Рішення від 22.04.2026 по справі 300/2921/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" квітня 2026 р. справа № 300/2921/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРПАТСЬКИЙ БРОВАР» до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КАРПАТСЬКИЙ БРОВАР» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2024 року за №022260/0705.

Позовні вимоги мотивовані тим, що викладені перевіркою факти порушень не відповідають фактичним обставинам, а перевіряючі допустили викривлене тлумачення норм законодавства. В результаті таких неправомірних дій перевірка прийшла до сумнівних і необґрунтованих висновків та тверджень щодо епізодів із реалізацією, на думку перевірки, продукції за цінами, що нижчі звичайних/ринкових. Позивач зазначає, що перевіркою не проведено порівняння ціни постачання окремих одиниць продукції із собівартістю таких одиниць продукції.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРПАТСЬКИЙ БРОВАР» - залишено без руху.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви та надано позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали.

02.06.2025 року від Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРПАТСЬКИЙ БРОВАР» до суду надійшли пояснення щодо строку звернення до суду з адміністративним позовом.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження.

19.08.2025 року від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що готова продукція реалізовувалась позивачем за ціною нижчою виробничої собівартості, тобто виробнича собівартість готової продукції перевищує вартість реалізації готової продукції.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2026 року прийнято до провадження дану адміністративну справу.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «КАРПАТСЬКИЙ БРОВАР» є господарським товариством, яке зареєстроване як юридична особа, та здійснює свою діяльність як суб'єкт підприємництва відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», інших законів та нормативно-правових актів, статуту та внутрішніх локальних актів товариства.

Товариство зареєстроване 06.03.2020, номер запису: 11201020000002946.

Товариство перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області, зареєстроване як платник податку на додану вартість, що підтверджується витягом №2009164500032 з реєстру платників податку на додану вартість.

Видами діяльності Товариства є: 46.34 Оптова торгівля напоями (основний); 11.05 Виробництво пива.

У встановленому законодавством порядку Товариством отримано ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва алкогольних напоїв та на право оптової торгівлі алкогольними напоями.

На підставі наказу №1991-п від 29.11.2023 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області було проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «Карпатський бровар» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, іншого законодавства за період з 06.03.2020 по 30.09.2023 року, відповідно до затвердженого переліку питань документальної перевірки, що представлені в додатку 1 до акта перевірки, який є невід'ємною частиною.

За результатами перевірки, Головним управління ДПС в Івано-Франківській області складено акт від 08.02.2024 №2829/09-19-07-05/43553950 (надалі також акт, акт перевірки) про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Карпатський бровар».

Згідно з висновками перевірки, ТОВ «Карпатський бровар» порушено:

пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14, п. 44.1, п. 44.6 ст. 46, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135, п. 137.1 ст. 137 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), п. 4, п. 5, п. 7, п. 9 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №20 від 31.01.2000, п. 4, п. 6, п. 10, п. 29, п. ЗО, п. 33 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №13 "Фінансові інструменти", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №559 від 30.11.2001, п. 5, п. 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №290 від 29.11.1999, п. 5, п. 6, п. 7, п. 10, п. 11, п. 17, п. 18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №318 від 31.12.1999, ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996-XIV від 16.07.1999, в результаті чого:

- занижено податок на прибуток всього в сумі 469012 грн., в т.ч. по періодах: 2020 рік - 100614 грн., 2021 рік - 59917 грн., 2022 рік - 308481 грн.;

- завищено від'ємне значення по податку на прибуток за 2021 рік в сумі 846600 грн., за 2022 рік в сумі 1462900,00 грн.;

- пп. 14.1.36, пп. 14.1.71, пп. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст.188, п. 189.1 ст. 189, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015 з урахуванням змін та доповнень в редакціях, що відповідають звітному періоду, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього в сумі 1049160 грн., в т.ч. по періодах: травень 2021 - 48681 грн., червень 2021 - 3613 грн., липень 2021 - 8299 грн., серпень 2021 - 2837 грн., вересень 2021 - 12945 грн., жовтень 2021 - 31564 грн., листопад 2021 -29789 грн., грудень 2021 - 55793 грн., січень 2022 - 15959 грн., лютий 2022 - 3890 грн., березень 2022 - 775 грн., квітень 2022 - 787 гри., травень 2022 - 7167 грн., червень 2022 - 9070 грн., липень 2022 - 5715 грн., серпень 2022 - 3764 грн., вересень 2022 - 3422 грн., жовтень 2022 - 1609 грн., листопад 2022 - 1523 грн., грудень 2022 - 34402 грн., квітень 2023 - 673 грн., червень 2023 - 24 грн., вересень 2023 - 766859 грн.

- п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого встановлено факт нереєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

податкових накладних, складених на операції з реалізації товарів на загальну суму ПДВ 14342 грн., в т.ч. по періодах: червень 2021 - 14342 грн.

податкових накладних за операціями на вартість ТМЦ, які використані в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку:

грудень 2020 - 26032 грн., грудень 2021 - 42143 грн., грудень 2022 - 31936 грн., вересень 2023 - 10424 грн.;

за липень 2020 на суму ПДВ - 1297 грн., серпень 2020 на суму ПДВ - 1678 грн., вересень 2020 - на суму ПДВ 3349 грн., жовтень 2020 - на суму ПДВ 1107 грн., листопад 2020 - на суму ПДВ - 1555 грн., грудень 2020 - на суму ПДВ 982 грн., січень 2021 на суму ПДВ - 322 грн., лютий 2021 на суму ПДВ - 463 грн., березень 2021 на суму ПДВ - 824 грн., квітень 2021 на суму ПДВ - 4002 грн., травень 2021 на суму ПДВ - 6422 грн., червень 2021 на суму ПДВ - 3613 грн., липень 2021 на суму ПДВ - 8299 грн., серпень 2021 на суму ПДВ - 2837 грн., вересень 2021 на суму ПДВ - 1278 грн., жовтень 2021 на суму ПДВ - 3231 грн., листопад 2021 на суму ПДВ - 4858 грн., грудень 2021 на суму ПДВ - 1095 грн., січень 2022 на суму ПДВ - 4293 грн., лютий 2022 на суму ПДВ - 2117 грн., березень 2022 на суму ПДВ - 775 грн., травень 2022 на суму ПДВ - 6532 грн., червень 2022 на суму ПДВ - 5535 грн., липень 2022 на суму ПДВ - 4666 грн., серпень 2022 на суму ПДВ - 3764 грн., вересень 2022 на суму ПДВ - 2826 грн., жовтень 2022 на суму ПДВ - 1420 грн., листопад 2022 на суму ПДВ - 1523 грн., грудень 2022 на суму ПДВ - 2466 грн., квітень 2023 на суму ПДВ - 673 грн., червень 2023 на суму ПДВ - 24 грн.;

вересень 2020 на суму ПДВ - 11667., жовтень 2020 на суму ПДВ - 28333 грн., листопад 2020 на суму ПДВ -24400 грн., грудень 2020 на суму ПДВ - 11667 грн., січень 2021 на суму ПДВ - 1 1666 грн.

за листопад 2021 - на суму ПДВ 531 грн., грудень 2021 - на суму ПДВ 888 грн., лютий 2022 - на суму ПДВ 1773 грн., травень 2022 - на суму ПДВ 635 грн., червень 2022 - на суму ПДВ 1571 грн., липень 2022 - на суму ПДВ 1049 грн., вересень 2022 - на суму ПДВ 596 грн., жовтень 2022 - на суму ПДВ 189 грн.;

за вересень 2023 на суму ПДВ 17922 грн.,

за вересень 2023 на суму ПДВ 738513 грн.

ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами та доповненнями, в результаті чого встановлено факт несвоєчасного подання до органу ДПС звітів №1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» за вересень 2022 року.

п. 176.2 «б» ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами та доповненнями) - порушено порядок заповнення і повноти відображення в податкових розрахунках суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (форма №4ДФ) та відповідних відомостей, а саме: на вірно ідентифіковано реєстраційні номери облікових карток фізичних осіб, яким виплачено доходи;

пп. 168.1.2, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого встановлено факт несвоєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 352220 грн., в т.ч.: за період з 01.03.2020 до 27.05.2022 - в сумі 129968,61 грн., після 27.05.2022 - в сумі 222251.39 грн. та несплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 672297,75 грн.

пп. 1.6 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX, пп. 168.1.2, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого встановлено факт несвоєчасної сплати військового збору в сумі 38081,91 грн., в т.ч.: за період з 01.03.2020 до 27.05.2022 - в сумі 15709,40 грн., після 27.05.2022 - в сумі 22372,51 грн. та несплати військового збору в сумі 57291,92 грн.

п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого встановлено факт неподання/несвоєчасного подання ТОВ «Карпатський бровар» до податкового органу повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням (форма №20-ОПП), які використовувались підприємством в господарській діяльності.

На підставі акту перевірки, 26 березня 2024 року контролюючим органом було прийнято податкові повідомлення-рішення:

№007438/0705, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств 11021000, за податковими зобов'язаннями - 469012,00 грн.; за штрафними (фінансовими санкціями) - 77120,00 грн.;

№007440/0705, яким зменшено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на 1462900, 00 грн.;

№007441/0705, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 14060100, за податковими зобов'язаннями - 1049160,00 грн.; за штрафними (фінансовими санкціями) -262290,00 грн.;

№007443/0901, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 34000,00 грн. за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

№007444/0705, яким застосовано штраф у сумі 21173,00 грн. за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 14060100;

№007447/0705, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 4080,00 грн.;

№007451/0705, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1020,00 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п 11010100;

№007453/0705, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб 11010100, за податковими зобов'язаннями - 672297,75 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) - 168074,44 грн.;

№007454/0705, яким збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору 11011000, за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 55562,85 грн. та 31,53 грн. пені;

№007456/0705, яким збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору 11011000, за податковими зобов'язаннями - 57291,92 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) - 14322,98 грн.;

№007460/0705, яким збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору 11011000, за штрафними (фінансовими санкціями) - 5593,13 грн. та 2,33 грн. пені.

Вважаючи вищевказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до ДПС України.

Рішенням від 27.06.2024 №19557/6/99-00-06-01-01-06 про результати розгляду скарги, ДПС України частково задовольнила скаргу, скасувала ППР ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 26.03.2024 №007441/0705 в частині збільшення податкових зобов'язань з ПДВ на 83 826 грн. та у відповідній частині штрафні санкції, а в іншій частині зазначене ППР та ППР ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 26.03.2024 №№007438/0705, 007440/0705, 007443/0901,007444/0705, 007447/0705, 007451/0705, 007453/0705, 007454/0705, 007456/0705, 007460/0705 залишила без змін.

Водночас, ДПС зобов'язала ГУ ДПС в Івано-Франківській області вжити заходів відповідно до вимог пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 ПК України.

Наказом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 02 серпня 2024 року №2355-п призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Карпатський бровар» з 5 серпня 2024 року тривалістю 5 робочих днів. Встановлено провести перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за відповідний період, зокрема з питань, визначених у рішенні ДПС України про результати розгляду скарги від 27.06.2024 №19557/6/99-00-06-01-01-06, у порядку контролю за правильністю висновку акта документальної планової перевірки ТОВ «Карпатський бровар» від 08.02.2024 №2829/09-19-07-05/43553950.

За результатами перевірки, Головним управління ДПС в Івано-Франківській області складено акт від 20.08.2024 №14834/09-19-07-05/43553950 (надалі також акт, акт перевірки) про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Карпатський бровар» з питань дотримання вимог податкового законодавства, зокрема з питань, визначених у рішенні ДПС про результати розгляду скарги від 27.06.2024 №19557/6/99-00-06-01-01-06.

Згідно з висновками перевірки, ТОВ «Карпатський бровар» порушено пп. 14.1.36,пп. 14.1.71, пп. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), що призвело до заниження бази оподаткування ПДВ на суму 419127,77 грн., та відповідно, суми податкових зобов'язань на суму 83826 грн., в т.ч. по періодах: липень 2020 - 1297 грн., серпень 2020 - 1678 грн., вересень 2020 - 3349 грн., жовтень 2020 - 1107 грн., листопад 2020 - 1555 грн., грудень 2020 - 982 грн., січень 2021 - 322 грн., лютий 2021 - 463 грн., березень 2021 - 824 грн., квітень 2021 - 4002 грн., травень 2021 - 6422 грн., червень 2021 -3613 грн., 3613 грн., липень 2021 - 8299 грн., серпень 2021 - 2837 грн., вересень 2021 - 1278 грн., жовтень 2021 - 3231 гри., листопад 2021 - 4858 грн., грудень 2021 - 1095 грн., січень 2022 - 4293 грн., лютий 2022 - 2117 грн., березень 2022 - 775 грн., травень 2022 6532 грн., червень 2022 - 5535 грн., липень 2022 - 4666 грн., серпень 2022 - 3764 грн., вересень 2022 - 2826 грн., жовтень 2022 - 1420 грн., листопад 2022 - 1523 грн., грудень 2022 - 2466 грн., квітень 2023 - 673 грн., червень 2023 - 24 грн.

На підставі зазначеного вище акту перевірки, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області 11 жовтня 2024 року прийнято податкове повідомлення-рішення №022260/0705, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 14060100, за податковими зобов'язаннями - 83826 грн.; за штрафними (фінансовими санкціями) - 20956,50 грн.

Вважаючи протиправним, та таким, що підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2024 року №022260/0705 позивач звернувся з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно із п. 6.1. ст. 6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно з п.61.1 ст.61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.п.19-1.1.16 п.19-1.1 ст.19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Вимогами п.75.1 ст.75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпункт 21.1.1. п. 21.1.1. ст. 21 ПК України передбачає, що посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

А згідно п. 21.1. 2. п. 21.1.1. ст. 21 ПК України, посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до ст. 62 ПК України, одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій податковим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України. Лише дотримання умов та порядку прийнятгя контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема, документальних позапланових невиїзних, може бути належною підставою наказу про проведення перевірки.

Пунктом 75.1 статті 75 Г1К України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 названого Кодексу, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п. 83.1 ст. 83 ПК України, для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є, серед іншого, документи, визначені цим Кодексом (пп. 83.1.1.).

Порядок документального оформлення результатів податкових перевірок, станом на час проведення контролюючим органом перевірки у ТОВ «»Карпатський Бровар» врегульовано Порядком оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 №727 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 2.12.2021 №702).

Розділ II Порядку оформлення перевірок містить основні вимоги до оформлення документальних перевірок. Пункти 3,4, 5 розділу II Порядку оформлення перевірок передбачають наступне:

3. Акт документальної перевірки має містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного законодавства, законодавства з єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податкове, валютне та інше законодавство, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи).

4. В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

5. Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та поєною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджує наявність зазначених фактів.

Розділ III Порядку оформлення перевірок містить вимоги щодо змісту акта (довідки) документальної перевірки. Пунктом 4 розділу III, зокрема, встановлено вимоги до складання описової частини акту (довідки) документальної перевірки.

Підпункт 1 пункту 4 розділу III Порядку оформлення перевірок передбачає, що в описовій частині мають бути відображені результати документальної перевірки дотримання податкового законодавства. Підпункт 2 пункту 4 розділу III зазначеного Порядку передбачає, що у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів.

Як встановлено судом з матеріалів даної адміністративної справи, відповідачем в акті перевірки описано операції з постачання позивачем готової продукції (пива в асортименті) окремим суб'єктам господарювання протягом 2020-2023 р.р. та висновки про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового законодавства.

Відповідач зазначає, що в ході проведення перевірки, проводився аналіз умов відповідності ціни поставки ідентичної продукції у порівняльних економічних (комерційних) умовах, та встановлено що ціна одного і того ж асортименту продукції могла реалізовуватись суб'єктам господарювання на ближчій до продавця території за більшою ціною, а суб'єктам господарювання на більш віддаленій території від продавця за меншою ціною. Аналізом первинних документів (видаткових накладних, товарно-транспортних накладних) встановлено, що ціна товару не відповідає звичайним (ринковим) цінам.

Також зазначає, що готова продукція реалізовувалась «Карпатський бровар» ТОВ за ціною нижчою виробничої собівартості, тобто виробнича собівартість готової продукції перевищує вартість реалізації готової продукції. Таким чином, у ТОВ «Карпатський бровар» відсутні економічні причини реалізації готової продукції за ціною нижчою за звичайну ринкову, так як підприємство має збитковий характер діяльності.

Суд вважає такі висновки контролюючого органу необґрунтованими, виходячи з наступного.

Положення пункту 23.1 статті 23 ПК України передбачають, що базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування.

База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання.

Стаття 188 ПК України встановлює порядок визначення бази оподаткування в разі постачання товарів/послуг.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Згідно п.п. 14.1.71 п. 14.1. ст. 14 ПК України, звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про ціни і ціноутворення», суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: вільні ціни; державні регульовані ціни.

Вільні ціни встановлюються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін (стаття 11 зазначеного Закону).

Отже, суб'єкти господарювання реалізують продукцію за ціною, визначеною в договорі. Ця ціна, якщо не доведено зворотнє, вважається такою, що відповідає рівню ринкових цін, тобто, для цілей оподаткування є звичайною.

Законом від 14.12.2021 №1946 Податковий кодекс України було доповнено новим пунктом 14.1.71-1, згідно якого «14.1.71-1. Для майна (крім необоротних активів), робіт, послуг, вироблених (створених, наданих) платником податку, звичайна ціна визначається на рівні ціни договору, але не нижче виробничої собівартості, яка розрахована за правилами бухгалтерського обліку відповідно до принципів, методів і процедур, визначених в обліковій політиці платника податку. Якщо в обліковій політиці такі принципи, методи і процедури не визначені, контролюючий орган самостійно розраховує виробничу собівартість відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.»

Згадане доповнення ПК України набрало чинності із 01 січня 2022 року.

Згідно з наданими поясненнями відповідача та наявними матеріалами адміністративної справи, суд зазначає, що відповідачем протиправно внесено у додаток №1 (Детальна інформація щодо реалізації готової продукції в розрізі суб'єктів господарювання за ціною нижчою звичайної) до акту випадків постачання продукції, які мали місце до 01.01.2022, а також відповідачем не надано обґрунтувань, яким чином проводився розрахунок собівартості окремих одиниць товару.

Суд констатує, що ні в матеріалах проведеної податкової перевірки, а ні в поданому до суду відзиві Головне управління ДПС в Івано-Франківській області не обґрунтовано визначення «звичайної ціни за одиницю»

Як наслідок, суд вважає, що посилання відповідача на те, що Товариством здійснювалась реалізація власно виготовленої продукції за ціною нижче ринкової ціни є безпідставними.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином з урахування задоволення позовних вимог, суд приходить висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2024 року за №022260/0705.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРПАТСЬКИЙ БРОВАР» судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.