про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
22 квітня 2026 року м. Київ № 320/15654/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання ухвали від 16.12.2025 року у справі №320/14146/24 суду про зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження за даним позовом, суддя зазначає таке.
Попередньо на розгляді у судді Лисенко В. І. у Київському окружному адміністративному суді перебувала справа №320/14146/24 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в місті Києві.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 року вирішено позовні вимоги задовольнити частково, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити позивачевінедоплачену щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності за 2023 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.
В подальшому ухвалою суду від 16.12.2025 року задоволено заяву позивача про зміну способу і порядку виконання вищеозначеного рішення на стягнення з Головного управління ПФУ в м. Києві на користь позивача нарахованої, але не виплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік у розмірі 13 844,00 грн..
Суд відзначає, що процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду. Ці норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їхнього застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язані з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів позивача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження і КАС. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він має право звертатися до суду в порядку статті 383 КАС із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не подавати новий адміністративний позов.
За таких обставин, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Оскільки предмет позову стосується питання виконання рішення, яке набрало законної сили, у відкритті провадження необхідно відмовити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС.
Можливість визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду передбачена ст. 383 КАС України.
Такий висновок щодо застосування норм процесуального права містяться в постанові Верховного Суду від 11.12.2023 у справі №240/9339/22.
Керуючись статтями 170, 241, 248, 256, 294 КАС України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 .
2. Копію ухвали разом з матеріалами заяви надіслати заявнику.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Марич Є.В.