Рішення від 22.04.2026 по справі 360/467/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 квітня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/467/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Пилюченко Інни Георгіївни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11.03.2026 до Луганського окружного адміністративного суду звернулась адвокат Пилюченко Інна Георгіївна в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач І), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач ІІ), з позовними вимогами про:

визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022;

визнання протиправним дії ІНФОРМАЦІЯ_1 по взяттю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 скасувати запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік;

стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати, у тому числі витрати на правову допомогу;

стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати, у тому числі витрати на правову допомогу.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 01.09.2010 ОСОБА_1 була встановлена ІІІ група інвалідності за загальним захворюванням безстроково, що підтверджується Довідкою до Акта огляду МСЕК серія 10 ААА№440438 від 21.09.2010.

18.03.2022 ОСОБА_1 як військовозобов'язаний пройшов ВЛК (медичний огляд) при ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується Довідкою військово-лікарської комісії №18/2046 від 18.03.2022, за висновками якої ОСОБА_1 на підставі ст. 9а, 61а графи ІІ Розкладу хвороб був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

19.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_7 видано ОСОБА_1 . Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022, в якому міститься штамп про зняття 19.03.2022 ОСОБА_1 з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 та в п.14 якого зазначена інформація, що 19 березня 2022 року ОСОБА_1 був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 підстава ЗУ «ПВОВС» ст. 37 п.6 п.п.3 (за станом здоров'я).

Отже, 19.03.2022 ОСОБА_1 був виключений ІНФОРМАЦІЯ_7 з військового обліку і з 19.03.2022 перестав бути військовозобов'язаним.

31.10.2023 ОСОБА_1 був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою №3008-7001917908 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до якої фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .

Незважаючи на те, що ОСОБА_1 з 01.09.2010 є особою з інвалідністю ІІІ групи за загальним захворюванням безстроково та за висновком ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 18.03.2022 був визнаний непридатним до військової служби, а також 19.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_7 був виключений з військового обліку, ОСОБА_1 вчасно виконав вимоги чинного законодавства та оновив свої облікові дані, що підтверджується відповідною відміткою у застосунку «РЕЗЕРВ+» «Дані уточнено вчасно Дата останнього уточнення даних 12.07.2024».

19.11.2025 ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг із заявою про надання йому на підставі п.2 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки він є особою з інвалідністю ІІІ групи, що підтверджується описом вхідного пакету документів за реєстраційним номером 20251119-172300 від 19.11.2025.

19.11.2025 ОСОБА_1 отримав від Центру надання адміністративних послуг Повідомлення 20251119-172300 про відмову в наданні відстрочки, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено в наданні відстрочки у зв'язку із тим, що він перебуває на військовому обліку в районі активних бойових дій або окупації та що йому необхідно оновити дані й стати на облік у ТЦК за новим місцем проживання, копія якого додається до цього позову.

19.01.2025 у застосунку «РЕЗЕРВ+», який встановлено на мобільному телефоні ОСОБА_1 з'явилось повідомлення, що ТЦК та СП 19.01.2026 звернулося до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу. Причина: ОСОБА_1 не став на військовий облік за новою адресою.

У відповідь на запит представника позивача від ІНФОРМАЦІЯ_8 отримано лист від 31.01.2026 №ЩТ/568, в якому зазначено, зокрема наступне: «В ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024р. №932, ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 , відповідно до даних ОСОБА_1 є військовозобов'язаним…Водночас, ОСОБА_1 на військовий облік за місцем проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів, ухиляється від виконання військового обов'язку. та соціальної підтримки….З означених підстав відносно громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 ініційовано розшук, оскільки він ігнорує обов'язок встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, чим порушує приписи абзацу 6 частини 3 статті 22 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підпадає під дію статей 210, 210 - 1 КУпАП…….З метою вирішення питання по суті заяви, рекомендовано ОСОБА_1 звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання (реєстрації), де ініціювати виконання процедури взяття його на облік».

Листом від 06.02.2026 №992 ІНФОРМАЦІЯ_10 повідомив наступне: «….оскільки юридичний факт виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_2 відбувся у ІНФОРМАЦІЯ_11 , саме цей орган є володільцем первинної документації та архівних наказів, які є правовою підставою для внесення відповідного запису в електронну картку реєстру; на підставі ст.24 Закону, для реалізації права на виправлення недостовірних відомостей у системі «Оберіг», громадянину ОСОБА_3 або Вам, як його законному представнику, необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_12 з наданням копії військово-облікового документа з відміткою про виключення з військового обліку, копії витягу з протоколу військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 (за наявності), паспорту громадянина України та ІПН для проведення верифікації. Після внесення запису органом, який приймав рішення про виключення, статус особи у базі даних та мобільному застосунку «Резерв+» буде оновлено автоматично; ІНФОРМАЦІЯ_13 не має технічної та правової можливості вносити зміни до Реєстру на підставі рішень, що приймалися іншими територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, без наявності відповідної архівної справи».

Отже, ІНФОРМАЦІЯ_9 було взято ОСОБА_1 на військовий облік автоматично за відсутності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр «Оберіг») відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку із непридатністю, які ІНФОРМАЦІЯ_7 був зобов'язаний внести ще 19.03.2022.

Листом від 18.02.2026 №1533 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив наступне: «Оскільки архіві ІНФОРМАЦІЯ_14 не зберігається повний пакет документів, які є підставою для виключення ОСОБА_1 з військового обліку (довідка ВЛК, свідоцтво про хворобу), до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може бути внесено дані про виключення його з військового обліку. Станом на 17.02.2026 року рекомендуємо ОСОБА_1 підтвердити факт наявності законних підстав для виключення з військового обліку шляхом звернення до суду.»

Оскільки 19.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_7 було видано ОСОБА_1 . Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , в якому міститься штамп про зняття 19.03.2022 ОСОБА_1 з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 та в п.14 якого зазначена інформація, що 19 березня 2022 року ОСОБА_1 був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 підстава ЗУ «ПВОВС» ст 37 п6 пп3 (за станом здоров'я), саме з 19.03.2022 ОСОБА_1 був виключений ІНФОРМАЦІЯ_7 з військового обліку та з 19.03.2022 року перестав бути військовозобов'язаним, при цьому саме на ІНФОРМАЦІЯ_7 було покладено обов'язок внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку із непридатністю за станом здоров'я, але відповідач ІІ протиправно не зробив цього, посилаючись на те, що «в архіві ІНФОРМАЦІЯ_14 не зберігається повний пакет документів, які є підставою для виключення ОСОБА_1 з військового обліку (довідка ВЛК, свідоцтво про хворобу)», у зв'язку із чим ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом за захистом його прав та законних інтересів.

Ухвалою суду від 13.03.2026 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено відповідачам строк для надання відзиву та витребувано докази.

Ухвалою суду від 07.04.2026 продовжено ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 строк на подання відзивів на позовну заяву на сім календарних днів з дня отримання ухвали, повторно витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_2 : облікові документи щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг»), що підтверджує поточний статус позивача у Реєстрі та дату внесення останніх змін; рішення/відповідь про відмову позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

15.04.2026 відповідачем -І - ІНФОРМАЦІЯ_5 - надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Відповідно до ст. 65 Конституції України: захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Відповідно до ч. 1 ст.5 Закону України (далі - Закон) "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951- VIII Держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру). Відповідно до п.2 ч.2 ст. 5 Закону Держатель Реєстру вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо Порядку ведення Реєстру, в яких визначає процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок), яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України.

Відповідно до п.17 вищезазначеного Порядку взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Крім того, відповідно до абз.2 п.7 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 Генеральний штаб Збройних Сил встановлює особливості ведення військового обліку територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 автоматично, в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932, рішенням вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Рішень про взяття ОСОБА_1 на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_9 не приймалось.

Нормами ч.3 ст.33, ч.4 ст.37, п.2 ч.1 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено порядок за якими повинні діяти громадяни України, а саме будучи військовозобов'язаними громадяни України повинні стати на військовий облік за місцем фактичного проживання. Водночас Постанова Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 не містить підстав для зняття з військового обліку військовозобов'язаних громадян України.

На підставі викладеного відповідач-І просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

10.11.2025 відповідачем-ІІ - ІНФОРМАЦІЯ_4 - надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Проаналізувавши позовну заяву, додані до неї матеріали та норми чинного законодавства, ІНФОРМАЦІЯ_14 приходить до висновку, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню. Такий висновок ґрунтується на тому, що позивач фактично просить суд: або підтвердити обставини, які не доведені належними доказами; або зобов'язати органи державної влади діяти поза межами їх повноважень

Щодо відсутності доказів виключення з військового обліку та взяття на облік - відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, саме на позивача покладається обов'язок довести ті обставини, на які він посилається. Разом з тим, позивачем не надано жодного належного доказу, який би підтверджував факт його виключення з військового обліку, а саме: рішення військово-лікарської комісії; архівні документи; інші первинні документи, що мають юридичну силу.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», до Реєстру вносяться лише достовірні відомості, підтверджені документально.

Оскільки такі відомості відсутні у ІНФОРМАЦІЯ_14 , можливо зробити висновок, що факт виключення позивача з військового обліку належним чином не підтверджений.

Позивач стверджує, що його автоматичне взяття на облік у ІНФОРМАЦІЯ_9 є протиправним, оскільки він був виключений з обліку у 2022 році.

Взяття на облік відбулося автоматично в межах верифікації даних згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №932 від 16.08.2024. Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ведення персонально-якісного обліку покладається на ТЦК та СП. Оскільки в Реєстрі «Оберіг» були відсутні відомості про виключення особи з обліку, система ідентифікувала громадянина як такого, що підлягає обліку за місцем реєстрації. Згідно з Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», органи ведення Реєстру забезпечують актуалізацію його бази даних на підставі наявної інформації.

Позивач посилається на тимчасове посвідчення як на підтвердження своєї позиції.

Однак слід врахувати, що відповідно до статей 73 та 74 Кодексу адміністративного судочинства України доказами можуть бути лише ті дані, які є належними та допустимими.

Наданий документ: не є первинним; не містить рішення компетентного органу; не підтверджує юридичного факту виключення.

Верховний Суд у постанові від 14 квітня 2020 року у справі №826/15779/18 зазначив, що похідні документи не можуть підтверджувати юридичні факти без наявності первинних документів.

Отже, цей доказ є неналежний та недостатній.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише: на підставі закону; в межах повноважень; у спосіб, визначений законом.

Згідно зі статтею 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий облік ведеться щодо всіх військовозобов'язаних осіб.

У даному випадку: у державному реєстрі відсутні дані про виключення позивача; відповідно, він обліковується як військовозобов'язаний; тому взяття його на облік є логічним наслідком відсутності інших даних.

Верховний Суд у постанові від 04 грудня 2018 року у справі №826/2042/17 зазначив, що правомірність дій суб'єкта владних повноважень оцінюється виходячи з інформації, якою він володів на момент їх вчинення.

Таким чином, дії відповідачів були правомірними.

Щодо вимоги про скасування запису в Реєстрі - відповідно до: статті 1 Закону про Реєстр - Реєстр є інформаційною системою; статті 9 цього Закону - передбачено можливість внесення змін до відомостей.

Запис у Реєстрі не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а лише відображає наявні дані.

Верховний Суд у постанові від 17 березня 2020 року у справі №826/3858/18 зазначив, що інформаційні записи у реєстрах не є актами індивідуальної дії.

Отже, вимога про “скасування запису» є юридично некоректною, а належним способом захисту могло б бути лише внесення змін за наявності підтверджених документів.

Позивач вважає, що відповідач 2 не вніс відповідні зміни до Реєстру. Однак відповідно до: частини першої статті 6 Закону про Реєстр - вносяться лише підтверджені дані; пунктів Порядку ведення військового обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року - зміни вносяться на підставі документів. У разі відсутності таких документів, орган не має права вносити зміни.

Для внесення відомостей до Реєстру «Оберіг» необхідна наявність первинних документів у архіві установи. Як зазначає ІНФОРМАЦІЯ_14 у відповіді на адвокатські запит, у його архіві відсутній повний пакет документів (свідоцтво про хворобу), що є підставою для виключення.

Відповідно до п. 3.8 глави 3 Розділу II Положення про ВЛК (наказ МОУ №402), постанова про непридатність з виключенням з обліку має бути належним чином оформлена та передана до органу ведення обліку. Відсутність документів унеможливлює технічне виконання процедури верифікації даних у системі.

Верховний Суд у постанові від 11 листопада 2020 року у справі №640/12634/19 наголосив, що внесення відомостей до державних реєстрів можливе виключно за наявності належних документів. Таким чином, відсутність дій у цьому випадку є не бездіяльністю, а дотриманням вимог закону.

Відповідно до пунктів Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487: військовий облік ведеться за місцем перебування особи; зміни до облікових даних вносяться відповідним територіальним центром комплектування. Це означає, що орган, до якого звертається позивач, може діяти лише в межах своєї компетенції.

Верховний Суд у постанові від 27 травня 2021 року у справі №640/20009/19 зазначив, що суд не має права зобов'язувати суб'єкта владних повноважень діяти поза межами його компетенції.

Отже, заявлені вимоги в цій частині є безпідставними.

Оцінивши всі надані докази та доводи у їх сукупності, можливо прийти до таких висновків: позивач не довів факт свого виключення з військового обліку; надані ним докази не є належними та допустимими; відповідачі діяли у межах наданих їм повноважень; обраний спосіб захисту не відповідає характеру спірних правовідносин.

Облікові документи щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні оскільки ОСОБА_1 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 на час розгляду справи в суді, не перебуває; - рішення/відповідь про відмову позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації - відсутнє оскільки ОСОБА_1 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 не перебуває та заява від нього про надання відстрочки не надходила.

Також відповідач-ІІ зазначив, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України територія Дніпропетровської області є зоною бойових дій, і, за офіційними повідомленнями військового командування держави, дотепер зберігається загроза ракетних та авіаційних ударів, а ворог продовжує здійснювати ракетно-артилерійські обстріли районів, об'єктів критичної інфраструктури, проведення мобілізаційних заходів, в зв'язку з чим працівники юридичної служби періодично змушені переривати свою роботу та покидати робочі місця через оголошення по області повітряних тривог та участі в мобілізаційних заходах. Сукупність вказаних обставин викликала об'єктивну неможливість своєчасної подачі відзиву у передбачені КАС України строки через незалежні від ІНФОРМАЦІЯ_14 причини.

На підставі викладеного відповідач-ІІ просив суд поновити ІНФОРМАЦІЯ_2 процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву по даній справі, та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується відповіддю № 2612703 від 16.04.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру, довідкою від 31.10.2023 № 3008-7001917908 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповіддю № 2612731 від 16.04.2026 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

ОСОБА_1 з 01.09.2010 є особою з інвалідністю ІІІ групи безстроково, на підтвердження чого надано довідку до акта огляду МСЕК від 21.09.2010 серії 10 ААА № 440438, посвідчення серії НОМЕР_3 .

Згідно із довідкою військово - лікарської комісії від 18.03.2022 № 18/2046 ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_14 від 18.03.2022 № 18/2046, визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Двобічний коксартроз ІІІ ст., хв. Ходжкіна, ст. ІІІ В.

Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , видане ІНФОРМАЦІЯ_15 19.03.2022 ОСОБА_1 , містить відмітки:

П.7 «Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я» - пр. 18/2046 від 18.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_16 непридатним до в/сл з виключенням з в/обліку гр. ІІ ст.9а, ст. 61а;

П. 13 «Відмітки про військовий облік»: штамп «Взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 - ІНФОРМАЦІЯ_17 19.03.2022», «Знято з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 19.03.2022»;

П.14 - 19 березня 2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_18 підстава ЗУ «ПВОВС» ст. 37 п.6 п.п.3 (за станом здоров'я).

19.11.2025 ОСОБА_1 звернувся до ЦНАП з заявою № 20251119-172300 про отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону як особа з інвалідністю або тимчасово непридатні до служби за ВЛК на 6-12 місяців, надавши довідку до акта огляду МСЕK.pdf, паспорт.pdf, ВОД.pdf, довідку ВЛК.pdf.

Згідно із повідомленням ЦНАП № 20251119-172300 про відмову в наданні відстрочки ОСОБА_1 відмволено в наданні відстрочки, підстава - особа перебуває на військовому обліку в районі активних бойових дій або окупації. Необхідно оновити дані й стати на облік у ТЦК за новим місцем проживання.

З військово-облікового документу, сформованого 26.01.2026 у застосунку «Резерв+», слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має інвалідність третьої групи внаслідок загального захворювання, є військовозобов'язаним, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_19 , звання - рекрут, ВОС- 999097, категорія обліку: військовозобов'язаний, потребує проходження базової загальновійськової підготовки, солдат резерву, адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг»), наданим відповідачем-ІІ, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 з 21.02.2009, фактична адреса: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , картотека: картотека вільних залишків, підкартотека: взяті на облік відповідно ПКМУ № 932, вид обліку: рядовий, сержантський і старшинський склад запасу, придатність: порушник ВО: Так. З 19.01.2026 по 18.01.2027, причина: змінив місце проживання і не став на військовий облік у ТЦК та СП протягом 7 днів (ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»; службова примітка: автоматичне взяття на облік згідно змін від 01.04.2025 до постанови КМУ № 932.

29.01.2026 адвокат Пилюченко І.Г. звернулася до начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 (копії для Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_20 ) з адвокатським запитом № 01-10/1, в якому в інтересах ОСОБА_1 просила повідомити:

1) якщо за відомостями, розміщеними станом на 26.01.2026 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр «Оберіг») ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває як військовозобов'язаний на військовому обіку в ІНФОРМАЦІЯ_9 , - дату взяття ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 як військовозобов'язаного на військовий облік;

2) чому станом на 29.01.2026 за наявності висновку Військово - лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 про непридатність ОСОБА_1 до військової служби та виключення його з військового обліку, що підтверджується довідкою військово - лікарської комісії № 18/2046 від 18.03.2022 та відомостями, зазначеними в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстрі «Оберіг») відсутні відомості про результати проходження 18.03.2022 ОСОБА_1 медичного огляду (ВЛК) та визнання його непридатним до військової служби;

3) чому станом на 28.01.2026 за наявності висновку Військово - лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до військової служби та виключення його з військового обліку, що підтверджується довідкою військово - лікарської комісії № 18/2046 від 18.03.2022, ІНФОРМАЦІЯ_13 не виключив ОСОБА_1 з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»?

Листом від 31.01.2026 № ЩТ/568 ІНФОРМАЦІЯ_13 надав відповідь адвокату Пилюченко І.Г., зазначивши, зокрема, таке:

«…В ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 ОСОБА_1 автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 , відповідно до даних Реєстру ОСОБА_1 є військовозобов'язаним.

Відповідно до абзацу 6 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» зі змінами, внесеними згідно із Законом № 1357-ІХ від 30.03.2021, уведено в дію Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно - комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечння військового обліку громадян України, яка забезпечує облік ідентифікацію оголошення в розшук та обмін такою інформацією з іншими державними реєстрами.

Водночас, громадянин ОСОБА_1 на військовий облік за місцем проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів, ухиляється від виконання військового обов'язку.

Відповідно до абзацу 37 п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 «Завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки», зазначено, що РТЦК звертаються до Національної поліції або її територіальних підрозділів щодо надання відомостей стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості;

Звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З означених підстав відносно громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 ініційовано розшук, оскільки він ігнорує обов'язок стати на військовий облік за місцем фактичного проживання, чим порушує приписи абзацу 6 ч.3 ст. 22 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підпадає під дію ст.ст. 210, 210-1 КУпАП.

В Реєстрі створено «Примітку про правопорушення» на ОСОБА_1 . Протокол про адміністративне правопорушення не складався. Національною поліцією ОСОБА_1 не доставлявся. Облікові документи ІНФОРМАЦІЯ_9 не складалися, особисто ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_13 не відвідав, можливості перевірити оригінали документів не надав.

З метою вирішення питання по суті заяви, рекомендуємо ОСОБА_1 звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання (реєстрації), де ініціювати виконання процедури взяття його на військовий облік».

Листом від 06.02.2026 № 992 ІНФОРМАЦІЯ_21 повідомив адвоката Пилюченко І.Г., що з метою охоплення військовим обліком громадян України, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях України, а також інформація про реєстрацію (декларування) місця проживання яких відсутня, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 громадянина ОСОБА_2 шляхом автоматичної верифікації 25.05.2025 було зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 , територія обслуговування якого тимчасово окупована. Оскільки юридичний факт виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_2 відбувся у ІНФОРМАЦІЯ_11 , саме цей орган є володільцем первинної документації та архівних наказів, які є правовою підставою для внесення відповідного запису в електронну картку Реєстру. На підставі статті 24 Закону для реалізації права на виправлення недостовірних відомостей у системі «Оберіг» громадянину ОСОБА_4 або адвокату як представнику необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_12 з наданням копії військово - облікового документу з відміткою про виключення з військового обліку, копії витягу з протоколу військово - лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 (за наявності), паспорта громадянина України та ІПН для проведення верифікації. Після внесення запису органом, який приймав рішення про виключення, статус особи у базі даних та мобільному застосунку «Резерв+» буде оновлено автоматично. ІНФОРМАЦІЯ_13 не має технічної та правової можливості вносити зміни до Реєстру на підставі рішень, що приймалися іншими територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, без наявності відповідної архівної справи.

05.02.2026 адвокат Пилюченко І.Г. звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_18 в інтересах ОСОБА_1 з заявою про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я, в якій просила ІНФОРМАЦІЯ_7 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 19 березня 2022р. відповідно до інформації, що міститься в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022 року; ІНФОРМАЦІЯ_13 скасувати запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ІНФОРМАЦІЯ_13 зняти з розшуку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та направити цю інформацію до відповідного відділу Національної поліції.

До заяви були додані: належним чином засвідчена адвокатом Пилюченко Інною копія Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №5329 від 28.09.2012р.; належним чином засвідчена адвокатом Пилюченко Інною копія ордеру серія АА № 1672996 від 29.01.2026р.; згода ОСОБА_1 на поширення (розголошення) інформації з обмеженим доступом (конфіденційної інформації, лікарську таємницю, персональних даних) від 28.01.2026 року: копія Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022 року; копія Довідки військово-лікарської комісії №18/2046 від 18.03.2022 року.

Листом від 10.02.2026 № ЩТ/700 ІНФОРМАЦІЯ_13 надав відповідь адвокату ОСОБА_5 на заяву від 05.02.2026, зазначивши, що рішень щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 не приймалося, персональні дані не використовувалися та в подальшому використовуватися не будуть, відповідь є офіційною та остаточною. Рекомендовано відповідно до ч.4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» стати на військовий облік за місцем фактичного проживання (реєстрації) в Україні, де ініціювати виконання процедури взяття на військовий облік.

Листом від 18.02.2026 № 1533 ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_14 ), на заяву за вих№01- 10/1 від 05.02.2026 року (вх.№ 2392 від 11.02.2026 року), стосовно надання інформації щодо ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) повідомив наступне. Оскільки архіві ІНФОРМАЦІЯ_14 не зберігається повний пакет документів, які є підставою для виключення ОСОБА_1 з військового обліку (довідка ВЛК, свідоцтво про хворобу), до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може бути внесено дані про виключення його з військового обліку. Станом на 17.02.2026 року рекомендовано ОСОБА_1 підтвердити факт наявності законних підстав для виключення з військового обліку шляхом звернення до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'зок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісност і України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Положеннями частини першої статті 1 Закону України від 21.10.2023 № 3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Закон № 3543) визначено:

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;

система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України.

Згідно із частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В межах спірних правовідносин суд надає оцінку підставам для відмови у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 - адвоката Пилюченко І.Г., викладеним у листі відповідача-І від 10.02.2026 № ЩТ/700 та листі відповідача-ІІ від 18.02.2026 № 1533, а також наявності чи відсутності підстав для зобов'язання відповідача-ІІ внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку, зобов'язання відповідача-І скасувати запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік.

Так, у листі від 10.02.2026 № ЩТ/700 ІНФОРМАЦІЯ_13 зазначив, що:

- рішень щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 не приймалося;

- рекомендовано відповідно до ч.4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» стати на військовий облік за місцем фактичного проживання (реєстрації) в Україні, де ініціювати виконання процедури взяття на військовий облік.

У листі від 18.02.2026 № 1533 ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначив таке:

- оскільки в архіві ІНФОРМАЦІЯ_14 не зберігається повний пакет документів, які є підставою для виключення ОСОБА_1 з військового обліку (довідка ВЛК, свідоцтво про хворобу), до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може бути внесено дані про виключення його з військового обліку;

- станом на 17.02.2026 рекомендовано ОСОБА_1 підтвердити факт наявності законних підстав для виключення з військового обліку шляхом звернення до суду.

Згідно із частиною третьою статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), відповідно до п.2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1234).

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Підпунктом 7 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487), на який посилається відповідач у листі від 07.08.2024 № Д/2524, визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Згідно із положеннями пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі - Закон № 3633) визначено установити, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Частиною шостою статті 37 Закону № 2232-ХІІ визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 3) визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154), відповідно до пункту 2 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням. Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Згідно із пунктом 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», “Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Закон України від 16.03.2016 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VІІІ) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (стаття 1 Закону №1951-VІІІ).

Згідно зі статтею 2 Закону №1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Пунктами 1 та 2 статті 3 Закону № 1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (частина третя статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону №1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Статтею 9 Закону №1951-VІІІ передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Згідно із частиною третьою статті 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.

Відповідно до частин другої-третьої статті 13 Закону № 1951-VIII відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає: внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Відповідно до положень частини третьої статті 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від:

1) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, - відомості, зазначені у пунктах 1-5, 8, 8-1, 10, 11 частини першої статті 7 цього Закону;

2) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, - відомості, зазначені у пунктах 1-7, 9, 9-1, 14, 21, 26 частини першої статті 7 цього Закону.

3) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - відомості, зазначені у пунктах 12 і 13 частини першої статті 7 цього Закону;

4) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - відомості, зазначені у пунктах 15 і 15-1 частини першої статті 7 цього Закону;

5) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, - відомості, зазначені у пунктах 16 і 16-1 частини першої статті 7 цього Закону;

7) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, - відомості, зазначені у пунктах 12, 16-2, 17 частини першої статті 7 цього Закону;

8) органу прокуратури вищого рівня, що організовує та координує діяльність усіх органів прокуратури, забезпечує належне функціонування Єдиного реєстру досудових розслідувань та його ведення органами досудового розслідування, визначає єдиний порядок формування звітності про стан кримінальної протиправності і роботу прокурора з метою забезпечення ефективного виконання функцій прокуратури, - відомості, зазначені у пункті 18 частини першої статті 7 цього Закону;

9) Державної судової адміністрації України - відомості, зазначені у пунктах 11, 19 частини першої статті 7 цього Закону;

10) Міністерства внутрішніх справ України та інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, - відомості, зазначені у пунктах 1-7, 9, 9-1, 14, 15, 15-1, 20, 20-1, 21, 24, 26, 27, 32 частини першої статті 7 цього Закону;

11) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з питань утримання військовополонених, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації; забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, - відомості, зазначені у пункті 31 частини першої статті 7 цього Закону;

12) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей ветеранів та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - відомості, зазначені у пункті 22 частини першої статті 7 цього Закону;

13) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, - відомості, зазначені в пункті 29 частини першої статті 7 цього Закону;

14) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації, - відомості, зазначені у пункті 30 частини першої статті 7 цього Закону;

15) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, - відомості, зазначені у пунктах 7, 7-1, 8, 8-1, 11, 17, 33 частини першої статті 7 цього Закону;

16) центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, - відомості, зазначені у пункті 28 частини першої статті 7 цього Закону;

17) централізованої системи державних установ, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття, - відомості, зазначені у пунктах 1-4, 7, 13, 16-2, 25 частини першої статті 7 цього Закону;

18) інших державних органів - держателів (розпорядників, адміністраторів) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних, крім тих, що містять відомості, зібрані під час виконання завдань оперативно-розшукової, контррозвідувальної та розвідувальної діяльності, - відомості, зазначені у частині першій статті 7 та у частині першій статті 8 цього Закону.

Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України "Про публічні електронні реєстри", "Про розвідку" та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.

Таким чином, за змістом вищенаведених норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022 року та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022, до задоволення не належать з огляду на таке.

Судом установлено, що станом на теперішній час ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 , тому саме ІНФОРМАЦІЯ_13 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних, зокрема, щодо ОСОБА_1 , а не ІНФОРМАЦІЯ_11 .

У разі незгоди з рішеннями, діями, бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_11 , вчиненими станом на березень 2022 року, коли приймалося рішення щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку, відповідні рішення, дії, бездіяльність позивач мав право оскаржити в судовому порядку в межах строків звернення до суду, встановлених статтею 122 КАС України, проте станом на теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_11 не є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який повинен забезпечувати актуалізацію бази даних щодо ОСОБА_1 .

З цих же підстав, оскільки, як зазначено вище, саме відповідач-І як ТЦК та СП, в якому перебуває на військовому обліку ОСОБА_1 , повинен забезпечувати актуальність інформації, що міститься в Реєстрі, стосовно ОСОБА_1 , суд вважає, що надання ІНФОРМАЦІЯ_9 у листі від 10.02.2026 № ЩТ/700 рекомендації ОСОБА_1 звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання (реєстрації), де ініціювати виконання процедури взяття його на військовий облік, з метою вирішення питання по суті заяви є протиправною та свідчить про неналежний розгляд заяви та недотримання критеріїв, визначених частиною другою статті 2 КАС України.

Разом з тим, суд погоджує доводи відповідача-І, що рішень щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 не приймалося.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 ОСОБА_1 автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 , доказів того, що саме ІНФОРМАЦІЯ_13 прийняв рішення про взяття ОСОБА_1 на військовий облік матеріали справи не містять.

З огляду на наведене, позовні вимоги про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 по взяттю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 скасувати запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік, не належать до задоволення, оскільки в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932, за рішенням оператора реєстру вищого штабу, автоматично зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 та внесено відповідні відомості в реєстр, відповідачем рішень щодо позивача про взяття на військовий облік не приймалось.

Вимога про зобов'язання відповідача-І скасувати запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік є передчасною, у разі внесення відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служьи та виключення його з військового обліку, необхідність у додатковому зобов'язанні відповідача-І про скасування запису буде відсутня.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що інформація про висновок ВЛК, на підставі якого позивача визнано непридатним для проходження військової служби, відсутня у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, проте станом на дату прийняття рішення про виключення позивача з військового обліку 19.03.2022 він перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_22 , і актуалізувати відповідну інформацію ІНФОРМАЦІЯ_13 може виключно за наслідками належного розгляду наданих позивачем документів, що відповідачем-І не здійснено.

Також суд зазначає, що у заяві від 05.02.2026, направленій ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , адвокатом Пилюченко І.Г. в інтересах ОСОБА_1 , вимоги безпосередньо до ІНФОРМАЦІЯ_8 були викладені наступним чином: скасувати запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ІНФОРМАЦІЯ_13 зняти з розшуку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та направити цю інформацію до відповідного відділу Національної поліції.

Вимоги про внесення до Реєстру актуальних відомостей до ІНФОРМАЦІЯ_8 не заявлялись, а були спрямовані до ІНФОРМАЦІЯ_18 .

Разом з тим, суд вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_13 , отримавши зазначену заяву та додані до неї документи - зокрема, копії Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022 та Довідки військово-лікарської комісії №18/2046 від 18.03.2022, та дослідивши зміст заяви, повинен був вирішити питання щодо актуалізації відомостей щодо ОСОБА_1 у Реєстрі.

Таким чином, вимог до ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо внесення змін до Реєстру позивачем не заявлено, разом з тим, судом установлено допущену ІНФОРМАЦІЯ_9 бездіяльність щодо належного розгляжу заяву позивача від 05.02.2026 по суті порушеного у ній питання щодо внесення змін до Реєстру.

Спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності “небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути “ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, “ефективний засіб правого захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

У судовій практиці сформульована стала правова позиція, яка полягає у тому, що ефективним вважається такий спосіб захисту, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) відшкодування шкоди, заподіяної порушенням права; обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає завданню адміністративного судочинства (постанова Великої Палати Верховного Суду від 28 березня 2018 року у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18 квітня 2018 року у справі № 826/14016/16, від 11 лютого 2019 року у справі № 2а-204/12, від 15 липня 2019 року у справі № 420/5625/18, від 11 лютого 2020 року у справі № 0940/2394/18).

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до часткового задоволення з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права шляхом:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у неналежному розгляді заяви адвоката Пилюченко Інни Георгіївни від 05.02.2026, поданої в інтересах ОСОБА_1 , щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 19 березня 2022 року відповідно до інформації, що міститься в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву адвоката Пилюченко Інни Георгіївни від 05.02.2026, поданої в інтересах ОСОБА_1 , щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 19 березня 2022 року відповідно до інформації, що міститься в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до частково задоволення з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено 2129,92 грн за дві вимоги немайнового характеру до двох відповідачів.

У задоволенні позовних вимог до відповідача -ІІ суд відмовляє, тому витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн покладаються на позивача.

Щодо витрат зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн за позовні вимоги, заявлені до ІНФОРМАЦІЯ_8 , суд зазначає таке.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача-І, судовий збір у розмірі 1064,96 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Щодо стягнення витрат на правничу допомогу - представником позивача у позовній заяві зазначено, що докази сплати Позивачем цих витрат будуть подані до суду протягом п'яти днів після ухвалення судом рішення по справі за цим позовом.

Відповідно до частини сьомої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

З огляду на наведене, що представник позивача у позовній заяві зазначила про надання доказів сплати позивачем витрат на правничу допомогу протягом п'яти днів після ухвалення судом рішення по справі за цим позовом, позивач має право надати суду договір про надання правничої допомоги та звернутися з заявою про ухвалення додаткового рішення з дотриманням положень частини сьомої статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Пилюченко Інни Георгіївни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у неналежному розгляді заяви адвоката Пилюченко Інни Георгіївни від 05.02.2026, поданої в інтересах ОСОБА_1 , щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 19 березня 2022 року відповідно до інформації, що міститься в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву адвоката Пилюченко Інни Георгіївни від 05.02.2026, поданої в інтересах ОСОБА_1 , щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 19 березня 2022 року відповідно до інформації, що міститься в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022.

У задоволенні решти позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_23 та у задоволенні позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 коп.) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська