з 01.01.2003 по 12.03.2012, довідка про складові заробітної плати державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.11.2025 №5-5584/25 та довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців від 03.11.2025 №5-5583/25 додаток 6 видані станом на жовтень 2025, що не відповідає вимогам Порядку №622. Оскільки довідки від 03.11.2025 №5-5582/25, від 03.11.2025 №5-5584/25, від 03.11.2025 №5-5583/25 видані з порушенням вимог Порядку №622, позовні вимоги про врахування довідок про складові заробітної плати не підлягають задоволенню.

Позивачка надала відповідь на відзив, у якій зазначила, що досягла необхідного пенсійного віку, працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, та має стаж державної служби понад 20 років (наведене підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_1 ), а відтак набула право на пенсію державного службовця за віком на підставі статті 37 Закону України №3723-XII і вважає, що набула право на переведення з пенсії за віком, призначеної за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII.

Наголошує, що у спірному випадку наявні підстави для врахування відповідних довідок при перерахунку пенсії, так як довідки видані ТУ ДСА України в Одеській області 03.11.2025 №№5-5583/25, 5-5584/25, 5-5582/25 на підставі Постанови КМУ №622, з урахуванням Постанови КМУ від 12.07.2024 №823.

Позивачка зауважує, що Порядок №622 регламентує лише порядок обчислення середньої заробітної плати, але не може бути підставою для відмови в самому праві на пенсію, якщо право на неї підтверджено нормами закону. Довідки про заробітну плату були видані у встановленій формі, містять відомості про заробітну плату за 60 місяців (додаток 5), складові заробітної плати для осіб зі стажем понад 20 років (додаток 6). Така інформація достатня для правильного обчислення пенсії.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

Згідно записів під номерами 12-25 трудової книжки позивачки (серія НОМЕР_1 ), позивачка у період з 22.01.1988 по 14.06.2002 працювала на посадах секретаря судового засідання у Березівському районному суді Одеської області, та з 17.06.2002 по 12.03.2012 на посадах посаді помічника судді у Суворовському районному суді м.Одеси.

З 07.09.2025 позивачка отримує пенсію за віком за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

10.10.2025 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

Заява позивача розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області, яким за результатами розгляду заяви позивачки від 10.10.2025, було прийнято рішення №156050029521 від 17.10.2025 про відмову в перерахунку пенсії, у зв'язку із тим, що довідки про складові заробітної плати, які заявниця надала для призначення пенсії державного службовця, а саме від 01.09.2025 №5-4383/25 згідно додатку 1 (станом на 01.09.2025) та від 01.09.2025 №5-4383/25 додатку 5 (станом на 01.09.2025) та 6 до Порядку №622, - не відповідають вимогам Порядку, затвердженого постановою №622.

03.11.2025 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області ОСОБА_1 видані нові довідки:

1. довідка №5-5589/25 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), про те, що вона працювала в Суворовському районному суді м. Одеси на посаді помічника судді та станом на жовтень 2025 її заробітна плата становить 35036,76 грн, що включає: посадовий оклад - 26797,50 грн, надбавка за ранг (9 ранг) - 200 грн, надбавка за вислугу років (30%) - 8039,25 грн;

2. довідка №5-5582/25 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" про розміри надбавок, премій та інших виплати за період з 01.01.2003 по 12.03.2012.

3. довідка №5-5583/25 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби згідно пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за жовтень 2025 року, що передує місяцю за призначенням пенсії становили : премія - 4349,15 грн., інші виплати в частині, що відповідає календарному місяцю - 632,68 грн. Усього - 4981,83 грн.

11.11.2025 позивачка особисто звернулась до Головного управління із заявою від 03.11.2025 №11493 про перехід з пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу».

До указаної заяви позивачем були додані довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця від 03.11.2025 №5-5584/25 згідно додатку 4, №5-5583/25 від 03.11.2025 згідно додатку 6 та від 03.11.2025 №5-5582/25 згідно додатку 5.

Рішення Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.11.2025 №156050029521 відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 03.11.2025, у зв'язку із тим, що довідки 03.11.2025 №5-5584/25, №5-5583/25 та №5-5582/25, про складові заробітної плати не відповідають вимогам Порядку, затвердженого постановою №622.

Вважаючи таке рішення протиправним, позивачка звернулась до суду із позовом.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Приписами ч.1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Як визначено п.1 ст.9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ (далі-Закон №889-VІІІ) пунктами 8, 10, 12 Прикінцевих та Перехідних положень якого установлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723 та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, при наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 15.12.2020 року у справі №560/2398/19.

Частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Відповідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Отже необхідною умовою для наявності у державних службовців, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та осіб, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV.

Згідно записів в трудовій книжці позивачки, у період з 22.01.1988 по 14.06.2002 ОСОБА_1 працювала на посадах секретаря судового засідання у Березівському районному суді Одеської області, а з 17.06.2002 по 12.03.2012 на посаді помічника судді у Суворовському районному суді м.Одеси.

Суд звертає увагу, що відповідачем у оскаржуваному рішенні та у відзиві на позовну заяву не спростовується наявність у позивачки спеціального стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, віку, страхового стажу, тощо.

У спірному випадку, відмова відповідача у переведенні позивачки на пенсію за віком за ЗУ «Про державну службу» мотивована виключно тим, що надані позивачкою довідки про заробітну плану, не відповідають вимогам Порядку №622.

Суд з даного приводу зазначає, що Постановою КМ України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (надалі Порядок №622), яким врегульовано алгоритм дій територіальних органів при призначенні та нарахуванні (перерахунку) розміру пенсії особам згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" (надалі - Закон № 889-VIII) на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" (надалі - Закон № 3723-XII).

Згідно з п.4 Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Як зазначено в п.24 цього Порядку №622, згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу":

- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку №622 визначено, що Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Як встановлено судом в ході розгляду даної справи, для переведення на пенсію за віком на підставі ЗУ «Про держану службу», позивачка надала видані Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області довідки № 5-5584/25 (додаток 4), № 5-5582/25 (додаток 5) та № 5-5583/25 (додаток 6) від 03.11.2025 про складові заробітної плати для державного службовця та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ "Про державну службу".

Суд вважає безпідставними доводи, наведені в оскаржуваному рішенні, та доводи представника відповідача, наведені у відзиві, щодо відсутності підстав для врахування вказаних довідок, адже такі були видані позивачу відповідним органом, виготовлені у відповідності до вимог Порядку №622, в редакції на час спірних відносин, та за встановленими цим Порядком формами, а відтак підлягали врахуванню при проведенні перерахунку. Відповідачем не зазначено яким саме вимогам Порядку №622 такі довідки не відповідають, які саме недоліки були виявлені.

Аналіз положень Закону №889-VIII, Закону №3723-XII, Порядку №622 не дає підстав для висновку, що позивач обмежений у праві перейти з пенсію за віком, яку він отримує за Законом №1058-IV, на пенсію за віком по Закону №3723-XII через те, що довідки про складові заробітної плати для державного службовця та про інші складові заробітної плати по Закону України «Про державну службу» не відповідають вимогам порядку №622.

При отримані заяви про переведення на пенсію за віком за нормами Закону №3723-XII пенсійному органу необхідно надавати оцінку дотриманню умов призначення такої пенсії, зокрема, наявності страхового стажу, стажу державної служби та встановлення особі інвалідності.

Зазначене свідчить, що у відповідача, були відсутні жодні підстави для відмови у переведенні позивача за її зверненням з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII, а тому оскаржуване рішення від 12.09.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №156050029521 від 11.11.2025 є обґрунтованою та підлягає задоволенню судом.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до вимог пунктів 4.2, 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Враховуючи наведені положення та оскільки подана позивачем заява з документами по суті розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області і рішення про відмову приймалось саме ним, дії зобов'язального характеру щодо переведення на інший вид пенсії, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Донецькій області. Така позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.

Відтак, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням заробітку, зазначеного в довідках 03.11.2025 № 5-5584/25, №5-5582/25 та №5-5583/25.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини та аргументи судом оцінюються критично, позаяк такі не доводять правомірності поведінки відповідача - Головного управління ПФУ в Донецькій області у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на переведення на пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про державну службу».

Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 1211, 20 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №156050029521 від 11.11.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком, відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням заробітку, зазначеного в довідках Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.11.2025 №5-5584/25, про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби від 03.11.2025 №5-5582/25 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 03.11.2025 №5-5583/25.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 1211 грн., 20 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач : Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, адреса: вул. Ген. Батюка, 8, м.Слов'янськ, Донецька область, 84121.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА