Рішення від 22.04.2026 по справі 320/42740/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року справа №320/42740/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ПП "МАРЕКС" до ГУ ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ПП "МАРЕКС" (далі - позивач) з позовом до ГУ ДПС у м. Києві, ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення відповідача-1 від 14.08.2023р. №105952, яким позивача визнано підприємством, що відповідає критеріям ризиковості платника податків, та яким внесено відповідну інформацію до "Журнал ризикових платників" АІС "Податковий блок".

У зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам процесуального закону, керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалою від 27.12.2023р. позов залишив без руху з наданням позивачеві строку для усунення її недоліків.

На виконання вимог ухвали позивач усунув недоліки у строк та у спосіб, що визначені в ній шляхом подання уточненої позовної заяви, в якій єдиним відповідачем визначено ГУ ДПС у м. Києві (далі - відповідач), при цьому заявлено позовні вимоги про про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДПС у м. Києві від 14.08.2023р. №105952, яким позивача визнано підприємством, що відповідає критеріям ризиковості платника податків, та яким внесено відповідну інформацію до "Журнал ризикових платників" АІС "Податковий блок", та відповідно, зобов'язання ГУ ДПС у м. Києві виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

Ухвалою суду провадження по справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд у спрощеному провадженні без призначення судового засідання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про відсутність підстав для віднесення позивача до ризикових, оскільки висновок контролюючого органу про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку ґрунтується на тому, що серед контрагентів позивача є суб'єкти господарювання, які здійснюють сумнівні господарські операції, тобто негативна податкова інформація про ризикову діяльність стосується не господарської діяльності позивача, а його контрагента-постачальника, зокрема підприємств за кодом ЄДРПОУ 44178743, 31168055. Проте, оскаржуване рішення не містить обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податків. Також вказано, що в оскаржуваному рішенні, відповідачем зазначено, що позивачем відбулося здійснення операції, визначеної як ризикова, а саме придбання у підприємств за кодом ЄДРПОУ 44178743, 31168055 товару із зазначенням періоду з визначенням коду УКТЗЕД, проте не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.

Головним управлінням ДПС у м. Києві подано до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечено проти задоволення позовних вимог та вказано, що Комісією ГУ ДПС у м. Києві, з урахуванням отриманої від позивача інформації та копій відповідних документів, прийнято спірне рішення. Цим рішенням позивача віднесено до переліку ризикових платників податків на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з таких підстав: недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній / розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції); придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості; а також неподання копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості, а саме: договору з додатками до нього; довіреностей; актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, що одержують продукцію; первинних документів щодо постачання, придбання, зберігання, транспортування, навантаження та розвантаження продукції; складських документів (інвентаризаційних описів); рахунків-фактур/інвойсів; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг); накладних; розрахункових документів; банківських виписок; документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспортів якості або сертифікатів відповідності).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані сторонами належні та допустимі докази окремо та в їх сукупності, встановивши фактичні обставини справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив таке.

02 жовтня 2000 року Приватне підприємство «Марекс» (код ЄДРПОУ 31168055), зареєстровано як юридична особа за номером запису про державну реєстрацію у Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 1 072 120 0000 019895.

Основний вид економічної діяльності - КВЕД 46.73 - Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Основними напрямками господарської діяльності Позивача є оптова торгівля фурнітурою та електротоварами, металопластиковими конструкціями, закупівля яких проводиться як на території України, так імпортування з Китаю, Туреччини, Польщі.

3 05 жовтня 2000 року підприємство перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у м. Києві, а з 16 жовтня 2000 року зареєстровано платником податку на додану вартість, про що свідчить Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість N? 200123680.

Підприємством на протязі 2021 року до бюджетів усіх рівнів сплачено всі податки, збори (обов?язкові платежі), в тому числі:

- до Державної митної служби - 3 937 869 грн.

- ПДВ - 14 914 962 грн. ПДФО - 89 235 грн.

- ЄСВ - 109 065 грн.

На протязі 2022 року до бюджетів усіх рівнів сплачено всі податки, збори (обов?язкові платежі), а саме:

- до Державної митної служби - 2 679 189 грн.

- ПДВ - 9 717 996 грн.

- ПДФО - 70 682 грн.

- ЄСВ - 83 355 грн.

В 2023 році сплати до бюджету не здійснювались, оскільки з 01.08.2022 року ГУ ДПС у м. Києві встановлено відповідність платника податку критеріям «ризиковості», яке унеможливлює повноцінну роботу підприємства, створює штучні перешкоди для його розвитку та нарощування потужностей, обсягів виробництва, що в свою чергу ставить під загрозу своєчасне виконання обов?язків перед контрагентами, шкодить діловій репутації, так як створює труднощі покупцям у частині реалізації їхнього законного права на податковий кредит та відповідної сплати податків та зборів до державного бюджету.

З метою досягнення власних статутних цілей, між позивачем, як постачальником, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аватас Алюміній», як замовником (покупцем), укладено Договір № 150601 від 15 червня 2022 року про закупівлю Товару - фурнітури для вікон та дверей (далі - Договір).

Відповідно до пунктів 1.1 Договору, Позивач зобов?язався передати Замовникові у встановлений строк фурнітуру для вікон та дверей, а Замовник прийняти та оплатити такий товар відповідно до умов Договору.

Згідно п. 3.1 Договору його сума складається з кожної партії Товару, що підлягає поставці за Договором, визначається у рахунку-фактурі.

В період з 17.06.2022 по 20.07.2022 у відповідності до п. 2.1 Договору Позивачем поставлено товар на загальну суму 2064397,70 грн. та частково отриманий платіж в сумі 407748,01 грн. з ПДВ. Вказане підтверджується платіжними інструкціями № 44408756 від 23 червня 2023 року, № 44408598 від 23 травня 2023 року, № 44408582 від 18 травня 2023 року, № 44408477 від 24 квітня 2023 року, № 44408340 від 17 березня 2023 року, №44408265 від 22 лютого 2023 року, № 44408228 від 14 лютого 2023 року.

На підставі здійснених господарських операцій, відповідно до приписів п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, Позивачем 20.07.2022 року складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну, яку складену за результатами поставки товару на ТОВ «Аватас Алюміній» згідно рахунків-фактур.

Однак, 01 серпня 2022 після направлення на реєстрацію податкової накладної N? 34 від 20.07.2022, яка виписана для покупця ТОВ «Аватас Алюміній» на поставку будівельних матеріалів на суму 784 416,88 грн. з ПДВ, у тому числі податок на додану вартість 130 736,15 грн. (копія додається) Позивачем отримано квитанцію (копія додається), в якій зазначено, що така податкова накладна прийнята ДПС, але відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України її реєстрація в ЄРПН зупинена, оскільки вона відповідає вимогам п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Одночасно Позивачеві було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

01 серпня 2023 року Позивач отримав Рішення Головного управління ДПС у місті Києві за № 189448, про відповідність платника податку п. 8 Критеріям ризиковості, у зв?язку з чим, з 20.07.2022 підприємству зупинено реєстрацію податкових накладних, які подавались на реєстрацію в кількості 1 штука на загальну суму 784 416,88 гривень, у тому числі ПДВ 130 736,15 гривень.

Причиною зупинки зазначено, що Позивач відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Позивача було включено до переліку підприємств, які відповідають критеріям ризиковості платника податків та введено відповідну інформацію до "Журналу ризикових платників» АІС «Податковий блок».

Так, податковим органом вказано, що в ході аналізу баз даних ДПС України, отримано податкову інформацію: невідповідність обсягів реалізованого товару придбаному по кодам УКТЗЕД 7216 та 8302 (Кутики, спеціальні профілі та арматура кріплення), за рахунок придбаних та нереалізованих (реалізованих не в повному обсязі): обладнання для виробництва товарів з паперової маси (код УКТЗЕД 8441), полотна трикотажні (код УКТЗЕД 6001), електричні водонагрівачі (код УКТЗЕД 8516).

Позивачем було підготовлено та направлено до ГУ ДПС у м.Києві пояснення з відповідними документами від 21.11.2022 за N?1-19. У даному листі було проінформовано контролюючий орган про всі господарські операції Позивача з долученням відповідних копій бухгалтерських документів та детально було роз?яснено специфіку господарських операцій, обставини і причини зазначення придбаної і реалізованої продукції, залишків товару у Позивача та проведених коригувань (по коду УКТЗЕД 6001).

30.11.2022 року Позивачем було отримано лист від Відповідача 1, у якому було зазначено, що з урахуванням отриманих від Позивача пояснень та копій документів від 22.11.2022 прийнято рішення N?230770 від 30.11.2022 року про відповідність Позивача категоріям ризиковості платника податку у зв?язку з наявністю відносно Позивача податкової інформації, про невідповідність обсягів реалізованого товару придбаному по кодам УКТЗЕД 7216 та 8302 (Кутики, спеціальні профілі та арматура кріплення), за рахунок придбаних та нереалізованих (реалізованих не в повному обсязі): обладнання для виробництва товарів з паперової маси (код УКТЗЕД 8441), електричні водонагрівачі (код УКТЗЕД 8516). При цьому Відповідачем 1 враховано проведене коригування по коду УКТЗЕД 6001 (полотна трикотажні) та виключено як ризикову операцію по зазначеному коду.

12.12.2022 року Позивачем вдруге було підготовлено та направлено пояснення з урахуванням попередньої відповіді від Відповідача 1 за N?1-20 до ГУ ДПС у м. Києві «про виключення з переліку ризикових підприємств». У даному листі було проінформовано контролюючий орган про господарські операції Позивача по кодам УКТЗЕД 7216, 8302, 8441, 8516 з долученням відповідних копій бухгалтерських документів та детально було роз?яснено специфіку господарських операцій, обставини і причини зазначення придбаної і реалізованої продукції, залишків товару у Позивача, інформація про наявність складських приміщень, тощо. Всього було долучено документів на 77 (сімдесят сім) аркушах.

19.12.2022 року позивачем було отримано лист від відповідача 1, у якому було зазначено, що з урахуванням отриманих від Позивача інформації та копій документів прийнято рішення N?241142 від 19.12.2022 року про відповідність Позивача категоріям ризиковості платника податку у зв?язку з наявністю податкової інформації, про невідповідність обсягів реалізованого товару придбаному по кодам УКТЗЕД 7216 та 8302 (Кутики, спеціальні профілі та арматура кріплення), за рахунок придбаних та нереалізованих (реалізованих не в повному обсязі) та електричні побутові прилади (код УКТЗЕД 8516). При цьому Відповідачем 1 враховано документальне підтвердження та пояснення по коду УКТЗЕД 8441 (обладнання для виробництва товарів з паперової маси) та виключено як ризикову операцію по зазначеному коду.

Крім того, у зв?язку з тим, що у відповідях податкових органів не зазначено, яка саме податкова інформація є підставою про невідповідність обсягів реалізованого товару придбаному та більш точного алгоритму дій з боку Позивача у вигляді яких саме документів не було надано щоб підтвердити ті чи інші обставини, додатково направлено адвокатський запит N?1/30 від 30.12.2022 року щодо роз?яснення відповідності критеріям ризиковості ПП «Марекс» та отримано лист від ГУ ДПС у м. Києві N?1225/6/26-15-18-06-08 від 09.01.2023 року, в якому зазначено, що відповідно до інформаційних ресурсів, що є доступними для перегляду на рівні ГУ ДПС у місті Києві встановлено, що в період 2021-2022 рік ПП «Марекс» здійснило придбання товарів по коду УКТЗЕД 7216 на суму 34 798 ПДВ, в подальшому реалізовано товарів по вказаному коду на суму 1 624 451 ПДВ.

Також, підприємством в період 2021 - 2022 років, здійснило придбання товарів по коду УКТЗЕД 8302 на суму 1 941 700 ПДВ, в подальшому реалізовано товарів по вказаному коду на суму 3 217 791 ПДВ.

В період 2021-2022 років ПП «Марекс» здійснило придбання товарів по коду УКТЗЕД 8516 на суму 14 531 ПДВ, в подальшому реалізовано товарів по коду УКТЗЕД 8516 на суму 1 546 997 ПДВ.

Враховуючи вищезазначену інформацію та лист ГУ ДПС у м. Києві N?1225/6/26-15-18-06-08 від 09.01.2023 року, Позивачем 04.08.2023 року втрете було підготовлено та направлено пояснення з урахуванням попередніх відповідей від Відповідача 1 до ГУ ДПС у м.Києві «Про виключення з переліку ризикових підприемств» N?04/08. У даному листі Позивачем було проінформовано контролюючий орган про придбання, реалізацію та залишку на складах долученням відповідних копій бухгалтерських документів та детально було роз?яснено специфіку господарських операцій, обставини і причини зазначення придбаної і реалізованої продукції, залишків товару у Позивача, інформація про наявність складських приміщень, щодо транспортування, навантаження/ розвантаження товару, банківських виписок, складські документи (інвентаризаційні описи), які долучені додатком до пояснення.

14.08.2023 року Позивачем було отримано лист від Відповідача 1, у якому було зазначено, що з урахуванням отриманих від Позивача інформації та копій документів прийнято рішення N?105952 від 14.08.2023 року про відповідність Позивача критеріям ризиковості платника податку (п.8 Критеріїв ризиковості платника податку) зазначивши наступні коди УКТЗЕД операції визначені як ризикові (6001, 8516, 8509, 8423, 8508, 9505), при тому, що код УКТЗЕД 6001 (полотна трикотажні) Відповідачем 1 враховано та виключено відповідно до рішень N?230770 від 30.11.2022 року та N?241142 від 19.12.2022 року, а коди УКТЗЕД 8509, 8423, 8508, 9505 у попередніх рішеннях Відповідача 1 (від 01.08.2022 N?189448, N?230770 від 30.11.2022 року, N?241142 від 19.12.2022 року) до критеріїв ризиковості не відносилось, тобто приймаючі однаково рішення за різними типами операцій, що протирічить один одному.

З метою отримання роз?яснення від Відповідача 1 щодо прийняття рішення N?105952 від 14.08.2023 року про відповідність Позивача критеріям ризиковості платника податку (п.8 Критеріїв ризиковості платника податку) направлено адвокатський запит N?14/09 від 14 вересня 2023 року.

20.09.2023 року було отримано лист від Відповідача 1, у якому було зазначено, що згідно з інформаційними ресурсами, що є доступними для перегляду на рівні ГУ ДПС у м. Києві, Позивач відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв із наданими поясненнями та документами, проведено аналіз діяльності, в процесь якого встановлено, а саме:

- 03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об?єкти оподаткування, відсутня придбання послуг оренди об?єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконанням робіт, які необхідні для здійснення господарської операції);

11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;

13 - придбання товарів (послуг) у платника податку, щодо якого прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. Окрім цього, у рішенні N?105952 від 14.08.2023 року зазначено тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяних в ризикових операціях:

придбання за період з 01.07.2022 по 31.07.2022, з кодом з УКТЗЕД 6001, (код ЄДРПОУ 44178743);

придбання за період з 14.08.2023 по 14.08.2023, з кодом з УКТЗЕД 8516, (код ЄДРПОУ 31168055);

придбання за період з 14.08.2023 по 14.08.2023, з кодом з УКТЗЕД 8509, (код ЄДРПОУ 31168055);

придбання за період з 14.08.2023 по 14.08.2023, з кодом з УКТЗЕД 8423, (код ЄДРПОУ 31168055);

придбання за період з 14.08.2023 по 14.08.2023, з кодом з УКТЗЕД 8508, (код ЄДРПОУ 31168055);

придбання за період з 14.08.2023 по 14.08.2023, з кодом з УКТЗЕД 9505, (код ЄДРПОУ 31168055);

постачання за період з 14.08.2023 по 14.08.2023, з кодом з УКТЗЕД 9505, (код ЄДРПОУ 31168055).

А також зазначено перелік документів, які були надані Позивачем для підтвердження господарських операцій, тощо. Так, Позивачем неодноразово зазначалось в поясненнях до Відповідача 1 про наявність необхідних умов для здійснення господарської діяльності, які подавались до контролюючих органів за формою 20-ОПП:

- повідомлення про об?єкти оподаткування від 27.11.2017 року, із зазначенням офісу за адресою: м. Київ, вул. Миколи Ушакова, буд. 8-А, корпус Б, к.1 та складського приміщення за адресою: Київська область, Васильківський район, село Шевченківка, вул. Шевченка, 7-Ж);

- повідомлення про об?єкти оподаткування від 09.12.2020 року, із складського приміщення за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Парусна, буд.15Б);

- повідомлення про об?єкти оподаткування від 29.09.2022 року, із зазначенням складського приміщення за адресою: Київська область, Васильківський район, село Шевченківка, вул. Шевченка, 7-Ж та складського приміщення за адресою: Київська область, Броварський район, с. Зазим?є, вул. Радгоспна, 3-а);

При цьому, Відповідач 1 в ході проведеного аналізу діяльності відносно Позивача, зазначаючи повний перелік необхідних умов за ознаками 03, 07, 11 та 13 не вказує конкретно, які саме умови відсутні, яка кількість трудових ресурсів необхідна, для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій декларації, який обсяг має відповідати визначеним критеріям та яку податкову декларацію Відповідач 1 має на увазі, враховуючи, що Позивач на протязі 2022 та 2023 року фактично господарської діяльності не здійснює, оскільки включений до переліку ризикових платників, що унеможливлює реєструвати податкові накладні у ЄРПН.

Також хочу зазначити, що Позивачу нічого не було відомо про те, що Відповідачем 1 було віднесено до категорії ризикових платників податків контрагента ТОВ «Мерта Трейд» (ЄДРПОУ 44178743, УКТЗЕД 6001), останні про це нічого не повідомляли, реєстр (або журнал) ризикових платників ніде не публікується, тому станом на час укладання господарського договору із вказаним контрагентом, підстав для не укладання з ним договору не було. Усі первинні документи (договори, видаткові, накладні, тощо) були належно оформлені.

При цьому, позивач зауважує на тому, що після отримання інформації від Відповідача 1 про те, що ТОВ «Мерта Трейд» включено до переліку платників, яке відповідає критеріям ризиковості платника податку, Позивачем проведено коригування, враховано Відповідачем 1 у рішеннях № 230770 від 30.11.2022 року та №241142 від 19.12.2022 року.

Уважаючи рішення ГУ ДПС у м. Києві про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 14.08.2023р. № 105952 протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Положеннями частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджений Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165, в редакції, чинній на момент прийняття відповідачем оскаржуваних рішень), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів б і в підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу).

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:

актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;

інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що: виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку; відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку № 1165, відповідно до яких таким критерієм є, зокрема:

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Отже, законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а саме: рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Виходячи з наведеного, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 23.06.2022 в справі № 640/6130/20.

Судом установлено, що оскаржуване рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 14.08.2023р. № 105952 прийнято не за наслідками подання ним податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування. У рішеннях податковим органом не зазначено, яка саме операція та по якій податковій накладній була предметом дослідження та віднесена ним до ризикової.

Вказане рішення прийнято відповідачем у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, а не за наслідками подання останнім податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації, що свідчить про прийняття такого рішення не у спосіб, визначений законом.

Суд зауважує, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у м. Києві від 14.08.2023р. №105952 є індивідуальними актами у відношенні до позивача у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України і може бути оскаржено у судовому порядку.

Зазначення в оскаржуваному рішенні про наявність операцій з придбання товарів із кодами УКТЗЕД за відповідні періоди не свідчить про виконання вимог щодо вмотивованості індивідуального акту суб'єкта владних повноважень.

Виходячи з наведеного, суд доходить висновку про недотримання ГУ ДПС у м. Києві положень Порядку № 1165 при прийнятті рішення від 14.08.2023р. № 105952, а тому таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 14.05.2025 в справі № 260/3479/24.

Суд зазначає, що належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, направлені на усунення порушеного права позивача, виходячи із наданих повноважень адміністративного суду, встановлених статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме зобов'язання Головного управління ДПС у м. Києві виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2684,00 грн. Оскільки позов задоволено повністю судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684 грн. підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.

Керуючись статтями 2-3, 5-15, 72-77, 90, 122, 132, 139, 242-246, 250-251, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Приватного підприємства "МАРЕКС" (місцезнаходження: 03179, м. Київ, вул. Миколи Ушакова, 8-А, корпус Б, офіс 1; код ЄДРПОУ 31168055) до Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві (місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним та скасування рішення, задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011) про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість - Приватного підприємства "МАРЕКС" (місцезнаходження: 03179, м. Київ, вул. Миколи Ушакова, 8-А, корпус Б, офіс 1; код ЄДРПОУ 31168055) критеріям ризиковості платника податку від 14.08.2023р. № 105952.

3. Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011) виключити Приватне підприємство "МАРЕКС" (місцезнаходження: 03179, м. Київ, вул. Миколи Ушакова, 8-А, корпус Б, офіс 1; код ЄДРПОУ 31168055) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

4. Стягнути на користь Приватного підприємства "МАРЕКС" (місцезнаходження: 03179, м. Київ, вул. Миколи Ушакова, 8-А, корпус Б, офіс 1; код ЄДРПОУ 31168055) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011).

5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.