Ухвала від 22.04.2026 по справі 640/17737/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зміну способу і порядку виконання судового рішення

22 квітня 2026 року Київ Справа № 640/17737/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 року у справі №640/17737/21 у частині виплати донарахованої разової допомоги за 2021 рік із «зобов'язати виплатити» на «стягнути». Викласти резолютивну частину рішення в наступній редакції:

«Стягнути з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 заборгованість із виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі 10246,00 (десять тисяч двісті сорок шість) гривень 00 копійок.».

В обґрунтування заяви зазначено, що оскільки боржник (відповідач) фактично визнав суму заборгованості та провів її нарахування, проте відмовляється від фактичної виплати протягом тривалого часу, подальше виконання рішення у спосіб «зобов'язання вчинити дії» є вичерпаним та неефективним. За таких обставин, зміна способу виконання рішення на «стягнення коштів» є єдиним дієвим засобом захисту прав стягувача (позивача) та забезпечення реального виконання судового рішення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.04.2026 року заяву призначено до судового розгляду у судовому засіданні призначеному на 22.04.2026 року о 10:50 год.

07.04.2026 від відповідача надійшла заява із запереченнями проти зміни способу та порядку виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 по справі № 640/17737/21.

Відповідач вказує, що з метою виконання вищезазначеного рішення, яке надійшло до відповідача 01.07.2022 року останнім 05.07.2026 року здійснено розрахунок щорічної грошової допомоги позивачу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 10 246,00 грн. Відповідач щомісяця до 5 числа подає Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою. Під час визначення потреби в бюджетних коштах відповідачем обов'язково враховується залишок непогашених грошових зобов'язань за рішеннями судів на наступний місяць. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 по справі №640/17737/21 було включене до списку черговості виконання рішень за пріоритетністю 2 - забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат (Постанова КМУ від 26.08.2021 року № 902) під № 1728. Зазначається, що відповідач неодноразово звертався до Мінсоцполітики щодо виділення додаткових коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» для погашення заборгованості, яка виникла на підставі рішень, де боржником є Центр.

Таким чином відповідач діяв в межах своїх повноважень та виконав судове рішення в частині зобов'язання здійснити перерахунок щорічної допомоги до 5 травня за 2021 рік, тоді як фактична виплата залежить від фінансування відповідних видатків бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду», а не від дій чи бездіяльності Центру чи його посадових осіб. Після надходження фінансування за бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду» рішення суду буде виконане повністю відповідно до черговості.

14.04.2026 року від позивача надійшла заява про розгляд заяви без його участі.

16.04.2026 року позивачем подана заяву, у якій останній заперечує доводи відповідача щодо відсутності підстав для зміни способу та порядку виконання судового рішення. На переконання позивача держава не може посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання судового рішення. Рішення у цій справі набрало сили ще у червні 2022 року. Майже 4-річне очікування виплати у «черзі» є надмірним тягарем для пенсіонера, особи з інвалідністю внаслідок війни, та нівелює саме право на судовий захист.

Відповідно до частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено, що у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала адміністративна справа №640/17737/21 за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 року задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Визнано протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 року набрало законної сили 24.06.2022 року.

Згідно листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 14.09.2022 №051-044/Ц-1056-09 останнім на виконання судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 року у справі №640/17737/21 здійснено розрахунок допомоги за 2021 рік у розмірі 10246,00 грн. Вказано, що рішення включено до реєстру виконання черговості виконання рішень. Після виділення фінансування для забезпечення виконання рішень судів будуть здійснені дії щодо подальшого виконання вищезазначеного рішення.

Нарахована заборгованість на виконання судового рішення у розмірі 10246,00 грн не заперечується відповідачем, як і те, що виплата зазначеної суми не була здійснена у зв'язку з відсутністю бюджетних надходжень.

Таким чином рішення суду залишається невиконаним, що стало підставою для звернення до суду з даною заявою.

Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення у даній справі суд виходить з наступного.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати це рішення по суті.

Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до частини 3 статті 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З аналізу положень статті 378 КАС України суд робить висновок, що підставою для застосування правил цієї норми є настання обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі, ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Тобто, зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими судом. Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, однак не змінюючи при цьому його змісту, або ж відмовити в задоволенні такої заяви.

Подібна правова позиція висловлена КАС ВС у постанові від 18.02.2025 року у справі №640/7827/22.

Водночас, суд зазначає, що судове рішення стосується питання пенсійних виплат, що відповідно до приписів частини 3 статті 378 КАС України є безумовною підставою для зміни способу виконання рішення суду шляхом стягнення, якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням.

Матеріалами справи підтверджено, що рішення суду не виконується вже більше двох місяців з дати набрання ним законної сили.

Таким чином, враховуючи приписи частини 3 статті 378 КАС України у чинній редакції, та те, що судове рішення стосується виплати нарахованої заборгованості з виплати соціальної допомоги, своєчасна виплата якої гарантується державою, суд доходить висновку щодо обґрунтованості доводів заявника щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду в частині зобов'язання здійснити виплату перерахованої допомоги.

Відповідно до пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення у даній справі, у зв'язку з чим відповідна заява підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення в адміністративній справі №640/17737/21 - задовольнити.

Змінити спосіб виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 року у справі №640/17737/21 в частині «Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.» на «Стягнути з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 заборгованість із виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі 10 246,00 (десять тисяч двісті сорок шість) гривень 00 копійок.».

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Парненко В.С.