Рішення від 21.04.2026 по справі 159/2114/26

Справа № 159/2114/26

Провадження № 2-а/159/73/26

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2026 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Шишиліна О.Г., з участю секретаря судового засідання Сабецької К.О., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Новосада А.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Волинській області про скасування постанови про накладання стягнення у справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом в якому вказав, що інкримінованому йому правопорушення не вчиняв. За таких умов вважає постанови відповідача №000341 від 30.03.2026р. незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

Згідно ч.1 ст.286 КАСУ адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Позивач у судовому засіданні підтримав свої доводи, вказав, що собака перебувала в машині в клітці і взагалі вони перебували на узбіччі дороги а не в лісі. Крім того, їхньою метою збору було не полювання, а польове випробування собак яке мало початися о 10:00 годині. Тобто, коли приїхали інспектори випробування ще не почалося.

Відповідач надав відзив, я якому вказав, що постанова винесена на підставі складеного протоколу, а метою позивача було порушення правил полювання, що мало наслідком добування, знищення чи поранення тварин. Для законності польового випробування необхідно сукупність умов, а саме наявність окремої ділянки, виділеної користувачем мисливських угідь, належне погодження уповноваженого центрального органу, відповідність місця, часу та умов проведення заходу тим документам на які посилається особа.

Згідно ч.2 ст.77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Як вбачається з постанови про накладення адміністративного стягнення №000341 від 30.03.2026р. відповідач розглянув справу про адміністративне правопорушення і наклав стягненя за порушення ч.1 ст.85 КУпАП. Підставою стало те, що позивач 28.03.2026р. о 09:22 год перебував у мисливських угіддях державного мисливського резерву поблизу с. Будище, Ковельського району з собакою мисливської породи «західносибірська лайка» у заборонений для полювання час без дозвільних документів, що є порушенням абз.2 ч.3 ст.12; ст.17; ст.34; ч.2 ст.19; п.1, п.3 ст.20; абз. 3 ч.2 ст.42 ЗУ «Про мисливське господарство та полювання», ст.63 ЗУ «Про тваринний світ», про що складений відповідний протокол №000342 від 28.03.2026р.

В абз.2 ч.3 ст.12 ЗУ «Про мисливське господарство та полювання» (далі Закону) вказано, що до полювання прирівнюється, перебування осіб на дорогах загального користування з продукцією полювання або з будь-якою зібраною розчохленою стрілецькою зброєю.

В ст.17 Закону наведено, що добування мисливських тварин, віднесених до державного мисливського фонду здійснюється за дозволом - ліцензією або відстрільною карткою. За ліцензією здійснюється полювання на кабана, лань, оленів європейського та плямистого, козулю, лося, муфлона, білку, бабака, бобра, борсука, ондатру, куницю лісову. За відстрільною карткою здійснюється полювання на пернату дичину, кроля дикого, зайця-русака, єнотовидного собаку, вовка, лисицю, шакала, куницю кам'яну, норку американську, тхора лісового. За дозволом може здійснюватися відстріл (відлов) будь-якого виду мисливських тварин з метою селекційного відбору, ветеринарно-санітарної експертизи, регулювання чисельності. Добування вовка, лисиці, єнотовидного собаки та шакала дозволяється здійснювати також за наявності у мисливця ліцензії або відстрільної картки на добування інших мисливських тварин. Ліцензії видаються мисливцям користувачем мисливських угідь, який отримує їх у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства. Відстрільні картки видаються мисливцям користувачем мисливських угідь. Ліцензії та відстрільні картки видаються мисливцям із зазначенням у них терміну та місця здійснення полювання з урахуванням лімітів добування мисливських тварин та пропускної спроможності мисливських угідь.

Ст.34 Закону визначає, що натаскування, наганяння, вимуштрування, польові випробування і змагання мисливських собак проводяться на окремих ділянках, виділених для цієї мети користувачем мисливських угідь за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, у строки, які встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового та мисливського господарства. Виявлені в мисливських угіддях без нагляду породисті собаки відловлюються, про що письмово повідомляються районні та обласні організації, які провадять реєстрацію відповідних порід собак. Безпородні собаки можуть бути відстріляні. Відловлені собаки залишаються у користувача мисливських угідь, де вони були відловлені, або в особи, яка їх відловила та утримує. Власники собак зобов'язані відшкодовувати витрати на тимчасове утримання собак. Власники собак, які допустили їх у мисливські угіддя без нагляду, несуть відповідальність як порушники правил полювання і відшкодовують користувачу мисливських угідь заподіяні при цьому збитки. На собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів, які використовуються для польових випробувань або полювання, власник повинен мати паспорт. Організація обліку племінних собак мисливських порід, ведення єдиної системи накопичення інформації з племінної справи (ведення єдиних племінних книг, видача на їх підставі родоводів єдиного зразка та паспортів на собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів), розроблення нормативної документації з мисливського собаківництва (інструкцій, положень, правил випробувань тощо) здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері мисливського господарства. Затвердження нормативної документації з мисливського собаківництва (інструкцій, положень, правил випробувань тощо) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового та мисливського господарства. На ловчих звірів і птахів паспорти видаються лише на підставі оформлених у встановленому порядку документів, що засвідчують законність набуття цих тварин.

В ч.2 ст.19 Закону вказано, строки полювання (конкретна дата відкриття та закриття полювання на певний вид мисливських тварин, дні полювання протягом тижня) та порядок його здійснення, а також норма добування мисливських тварин визначаються користувачем мисливських угідь у межах строків, визначених цим Законом, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями та доводяться користувачами мисливських угідь до відома громадськості.

Стаття 20 Закону містить декілька пунктів 1 та пунктів 3 із різними положеннями відповідних частин, проте позивач не конкретизує порушення певної частини із відповідним пунктом 1 та 3 ст.20.

Абз.3 ч.2 ст.42 Закону вказує на відповідальність за порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання несуть особи, винні упорушенні правил полювання та здійснення інших видів використання мисливських тварин, правил регулювання їх чисельності.

Ст.63 ЗУ «Про тваринний світ» визначає відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу. За, що конкретно несе позивач відповідальність не конкретизовано відповідною частиною статті.

В ч.1 ст.85 КУпАП зазначено, що порушення правил полювання (полювання без належного на те дозволу, в заборонених місцях, у заборонений час, забороненими знаряддями або способами, на заборонених для добування тварин, допускання собак у мисливські угіддя без нагляду, полювання з порушенням установленого для певної території (регіону, мисливського господарства, обходу тощо) порядку здійснення полювання), яке не мало наслідком добування, знищення або поранення тварин, а також транспортування або перенесення добутих тварин чи їх частин без відмітки цього факту в контрольній картці обліку добутої дичини і порушень правил полювання та в дозволі на їх добування - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від шести до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від тридцяти до дев'яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В протоколі про адміністративне правопорушення №000342 від 28.03.2026р. вказано, що доказами інкримінованого правопорушення є фотоматеріали.

Відповідач суду не надав для перевірки будь-яких доказів, які були підставою прийнятого рішення.

З відеозапису наданого позивачем вбачається обставини складання протоколу при яких позивач заперечує перебування собак на свободі та показує працівникам інспекції, що собака перебуває в клітці в машині.

Відповідно до наведених обставин суд вважає не доведеним законність прийнятої відповідачем постанови, тому вона підлягає скасуванню.

Інші доводи не спростовують наведених висновків суду.

Оскільки позов задоволено, з відповідача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору на підставі ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.257-263, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ :

Постанову інспектора Державної екологічної інспекції у Волинській області №000341 від 30.03.2026р. про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч.1 ст.85 КУпАП у виді штрафу в сумі 1020 грн. - скасувати, провадження у справі закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 665,60 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1

Відповідач - Державна екологічна інспекція у Волинській області, Волинська область, м. Луцьк вул. С.Бандери, 20, ЄДРПОУ 38009738

Головуючий:О. Г. ШИШИЛІН