Рішення від 22.04.2026 по справі 320/51390/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року Київ № 320/51390/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (Комісія, відповідач-1) та ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач-2).

Просив суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 по взяттю на військовий облік, направленні на проходження військово-лікарської комісії та утримання (обмеження свободи) щодо позивача;

- визнати протиправними дії військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 по проведенню військово-лікарської комісії щодо позивача та скасувати постанову (довідку) № 17/5569 від 17.10.2024 військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_4 , затримуючи ОСОБА_1 для оновлення (звірки) військово-облікових даних, відповідно до абзацу 3 статті 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (Порядок № 560), не мали права видати направлення на ВЛК в той же самий день. При цьому, виходячи із норм частини п'ятої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (Закон № 2232-XII) зняти позивача з військового обліку можливо було лише якби він переїхав на нове місце проживання.

Також, на думку позивача, за наявності його заяви про надання відстрочки, до прийняття рішення за результатами її розгляду, відповідач-2 не мав підстав здійснювати щодо нього будь-які дії, пов'язані з мобілізацією.

Ухвалою від 12.11.2024 відкрито провадження в адміністративній справі. Постановлено, що справа буде розглядатися одноособово суддею Скрипкою І.М. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Витребувано від відповідачів письмові пояснення щодо спірних правовідносин.

Ухвалою від 16.12.2024 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.

Ухвалою від 10.09.2025 повторно витребувано від військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 :

- пояснення щодо спірних правовідносин із усіма наявними документами і матеріалами щодо досліджуваного випадку.

Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_2 :

- документи, на підставі яких позивача взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

- докази правомірності перебування позивача на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

- відомості із документальним підтвердженням стосовно розгляду (або ж нерозгляду із зазначенням підстав для цього) заяви позивача про відстрочку;

- усі документа та матеріали, які стосуються спірних відносин;

- докази правомірності утримання ОСОБА_1 у відповідача-2;

- пояснення щодо підстав взяття позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 , у той час як позивач згідно з даними Резерв+ зареєстрований у АДРЕСА_1 , та відповідно до даних посвідчення про приписку до призовної дільниці, взятий на облік в ІНФОРМАЦІЯ_7 30.06.2015;

- пояснення щодо спірних правовідносин.

Ухвалою від 01.10.2025 задоволено заяву ІНФОРМАЦІЯ_2 про продовження процесуального строку. Продовжено ІНФОРМАЦІЯ_1 процесуальний строк для подання витребуваних документів на 10 (десять) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позов, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог і просив суд відмовити в позові. Вказує, що працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 дотримано процедури оповіщення, передбаченої Порядком № 560. Звернув увагу на те, що позивач поставив свій підпис на повістці та добровільно прослідував до ІНФОРМАЦІЯ_3 для отримання направлення на проходження ВЛК. Зазначено, що згідно із пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3621-ІХ, громадяни, які визнані обмежено придатними до військової служби, до набрання ним чинності, протягом дев'яти місяців підлягають повторному медичному огляду. Щодо порушення порядку проходження військово-лікарської комісії, то на переконання відповідача-2, такі доводи позивача є безпідставними, оскільки всі медичні документи, надані останнім, були враховані лікарями, проте такі не містили захворювань, які виключають придатність до військової служби.

Відповідач-1 своїм правом на подання відзиву не скористався.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

17.10.2024 позивача затримано у м. Києві посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 та направлено на проходження ВЛК.

Як видно із довідки ВЛК № 17/5569 від 17.10.2024, ОСОБА_1 визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах, медичних підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення охорони.

Вважаючи, що проходження військово-лікарської комісії було здійснене з порушенням норм закону, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.

За положеннями частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини сьомої статті 1 Закону № 2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Згідно із абзацом 11 статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який наразі триває.

Отже, на дату виникнення спірних правовідносин в Україні діяв особливий період.

З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 № 2105-IX, запроваджено загальну мобілізацію, яка триває і донині.

Згідно з частиною першою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (Закон № 3543-XII) громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних встановлено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (Порядок №1487).

За нормами пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Згідно із частиною дев'ятою статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: 1) допризовники громадяни чоловічої статі віком до 18 років; 2) призовники громадяни віком від 18 до 27 років, що приписані до призовних дільниць; 3) військовослужбовці громадяни, які проходять військову службу; 4) військовозобов'язані громадяни, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; 5) резервісти громадяни, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

За правилами статті 1 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (Закон № 1951-VIII), Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

У статті 5 Закону № 1951-VIII закріплено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Порядок № 559).

Пунктом 2 Порядку № 559 установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Пунктом 69 Порядку №560 передбачено, що резервісти та військовозобов'язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров'я. Резервісти або військовозобов'язані, у яких відсутні скарги на стан здоров'я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються.

Особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію.

За приписами пункту 74 Порядку №560 військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.

Крім того, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 № 3621-IX установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Судом встановлено, що відповідно до облікової картки позивача, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, останній перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Відповідно до паперової копії військово-облікового документу позивача із «Резерв+» позивачем на виконання вимог Закону № 3621-IX оновлені дані 14.07.2024, проте відомості про проходження ВЛК на виконання вимог Закону №3621 відсутні.

Таким чином, позивачем під час дії воєнного стану, медичний огляд, з метою встановлення придатності до військової служби не пройдено, відповідного висновку ВЛК в матеріалах справи не має.

Враховуючи обов'язок чоловіків у віці від 25 до 60 років під час дії воєнного стану пройти ВЛК з метою визначення придатності до військової служби, та відсутність доказів проходження позивачем ВЛК під час дії воєнного стану, суд зазначає, що дії відповідача є правомірними.

Доказів того, що позивач самостійно звертався до ТЦК та СП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду суду не надано.

Як вказує відповідач-2, представники ІНФОРМАЦІЯ_3 у складі групи оповіщення, на виконання Порядку №560 мали при собі наказ керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 №391 згідно якого визначено маршрути оповіщення на території Печерського району.

Позивачем не спростовано того, що під час перевірки документів він не надав дійсного військово-облікового документу та відомостей щодо проходження ним ВЛК з метою визначення придатності до військової служби.

При цьому, наявна у матеріалах справи копія повістки свідчить, що остання відповідає формі, передбаченій Додатком 1 до Порядку №560 та містить всі необхідні відомості що визначені у статті 22 Закону № 3543-XII.

З матеріалів справи слідує, що позивач був направлений на проходження ВЛК з метою визначення його придатності до військової служби.

Поряд з цим, позивач ні посадовим особам відповідача-2, ні суду, не надав доказів, що підтверджують його право чи підстави на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Також відсутні відомості, що ОСОБА_1 до 17.10.2024 звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Також позивач не подавав заяви про відмову від проходження військово-лікарської комісії та будь-яких інших клопотань.

Щодо доводів позивача про порушення порядку проходження ВЛК, суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 3.4. Розділу 3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (Положення № 402) перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.

Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

Як свідчать, долучені до відзиву відповідача-2 лікарські висновки, у відомостях ЕСОЗ та e-health, які були перевірені лікарями ВЛК щодо стану здоров'я позивача, відсутня інформація, про захворювання позивача на ВІЛ, гепатити В та С та інші захворювання, що виключають його придатність до військової служби.

Пункт 3.4. Розділу 3 Положення № 402 передбачає, що інші дослідження проводяться за показаннями та направлення на них може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних. Зазначена норма не містить обов'язку лікарів ВЛК направляти військовозобов'язаного на дослідження, які він особисто вважає за доцільні.

У картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 містяться Консультаційний висновок від 02.01.2024 та Протокол амбулаторного ехокардіологічного обстеження від 02.01.2024, які враховані лікарями ВЛК.

Таким чином, доводи позивача про порушення порядку проходження ВЛК не знайшли свого підтвердження.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, понесених позивачем під час розгляду даної справи, зокрема, судових витрат по сплаті судового збору у розмірі, суд виходить із того, що відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України лише при задоволенні позову такі судові витрати покладаються на суб'єкта владних повноважень.

Однак, виходячи з того, що у суду відсутні обґрунтовані підстави для задоволення даного позову, то і судові витрати позивача по сплаті судового збору не підлягають стягненню з відповідача суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.