Рішення від 22.04.2026 по справі 420/2176/26

Справа № 420/2176/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 28.01.2026 року надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення під час видачі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про виключення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , що полягає у невнесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 , внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року, відповідно до запису в тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 , привести у відповідність та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року, відповідно до запису в тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 .

Ухвалою від 02 лютого 2026 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі № 420/2176/26 та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог в позивній заяві зазначено, що позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , однак зазначений територіальний центр комплектування було реформовано та його правонаступником наразі є ІНФОРМАЦІЯ_6 . Перебування позивача на військовому обліку у відповідача підтверджується Тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 (замість військового квитка), виданим 22.11.2022 року на ім'я позивача та завірений печаткою та підписом уповноваженої посадової особи. 22.11.2022 року позивач пройшов військово-лікарську комісію у відповідача, за результатами якої рішенням ВЛК був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року. У подальшому позивача було виключено з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», що підтверджується відповідним записом у Тимчасовому посвідченні Серії НОМЕР_1 . Після виключення позивача з військового обліку він перестав бути військовозобов'язаним. Вказаний статус встановлюється одноразово і не потребує повторного підтвердження і відповідно виключає можливість подальшого взяття на військовий облік та призову на військову службу (в т.ч. під час мобілізації). 28.12.2023 року позивач, у зв'язку з систематичними обстрілами України та військовою агресією рф, був вимушений тимчасово покинути межі України та з 28.12.2023 року, проживає в Чеській Республіці, в м. Прага. Позивач 26.09.2025 з метою перевірки коректності внесених щодо нього даних, авторизувався у мобільному застосунку «Резерв+», де виявив, що у Реєстрі міститься недостовірна інформація, а саме: зазначено, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також наявний наступний запис: «порушення військового обліку», «не прибули за повісткою до ТЦК та СП», «дата початку розшуку: 08.12.2024». Зазначені відомості не відповідають дійсності, оскільки позивач був виключений з військового обліку ще 22.11.2022 року, що підтверджується відповідним записом в Тимчасовому посвідченні Серії НОМЕР_1 . 24.10.2025 року представником позивача засобами поштового зв'язку АТ «УКРПОШТА» було направлено до Відповідача 1 адвокатський запит за вих. №36/25 про надання інформації та підтвердити факт виключення позивача з військового обліку. 10.11.2025 року було отримано відповідь за вих.№20313. У відповідь було повідомлено, що позивач перебуває на військовому обліку та відповідні відомості щодо позивача надати не зможуть. 24.11.2025 року до Відповідача 1 та 2 було подано заяви про корегування та внесення даних до електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як органів, в яких позивач перебував та досі безпідставно перебуває на обліку як військовозобов'язаний. Відповідач 1 та 2 повинні були внести відомості про виключення з військового обліку до Реєстру, а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 під час видачі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 , а ІНФОРМАЦІЯ_5 , як органу, в якому незаконно обліковується позивач станом на зараз, по факту отримання заяви разом із додатками про корегування та внесення даних до електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Вих. №45/25 від 24.11.2025 року. Відповідач 1 не розглянув подану заяву належним чином, відповідач 2 взагалі не надав доказів розгляду заяви позивача. Відповідач 1 та 2 не скоригували інформацію, що призвело до збереження помилкових даних та порушення прав позивача.

05 лютого 2026 року від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 до суду надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що 24.10.2025 року представником позивача засобами поштового зв'язку АТ «УКРПОШТА» було направлено до Відповідача 1 адвокатський запит за вих.№36/25. У вказаному адвокатському запиті просили надати інформацію та підтвердити факт виключення позивача з військового обліку. 10.11.2025 року було отримано відповідь відповідача за вих.№20313. У відповіді було повідомлено, що позивач перебуває на військовому обліку та відповідні відомості щодо позивача надати не зможуть. Перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (АІТС “ОБЕРІГ») встановлено, що позивач перебуває на обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 , підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Відповідно до Закону України № 1951-VIII та Порядку ведення реєстру, право на актуалізацію даних та зміну статусів має виключно той орган ведення реєстру, у якому особа перебуває на обліку. ІНФОРМАЦІЯ_6 не має технічної можливості скасувати результати автоматичної верифікації або ініціювати зміни в даних особи, яка не

перебуває у нього на обліку.

09 лютого 2026 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, де зазначено, що твердження відповідача про те, що зазначені в позовній заяві відомості не відповідають дійсності, є безпідставним, необґрунтованими та суперечливими, а також фактично не спростовує доводів позовної заяви, а навпаки підтверджує наявність протиправної бездіяльності з боку відповідачів. Позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , однак зазначений територіальний центр комплектування було реформовано та його правонаступником наразі є на ІНФОРМАЦІЯ_6 . Перебування позивача на військовому обліку у відповідача підтверджується Тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 , виданим 22.11.2022 року на ім'я позивача та завірений печаткою та підписом уповноваженої посадової особи. 22.11.2022 року позивач пройшов військово-лікарську комісію у відповідача, за результатами якої рішенням ВЛК був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року. У подальшому позивача було виключено з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», що підтверджується відповідним записом у Тимчасовому посвідченні Серії НОМЕР_1 . Після виключення позивача з військового обліку він перестав бути військовозобов'язаним. Вказаний статус встановлюється одноразово і не потребує повторного підтвердження і відповідно виключає можливість подальшого взяття на військовий облік та призову на військову службу (в т.ч. під час мобілізації). 26.09.2025 з метою перевірки коректності внесених щодо нього даних, авторизувався у мобільному застосунку «Резерв+», де виявив, що у Реєстрі міститься недостовірна інформація, а саме: зазначено, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також наявний наступний запис: «порушення військового обліку», «не прибули за повісткою до ТЦК та СП», «дата початку розшуку: 08.12.2024». Зазначені відомості не відповідають дійсності, оскільки позивач був виключений з військового обліку ще 22.11.2022 року, що підтверджується відповідним записом в Тимчасовому посвідченні Серії НОМЕР_1 . Відповідно до отриманої на адвокатський запит відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_3 , за №20313 від 10.11.2025 року, позивач, за результатами опрацьованих даних, при перевірці його облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (АІТС «ОБЕРІГ») ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 . 22.11.2022 року позивач рішенням військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_10 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується протоколом ВЛК №33 від 22 листопада 2022 року та відповідним записом у Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 , засвідченим підписом уповноваженої посадової особи та фірмовою печаткою територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Виключення позивача з військового обліку здійснено на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», відповідно до якої виключенню з військового обліку підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби. З моменту прийняття рішення ВЛК та внесення відповідної відмітки до військово-облікового документа позивач остаточно втратив статус військовозобов'язаного, а виключення з військового обліку має незворотний характер. Відповідач 1 є належним органом ведення військового обліку щодо позивача та мав обов'язок внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення Позивача з військового обліку на підставі статті 57А графи ІІ Розкладу хвороб, протокол ВЛК №33 від 22 листопада 2022 року. Однак відповідач 1 не виконав покладений на нього обов'язок, що призвело до наявності у Реєстрі «Оберіг» недостовірних відомостей щодо статусу позивача, а також до незаконного обліку позивача як військовозобов'язаного в іншому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що є прямим наслідком протиправної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 . Незважаючи на те, що виключення позивача з військового обліку відбулося ще у 2022 році, відповідач 1 під час видачі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 , до цього часу не вніс до Реєстру достовірні відомості про такий факт, що призвело до тривалого та безпідставного порушення прав і законних інтересів позивача. Позивач незаконно обліковується як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_11 .

20 лютого 2026 року від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли пояснення (Вхід. №18833/26), де зазначено, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 з 2009 року. За весь період перебування позивача на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 , немає жодних документів, які б підтверджували факт його виключення з військового обліку, у тому числі: рішень військово-лікарської комісії про визнання непридатним до військової служби; довідок чи витягів, що є підставою для виключення з військового обліку; інших офіційних документів, передбачених законодавством. Будь-які дії щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 не здійснювалися, відповідні відомості до Реєстру не вносилися. Позивачем до матеріалів справи додано копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного та довідку військово-лікарської комісії. При цьому з наданих документів убачається, що відповідні записи/довідки були оформлені ІНФОРМАЦІЯ_12 . ІНФОРМАЦІЯ_5 не є органом, який приймав рішення, на які посилається ОСОБА_1 , не здійснював оформлення відповідних документів та не вчиняв жодних дій, пов'язаних із виключенням позивача з військового обліку. ІНФОРМАЦІЯ_5 не наділений такими повноваженнями як: самостійно визначати чинність документів, виданих іншим ТЦК та СП, без їх офіційного надходження; вносити відомості до Реєстру на підставі копій документів, наданих особою, без підтвердження їх отримання у встановленому порядку; здійснювати виключення з військового обліку за відсутності відповідних відомостей у власних облікових документах. Наявність у позивача документів, виданих іншим ТЦК та СП, а саме ІНФОРМАЦІЯ_12 , не створює для ІНФОРМАЦІЯ_9 обов'язку вчиняти дії щодо виключення з військового обліку або внесення відповідних відомостей до Реєстру за відсутності таких документів у власних облікових матеріалах.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом, відповіддю на відзив та поясненнями, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , зареєстроване місце проживання з 23 серпня 2007 року за адресою: с. Подільське, Золотоніський район, Черкаська область, що підтверджено паспортом громадянина України від 14.07.2001 року (а.с.47-49).

Також відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №2592086 від 10.04.2026, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Подільське.

Згідно військово-облікового документу «Резерв+» сформованого 26.09.2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , категорія обліку: військовозобов'язаний; на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 ; звання солдат; ВОС 790428; Перевезення автомобільним транспортом, Начальник складу (окремої роти, батальйону, дивізіону, полку та їм рівних); номер в реєстрі «Оберіг» 190320211388345900020; адреса проживання: АДРЕСА_1 , дата уточнення даних 12.09.2024. Також наявний запис «Порушення військового обліку»; дата початку розшуку 08.12.2024 (а.с. 24).

У тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 (а.с. 21) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначено, що: 22.11.2022 р. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_14 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 57А гр. ІІ наказу МОУ №402/08 (п.7).

В п.13 тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 :

- в розділі «Взято на військовий облік»: «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_12 22.11.22»

- в розділі «Знятий з військового обліку»: «На підставі абз. 3 п. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову по мобілізації»

В п. 14 тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного зазначено, що 22.11.2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_14 за ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС».

До суду також надано довідка військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_15 №4/1430 від 22.03.2022 де зазначено, що «проведений медичний огляд ВЛК 22.11.2022 року. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання - атопічний дерматит стаціонарна стадія. На підставі статті 57А графи ІІ, Розкладу хвороб ТДВ непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Протокол № 33 від 22 листопада 2022 р. (а.с. 23).

На виконання ухвали суду від 02.02.2026 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов відзив та в додатку до відзиву витяг з облікового застосунку «Оберіг» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 з 12.06.2009 р.; Адреса (факт/реєстр): АДРЕСА_1 ; Картотека: картотека вільних залишків; ІНФОРМАЦІЯ_16 : підлягають призову на військову службу під час мобілізації; Вид обліку: Рядовий, сержантський і старшинський склад запасу; Порушник військового обліку: НІ.

На виконання ухвали суду від 02.02.2026 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_9 надійшов лист № 245 від 09.02.2026 року, з додатком: копією обліково картки до військово-облікового документу ОСОБА_1 .

Згідно облікової картки до військово-облікового документу ОСОБА_1 , 1984 р.н. адреса реєстрації: с. Подільське, Золотоніський район, Черкаська область. 12.06.2009 року взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 представник позивача звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Згідно ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Приписами п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)

Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).

Приписами ст. 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2). Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3). Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч.4). Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).

Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності до 05.01.2023 року визначений в Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921 (далі Порядок №921 в редакції чинній до 05.01.2023 року).

Згідно п. 15 Порядку №921, військовий облік здійснюється з урахуванням встановленого в Україні порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами,

Приписами п. 15-1 Порядку №921, передбачено, що взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. 56 Порядку №921, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на відповідній території; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством.

Згідно п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних, (Додаток № 1 до Порядку №921) військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно відповіді №2592086 від 10.04.2026 року з Єдиного державного демографічного реєстру вбачається, що ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

З досліджених судом: облікової картки до військового квитка та з військово-облікового документу «Резерв» ОСОБА_1 вбачається, що з 12.06.2009 року він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

В подальшому механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487)

В п. 79 Порядку №1487, вказано, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до п.п. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Отже ОСОБА_1 відповідно до Правил військового обліку перебуває з 12.06.2009 року на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

При цьому позивачем надано до суду тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 , органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Згідно з Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженому наказом Міністерства оборони України №610 від 21.11.2017 року (редакція на дату зазначену в тимчасовому посвідченні) Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного - це документ, який посвідчує військовозобов'язану особу, що перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського й старшинського складу. Також визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 , зокрема, містяться такі дані:

- у п. «Видано» - ОСОБА_1 ;

- у п. « 1. Дата народження» - ІНФОРМАЦІЯ_17 ;

- у п. « 2. Військове звання» -;

- у п. « 3. Склад» -;

- у п. « 4. Профіль -;

- у п. « 5. Військово-облікова спеціальність» -;

- у п. « 6. Категорія» -;

- у п. « 7. Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я» - 22.11.2022р. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_14 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку ст 57А гр. ІІ наказу МОУ №402/08;

- у п. « 8. Призовною комісією - ІНФОРМАЦІЯ_14 зарахований у запас» -за ст. 57А наказу МОУ 402/08р.;

- у п. « 9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» -;

- у п. « 10. Тимчасове посвідчення видано» - у зв'язку з виключенням з військового обліку;

- у п. « 13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК»: в розділі «Взято на військовий облік» - міститься штамп «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_12 22.11.22р»; в розділі «ЗНЯТИЙ з військового обліку» - міститься штамп: «На підставі абз. 3 п. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову по мобілізації;

- у п. « 14.» вказано, що 22.11.2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_14 за ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС» (а.с. 21- 22)

Відповідно до п. 3 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженому наказом Міністерства оборони України №610 від 21.11.2017 року, тимчасове посвідчення видається військовозобов'язаним, які: взяті на військовий облік військовозобов'язаних та яким присвоєно первинні військові звання офіцерського складу запасу (до надходження їх особових справ); втратили військові квитки (до їх отримання); не проходили військову службу (навчальні збори) та не мають військово-облікової спеціальності; визнані призовними комісіями непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до військової служби за станом здоров'я (до підтвердження цього рішення під час повторного медичного огляду); прибули з місць позбавлення волі.

З п. НОМЕР_2 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 вбачається, що вказане тимчасове посвідчення видано ОСОБА_1 у зв'язку з виключенням з військового обліку.

Отже зазначена підстава видачі тимчасового посвідчення ОСОБА_1 не узгоджується з приписами п. 3 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженому наказом Міністерства оборони України №610 від 21.11.2017 року.

Також в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 в п. 13 в розділі «ЗНЯТИЙ з військового обліку» - міститься штамп: «На підставі абз. 3 п. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову по мобілізації.

Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Отже з досліджених: посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.11.2022 року (а.с. 21-22) та довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_14 від 22.11.2022 № 4/1430 вбачається, що дані документи не узгоджуються з приписами п. 15 Порядку №921, щодо військового обліку за місцем декларування та реєстрації військовозобов'язаного.

Окрім того в п. 13 та п. 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 наявні суперечливі дані, так в п. 13 зазначено про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців, а в п. 14 про виключення з військового обліку.

В п. 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі Порядок № 559), зазначено, що у разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Окрім того з витягу з застосунку «Оберіг» відносно ОСОБА_1 наданого до суду ІНФОРМАЦІЯ_6 вбачається, що позивач на обліку з 12.06.2009 року в ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначено в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).

В ст. 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).

Оскільки ОСОБА_1 перебуває з 12.06.2009 року на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_11 , відповідно районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію даних про позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Приписами ст. 6 Закону № 1951-VIII визначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1).

В ст. 7 Закону № 1951-VIII зазначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (п.17-1).

Приписами п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону № 1951-VIII передбачено, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).

Згідно ч. 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає зокрема: внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Приписами ч.3 ст. 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від: 6) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - відомості, зазначені у пункті 17-1 частини першої статті 7 цього Закону;

Отже відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки одержують в електронному вигляді від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до п. 2.1 глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 (далі Положення № 402), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Положеннями п. 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 (в редакції станом на 22.11.2022 року) визначено, що постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Суд звертає увагу, що згідно п. 3.8 Положення № 402 (в редакції чинній на дату зазначену у Довідці ВЛК № 4/1430) довідка ВЛК № 4/1430 від 22.11.2022 року була дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Отже термін дії довідки ВЛК № 4/1430 сплив після 23.05.2023 року при цьому належних та достатніх доказів щодо наявного у позивача захворювання в 2025 році (звернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_9 ) до суду не надано.

Згідно п.4 Порядку № 559, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), громадянин України для внесення відповідних змін повинен скористатися засобами Порталу або особисто звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви про внесення змін.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі у паперовій формі (зокрема відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу), відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст, який перебуває на військовому обліку, або громадянин України, який був виключений з військового обліку (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), повинен сформувати військово-обліковий документ в електронній формі відповідно до пункту 6 цього Порядку. Зміни у військово-облікові документи у паперовій формі зазначених громадян України не вносяться, а військово-облікові документи у паперовій формі, відомості в яких не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, вважаються недійсними.

Враховуючи вище встановлені обставини справи та приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про

визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення під час видачі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про виключення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року та про зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року, відповідно до запису в тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 а також до ІНФОРМАЦІЯ_9 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_9 , що полягає у невнесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_9 , привести у відповідність та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року, відповідно до запису в тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 не підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості

Положеннями ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч.1). В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

У відповідності до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час розгляду справи судом не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження зазначених обставин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 не підлягає задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення під час видачі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року та про зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року, відповідно до запису в тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 а також про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у невнесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року та про зобов'язання привести у відповідність та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку на підставі ст. 57А графи ІІ розкладу хвороб, Протокол №33 від 22 листопада 2022 року, відповідно до запису в тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 )

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_18 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_19 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 )

Суддя O.A. Вовченко

.