печерський районний суд міста києва
Справа № 757/51351/25-п
13 листопада 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Гридасова А.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Ради адвокатів Донецької області Національної асоціації адвокатів України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , директора комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва»,
за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП,-
Радою адвокатів Донецької області направлено на адресу суду матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення ДН-49 від 09.10.2025 вбачається, ОСОБА_1 , займаючи посаду директора комунального підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» 02.10.2025 у невстановлений проміжок часу, знаходячись за місцем службової адреси - комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району міста Києва» 01021, м. Київ, вул. Івана Мар?яненка, 7, діючи усвідомлено, знаючи, що запитувана адвокатом інформація знаходиться в системі електронного документообігу АСКОД КП «Керуючей компанії з обслуговування житлового фонду Печерського району міста Києва», не надав її у відповідь на адвокатський запит адвоката Бахарєва Максима.
Вивчивши матеріали справи, на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Положеннями ст. 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Рішенням Ради адвокатів України від 19.11.2013 № 238 затверджений Порядок оформлення головою ради адвокатів АРК, областей, міст Києва і Севастополя або уповноваженим радою членом ради адвокатів матеріалів про адміністративні правопорушення.
Розділом ІІІ Порядку передбачено, що при отриманні відповідної заяви (звернення) адвоката, кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати, уповноважена особа розглядає та перевіряє надані матеріали, за наслідками перевірки приймає рішення про складання протоколу чи рішення про відмову в складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Рішення про складання протоколу про адміністративне правопорушення приймається після проведення перевірки, за умови відповідності адвокатського запиту, заяви (звернення) та доданих до неї матеріалів Закону.
Крім того, згідно з Порядком оформлення головою ради адвокатів АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя або уповноваженим радою членом ради адвокатів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 19.11.2013 року №238, зміст протоколу повинен відповідати вимогам, встановленим статтею 256 КУпАП та оформляється згідно з додатком 1 до цього Порядку. Уповноважена особа зазначає у протоколі всю наявну інформацію, що ідентифікує особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, всупереч вимогам наведеним у ст. 256 КУпАП та п.7 розділу ІІІ Порядку, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені повні дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: місце народження, сімейний стан, місце проживання та реєстрації, інформація про документ, який посвідчує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, відомості про індивідуальний податковий номер платника податків.
Відсутність у матеріалах справи адреси проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності позбавляє суд можливості викликати особу до суду в порядку передбаченому КУпАП, а відсутність інших даних про особу - виконання постанови суду, у разі ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення за наслідками розгляду такого адміністративного протоколу.
Водночас, згідно з ч. 2, ч. 3, ч. 4 ст. 256 КУпАП, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності роз'яснюються права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
Однак, всупереч наведеному, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ДН-49 від 09.10.2025 та матеріалів справи вбачається, що під час складання протоколу про адміністративне правопорушення було порушено права ОСОБА_1 , оскільки в матеріалах справи відсутні дані про те, що особі, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, було відомо про його складання, вказана особа не ознайомлена зі змістом даного протоколу та матеріалами справи в цілому, їй не були роз'яснені її процесуальні права, а також вона була позбавлена можливості дати пояснення по суті правопорушення.
Так, в матеріалах справи наявний лист №198 від 10.10.2025, адресований ОСОБА_1 , у якому повідомляється про те, що відносно останнього складено протокол про адміністративне правопорушення, одночасно зазначається, що ним проігноровано запрошення Уповноваженого на складання адміністративних протоколів прибути у визначений час до Національної асоціації адвокатів України для оформлення протоколу. Однак, матеріали справи не містять підтвердження наявності відправки такого запрошення та одержання його ОСОБА_1 .
Крім того, в матеріалах справи відсутня заява(звернення) адвоката Бахарєва М. про складання адміністративного протоколоу щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП.
За змістом статті 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог статті 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що матеріали необхідно направити до Ради адвокатів Донецької області Національної асоціації адвокатів України для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 256, 278, 283, 284 КУпАП,-
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.212-3 КУпАП - повернути для належного оформлення до Ради адвокатів Донецької області Національної асоціації адвокатів України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Гридасова