Рішення від 21.04.2026 по справі 320/14309/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2026 року м. Київ справа №320/14309/26

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Білоноженко М.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Буський Консервний Завод» (03150, м. Київ, вулиця Гедройця Єжи, будинок 6 літера А, офіс 9, код ЄДРПОУ 00376403)

доДержавного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» (04074, України, м. Київ, вулиця Автозаводска, будинок 2, код ЄДРПОУ 44725823),

провизнання протиправними та скасування рішення

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Консалт» (код ЄДРПОУ 42239070);

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Буський Консервний Завод» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», в якому просило суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 25.03.2026 Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним потоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції №UA-2026-03-10-011673-a, про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» у спрощеній процедурі закупівлі за предметом ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» ідентифікатор закупівлі 2026-03-10-011673-a.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2026 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.04.2026 клопотання Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" та товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАНД КОНСАЛТ" про закриття провадження в справі - задоволено; провадження в адміністративній справі за позовом ТОВ "БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", третя особа ТОВ "ГРАНД КОНСАЛТ" про визнання протиправним та скасування рішення - закрито; роз'яснено позивачу, що спір, пов'язаний з укладенням державного контракту (договору) про закупівлю з переможцем спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель, а також зміною, розірванням і виконанням державних контрактів (договорів) про закупівлю підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2026 Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Буський Консервний Завод» - задоволено частково, ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 08.04.2026 - скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2026 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Провадження у справі відкрито з урахуванням того, що колегію суддів Шостого апеляційного адміністративного суду враховано подану уточнену позовну заяву, а тому позовні вимоги, розглядаються в наступній редакції:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 25 березня 2026 року Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції №UA-2026-03-10-011673-a, про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» у спрощеній процедурі закупівлі за предметом ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» ідентифікатор закупівлі №UA-2026-03-10-011673-a в частині підстав відхилення тендерної пропозиції, а саме: що учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю.

В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позивачем зазначено, що підстава відхилення, вказана в протоколі відхилення тендерної пропозиції/пропозиції №UA-2026-03-10-011673-a від 25 березня 2026, є безпідставною та такою яка не відповідає вимогам чинного законодавства та всім обставинам проведення закупівлі.

Також, представником позивача зазначено, що при введенні значень калорійності по позиціям: « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна», « 11029 Огірки консервовані» та « 11054 Щавель консервований» - було допущено технічну помилку, а саме: програма автоматично конвертувала їх у формат дати « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна» « 22квт», « 11029 Огірки консервовані» « 15лют», « 11054 Щавель консервований» - « 11квт», а тому, Це не свідчить про невідповідність товару вимогам якості чи калорійності, оскільки фізичні властивості капусти броколі чи огірків не змінюються через формат клітинки в таблиці, а відповідно з найменування п'ятої колонки «Ккал на 100 грам» зрозуміло, що калорійність « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна» « 22ккал», « 11029 Огірки консервовані» - « 15ккал», « 11054 Щавель консервований» - « 11ккал».

Крім цього, представником позивача зауважено, що відповідно до пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України встановлено, що розмір податку становить 20 %. Отже, 100,03*20%=120,036 грн. Де, 100,03 грн. - вартість комплекту без ПДВ, 20 % - ставка ПДВ відповідно до Податкового кодексу України. Звернуто увагу суду на те, що Відповідно до доктрин математики, математичне округлення - це заміна числа близьким до нього числом із меншою кількістю значущих цифр. Якщо перша відкинута цифра менша за 5, остання залишена цифра не змінюється (округлення в меншу сторону), якщо 5 і більше - остання залишена цифра збільшується на одиницю (округлення в більшу сторону).

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, з урахування уточненої позовної заяви, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи з того, що відповідачем правомірно прийнято оскаржуваний протокол про відхилення тендерної пропозиції/ пропозиції учасника, оскільки відповідно до вимог пункту 7 Додатку № 9 Оголошення вартість розціненого Каталогу продуктів харчування має дорівнювати вартості комплекту харчування відповідно до цінової пропозиції або оновленої цінової пропозиції у разі проведення електронного аукціону. Ціна по кожному найменуванню харчового продукту не повинна перевищувати граничні ціни зазначені в ДОДАТКУ № 14 до Оголошення та не може бути меншою більше ніж на 30% від ціни зазначеної в ДОДАТКУ № 14 до Оголошення. А також, зазначена сума без ПДВ не відповідає добутку кількостей та ціни за одиницю товару без ПДВ.

Проте, відповідачем зроблено висновок, що позивачем надано ціну за комплект з урахуванням ПДВ, яка не відповідає стандартам бухгалтерського обліку та коректному відображенню цін товарів в облікових системах, адже розрахунок ціни за комплект з урахуванням ПДВ має більше ДВОХ знаків після коми та становить 120,036 грн. А також, зазначена сума без ПДВ не відповідає добутку кількостей та ціни за одиницю товару без ПДВ.

Також учасником порушено умови надання розціненого Каталогу продуктів харчування, а саме:- вартість розціненого Каталогу продуктів харчування не дорівнює вартості комплекту харчування відповідно до оновленої цінової пропозиції;- некоректно зазначено вартість комплекту харчування в частині «в т.ч. ПДВ» ;- не виконано вимоги щодо калорійності по позиціям: «11013 Капуста броколі свіжа сезонна» зазначена « 22квт», « 11029 Огірки консервовані» - « 15лют», « 11054 Щавель консервований» - « 11квт».

Представник третьої особи подав письмові заперечення щодо позову, в яких заперечив проти задоволення останнього, з тих підстав, що пунктом 7 Додатку 9 до Оголошення прямо передбачено, що у разі ненадання або надання розціненого каталогу з порушенням вимог щодо розцінки, встановлених цим пунктом, Переможець вважається таким, що відмовився від укладення договору. Зважаючи на допущені помилки в уточненій ціновій пропозиції, третя особа наголошує на тому, що останні не можна вважати не значними, оскільки калорійність харчування військовослужбовця повинна становити не менше ніж 3500 кілокалорій (за винятком медичних закладів та годування службових собак).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення позову, яка розглянута в судовому засіданні.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити останні.

Представник відповідача та третьої особи, заперечили проти задоволення позовних вимог, з підстав, викладених у відзиві та запереченнях щодо позову.

З урахуванням думок присутніх представників учасників справи, суд вирішив завершити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На підставі інформації з електронної системи закупівель Prozorro щодо закупівлі UA-2026-03-10-011673-a встановлено, що замовником проводилась спрощена закупівля за предметом ДК 021:2015: 15890000-3 «Продукти харчування та сушені продукти різні (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік» з очікуваною вартістю 1 543 320 000,00 грн з ПДВ, ідентифікатор закупівлі UA-2026-03-10-011673-a, статус закупівлі - завершена.

Суд встановив, що замовником закупівлі є державне підприємство Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», код ЄДРПОУ 44725823, місцезнаходження: 04074, м. Київ, вул. Автозаводська, буд. 2.

Оголошення про закупівлю (з 15 додатками) про проведення Закупівлі UA-2026-03-10-011673-а оприлюднене 10.03.2026 на веб-порталі Prozorro, строк звернення за роз'ясненнями - до 14.03.2026, кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 18.03.2026, очікувана вартість - 1 543 320 000,00 грн з ПДВ, розмір забезпечення тендерних пропозицій - 15 433 200,00 грн.

Додатком № 1 до оголошення передбачені вимоги до учасника та перелік документів, що надаються учасником у складі пропозиції.

Додатком № 4 до оголошення передбачені кваліфікаційні критерії.

Додатком № 9 до оголошення передбачено перелік документів, що надаються переможцем закупівлі для укладання договору.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Буський Консервний Завод» 17.03.2026 подано тендерну пропозицію для участі у спрощеній закупівлі, що підтверджується відображенням у системі поданої пропозиції та результатів її розгляду замовником.

18.03.2026 року у Закупівлі UA-2026-03-10-011673-а відбувся електронний аукціон. Відповідно до відомостей електронної системи закупівель аукціон завершився 18-го березня 2026 о 16:30.

Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій/пропозицій UA-2026-03-10-011673-a, розміщеного в електронній системі закупівель ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» запропоновано остаточну ціну 1 080 360 000,00 грн.

Відповідно до Протоколу визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-03-10-011673-а від 20.03.2026 року відповідачем в електронній системі закупівель опубліковано рішення, яким визначено ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» переможцем спрощеної закупівлі UA-2026-03-10-011673-а та вирішено прийняти та затвердити рішення укласти договір про закупівлю з переможцем та опублікувати повідомлення про намір укласти договір про закупівлю на веб-порталі.

Відповідно до інформації в електронній системі закупівель Prozorro ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» завантажено 20.03.2026 уточнену цінову пропозицію від 20.03.2026 № 1, відповідно до якої ціна за одиницю товару без ПДВ становить 100,03 грн., загальна вартість товару без ПДВ становить 900 300 000 грн., з ПДВ - 1 080 360 000,00 грн відповідно.

Також, до матеріалів справи долучено Каталог продуктів харчування поданий ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД», відповідно до якого вартість одного комплекту харчування з ПДВ становить 120,04000000 грн.

В подальшому, у справі №320/12380/26 рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2026 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України “Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним Протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-03-10- 011673-а від 20.03.2026, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Prozorro за номером UA-2026-03-10-011673-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю “БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД». Зобов'язано Державне підприємство Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» відхилити пропозицію ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» у закупівлі UA- 2026-03-10-011673-a.

Відповідачем подано апеляційну скаргу на рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2026 року у справі №320/12380/26.

В цей же день, відповідачем прийнято рішення від 25 березня 2026 року Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції №UA-2026-03-10-011673-a, про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» у спрощеній процедурі закупівлі за предметом ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» ідентифікатор закупівлі №UA-2026-03-10-011673-a. Як на підставу відхилення тендерної пропозиції, зазначено, що учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю.

Крім цього, зазначено, що відповідно до вимог пункту 7 Додатку № 9 Оголошення вартість розціненого Каталогу продуктів харчування має дорівнювати вартості комплекту харчування відповідно до цінової пропозиції або оновленої цінової пропозиції у разі проведення електронного аукціону. Ціна по кожному найменуванню харчового продукту не повинна перевищувати граничні ціни зазначені в ДОДАТКУ № 14 до Оголошення та не може бути меншою більше ніж на 30% від ціни зазначеної в ДОДАТКУ № 14 до Оголошення. У разі надання розціненого каталогу з порушенням вимог щодо розцінки, встановлених пунктом 7 Додатку № 9 Оголошення, Переможець вважається таким, що відмовився від укладення договору. Учасником ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» надано уточнену цінову пропозицію за результатами аукціону згідно з Формою, наведеною в ДОДАТКУ № 2 до Оголошення. Проте, Учасником надано ціну за комплект з урахуванням ПДВ, яка не відповідає стандартам бухгалтерського обліку та коректному відображенню цін товарів в облікових системах, адже розрахунок ціни за комплект з урахуванням ПДВ має більше ДВОХ знаків після коми та становить 120,036 грн.

А також, зазначена сума без ПДВ не відповідає добутку кількостей та ціни за одиницю товару без ПДВ. Враховуючи вищезазначене, в оновленій ціновій пропозиції не вірно зазначено загальну вартість без ПДВ, крім того ПДВ та загальну вартість товару з ПДВ.

Учасником порушено умови надання розціненого Каталогу продуктів харчування, а саме: - вартість розціненого Каталогу продуктів харчування не дорівнює вартості комплекту харчування відповідно до оновленої цінової пропозиції; - некоректно зазначено вартість комплекту харчування в частині «в т.ч. ПДВ» ; - не виконано вимоги щодо калорійності по позиціям: « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна» зазначена « 22квт», « 11029 Огірки консервовані» - « 15лют», « 11054 Щавель консервований» - « 11квт».

27.03.2026 у закупівлі UA 2026-03-10-011673-a між відповідачем та ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» було укладено Державний контракт (договір) про закупівлю № FP-10433-VDR-26.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2026 року у справі №320/12380/26 Апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» - задоволено частково. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2026 року - скасовано. Провадження у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНД КОНСАЛТ» до Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» про визнання протиправним та скасування рішення - закрито.

В подальшому, 03 квітня 2026 року товариство з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило суд: визнати протиправним та скасувати рішення від 25.03.2026 Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним потоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції №UA-2026-03-10-011673-a, про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» у спрощеній процедурі закупівлі за предметом ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» ідентифікатор закупівлі 2026-03-10-011673-a.

Ухвалою від 06 квітня 2026 року у справі №320/14309/26 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, з урахуванням особливостей, передбачених статтею 282 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивачем, 07 квітня 2026 року подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просили розглядати справу з урахуванням наступних позовних вимог:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 25 березня 2026 року Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції №UA-2026-03-10-011673-a, про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» у спрощеній процедурі закупівлі за предметом ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» ідентифікатор закупівлі №UA-2026-03-10-011673-a в частині підстав відхилення тендерної пропозиції, а саме: що учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2026 року провадження у справі закрито, з тих підстав, що 27.03.2026 у закупівлі UA-2026-03-10-011673-a між відповідачем та ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» було укладено Державний контракт № FP-10433-VDK-26 (договір) про закупівлю, тобто з 30.03.2026 закупівля UA-2026-03-10-011673-a є завершеною та вчинення будь-який дій або прийняття рішень замовником в межах процедури закупівлі є неможливим.

Товариством з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» подано апеляційну скаргу на ухвалу від 08 квітня 2026 року.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2026 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» - задоволено частково. Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 08.04.2026 - скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог та нових підстав щодо скасування оскаржуваного рішення, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Закон України “Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 №808-ІХ (далі - Закон України “Про оборонні закупівлі» або Закон №808-ІХ) визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.

Метою цього Закону є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки і оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів, створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвитку добросовісної конкуренції, а також ефективного та прозорого планування, реалізації і контролю за здійсненням оборонних закупівель.

За правилами частин першої, другої статті 2 Закону №808-ІХ останній застосовується за умови, що: вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, до визначених цим Законом державних замовників, які здійснюють оборонні закупівлі; закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення містить відомості, що становлять державну таємницю, а також у разі закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями незалежно від вартості такої закупівлі.

Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Згідно з частиною шостою статті 16 Закону №808-ІХ оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом IV цього Закону.

За правилами статті 30 Закону №808-ІХ особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються на основі принципів, визначених статтею 3 цього Закону.

Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням таких вимог:

1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель. Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України;

2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;

3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.

За результатами здійснення закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 (далі - Особливості).

Пунктом 1 Особливостей визначено, що вони встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

Згідно з пунктом 4 Особливостей державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.

Приписами підпункту 2 пункту 8 Особливостей визначено, що державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів, зокрема, у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України “Про публічні закупівлі», з урахуванням положень, визначених цими особливостями.

Згідно з підпунктом 4 пункту 8 Особливостей у разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України “Про публічні закупівлі», державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Під час здійснення закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 №708, з урахуванням особливостей, визначених Порядком визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275.

Порядок проведення спрощених закупівель в електронній системі закупівель регламентовано статтею 14 Закону України “Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон №922-VIII).

Зазначеною статтею, зокрема, вказано на необхідність проведення закупівлі із застосуванням електронного аукціону, окреслено послідовні етапи спрощеної закупівлі, визначено вимоги до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Відповідно до частини дванадцятої статті 14 Закону №922-VIII за результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Відповідно до частини першої статті 29 Закону №922-VIII оцінка тендерних пропозицій/пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону.

Частиною одинадцятою статті 14 Закону №922-VIII замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Приписами частини тринадцятої статті 14 Закону №922-VIII визначено, що замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Надаючи оцінку доводам сторін у наведеній частині, суд зазначає про наступне.

Стосовно підстав, відхилення пропозиції позивача, зазначених в оскарженому рішення, суд зазначає таке.

Абзацом шостим пункту 12 Додатку до Оголошення встановлено, що Переможець закупівлі у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір, повинен надати Замовнику документи згідно з Додатком № 9 до Оголошення, шляхом оприлюднення таких документів до електронної системи закупівель.

Як вбачається з джерел відкритої інформації, замовником закупівлі 20 березня 2026 року о 10:20 опубліковано Протокол визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-03-10-011673-a.

В цей же день, о 17:33 позивачем на виконання вимог абзацу шостого пункту 12 Додатку 1 до Оголошення та Додатку 9 до Оголошення Позивачем через систему електронних закупівель завантажені такі документи:

- Протокол загальних зборів учасників від 13 вересня 2019 про затвердження на посаді Діжак Марії, наказ про призначення ОСОБА_1 на посаду директора, Протокол загальних зборів від 20 березня 2026 року про уповноваження Діжак Марії Вячеславівни на підписання значного правочину;

- Статутні документи (Статут, Опис документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань);

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань;- виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань;

- витягу з реєстру платників податку на додану вартість;

- довідки про те, що виконання договору не потребує отримання ліцензії або документа дозвільного характеру згідно з чинним законодавством;

- розцінений Каталог продуктів харчування у двох форматах, а саме: у форматі Excel та підписаний у форматі .pdf із дотриманням вимог встановлених пунктом 7 Додатку 9 до Оголошення;

- Уточнену цінову пропозицію за результатами аукціону згідно з Формою, наведеною в Додатку № 2 до Оголошення.

Стосовно посилань представника відповідача та третьої особи на той факт, що не виконано вимоги щодо калорійності по позиціям: « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна» зазначена « 22квт», « 11029 Огірки консервовані» - « 15лют», « 11054 Щавель консервований» - « 11квт», суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Пунктом 18 Оголошення встановлено перелік формальних помилок, а саме, наявність у пропозиції учасника формальних (несуттєвих) помилок не призведе до відхилення його пропозиції.

Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме:

1. Інформація/документ, поданий учасником закупівлі у складі пропозиції, містить помилку (помилки) у частині:

уживання великої літери;

уживання розділових знаків та відмінювання слів у реченні; використання слова або мовного звороту, запозичених з іншої мови;

зазначення унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупіввель та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - помилка в цифрах;

застосування правил переносу частини слова з рядка в рядок; написання слів разом та/або окремо, та/або через дефіс;

нумерації сторінок/аркушів (у тому числі кілька сторінок/аркушів мають однаковий номер, пропущені номери окремих сторінок/аркушів, немає нумерації сторінок/аркушів, нумерація сторінок/аркушів не відповідає переліку, зазначеному в документі).

Наприклад: орфографічні, механічні та технічні помилки, русизми, використання сленгових слів, граматичні помилки, пропущені слова/літери, заміна однієї букви іншою, незначні текстуальні помилки (які не спотворюють текст та не призводять до викривлення змісту речення), що не впливають на зміст пропозиції учасника.

2. Помилка, зроблена учасником закупівлі під час оформлення тексту документа/унесення інформації в окремі поля електронної форми пропозиції (у тому числі комп'ютерна коректура, заміна літери (літер) та/або цифри (цифр), переставлення літер (цифр) місцями, пропуск літер (цифр), повторення слів, немає пропуску між словами, округлення числа), що не впливає на ціну пропозиції учасника закупівлі та не призводить до її спотворення та/або не стосується характеристики предмета закупівлі, кваліфікаційних критеріїв до учасника закупівлі.

3. Невірна назва документа (документів), що подається учасником закупівлі у складі пропозиції, зміст якого відповідає вимогам, визначеним замовником у оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.

4. Окрема сторінка (сторінки) копії документа (документів) не завірена підписом та/або печаткою учасника закупівлі (у разі її використання).

5. У складі пропозиції немає документа (документів), на який посилається учасник закупівлі у своїй пропозиції, при цьому замовником не вимагається подання такого документа в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.

6. Подання документа (документів) учасником закупівлі у складі пропозиції, що не містить власноручного підпису уповноваженої особи учасника закупівлі, якщо на цей документ (документи) накладено її кваліфікований електронний підпис.

7. Подання документа (документів) учасником закупівлі у складі пропозиції, що складений у довільній формі та не містить вихідного номера.

8. Подання документа учасником закупівлі у складі пропозиції, що є сканованою копією оригіналу документа/електронного документа.

9. Подання документа учасником закупівлі у складі пропозиції, який засвідчений підписом уповноваженої особи учасника закупівлі та додатково містить підпис (візу) особи, повноваження якої учасником закупівлі не підтверджені.

Наприклад: переклад документа завізований перекладачем тощо.

10. Подання документа (документів) учасником закупівлі у складі пропозиції, що містить (містять) застарілу інформацію про назву вулиці, міста, найменування юридичної особи тощо, у зв'язку з тим, що такі назва, найменування були змінені відповідно до законодавства після того, як відповідний документ (документи) був (були) поданий (подані).

11. Подання документа (документів) учасником закупівлі у складі пропозиції, в якому позиція цифри (цифр) у сумі є некоректною, при цьому сума, що зазначена прописом, є правильною.

12. Подання документа (документів) учасником закупівлі у складі пропозиції в форматі, що відрізняється від формату, який вимагається замовником у оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, при цьому такий формат документа забезпечує можливість його перегляду.

З наведеного вище, суд висновує, що відповідач в Оголошені встановив, що наявність формальних помилок не є підставою для відхилення пропозиції.

На виконання вимог Оголошення та Додатку 9 до Оголошення, Позивачем 20 березня 2026 року завантажено розцінений каталог в форматі Excel та підписаний у форматі .pdf, як цього вимагало Оголошення.

При цьому, при вказанні калорійності по позиціям: « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна», « 11029 Огірки консервовані» та « 11054 Щавель консервований» позивачем в колонці «Ккал за 100гр.» зазначено наступну калорійність: « 22.квт», « 15.лют», « 11.квт».

Так із таблички «Розцінений постачальником каталог продуктів харчування до державного контракту (договору) про закупівлю», яка складовою цінової пропозиції позивача, вбачається, що в деяких колонках зазначеної таблиці, зокрема, «Ккал за 100гр.» деяких граф (« 11013 Капуста броколі свіжа сезонна», « 11029 Огірки консервовані», « 11054 Щавель консервований»), міститься інформація з числовим виразом: « 22.квт», « 15.лют», « 11.квт», натомість, в усіх інших графах при зазначені числового виразу через крапку «десяті» зазначені в цифровому визначенні.

Натомість із аналогічної таблиці, розміщеної третьою особою, в графах: « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна», « 11029 Огірки консервовані», « 11054 Щавель консервований», в колонці «Ккал за 100гр.» вказано числові вирази: « 22.4», « 15.2», « 11.4»

Здійснивши порівняльний аналіз вищевказаних Таблиць, суд висновує, позивач також мав намір вказати в колонці «Ккал за 100гр.» вказано числові вирази: « 22.4», « 15.2», « 11.4» у вищезазначених графах, оскільки літерні позначення «лют» та «квт», відповідають визначенню місяців квітень та лютий, які, в свою чергу є другим та четвертим місяцем року.

Суд виснуває, що при введенні значень калорійності по позиціям: « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна», « 11029 Огірки консервовані» та « 11054 Щавель консервований» - було допущено технічну помилку, а саме: програма автоматично конвертувала їх у формат позначення «місяць» (лютого і квітня).

Проте, враховуючи необхідне зазначення « 11013 Капуста броколі свіжа сезонна» « 22, 4», « 11029 Огірки консервовані» « 15,2», « 11054 Щавель консервований» - « 11,4» - дійсно можна розцінювати, як технічну помилки, оскільки цифрові значення 2 та 4 відповідають місяцям 2 - лютий (лют), а 4 - квітень (квт), тому такі технічні помилки не можуть вважатися заниженням чи навмисним введенням в оману замовника, а тому не впливають на зміст пропозиції, не має бути підставою для відхилення останньої.

Таким чином, при зазначені записів у графі «Ккал за 100гр.» в таблиці позивача очевидно виникли технічні описки в результаті автоматичного застосування програмним забезпеченням MS Excel технічної функції автозаміни.

Стосовно позиції відповідача та третьої особи про невірний розрахунок та зазначення цифрового визначення сум та вартості пакетів послуг з ПДВ так і без ПДВ, суд зазначає наступне.

Відповідно до уточненої пропозиції від 20.03.2026 № 1, яка завантажена в системі електронних торгів 20 березня 2026, зазначено, що вартість за одиницю товару, а саме: за комплект становить 100,03 грн. без ПДВ.

Як вбачається з оголошення, позивач проводив закупівлю з нарахуванням податку на додану вартість.

Розділом V Податкового кодексу України визначено правила справляння податку на додану вартість.

Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Податкового кодексу України (надалі також - ПК України) База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

У справі що розглядається базою нарахування податку на додану вартість є ціна товару без ПДВ, яка за результатами аукціону складає 100,03 грн за одиницю товару.

Відповідно до пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України встановлено, що розмір податку становить 20 %.

Ціна товару з ПДВ обраховується наступним чином: 100,03*20%=120,036 грн.

Де, 100,03 грн. - вартість комплекту без ПДВ, 20 % - ставка ПДВ відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 1 Додатку 1 до Оголошення, встановлено, що з метою приведення ціни за одиницю товару до стандартів бухгалтерського обліку та коректного відображення цін товарів в облікових системах, що сприятиме пришвидшенню укладення державного контракту (договору) та оплат за ним, під час подання пропозицій та участі в аукціоні слід забезпечити розрахунок ціни за одиницю товару як з урахуванням ПДВ, так і без урахування ПДВ із зазначенням ДВОХ знаків після коми.

Відповідно до доктрин математики, математичне округлення - це заміна числа близьким до нього числом із меншою кількістю значущих цифр. Якщо перша відкинута цифра менша за 5, остання залишена цифра не змінюється (округлення в меншу сторону), якщо 5 і більше - остання залишена цифра збільшується на одиницю (округлення в більшу сторону).

Враховуючи правила математичного округлення, вартість 120,036 грн.- з урахуванням вимог Оголошення щодо приведення двох знаків після коми, становить 120,04 грн., що повністю відповідає ціні за комплект з ПДВ, зазначеній в розціненому каталозі.

Суд критично ставиться до позиції відповідача та третьої особи, які при розрахунку ціни товару за одиницю здійснили зворотній обрахунок, тобто віднімання від суми 120,04 двадцять відсотків ПДВ, та провели математичні дії без врахування положень ПК України, зокрема, нарахування податку на додану вартість на основну суму.

Також суд зауважує, що цифрове значення, яке вказане в уточненій ціновій пропозиції обраховано, з урахуванням вимог оголошення, які затвердженні замовником (заокруглення значення після коми до ДВОХ знаків).

З наведеного вбачається, що замовником здійснено хибний розрахунок шляхом зворотного обрахунку, без врахування умов оголошення про необхідність заокруглення суми до двох знаків після коми, замість обрахунку 20% ПДВ від бази нарахування такого податку.

Також, суд зауважує, що вищевикладеними положеннями та висновками спростовується доводи відповідача щодо заниження більше ніж на 30% від ціни зазначеної в додатку № 14 до Оголошення, також, в протоколі Відповідачем не надано інформації чи номерів позиції продуктів харчування, щодо яких в розціненому Каталогу продуктів харчування некоректно зазначено вартість комплекту харчування в частині «в т.ч. ПДВ».

Так, відповідно до п.п.1 пункту 16 Оголошення замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

Також, відповідно до пункту 13 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Крім цього, суд звертає увагу, що відповідно до частини 8 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.

Враховуючи вище наведене в сукупності, суд висновує, що замовник не правомірно прийнято оскаржуване рішення від 25 березня 2026 року Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції №UA-2026-03-10-011673-a, про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» у спрощеній процедурі закупівлі за предметом ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» ідентифікатор закупівлі №UA-2026-03-10-011673-a в частині підстав відхилення тендерної пропозиції, а саме: що учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову, вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель».

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Буський Консервний Завод» (03150, м. Київ, вулиця Гедройця Єжи, будинок 6 літера А, офіс 9, код ЄДРПОУ 00376403) до Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» (04074, України, м. Київ, вулиця Автозаводска, будинок 2, код ЄДРПОУ 44725823) про визнання протиправними та скасування рішення.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 25 березня 2026 року Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції №UA-2026-03-10-011673-a, про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» у спрощеній процедурі закупівлі за предметом ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» ідентифікатор закупівлі №UA-2026-03-10-011673-a в частині підстав відхилення тендерної пропозиції, а саме: що учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» (04074, України, м. Київ, вулиця Автозаводска, будинок 2, код ЄДРПОУ 44725823) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Буський Консервний Завод» (03150, м. Київ, вулиця Гедройця Єжи, будинок 6 літера А, офіс 9, код ЄДРПОУ 00376403) судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Білоноженко М.А.