Рішення від 20.04.2026 по справі 160/8706/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 рокуСправа №160/8706/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

24 березня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.01.2025 р. № 047350007996 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2025 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до пільгового стажу період - 28.05.2023 по 12.06.2023 р., 12.06.2023 по 17.06.2023, з 17.06.2023 по 20.06.2023, з 21.06.2023 по 26.06.2023, з 26.06.2023 по 27.07.2023р. з 27.07. 2023 по 04.08.2023, з 09.08.2023 по 07.09.2023, з 07.09.2023 по 03.10.2023 року коли ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та в інтересах держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в потрійному розмірі - один місяць служби за три місяці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи, що дають право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 8.

Позовна заява обґрунтована тим, що він звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління ПФУ в Житомирській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача. Головне управління ПФУ в Житомирській області відмовило в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у звязку із відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач наголошує, що період проходження військової служби підлягають врахування до пільгового стажу позивача в кратному розмірі. Крім того, позивач наголошує, що відповідачем протиправно не враховано до пільгового стажу кратність роботи на провідній професії відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 8. Вважаючи протиправним рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, позивач був змушений звернутися до суду із цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 р. прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, цією ухвалою суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, належним чином посвідчені копії пенсійної справи ОСОБА_1

09 квітня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому вони зазначили, що оскільки позивачем не надавалася довідка про період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та в інтересах держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, зараховано позивачу до страхового та пільгового стажу роботи в одинарному ромірі, як військова служба в особливий період.

18 квітня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов вдзив на позовну заяву, в обгрунтування якого зазначено, що період безпосередньої участі у здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та в інтересах держави у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 28.05.2023 по 12.06.2023, з 12.06.2023 по 17.06.2023, з 17.06.2023 по 20.06.2023, з 21.06.2023 по 26.06.2023, з 26.06.2023 по 27.07.202, з 27.07. 2023 по 04.08.2023, з 09.08.2023 по 07.09.2023, з 07.09.2023 по 03.10.2023 - зараховано до страхового стажу в одинарному розмірі так, як зарахування в пільговому обчисленні 1 місяць за три не передбачено Законом №1058.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд зазначає таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , 14.01.2025 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.

За результатами розгляду вищевказаної заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 14.01.2025 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення №047350007996 від 22.01.2025 р., яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV, з посиланням на відсутність у позивача необхідного пільгового стажу, передбаченого ч.3 ст.114 цього Закону (25 років на підземних і відкритих гірничих роботах чи 20 років на роботах провідних професій), в той час, як пільговий стаж позивача складає за Списком №1 - 17 років 05 місяців 11 днів, провідні професії (20) - 12 років 09 місяців 15 днів; професії за постановою №202 (25) - 20 років 07 місяців 14 днів, навчання за фахом - 02 місяці 01 день, що є недостатнім.

Відповідно до розрахунку стажу, в тому числі пільгового (форма РС-право) встановлено, що до пільгового стажу ОСОБА_1 розраховано з кратністю «1» і до його пільгового стажу не враховано період військової служби в особливий період з 17.04.2023 р. по 30.09.2024 р.

Позивач, не погоджуючить із рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Абзацами 1-2 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з абз.1 п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий, склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до ч.5 ст.114 Закону №1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Абзацом другим пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Так, частиною першою статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

За приписами п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за №1451/11731 (далі Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Відповідно до ст.62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 Кодексу законів про працю України також встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до п.10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93р. №637.

Пунктами 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі Порядок №637), встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з абз.1 п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Так, у разі якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №439/1148/17.

Як вбчається з трудової книжки серії НОМЕР_1 від 21.06.2005 р., позивач працював на наступних посадах:

- 21.06.2005 р. - прийнятий учнем підземного машиніста підземних установок з повним робочем днем у шахті на ділянку №1 у ВП «Шахтоуправління Першотравенське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (Шахта Степова);

- 24.06.2005 р. - направлений на курси машиніста підземних установок з відривом від виробництва;

- 20.07.2005 р. - переведений учнем підземного гірника з повним робочим днем у шахті на ділянку №1;

- 03.09.2005 р. - переведений машиністом підземних установок другого розряду з повним робочем днем у шахті на ділянку №1;

- 16.10.2006 р. - направлений на курси підземних гірників очисного забою з відривом від виробництва;

21.11.2006 р. - переведений учнем підземних гірників очисного забою з повним робочем днем у шахті на період виробничої практики;

- 27.01.2007 р. - присвоєно кваліфікацію підземного гірника очисного забою та переведено машиністом підземних установок 2 розряду з повним робочим днем у шахті на ділянку №1;

- 20.02.2007 р. - переведений гірником очисного забою 4 розряду з повним робочем днем у шахті на ділянку №1;

- 22.10.2009 р. - переведений підземним гірником очисного забою 5 розряду з повним робочем днем у шахті на ділянку №1;

- 02.07.2012 р. - переведений гірником очисного забою 5 розряду з повним робочем днем у шахті ;

- 31.10.2019 р. - звільнений за згодою сторін ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»;

- 25.11.2019 р. - прийнятий гірником очисного забою 5 розряду з повним робочем днем на підземних роботах у Філію «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахного обладнання» ПрАТ «Павлоградвугілля»;

- 04.01.2020 р. - звільнений у зв'язку із переведенням до ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «Павлоградвугілля»;

- 05.01.2020 р. - прийнято порядком переведення гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днему шахті на дільницю монтажу-демонтажу гірничошахтного обладнання у ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «Павлоградвугілля»;

- 01.08.2021 р. - переведено гірником очисного забою 5 розряду на дільницю монтажу-демонтажних робіт з повним робочим днем у шахті ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «Павлоградвугілля».

Відповідно до довідки Філії «Учбово-курсового комбінату» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 31.12.2024 р №1414/6-3507/2024, ОСОБА_1 проходив навчання у філії «Учбово-курсового комбінату» структурного підрозділу Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля», з відривом від виробництва з 24.06.2005 р. по 02.09.2005 р. (протокол №18 від 02.09.2005 р.). Рішенням кваліфікаційної комісії присвоєно кваліфікацію «Машиніст підземних установок» третього розряду.

Відповідно до довідки Філії «Учбово-курсового комбінату» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 31.12.2024 р. №14-14/6-3508/2024, ОСОБА_1 проходив навчання в Учбовому пункті шахти «Степова» (підрозділ «Учбово-курсовий комбінат» структурного підрозділу ВАТ «Павлоградвугілля»), з відривом від виробництва з 16.10.2006 р. по 26.07.2007 р. (протокол №5 від 26.07.2007 р.).

Відповідно до довідки Філії «Павлоградське управління по монтажу, демотажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 30.12.2024 р. №81 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював у Філії «Павлоградське управління по монтажу, демотажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за період з 25.11.2019 р. (наказ №1175-к від 22.11.2019 р.) по 04.01.2020 р. (наказ №17-к від 03.01.2020 р.) виконував в гірничому виробництві проведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля підземним способом за професію, посадою: гірник очисного забою з повним рабочим дном у шахті, що пердбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1, Постанова КМУ №461 від 24.06.2016 р. згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Довідка видана на підставі наказів по відділу кадрів, особової картки форми Т-2 СТКД, табелів облікового робочого часу. Данні професії підтверджені результатами атестації робочих місць: розпорядження №041 від 19.05.2015 р., розпоряження №1324 від 03.08.2015 р., розпорядження №673 від 30.12.2015 р., лист «Про поширення проведеної атестації у ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» на працівників філіалу «Павлоградське УМДР ГШО» №11 від 18.01.2016 р.

Відповідно до довідки ВП «Шахтоуправління Першотравенське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 07.01.2025 р. №3 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював ВП «Шахтоуправління Першотравенське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (шахта Степова):

- за період з 21.06.2005 р. (наказ №51-к від 21.06.2005 р.), по 23.06.2005 р. виконував в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією учень машиніста підземних установок з повним робочим днем у шахті, отримував 100% тарифної ставки підземного робітника що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 позиція 1.1а Постанова КМУ №36 від 16.01.2003 р.;

- за період з 24.06.2005 р.(наказ №1074 від 29.06.2005 р.) по 19.07.2005 р. виконував в гірничому виробництві:ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією: курси з відривом від виробництва за професією «машиніст підземних установок» отримував 100% тарифної ставки підземного робітника;

- за період з 20.07.2005 р.(наказ №1216 від 18.07.2005 р.) по 02.09.2005 р. виконував в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією учень машиніста підземних установок з повним робочим днем у шахті, отримував 100% тарифної ставки підземного робітника що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 позиція 1.1а Постанова КМУ №36 від 16.01.2003 р.;

- за період з 03.09.2005 р. (наказ №1548 від 08.09.2005 р.) по 15.10.2006 р. виконував в гірничому виробництві ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля підземним способом за професією машиніст підземних установок з повним робочим днем у шахті що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 позиція 1.1a Постанови КМУ №36 від 16.01.2003 р.;

- за період з 16.10.2006 р. (наказ №2030 від 16.10.2006 р.) по 20.11.2006 р. виконував в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією курси з відривом від виробництва за професією «гірник очисного забою», отримував 100% тарифної ставки підзомного робітника

- за період з 21.11.2006 р. (наказ №2270 від 22.11.2006 р.) по 26.01.2007 р. виконував в гірничому виробництві ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією учень гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті, отимував 100% тарифної ставки підземного робітника що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 позиція 1.1а Постанова КМУ №36 від 16.01.2003 р.;

- за період з 27.01.2007 р.(наказ №175 від 26.01.2007 р.) по 19.02.2007 р. виконувавв гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професію машиніст підземних установок з повним робочим днем у шахті що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 позиція 1.1а Постанова КМУ №36 від 16.07.2003 р.;

- за період з 20.02.2007 р. (пер.зап.№37 від 20.02.2007 р.) по 02.08.2016 р. виконував в гірничому виробництві ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією гіршик очисного забою з повним робочим днем у шахті, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 позиція 1.1а Постанова КМУ №36 від 16.01.2003 р.

- за період з 03.08.2016 р.( пер.зап.№37 від 20.02.2007 р.) по 31.10.2019 р. (нак.№1664-к від 31.10.2019 р.) виконував в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією гірник очисного забою з повним робочим днем у шахті що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 Постанова КМУ №461 від 24.06.2016 р.

Відповідно до довідки ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 13.01.2025 р. №37 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працює працює в ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (ВСП шахта Дніпровська) з 02.01.2020 р. (наказ №1264/2к від 31.12.2019 р.) по 13.01.2025 р. виконував в гірничому виробицтві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним спосовобом за професію гірничомонтажник підземний дільниці МДГО, МДР з повним робочим днем у шахті що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 Постанова КМУ №461 від 24.06.2016 р.

Згідно із наказом ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 19.04.2023 р. №78/1к, увільнено 17.04.2023 р. від основної роботи, на час призову на військову службу за мобілізацією, зі збереженням місця роботи, зокрема, ОСОБА_1 .

Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, що діяв до 16 січня 2003 року, Список №1 затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16 січня 2003 року, що діяв до 24 червня 2016 року та Список №1, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, містить в собі розділ 1 підрозділ 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Таким чином, професії та посади позивача, за якими він працював, віднесені до Списку №1.

Як встановлено судом, вищевказані періоди роботи позивача зараховано до його пільгового стажу у повному обсязі, проте в одинарному розмірі без застосування кратності.

Щодо вимог позивача застосовувати при розрахунку його пільгового стажу роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. №8 «Про порядок нарахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням кратності - з урахуванням до нього кожного повного року роботи за 1 рік 3 місяці, суд зазначає наступне.

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого проказу за 1 рік роботи 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 року №8 основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах.

Між тим, зміст положень статті 14 та частини 6 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» засвідчує, що така умова як наявність десятирічного стажу роботи на провідних професіях не визначена диспозиціями цих правових норм як обов'язкова підстава для їх застосування.

Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові 18 липня 2019 року справа №826/2426/16 листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Таким чином, роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 року за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно - правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер й, до того ж, в цьому роз'ясненні були довільно і помилково розтлумачені норми всупереч правового регулювання, запровадженого статтями 14 та частиною шостою статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналогічний правовий висновок щодо застування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 року викладено Верховним Судом в постанові від 08 липня 2021 року у справі №212/1743/17-а.

Враховуючи, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 не є нормативно-правовими актами і не можуть підміняти і доповнювати положення статті 114 Закону України №1058, оскільки носить лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер, суд приходить висновку що відповідач правомірно не прийняв до уваги зазначене роз'яснення при розрахунку пільгового стажу позивача. При цьому, суд враховує, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 стосувалося порядку врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України Про пенсійне забезпечення, в той час як позивач порушує питання щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за положеннями ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, посилання позивача на обов'язковість застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є необґрунтованими з огляду на положення статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій закріплено перелік джерел права, які застосовуються судом.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу період - 28.05.2023 по 12.06.2023 р., 12.06.2023 по 17.06.2023, з 17.06.2023 по 20.06.2023, з 21.06.2023 по 26.06.2023, з 26.06.2023 по 27.07.2023р. з 27.07. 2023 по 04.08.2023, з 09.08.2023 по 07.09.2023, з 07.09.2023 по 03.10.2023 року безпосередньої участі в заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та в інтересах держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в потрійному розмірі - один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надаєтьсявійськовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Пунктом 4 Порядку №413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 Закону №2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до абз.1 п.19 ст.6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову навійськову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014р. за №1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Підпунктом 1 пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;

час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 «Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН» (зі змінами);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;

інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами);

крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.

Водночас, підпунктом «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі Порядок №393) встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

а) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року;

таємно (щодо змін додатково див. Постанову КМ № 747 від 19.09.93 таємно);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Таким чином, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа, зокрема, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, і такий час військової служби зараховується до пільгового стажу в одинарному розмірі, крім часу проходження служби, передбаченого у п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п. п. «а» п.3 Порядку №393, який підлягає зарахуванню до стажу, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у кратності один місяць служби за три місяці.

З наявного в матеріалах справи розрахунку стажу, в тому числі пільгового, судом встановлено, що до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону №1058-IV, відповідачем взагалі не було зараховано період його військової служби під час мобілізації в особливий період з 17.04.2023 р. по 30.09.2024 р. у ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля», і такий період зараховано лише до загального страхового стажу позивача.

Водночас, як зазначалося вище, відповідно до записів трудової книжки позивача та довідки довідки ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 13.01.2025 р. №37 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працює працює в ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (ВСП шахта Дніпровська) з 02.01.2020 р. (наказ №1264/2к від 31.12.2019 р.) по 13.01.2025 р. виконував в гірничому виробицтві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професію гірничомонтажник підземний дільниці МДГО, МДР з повним робочим днем у шахті що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 Постанова КМУ №461 від 24.06.2016 р. і саме з цієї посади він був призваний на військову службу за мобілізацією в особливий період і з 17.04.2023 р. по теперішній час на виконання Указу Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69/2022 "Про загальну мобілізацію" позивач увільнений від роботи на час призову на військову службу за мобілізацією.

Отже, за встановлених судом обставин, позивач має право на зарахування до пільгового стажу за спеціальністю гірничомонтажник підземний дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті періоду проходження ним військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період, оскільки на момент призову на таку військову службу позивач займав посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Проте, у своєму позові позивач не просить зарахувати до пільгового стажу за спеціальністю гірничомонтажник підземний дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті під час проходження ним військової служби за призовом, а тому суд зазначає лише про право на зарахування до пільгового стажу періоду його військової служби в особливий період на посаді гірничомонтажник підземний дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті у ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

Обгрунтовуючі позовні вимоги, позивач зазначає лише про неврахування періоду з 28.05.2023 по 12.06.2023 р., 12.06.2023 по 17.06.2023, з 17.06.2023 по 20.06.2023, з 21.06.2023 по 26.06.2023, з 26.06.2023 по 27.07.2023р. з 27.07. 2023 по 04.08.2023, з 09.08.2023 по 07.09.2023, з 07.09.2023 по 03.10.2023 р., коли він приймав безпосередню участь в заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та в інтересах держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в потрійному розмірі - один місяць служби за три місяці.

Так, судом встановлено, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 08.12.2023 р. Управлінням персоналу штабу Військової частини НОМЕР_3 , копія якого міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 є учасником бойових дій.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_4 від 20.01.2024 р. №1001 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України солдат ОСОБА_1 дійсно в період з 28.05.2023 р. по 12.06.2023 р. брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; підставою видачі довідки слугували: Витяг із журналу бойових дій 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_4 інв. №600дск від 05.05.2023 р.; витяг з наказу (по стройовій частині) командира військової частини НОМЕР_4 від 17.04.2023 р. №110№ від 01.05.2023 р. №126; від 28.05.2023 р. №154; від 23.07.2023 р. №211; довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 01.08.2023 р. №189.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_4 від 01.08.2023 р. №189 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), ОСОБА_1 12.06.2023 р. отриав поранення, діагноз: вогнепальні осколкові сліпі поранення обох гомілок з вогнепальним переломом середньої третини правої великогомілкової кістки.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 04.08.2023 р. №984 ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК госпітальною при КП «ВОКЛ» 04.08.2023 р. зазначено, що травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини (довідка про обставини травми №189 від 01.08.2023 р.).

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 03.10.2023 р. №322 ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК КП «Новомосковська регіональна лікарня інтенсивного лікування» 03.10.2023 р. та зазначено, що травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини

Посилаючись на ці довідки, а також приписи п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. «а» п.3 Порядку №393, позивач стверджує, що вказані у цій довідці періоди підлягають зарахуванню до його пільгового стажу у кратності один місяць служби за три місяці.

Однак, суд не погоджується з такою позицією позивача, оскільки з аналізу вищенаведених приписів п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. «а» п.3 Порядку №393 слідує, що у наведених в цих нормах переліках час безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, як такий, що підлягає зарахуванню до стажу, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у кратності один місяць служби за три місяці, не значиться.

При цьому у довідці Військової частини НОМЕР_4 від 20.01.2024 р. №1001 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України не значиться, що в означені у цій довідці періоди позивач саме брав участь у бойових діях у воєнний час, або брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації саме у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, щоб у розумінні приписів п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. «а» п.3 Порядку №393 надавало б право на зарахування таких періодів до пільгового стажу позивача у кратності один місяць служби за три місяці.

Натомість, саме участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, як вказано у довідці Військової частини НОМЕР_4 від 20.01.2024 р. №1001, згідно з приписами п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. «а» п.3 Порядку №393 не надає право на зарахування періодів такої участі до стажу, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у кратності один місяць служби за три місяці.

Отже, періоди, вказані у довідці Військової частини НОМЕР_4 від 20.01.2024 р. №1001, підлягають зарахуванню до стажу позивача, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в одинарному розмірі, як і весь період проходження позивачем військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період.

Крім того, Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області у своєму відзиві зазначили, що на час подання позивачем заяви про призначення пенсії та на час ухвалення оскаржуваного рішення, позивачем зазначені довідки надані не були, а були надані виключно до суду.

Отже, при вирішенні питання правомірності прийняття оскаржуваного рішення та незарахування періодів проходження позивачем військової служби у пільговому обрахунку, суд не може враховувати довідки, які були відсутні при розгляді відповідачем питання про призначення позивачу пенсії та обрахунку її пільгового стажу.

Отже, враховуючи відсутність підтверджуючих документів щодо конкретних періодів участі позивача у бойових діях у воєнний час чи проходження ним служби, протягом якого він брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів тощо, при поданні позивачем заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідачем правомірно не було зараховано до пільгового стажу позивача весь період його військової служби за призовом під час мобілізації у пільговому обрахунку у кратності - один місяць служби за три місяці.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що позивач не позбавлений права на подання таких документів до органу пенсійного фонду з метою зараховання до пільгового стажу позивача вказаних періодів проходження служби у пільговому обрахунку.

З огляду на наведене, суд також дійшов висновку, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.01.2025 р. № 047350007996 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах є правомірним та скасуванню не підлягає, оскільки, згідно з відомостями пенсійної справи позивача його страховий стаж, з урахуванням додаткових років за роботу за Списком №1, становить - 36 років 05 місяців 12 днів, в тому числі стаж на роботах підземних провідних професій за постановою №202(25) - 20 років 07 місяців 14 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах у розумінні приписів ч.3 ст.114 Закону №1058-IV.

З урахуванням викладеного, враховуючи підтвердження обґрунтованості позовних вимог відповідними доказами, суд вважає, що у задоволенні позовну належить відмовити.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС Українисудові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко