Справа № 420/39049/24
21 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), Військової частини НОМЕР_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ; місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_4 , у якій представник позивача просить суд:
прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене провадження по даній справі, звільнивши позивача від сплати судового збору;
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у за період з 22.05.2018 року по 01.01.2019 включно, та за період з 02.05.2020 року по 17.06.2022 включно відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) індексацію-різницю грошового забезпечення 4463,15 грн. в місяць за період з 22.05.2018 року по 01.01.2019 включно та за період з 02.05.2020 року по 17.06.2022 включно відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, та з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44;
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_4 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2019 року по 01.05.2020 року включно відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_4 здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) індексацію-різницю грошового забезпечення 4463,15 грн. в місяць за період з 01.01.2019 року по 01.05.2020 року включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44;
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_4 щодо неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) грошової допомоги на оздоровлення за 2019 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_4 провести перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) грошову допомогу на оздоровлення за 2019 рік та матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань за 2019 рік з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаної виплати, індексації грошового забезпечення відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. та з урахуванням раніше виплачених сум із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44;
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) грошової допомоги на оздоровлення за 2018,2020,2021,2022 рік та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2018,2020,2021,2022 рік відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 провести перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) грошову допомогу на оздоровлення за 2018,2020,2021,2022 рік та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2018,2020,2021,2022 рік з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаної виплати, індексації грошового забезпечення відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. та з урахуванням раніше виплачених сум із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" за період з 22.06.2018 року по дату фактичної виплати індексації грошового забезпечення із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі; постановлено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.262 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу стало відомо, що у період проходження військової служби, нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не в повному обсязі, а саме у період 22.05.2018 року по 17.06.2022 року нараховувалось та виплачувалось грошове забезпечення не у повному обсязі. 13.11.2024 позивачем було подано рапорт до військової частини НОМЕР_2 з проханням виплатити грошове забезпечення у повному обсязі. 15.12.2024 року позивач отримав відповідь від військової частини НОМЕР_2 №157/1116 від 02.12.2024 року. Проте у відповіді військові частини НОМЕР_2 зазначено, що нарахування та виплата грошового забезпечення у зазначений період здійснювалась відповідно до вимог чинного законодавства, а відповідно відсутні підстави для задоволення звернення позивача. Тому діяльність військової частини НОМЕР_2 позивач вважає незаконною та такою що порушує його законні права та інтереси. Листом від №157/1116 від 02.12.2024 року військовою частиною НОМЕР_2 також було частково надано запитувані документи. З наявних карток особового рахунку та довідок-розрахунків виплаченої індексації грошового забезпечення позивачу стало відомо, що під час проходження військової служби відповідачами не в повному обсязі нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення, не було нараховано та в подальшому не виплачувалась індексація-різниця грошового забезпечення відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
06.01.2025 року представник Військової частини НОМЕР_2 подав до суду відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивача не було звільнено з військової служби. Старший матрос ОСОБА_2 була переміщена з посади у військовій частині НОМЕР_2 для подальшого проходження військової служби за контрактом до НОМЕР_6 об'єднаного інформаційно - телекомунікаційного вузла командування Військово - морських сил України на законних підставах. Остаточний розрахунок по основних та додаткових видах грошового забезпечення з військовослужбовцем здійснюється у разі звільнення з військової служби в порядку розділів ХХХІ та ХХХІІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №а745/32197. Також згідно п. 3 розд. I Наказу №260, однією з підстав для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є грошовий атестат. Як зазначено в наказі командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 21.06.2022 №157, позивачу при переміщені було видано грошовий атестат , який згідно п. 3 розд. I Наказу №260, являється однією з підстав для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення. Цей документ є обов'язковим для прийняття військовослужбовця на фінансовий облік до іншої військової частини та свідчить про обсяги грошового забезпечення, отриманого ним на попередньому місці служби, повний розрахунок якого завжди є можливість здійснити на новому місці служби на підставі записів з попереднього місця служби у грошовому атестаті. Крім того, для убезпечення прав позивача, наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 21.06.2022 №157 також містив відомості про кількість днів всіх видів відпусток, використаних позивачем під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 , стан справ з виплатою грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, вислугу років, забезпечення житлом та перебування на квартирному обліку, що являється підставами для своєчасної та повної виплати всіх видів грошового забезпечення військовослужбовцю при зарахуванні на нове місце служби. Також зазначає, що індексація грошового забезпечення позивачеві у спірні періоди з 22 травня 2018 року по 01 січня 2019 та з 02 травня 2020 року по 17 червня 2022 року не здійснювалась у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування на її виплату з державного бюджету. Отже, діючим законодавством виплата індексації військовою частиною, як і будь-якої іншої бюджетної організації, безпосередньо прив'язана к належному фінансуванню та виділенню коштів з державного бюджету на вказану статтю видатків, а тому за відсутності такого фінансування, військова частина НОМЕР_2 була позбавлена можливості здійснювати такі виплати у спірні періоди з 22 травня 2018 року по 01 січня 2019 та з 02 травня 2020 року по 17 червня 2022 року, зазначені позивачем у його позовній заяві. Відповідач наголошує на тому, що позивач у спірні періоди в повному обсязі отримував грошове забезпечення за виконання своїх службових обов'язків, а дійсний спір може стосуватися виключно нарахування та виплати індексації, яка відноситься до додаткових соціальних гарантій, виплата якої відповідно до діючих норм законодавства здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та яка не входить до середньомісячної заробітної плати або обов'язкових видів грошового забезпечення військовослужбовців.
10.01.2025 року представник Військової частини НОМЕР_4 подав відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивач проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_2 в період з 22.05.2018 по 17.06.2022 (згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) та зазначає, що вона проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_2 та була зарахована на грошове забезпечення до військової частини НОМЕР_2 у спірний період з 22.05.2018 по 17.06.2022 р. Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині), позивач був зарахований до списків особового складу та на всі види забезпечення. Однак, військова частина НОМЕР_4 була утворена у 2018 році та з 2018 року по 01.01.2019 року перебувала на фінансовому забезпеченні при військовій частині НОМЕР_7 , що підтверджується наступними документами: копією службового листа командування військової частини НОМЕР_7 від 07.09.2018 за вих. №1047; копією службового листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.09.2018 за вих. № 154/24/2-1020; копією службового листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.12.2018 за вих. № 154/24/2-1545 щодо присвоєння військовій частині НОМЕР_4 коду розпорядника коштів (одержувача) у Військово-Морських Силах Збройних Сил України № 57040/95194 та зарахування на фінансове забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 , та, відповідно, зняття військової частини НОМЕР_4 з фінансового забезпечення при військовій частині НОМЕР_7 з 01.01.2019 та зарахування на її фінансове забезпечення військової частини НОМЕР_2 . Отже, у період 22.05.2018 по 17.06.2022 рік військова частина НОМЕР_8 не знаходилась на фінансовому забезпеченні військової частини НОМЕР_4 , а перебувала на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_9 . Враховуючи підвищення постійних складових грошового забезпечення, місяць березень 2018 року - є базовим для обчислення індексу споживчих цін , а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з наступного місяця, тобто з квітня 2018 року. Відповідачем у повному обсязі та відповідно до вимог законодавства здійснено позивачу виплату індексації за період перебування військової частини НОМЕР_10 на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_4 , що підтверджується відповідними довідками, наданими фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_4 .
Розглянувши у письмовому провадженні наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 25.05.2018 року по 17.06.2022 року проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 .
Згідно п.4 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 25.05.2018 №102 матроса ОСОБА_3 призначену наказом начальника Генерального штабу ЗСУ від 22.05.2018 року №75-РС на посаду телефоніста відділення управління взводу управління командира 2 реактивного артилерійського дивізіону Військової частини НОМЕР_2 , шпк “матрос», ВОС 403942А, з 25 квітня 2018 року було зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення(а.с.42).
На підставі п.4 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 21.06.2022 №157 старшого матроса ОСОБА_1 , телефоніста відділення управління взводу управління командира 2 реактивного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , призначеного наказом Командувача Військово - Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 17.06.2022 року №81-РС на посаду оператором відділення зв'язку інформаційно телекомунікаційного вузла НОМЕР_6 об'єднаного інформаційно телекомунікаційного вузла командування Військово - морських сил України вос - НОМЕР_11 , з 21 червня 2022 року було виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення(а.с.41).
У наказі, зокрема, зазначено:
«Щорічна основна відпустка за 2021 рік використана у кількості 10 (десять) діб. Щорічна основна відпустка за 2022 рік не використана. Грошова допомога на оздоровлення за 2022 рік виплачена. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відповідно порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від “07» червня 2018 року №260, за 2022 рік не виплачена. Виплатити щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби у розмірі 315% посадового окладу; надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% до посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років з 01.06.2022 по день виключення зі списків частини (за відсутності стягнень). Вислуга років у Збройних Силах України станом на “21» червня 2022 року становить: календарна 04 роки 04 місяці 21 доба, пільгова 00 років 07 місяців 04 доби, загальна 04 роки 11 місяців 25 діб. Житлом за рахунок Міністерства оборони України не забезпечувалася, на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_2 не перебувала».
13.11.2024 року позивач звернулася із заявою до командира Військової частини НОМЕР_2 , в якій просила: «Належним чином завірену копію картки особового рахунку військовослужбовця по формі визначеній в Додатку 14 до Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту затверджених наказом Міністерства оборони України 22 травня 2017 року № 280 за період проходження ОСОБА_1 військової служби у військовій частині НОМЕР_2 .
Інформацію у письмовому вигляді щодо тарифних розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, відповідно до Додатку 1 до Постанови КМ України від 30.08.2017 року № 704, які використовувались при нарахуванні грошового забезпечення ОСОБА_1 під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 .
Інформацію у письмовому вигляді щодо розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, застосованого при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням при нарахуванні грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження ним військової служби у військовій частині НОМЕР_2 .
Інформацію у письмовому вигляді щодо розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження ним військової служби у військовій частині НОМЕР_2 , з вказівкою помісячного нарахування та виплати індексації із зазначенням базового місяця (місяця підвищення), взятого для обрахунку індексації, та індексації-різниці грошового забезпечення.
Належним чином завірені копії витягів із наказів командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині), що стосуються виплати грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 .
Належним чином засвідчені копії витягів із наказів командира військової частини НОМЕР_2 про виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за 2022, 2023 рік, в частині, що стосується ОСОБА_4 .
Належним чином завірені копії витягів із наказів командира військової частини НОМЕР_2 , що стосуються переведення та переміщення по службі ОСОБА_1 , зокрема прийняття (здачі) посад»(а.с.51-52).
Також в матеріалах справи міститься лист-відповідь Військової частини НОМЕР_2 від 02.12.2024 року №157/1116, в якому зазначено, що «…розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 постанови №704. Посадові оклади виплачуються у розмірах, визначених додатками 1, 2, 12 і 13 до постанови №704. Посадові оклади виплачуються залежно від займаних посад і тарифних розрядів, передбачених у штаті військової частини. Тарифні розряди військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) для встановлення посадового окладу позначаються у штаті військової частини дробом у чисельнику. Оклади за військовими званнями виплачуються в розмірах, визначених у додатку 14 до постанови № 704. Тож, враховуючи вищезазначене, грошове забезпечення ОСОБА_1 нараховано і виплачено з урахуванням 4/3 тарифного розряду по дату звільнення 21.06.2022 р. Відповідно до пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (зі змінами та доповненнями) виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати. Індексація грошового забезпечення за період з 25.05.2018 по 30.11.2018 не нараховувалась та не виплачувалась. Оскільки, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, визначено індексацію грошового забезпечення військовослужбовців не нараховувати до окремого роз'яснення. Крім того, відповідно до роз'ясненнями Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.03.2018 №248/1485, стосовно порядку нарахування та виплати у 2016-2018 роках індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та Міністерства соціальної політики України від 16.07.2015 №10685/0/14-15/10, від 09.06.2016 №252/10/136-16, від 08.08.2017 №13700/з, № 78/0/66-17, передбачалось, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. У зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань на виплату індексації грошового забезпечення, військовослужбовцям індексація не нараховувалась. Окремо, слід зазначити, що Порядок 1078 не передбачає механізму виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. Інформація щодо основних та додаткових видів грошового забезпечення, премії, індексації, виплати грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 зазначена у Картці особового рахунку військовослужбовця, по формі, згідно з додатком 14 наказу Міністра оборони України від 22.04.2021 № 104 Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 №280. Також, повідомляємо, що в період з 01.01.2019 року до 01.05.2020 року в/ч НОМЕР_2 перебувала на фінансовому забезпеченні в/ч НОМЕР_4 »(а.с.38-40).
Вважаючи протиправною невиплату індексації грошового забезпечення у повному обсязі за період проходження служби у відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно зі ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч.2 ст.19 Закону №2017-III).
Водночас, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".
Приписами ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (надалі - Закон № 1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Як встановлено ч.1, ч.6 ст. 2, ч.1-4 ст.4, ч.1, 2 ст.5, ч.2 ст.6 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок №1078, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»).
Відповідно до п.2 порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу.
В свою чергу, п.4 вказаного Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відтак, індексація грошового забезпечення, є однією з державних гарантій, спрямованою на забезпечення достатнього життєвого рівня населення, яка дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
При цьому, обов'язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації покладається на всі державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності.
Базовим вважається місяць прийняття на роботу або місяць підвищення заробітної плати. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися у місяці, наступному за базовим (крім місяця прийняття на роботу).
З підвищенням у березні 2018 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», посадових окладів військовослужбовців, правила нарахування індексації не змінилися та березень 2018 року став базовим місяцем для нарахування індексації, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з квітня 2018 року (місяця наступного за місяцем підвищення тарифних ставок).
Також, суд враховує, що Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, в тому числі «індексації-різниці».
Так, у відповідності до вимог абзаців 1-6 пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Отже, нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Позивач наполягає на тому, що за період її військової служби з 22.05.2018 року по 17.06.2022 року мала застосовуватися щомісячна фіксована індексація відповідно до абз. 3-6 п. 5 Порядку № 1078.
Оцінюючи доводи позивача суд звертає увагу, що відповідно до послідовної позиції Верховного Суду, викладеній зокрема у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 (з урахуванням ухвали від 30.03.2023 про виправлення описки), від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі №420/11424/21, від 12.04.2023 у справі № 420/6982/21, з урахуванням того факту, що 01.03.2018 набрала чинності Постанова № 704, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078 березень 2018 року став місяцем підвищення доходу військовослужбовців, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 військовослужбовець має право на отримання суми індексації - різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
В указаних справах, Верховний Суд внаслідок системного і цільового способу тлумачення абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 дійшов висновку, що у березні 2018 року, як місяці підвищення доходу військовослужбовця відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання індексації - різниці, а якщо так, то у якій сумі.
Щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, Верховний Суд зазначив, що для їхнього застосування суд повинен встановити:
розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (А);
суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);
чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення у лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації - різниці до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже зазначалося, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації - різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Повертаючись до обставин цієї справи суд відзначає, що позивач вступив на військову службу пізніше березня 2018 року - місяця підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає військовослужбовець.
Як було встановлено судом, відповідно до наказу Військової частини НОМЕР_2 від 21.06.2022 та від 25.05.2018 року, позивач проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 з 25.04.2018 року по 21.06.2022 року, що також підтверджується довідкою розрахунку грошового забезпечення за 2018-2022 роки.
Згідно довідок про структуру щомісячного грошового забезпечення позивача за період з 25.04.2018 року по 21.06.2022 року додаткової винагороди та одноразових видів грошового забезпечення, оформленої Військовою частиною НОМЕР_2 , збільшення посадового окладу позивача на нормативному рівні у спірному періоді не відбулось, зміна розмірів посадового окладу позивача спірному періоді була зумовлена виключно зміною посади та кількістю днів, за які розраховувалось грошове забезпечення військовослужбовця ОСОБА_1 .
З огляду на приведені вище законодавчі приписи у сфері регулювання спірних правовідносин щодо виплати індексації-різниці, визначальним для обчислення індексації-різниці є встановлення моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник, а не індивідуального збільшення посадового окладу працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок.
Дане зауваження суду також підтверджується і послідовними та усталеними позиціями Верховного Суду, викладеними зокрема у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 12.04.2023 у справі № 560/13302/21, від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21, від 03.05.2023 у справі № 160/10790/22 та від 22.06.2023 у справі № 520/6243/22, в яких визначено, що право на отримання індексації грошового забезпечення у фіксованій величині виникло саме у зв'язку зі змінами посадових окладів військовослужбовців з 01.03.2018 на підставі Постанови № 704, та виходячи із приписів абзаців 4, 6 Порядку № 1078, з березня 2018 року, останні мали право на перерахунок індексації грошового забезпечення, з урахуванням особливостей, запроваджених указаними нормами Порядку №1078.
За обставин цієї справи посадовий оклад позивача, яка була призначена на посаду з 25.04.2018 року, у межах спірного періоду внаслідок законодавчих змін не підвищувався та визначався Постановою №704, яка вже діяла на момент призначення її на посаду.
Отже, у позивача у спірному випадку, не виникло права на нарахування та виплату їй індексації-різниці відповідно до приписів абзацу 4, 6 п.5 Порядку № 1078.
Висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 04.04.2024 року у справі 160/2481/23.
Позивачем не враховано, що Порядком №1078 не передбачено встановлення індексації-різниці (фіксованої індексації), яка виплачується індивідуально за посадою, яку обіймає працівник, тобто у такому самому розмірі, яку отримують інші працівники за тим же тарифним розрядом.
Враховуючи висновок суду про відсутність у позивача права на виплату їй індексації-різниці відповідно до приписів абзацу 4, 6 п.5 Порядку № 1078 решта позовних вимог похідного характеру також задоволенню не підлягають.
Також у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та одночасної компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44 з 25.05.2018 року по день фактичної виплати.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 255, 262, 293-297КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_4 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293, 295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян
.