Постанова від 21.04.2026 по справі 300/9312/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2026 рокуЛьвівСправа № 300/9312/24 пров. № А/857/28646/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Заверухи О. Б., Матковської З. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГЦС МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року в справі № 300/9312/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області", Регіонального сервісного центру ГЦС МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

суддя в 1-й інстанції - Скільський І.І.,

час ухвалення рішення - 13 червня 2025 року,

місце ухвалення рішення - м. Івано-Франківськ,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області", Регіонального сервісного центру ГЦС МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (далі - відповідач), в якому просив:

визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 08.09.2023 №2835 про розмір грошовою забезпечення станом на 01 січня 2023 року, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023 у справі №300/1867/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 0% та премії з 85% до 0%.

зобов'язати Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС в Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, на виконання рішення Івано- Франківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023 у справі №300/1867/23, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 85% посадового окладу для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні адміністративного позову повністю.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що на час прийняття Постанови № 704 (та в редакції Постанови № 1052 від 27.12.2017), пункт 4 передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. При цьому відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 1052 від 27.12.2017) ця постанова набирає чинності з 01 січня 2019 року. Таким чином пункт 4 Постанови № 704 у вказаній редакції не набрав чинності .

Тобто, на момент набрання чинності Постановою № 704 (01.03.2018) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 Постанови № 103, а саме в такій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений Законом на 1 січня 2018 року.

Судом не взято до уваги та недосліджено в повному обсязі той факт , що станом на 01.01.2023 змін (підвищення) розміру грошового забезпечення відповідних категорій діючих військовослужбовців , осіб рядового та начальницького складу як обов'язкової передумови для виникнення у нього обов'язку зі складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не відбувалося .

Однак, на сьогодні рішення про визначення посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року Кабінетом Міністрів України не приймалось, тому розміри посадових окладів та окладів за військове звання військовослужбовців з 1 березня 2018 року і по теперішній час не змінювались. Станом на 01.01.2023 надбавка за особливості проходження служби та премія військовослужбовцям виплачується у відсотках до посадового окладу та окладу за військовим званням, що визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт. Однак, Позивач при звернені із запитом на отримання публічної інформації до ГУ ДСНС в Івано-Франківській області не вказав розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який обчислений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023 року, згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/1867/23 від 03.07.2023 року. Враховуючи вищевикладене, при застосуванні надбавки за особливості проходження служби та премії Позивачу буде нараховане грошове забезпечення, яке військовослужбовця.

Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (зі змінами) (а.с.9).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023 у справі №300/1867/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .

На виконання зазначеного судового рішення, Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у якій визначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5800 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2040 грн; надбавка за вислугу років 50% - 3920 грн; надбавка за особливості проходження служби 0%; премія 0% (а.с.10).

Позивач звернувся із запитом на отримання публічної інформації від 24.06.2024 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області в якому просив надати інформацію, зокрема про середній розмір щомісячної премії, яка була встановлена і фактично виплачена за січень 2023 року за відповідною посадою (а.с.13).

За наслідками розгляду вищевказаного запиту Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом від 22.07.2024 №5474-87/5474 повідомив позивача, що згідно з відомостями про нарахування та виплату грошового забезпечення за відповідною посадою за січень 2023 року нараховано та виплачено премію у середньому розмірі 85% та надбавку за особливості проходження служби 50% (а.с.15).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення у довідці про розмір грошового забезпечення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії, звернувся до суду з даним позовом.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 (далі - Порядок N 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку N 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі N 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку N 45, що була чинною до внесення таких змін.

Так, пунктом 5 Порядку N 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 01 лютого 2018 року N 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Підпунктом 1 пункту 5 Постанови N 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Постановою N 704 передбачено можливі розміри виплати надбавки за особливості проходження служби (від 1 % до 100 %) також передбачено, що надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 р. N 623 затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (надалі - Інструкція N 623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно п. 2, п. 3 Інструкції N 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В п. 1 розділу XVI Інструкції N 623 встановлено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку N 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 05 березня 2024 року за результатами розгляду зразкової справи N 380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі N 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження N 11-308заі18).

Тобто для правильного вирішення цієї справи та оцінки правомірності зазначення відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача відповідних відсоткових показників необхідно встановити розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2023 року.

Як вбачається з листа Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 22.07.2024 № 5474-87/5474 за відповідною посадою, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби, за січень 2023 року нараховано та виплачено надбавку за особливості проходження служби 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років, премію у середньому розмірі 85% (а.с.15).

Отож судовим розглядом встановлено розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, за посадою (прирівняною посадою), яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2023 років. Відтак зменшення розміру вказаних виплат, є протиправним.

Колегія суддів також зазначає, що Велика Палата Верховного Суду (постанова в справі N 380/19324/23 від 23 травня 2024 року) зауважила, що підставами для задоволення позовних вимог у подібних до зразкової справи є недоведення відповідачем дотримання ним вимог абзацу п'ятого пункту 5 Порядку N 45 при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на відповідний рік та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1 %) та премії (10 %), який передбачає, що відповідні розміри надбавок та премій мають зазначатись у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої відповідну особу було звільнено на пенсію, а не те, що постанова КМУ N 704 містить вказівки на обов'язковий мінімальний відсоток надбавки та премії.

Колегія суддів звертає увагу на те, що Верховний Суд в постанові від 12 березня 2024 року в справі N 300/1772/23 визнав право за особою, яка проходила службу цивільного захисту на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.92 N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГЦС МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГЦС МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року в справі № 300/9312/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді О. Б. Заверуха

З. М. Матковська

Повне судове рішення складено 21 квітня 2026 року.