22 квітня 2026 рокусправа № 380/23342/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 1), Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач 2), в якому з урахуванням уточнення позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 при військовій частині НОМЕР_1 щодо затримання та тримання під вартою ОСОБА_1 з 15 вересня 2025 року;
- визнати протиправним та скасувати припис від 16.09.2025, який винесений відносно ОСОБА_1 щодо його направлення до військової частини НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 при військовій частині НОМЕР_1 ;
- скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 про розміщення та зарахування для проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 ОСОБА_1 на посаду механіка-водія 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 6 штурмової роти НОМЕР_4 штурмового батальйону НОМЕР_5 АРМІЙСЬКОГО КОРПУСУ СУХОПУТНИХ ВІЙСЬК ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ.
- визнати протиправними дії командира військової частини НОМЕР_2 про розміщення та зарахування для проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 ОСОБА_1 на посаду механіка-водія 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 6 штурмової роти НОМЕР_4 штурмового батальйону НОМЕР_5 АРМІЙСЬКОГО КОРПУСУ СУХОПУТНИХ ВІЙСЬК ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ та зобов'язати військову частину НОМЕР_2 перевести ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_6 .
Ухвалою від 02.12.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 05.01.2026 відкрите спрощене провадження без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в провадженні Пересипського районного суду міста Одеси розглядається справа № 523/20773/23 по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01 серпня 2023 року № 12023120000000843 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, ч. 3, ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 263, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 262, ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 189 КК України, про обвинувачення ОСОБА_1 , за ч.2 ст. 27, ч.3 ст. 15, ч.3 ст. 262 КК України, ч.2 ст. 27, ч.3 ст. 28, ч.1 ст. 263 КК України, ч.2 ст., ч.3 ст.15, ч.3 ст. 262 КК України. Вирок по справі не ухвалено. 15 вересня 2025 року ОСОБА_1 зупинили представники західного територіального управління військової служби правопорядку при військовій частині НОМЕР_1 та силоміць затримали та доставили до місця свого перебування. У подальшому 16.09.2025 винесений Припис відносно ОСОБА_1 щодо його направлення до військової частини НОМЕР_3 .
Згідно Рекомендаційного листа від 16.09.2025 року за №1776/10/671 направлено матроса ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 з подальшим призначенням його на вакантну посаду механіка-водія 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу військової частини НОМЕР_2 12 армійського корпусу Сухопутних Військ Збройних Сил України де він і зараз проходить службу.
Стверджує: «…Направлення матроса ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 з подальшим призначенням його на вакантну посаду механіка-водія 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 де він і зараз проходить службу є протиправним, оскільки позивач перебувавав на посаді оператора 139543М військової частини НОМЕР_6 , ніякого відношення на зарахування до військової частини НОМЕР_2 взято не було…».
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач 1 Військова частина НОМЕР_1 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що 15.09.2025 співробітниками Управління поліції охорони у Львівській області, під час патрулювання та здійснення охорони громадського порядку, на території залізничного вокзалу ст. Львів було виявлено громадянина ОСОБА_1 , військовослужбовця Збройних Сил України, який рахується таким, що самовільно залишив військову частину. В подальшому, працівники поліції, разом з ОСОБА_2 , прослідували до військової частини НОМЕР_1 , де під час розмови, військовослужбовцями Військової служби правопорядку було з'ясовано, що матрос ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_6 та таким, що самовільно залишив зазначену військову частину, (за даним фактом внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024150020000863 від 07.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України. Військовослужбовцю ОСОБА_1 було роз'яснено тимчасовий алгоритм дій посадових осіб стосовно прийому військовослужбовців, які повернулися для проходження військової служби до Збройних Сил України, який є додатком до Окремого доручення Головнокомандувача Збройних Сил України від 07.08.2025 №142249/С/2-2024.
Крім цього, військовослужбовцю було роз'яснено можливий механізм звільнення від кримінальної відповідальності, передбачений ч.5 ст.401 КК України, у разі повернення останнього до своєї чи іншої військової частини, з метою подальшого проходження військової служби. Водночас, матросу ОСОБА_3 було запропоновано прибути до військової частини НОМЕР_3 , яка згідно Тимчасового алгоритму є однією із військових частин, визначених Міністерством оборони України, для подальшого вирішення питання щодо проходження військової служби, на що останній погодився, після чого йому було видано припис про прибуття до військової частини НОМЕР_3 . Будь-яких обставин, що унеможливлювали проходження військової служби військовослужбовцем встановлено не було.
Матрос ОСОБА_1 добровільно погодився проходити подальшу військову службу, що підтверджується копіями рапортів від 16.09.2025, які військовослужбовець заповнював власноруч. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 16.09.2025 №267, матроса ОСОБА_1 зараховано на тимчасовий облік.
Стверджує: «… інформації щодо можливого статусу ОСОБА_1 як засудженого, узятого під варту, заарештованого чи затриманого, у посадових осіб військової частини НОМЕР_1 не було (наразі не має), а отже такий запобіжний захід, як «тримання під вартою», з боку військовослужбовців Військової служби правопорядку до останнього не застосовувався. … На нашу думку, позовна вимога Позивача в частині визнання протиправним та скасування припису від 16.09.2025, не може мати юридично значущого результату щодо захисту прав та інтересів Позивача, оскільки зазначений документ мав лише рекомендаційний характер, не зобов'язував суб'єктів владних повноважень вчиняти будь-які дії та приймати управлінські рішення, крім цього припис створював/не змінював й не припиняв прав та обов'язків посадових осіб). Отже зарахування до списків військової частини НОМЕР_3 , відбулось за (згодою) рапортами матроса ОСОБА_1 , бойових розпоряджень та з урахуванням вимог Тимчасового алгоритму. Слід відмітити, що таке зарахування військовослужбовця до резервного батальйону могло б відбутись і без зазначеного припису, виданого посадовими особами військової частини НОМЕР_1 …».
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідач 2 Військова частина НОМЕР_2 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27 жовтня 2025 року № 304, на підставі наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від “17» жовтня 2025 року № 1810-РС, припису командира військової частини НОМЕР_6 № 717/ОКП від 22.10.2025, листа командира військової частини НОМЕР_6 від 26.10.2025, вх. № 24942 (СЕДО) від 27.10.2025, рапорта матроса ОСОБА_1 вх. № 60377/р від 27.10.2025, матроса ОСОБА_1 призначено на посаду механіка-водія 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 6 штурмової роти 2 штурмового батальйону військової частини НОМЕР_2 , вос - 121259а, який прибув з військової частини НОМЕР_6 ( АДРЕСА_1 ). З “27» жовтня 2025 року Позивача зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та на всі види забезпечення. З врахуванням наведеного, оскільки військовою частиною НОМЕР_2 отримано усі передбачені чинним законодавством документи для зарахування Позивача до списків особового складу військової частини, наказ військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27 жовтня 2025 року № 304 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством.
Стверджує, що відсутні підстави для припинення проходження Позивачем військової служби у військовій частині НОМЕР_2 та зобов'язання Відповідача - 2 виключити Позивача зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та видання наказу про звільнення з військової служби.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
15.09.2025 співробітниками Управління поліції охорони у Львівській області, під час патрулювання та здійснення охорони громадського порядку, на території залізничного вокзалу ст. Львів було виявлено громадянина ОСОБА_1 , військовослужбовця Збройних Сил України, який рахується таким, що самовільно залишив військову частину.
Працівники поліції, разом з Назаром Качуровським, прослідували до військової частини НОМЕР_1 , де під час розмови, військовослужбовцями Військової служби правопорядку було з'ясовано, що матрос ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_6 та таким, що самовільно залишив зазначену військову частину.
Встановлено, що за фактом самовільного залишення ОСОБА_1 військової частини НОМЕР_6 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024150020000863 від 07.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України.
Військовослужбовцю ОСОБА_1 було роз'яснено тимчасовий алгоритм дій посадових осіб стосовно прийому військовослужбовців, які повернулися для проходження військової служби до Збройних Сил України, який є додатком до Окремого доручення Головнокомандувача Збройних Сил України від 07.08.2025 №142249/С/2-2024.
Так, тимчасовим алгоритмом визначено перелік військових частин (батальйонів резерву), до яких включено і військову частину НОМЕР_3 . Також, Тимчасовим алгоритмом визначено порядок дій командирів військових частин, щодо повернення військовослужбовців, які здійснили самовільне залишення військової частини до подальшого проходження військової служби в лавах Збройних Сил України.
16.09.2026 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 внесений припис № 674/2/14244 командиру військової частини НОМЕР_3 наступного змісту: «… матрос ОСОБА_1 16.09.2025 направляю вам до військової частини НОМЕР_3 матроса ОСОБА_1 , який 07.06.2024 самовільно залишив розташування військового підрозділу військової частини НОМЕР_6 . Станом на 16.09.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно даного військовослужбовця внесені відомості про кримінальне правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України за №62024150020000863 від 07.06.2024 Одеський РУП ГУНП в Одеській області. Строк прибуття до 23.09.2025 включно. Підстава ст. 4, 7 Закону України «Про військову службу правопорядку у Збройних силах України», інструкцією, затвердженою наказом Міністра оборони України та іншими правоохоронними органами № 31 дск/43дск/33дск/18 дск від 20.01.2017 «Про організацію взаємодії збройних сил України та інших, утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів з питань розшуку військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину або місце служби чи вчинили дезертирство». Прибуття та прийняття Вами правового рішення відносно матроса ОСОБА_1 прошу повідомити в триденний термін ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 . Дійсне у разі пред'явлення документа, який посвідчує особу…».
Із матеріалів справи слідує, що 16.09.2025 ОСОБА_1 подав командиру ВЧ НОМЕР_3 два рапорти наступного змісту:
1) «…Дійсним доповідаю, що я, матрос ОСОБА_1 добровільно прибув до військової частини НОМЕР_3 із самовільного залишення військової частини НОМЕР_6 , де перебував на посаді водій-стрілець 2 десантно-штурмового відділення 2 десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти, бажаю продовжувати військову службу. Мені доведено та я розумію правові наслідки скоєння повторного СЗЧ. Також повідомляю про наявність в мене ЄДРД № 62024150020000863 орган досудового розслідування Одеський РУП ГУНП в Одеській області. Прошу Вас включити мене до списку тимчасово прибулого особового складу та зарахувати на котлове забезпечення військової частини НОМЕР_3 …».
2) «… Прошу Вашого клопотання перед вищим командуванням щодо продовження мені матросу ОСОБА_1 військової служби та призначення на посаду матроса резерву взводу резерву рядового складу роти резерву рядового складу військової частини НОМЕР_3 військової частини НОМЕР_7 , на підставі Закону України Про внесення змін до глави ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обв'язок і військову службу», щодо умов продовження військової служби під час дії воєнного стану окремим категоріям військовослужбовців» від 21 листопада 2024 року №4087-ІХ…».
Також 16.09.2025 командир військової частини НОМЕР_2 надіслав командиру військової частини НОМЕР_6 рекомендаційний лист № 1776/10/671 наступного змісту: «…До військової частини НОМЕР_2 звернувся матрос ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 з проханням про розміщення для подальшого проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 . Кандидатура матроса ОСОБА_1 розглянута позитивно, можливість його розміщення в частині є. Прошу направити матроса ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 з подальшим призначенням його на вакантну посаду механік-водій 3 штурмового відділення 3 штурмового взводу 3 штурмової роти НОМЕР_4 штурмового батальйону військової частини НОМЕР_2 НОМЕР_5 Армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України, штат №57/231-01, шпк - «солдат», ВОС - 121259А, тарифний розряд 6…».
Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17.10.2025 № 1810-РС відповідно до пунктів 117 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 07.08.2025 № 142249/С/2-2024 нижчепойменованих осіб рядового складу ПРИЗНАЧИТИ ДО ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ НОМЕР_2 : … 3. Матроса ОСОБА_4 , який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_6 , колишнього оператора протитанкового відділення взводу вогневої підтримки батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_6 - МЕХАНІКОМ-ВОДІЄМ ШТУРМОВОГО ВІДДІЛЕННЯ ШТУРМОВОГО ВЗВОДУ ШТУРМОВОЇ РОТИ ШТУРМОВОГО БАТАЛЬЙОНУ, ВОС - 121259А. 4. 1990 р. н. НОМЕР_8 .
22.10.2025 командиром військової частини НОМЕР_6 прийнятий наказ (по стройовій частині) № 305, яким «…матроса військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_6 . колишнього оператора протитанкового відділення взводу вогневої підтримки роти морської піхоти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_6 . призначеного наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17 жовтня 2025 року № 1810-РС на посаду - механіка-водія штурмового відділення штурмового взводу штурмової ропі штурмового батальйону військової частини . НОМЕР_9 , вважати таким, що 22 жовтня 2025 року справи та посаду здав і направити для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ). 22 жовтня 2025 року виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Видати відповідні атестати…».
22.10.2025 командиром військової частини НОМЕР_6 внесений Припис № 717/ОКП, наступного змісту: «…матрос ОСОБА_1 ОСОБА_5 22.10.2025 вибути до в/ НОМЕР_10 АДРЕСА_1 Для подальшого проходження військової служби. Строк прибуття 24.10.2025. Підстава : наказ командира в/ НОМЕР_11 (по стройовій частині) № 305 від 22.10.2025…».
27.10.2025 командир військової частини НОМЕР_2 прийняв наказ № 304: «… ОСОБА_6 , призначеного наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від “17» жовтня 2025 року № 1810-РС на посаду МЕХАНІКА-ВОДІЯ З ШТУРМОВОГО ВІДДІЛЕННЯ З ШТУРМОВОГО ВЗВОДУ 6 ШТУРМОВОЇ РОТИ 2 ШТУРМОВОГО БАТАЛЬЙОНУ ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ НОМЕР_2 , ВОС - 121259А, який прибув з військової частини НОМЕР_6 ( АДРЕСА_1 ), з “27» жовтня 2025 року зарахувати до списків особового складу частини та на всі види забезпечення і вважати таким, що з “27» жовтня 2025 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 2910,00 гривень на місяць, шпк “солдат». Виплачувати щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 613% від посадового окладу, надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Надати доступ до інформації з грифом обмеження доступу “Для службового користування». Підстава: наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17.10.2025 № 1810-РС, припис командира військової частини НОМЕР_6 № 717/ОКП від 22.10.2025, лист командира військової частини НОМЕР_6 від 26.10.2025, вх. № 24942 (СЕДО) від 27.10.2025, рапорт матроса ОСОБА_1 вх. № 60377/р від 27.10.2025…».
Надаючи оцінку діям відповідачів, суд застосовує наступні правові норми.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII).
Частиною 4 статті 2 Закону № 2232-XII передбачено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV (далі - Статут).
Приписами ст.11 Статуту визначено, що необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки, як свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини;
Відповідно до статті 16 Розділу 1 Статуту кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).
Так, відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту військова дисципліна це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Відповідно до статті 2 Дисциплінарного статуту військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Статтею 4 Дисциплінарного статуту визначено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.
Діяльність військової частини НОМЕР_1 здійснюється у тому числі відповідно до норм Закону України “Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України (далі - Закон).
Відповідно до статті 1 Закону, Військова служба правопорядку у Збройних Силах України - спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.
Приписами статті 3 Закону, серед іншого, основними завданнями Служби правопорядку є виявлення причин, передумов і обставин кримінальних та інших правопорушень, вчинених у військових частинах та на військових об'єктах; розшук осіб, які самовільно залишили військові частини (місця служби).
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що матрос ОСОБА_1 станом на 15.09.2025 рахувався військовослужбовцем військової частини НОМЕР_6 та таким, що самовільно залишив зазначену військову частину, (за даним фактом були внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024150020000863 від 07.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України).
Також сторони не заперечують, що 15.09.2025 співробітниками Управління поліції охорони у Львівській області, під час патрулювання та здійснення охорони громадського порядку, на території залізничного вокзалу ст. Львів було виявлено громадянина ОСОБА_1 , військовослужбовця Збройних Сил України, який рахується таким, що самовільно залишив військову частину. В подальшому, працівники поліції, разом з ОСОБА_2 , прослідували до військової частини НОМЕР_1 .
Матеріали справи не містять доказів тримання позивача під вартою, відтак у суду відсутні підстави стверджувати даний факт та надавати йому оцінку.
Також спірний припис від 16.09.2025, який винесений відносно ОСОБА_1 щодо його направлення до військової частини НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 є правомірним, оскільки винесений у відповідності до поданих позивачем рапортів для його переміщення у ВЧ НОМЕР_3 та слугував документом для підтвердження права позивача законного перебування поза межами ВЧ НОМЕР_6 .
Для з'ясування підстав спрямування позивач до військової частини НОМЕР_2 , суд ухвалою зобов'язав військову частину НОМЕР_2 надати до суду належним чином засвідчені копії документів, що слугували підставою для винесення спірного наказу від 27.10.2025 №304, зокрема: наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17.10.2025 №1810-РС, припис командира військової частини НОМЕР_6 №717/ОКП від 22.10.2025, лист командира військової частини НОМЕР_6 від 26.10.2025, вх.№24942 (СЕДО) від 27.10.2025, рапорт матроса ОСОБА_1 вх.№60377/р від 27.10.2025.
Так із документів, що надіслані на виконання ухвали суд встановив наступне.
16.09.2025 ОСОБА_1 подав командиру ВЧ НОМЕР_3 рапорт, що він добровільно прибув до військової частини НОМЕР_3 із самовільного залишення військової частини НОМЕР_6 , а також рапорт щодо продовження йому військової служби та призначення на посаду матроса резерву взводу резерву рядового складу роти резерву рядового складу військової частини НОМЕР_3 .
16.09.2026 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 внесений припис № 674/2/14244, про направлення командиру військової частини НОМЕР_3 матроса ОСОБА_1 , який 07.06.2024 самовільно залишив розташування військового підрозділу військової частини НОМЕР_6 .
Порядок дій посадових осіб Збройних Сил України стосовно прийому військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини або місця проходження служби чи дезертирували, і військову службу яким не призупинено (далі - СЗЧ) та повернулися для проходження військової служби у визначені Міністерством оборони України військові частини встановлений Тимчасовим алгоритмом, долученим до Окремого доручення Головнокомандувача Збройних Сил України від 07.08.2025 №142249/С/2-2024 (далі - Тимчасовий алгоритм).
Тимчасовим алгоритмом також визначено перелік військових частин (батальйонів резерву), до яких включено і військову частину НОМЕР_3 .
Відповідно до п. 3 Тимчасового алгоритму командир батальйону резерву не пізніше трьох діб з дня прибуття військовослужбовця, який СЗЧ, до батальйону резерву: видає наказ (по стройовій частині) щодо включення такого військовослужбовця, до списку тимчасово прибулого особового складу та зарахування його на котлове забезпечення, та визначає йому завдання; обліковує військовослужбовця у книзі тимчасово прибулого особового складу; направляє до органів управління Військової служби Збройних Сил України правопорядку запит щодо з'ясування інформації про внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно такого військовослужбовця; готує та надсилає доступними засобами зв'язку командиру військової частини, в якій проходить військовослужбовець, повідомлення про прибуття військовослужбовця до батальйону резерву за формою згідно з Додатком. У разі наявності у військовослужбовця письмової згоди командира бойової військової частини пріоритетного комплектування у пункті 6 цього повідомлення зазначається відповідна військова частина.
Відповідно до п. 4 Тимчасового алгоритму Командир військової частини, в якій проходить військову службу військовослужбовець, в день отримання повідомлення про прибуття військовослужбовця до батальйону резерву, з дня його повернення до батальйону резерву: видає наказ (стройовій частині) про поновлення такого військовослужбовця на всіх видах забезпечення, крім котлового, та про направлення його у службове відрядження до військової частини, яка зазначена у цьому повідомлені, у встановленому порядку; направляє посвідчення про відрядження встановленого зразка та продовольчий атестат до батальйону резерву; у порядку, визначеному Інструкцією з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 29.11.2018 № 604, зареєстрованим у Мін'юсті 20.12.2018 за № 1451/32903, здійснює доповідь про повернення такого військовослужбовця. направляє облікові данні відносно такого військовослужбовця для підготовки Плану переміщення військовослужбовців на посади номенклатури посад відповідно до додатку 16 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за № 438/16454 (далі - План переміщення), до військової частини, зазначеної у повідомленні командира батальйону резерву. з отримання витягу із наказу (по особовому складу) або повідомлення про прийняття кадрових рішень відносно такого військовослужбовця готує документи (припис, грошовий атестат, речовий атестат, атестат на військове майно, виданий службою РАО, інші документи (за необхідністю)) (далі - документи) та направляє їх до відповідної військової частини. Копії документів направляються доступним засобом зв'язку.
Відповідно до п. 5 Тимчасового алгоритму Командир військової частини, до якої прибуває такий військовослужбовець у службове відрядження, протягом доби: видає наказ (по стройовій частині) щодо включення військовослужбовця до списку тимчасово прибулого особового складу та зарахування на продовольче забезпечення, визначає йому завдання; обліковує військовослужбовця в книзі тимчасово прибулого особового складу; після отриманням облікових даних від військової частини, в якій проходить військову службу військовослужбовець, готує проект Плану переміщення відповідної номенклатури посад та направляє його до відповідного органу військового управління для прийняття кадрового рішення.
Відповідно до п. 6 Тимчасового алгоритму Служба персоналу відповідного органу військового управління протягом доби з моменту отримання проекту Плану переміщення готує проект наказу (по особовому складу) про призначення військовослужбовця на відповідну посаду. Після видання наказу (по особовому складу) служба персоналу негайно надсилає витяг із такого наказу та/або повідомлення про прийняте кадрове рішення до відповідних військових частини встановленим порядком.
Відповідно до п. 7 Тимчасового алгоритму військовослужбовець, який прибув до військової частини у службове відрядження, користується правом на пільги, гарантії та компенсації, встановлені законодавством України.
Із урахуванням вимог Тимчасового алгоритму:
- командир військової частини НОМЕР_2 звернувся до командира військової частини НОМЕР_6 та повідомив про звернення матроса ОСОБА_1 з проханням про розміщення для подальшого проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 та по наявність такої можливості і просив направити матроса ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 ;
- наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17.10.2025 № 1810-РС матрос ОСОБА_1 призначений до військової частини НОМЕР_2 ;
- 22.10.2025 командиром військової частини НОМЕР_6 прийнятий наказ (по стройовій частині) № 305, яким матроса ОСОБА_1 вважати таким, що 22 жовтня 2025 року справи та посаду здав і направити для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 );
- 27.10.2025 командир військової частини НОМЕР_2 прийняв наказ № 304 про зарахування позивача до списків особового складу частини та на всі види забезпечення.
Суд зауважує, що предметом оскарження у цій справі є наказ командира військової частини НОМЕР_2 про розміщення та зарахування позивача для проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 та дії командира військової частини НОМЕР_2 про розміщення та зарахування позивача для проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 .
Разом із тим як встановлено судом, спірний наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 27.10.2025 № 304 про зарахування позивача до списків особового складу частини та на всі види забезпечення прийнятий відповідно до наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17.10.2025 № 1810-РС, яким матрос ОСОБА_1 призначений до військової частини НОМЕР_2 .
Суд відмічає, що наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17.10.2025 № 1810-РС, яким матрос ОСОБА_1 призначений до військової частини НОМЕР_2 є чинним, ніким не оскаржений та не скасований, відтак підлягає до виконання.
Із урахуванням встановлених судом обставин та наведених правових норм, суд приходить до висновку, що відповідачі діяли відповідно до норм Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного статуту та Тимчасового алгоритму, відтак відсутні підстави для визнання їх дій та прийнятих актів протиправними.
За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 2 КАС України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат судом не проводиться.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна