Постанова від 21.04.2026 по справі 284/101/26

Народицький районний суд Житомирської області

Справа № 284/101/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2026 року селище Народичі

Народицький районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Піщуліної І.С., з секретарем Ярошенко В.В., з участю особи, щодо якої складено протокол, ОСОБА_1 , захисника Левківського С.В., прокурора Дрогальчука О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , працюючої адміністратором Центру надання адміністративних послуг Овруцької міської ради, маючої на утриманні неповнолітню дитину, особи з інвалідністю 3 групи, код 2898116281,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , працюючи протягом періоду часу з 28 грудня 2022 року по 09 червня 2023 року на посаді начальника Народицького відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин 03 вересня 2025 року о 09 годині 21 хвилині подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року, яку мала подати до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року.

ОСОБА_1 в судовому засіданні визнала вину у вчиненні адміністративного правопорушення та пояснила, що була обізнана з положеннями законодавства щодо подання електронних декларацій не в повному обсязі, невчасно подала декларацію у зв'язку з воєнним станом та відсутністю доступу до мережі Інтернет, одразу після отримання можливості подала декларацію. Просила провадження закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Захисник Левківський Сергій Васильович в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, мотивуючи тим, що датою виявлення адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 є 13 серпня 2025 року, тобто той день, коли Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило останню про факт несвоєчасного подання нею декларації. Оскільки з дня виявлення правопорушення пройшло більше шести місяців, на момент вирішення справи судом спливли строки накладення адміністративного стягнення.

Прокурор Дрогальчук Олександр Степанович в судовому засіданні зазначив про те, що ОСОБА_1 працювала на посаді начальника Народицького відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області та була суб'єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією. Остання невчасно без поважних причин подала щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією. Також вказав, що винуватість у вчиненні останньою правопорушення доводиться дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи. Просив накласти на останню адміністративне стягнення у межах санкції частини 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850 гривень. Крім того заперечував щодо задоволення клопотання захисника про закриття провадження у справі, посилаючись на те, що на момент розгляду справи судом не спливли строки, визначені статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов такого висновку.

Частина перша статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Підпунктом «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до абзацу 2 частини другої статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пунктом 5 частини першої статті 12 Закону, передбачено, що НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до пункту 2 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23 липня 2021 року №449/21 (далі-Порядок), шорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 години 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07 березня 2022 року щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ "Про знесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до Роз'яснень даного Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 протягом періоду часу з 28 грудня 2022 року по 09 червня 2023 року працювала на посаді начальника Народицького відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), їй було присвоєно 5 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби. Остання під підпис була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо подання електронної декларації суб'єктом декларування, який звільняється або іншим чином припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що підтверджується копіями витягу з наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) №3442-к від 28 грудня 2022 року, наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) №2166-к від 08 червня 2023 року, повідомлення про ознайомлення з вимогами Закону від 09 червня 2023 року.

З копії Загальних відомостей щодо суб'єкта декларування та послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», вбачається, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), яку ОСОБА_1 мала подати до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року, вона подала 03 вересня 2025 року о 09 годині 21 хвилині, тобто несвоєчасно.

Отже, враховуючи вищевикладені факти, ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, являючись згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши зміст протоколу про адміністративні правопорушення №47-01/33/26 від 17 лютого 2026 року й зазначені вище письмові докази, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Належних та допустимих доказів на спростування факту відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення суду не було надано.

Водночас, суд зважає на таке.

Відповідно до частини 2 статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

З системного аналізу норм Кодексу України про адміністративні правопорушення слідує, що його завдання полягає у встановлені винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.

Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Згідно зі статтею 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяця з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через два місяця з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення (частина 4 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що правопорушення ОСОБА_1 було вчинено 03 вересня 2025 року, а датою виявлення правопорушення є 17 лютого 2026 року, тобто момент з'ясування всіх необхідних даних для встановлення ознак складу правопорушення.

Втім, на думку суду, момент виявлення порушення не можливо ототожнювати з часом складання протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки останній є засобом не виявлення, а фіксації правопорушення. Факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення.

У законодавстві чітко не визначено, що є моментом виявлення правопорушення, тоді як судова практика послідовно пов'язує цей момент з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення (постанова Верховного Суду від 28 лютого 2019 року в справі №149/2498/17).

Відтак принципове значення для правильного вирішення даної справи має визначення точної дати (дня) виявлення та вчинення зазначеного правопорушення, так як саме від цього часу відраховується відповідний строк.

До протоколу про адміністративне правопорушення було додано повідомлення про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, підписане кваліфікованим електронним підписом заступником керівника управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій - керівника відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції Юлією Санделенко №47-02/68990-25 13 серпня 2025 року, що адресоване ОСОБА_1 .

Зі змісту повідомлення слідує, що за результатами контролю своєчасності подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, агентством було виявлено, що ОСОБА_1 не подала щорічну декларацію за 2023 рік.

Отже, суд приходить до висновку, що Національне агентство з питань запобігання корупції виявило адміністративне правопорушення, інкриміноване ОСОБА_1 , 13 серпня 2025 року, тобто з вказаного часу розпочався відлік шестимісячного строку накладення адміністративного стягнення після моменту його виявлення, який на момент розгляду справи сплинув.

При цьому суд зважає і на те, що протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 було складено 17 лютого 2026 року, справа про адміністративне правопорушення надійшла до суду 24 лютого 2026 року, тобто, після спливу шести місяців з дня виявлення суб'єктом, уповноваженим на складання протоколу про адміністративне правопорушення, факту несвоєчасного подання декларації.

З огляду на зазначене, клопотання захисника ОСОБА_2 слід задовольнити й провадження у справі закрити.

Керуючись статтями 38, 172-6, 221, 247, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі пункту 7 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Народицький районний суд Житомирської області особою, щодо якої її винесено, її законним представником, потерпілим або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Ірина ПІЩУЛІНА